• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ca eshte body building

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,346
Pikët
113
Vendndodhja
Body building vjen nga anglishtja qe do te thot NDERTIMI I TRUPIT.Body building e ben trupin e njeriut te duket me mir sec eshte.Te ndimon ne paraqitje te jashtme te dukesh me i shendetshem.Te rrit energjit ne fusha te ndryshme te jetes.Body building esht i gjithi mbi ushqimin e mire edhe stervitjen.Cdo body builder pervec ushqimit mire edhe ushtrimeve me pesha duhet te ket nji program per te ecur ose vrapuar se sic dihet qe peshengritja te corienton qarkullimin e gjakut ne trup.Sigurisht qe vrapimi esht gjeja me e rendesishme per nxemje para stervitjes gjithashtu e ben trupin te humbi dhjam duke djegur kalori!
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Ca eshte body building

Amon ske ce do ate trup , une kam trup normal skam marre kurre proteina , kam nje shok qe merrte te tilla eshte peshengriter por ama ka filluar qe tani zemra i ka nxjerre probleme .. me mire palester pa ilace.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ca eshte body building

Body building vjen nga anglishtja qe do te thot NDERTIMI I TRUPIT.Body building e ben trupin e njeriut te duket me mir sec eshte.Te ndimon ne paraqitje te jashtme te dukesh me i shendetshem.Te rrit energjit ne fusha te ndryshme te jetes.Body building esht i gjithi mbi ushqimin e mire edhe stervitjen.Cdo body builder pervec ushqimit mire edhe ushtrimeve me pesha duhet te ket nji program per te ecur ose vrapuar se sic dihet qe peshengritja te corienton qarkullimin e gjakut ne trup.Sigurisht qe vrapimi esht gjeja me e rendesishme per nxemje para stervitjes gjithashtu e ben trupin te humbi dhjam duke djegur kalori!

Vrapi praktikohet vetem 2 here ne jave nga 15-20 min dhe nuk ben pjese ne ushtrimet e nxemjes. Nxemja behet vetem te terheqje te lehta pa pesha te cilat zgjasin 10 min. Kohezgjatja e stervitjes nuk duhet ti kalohe asnjehere 45 min dhe trupi nuk duhet te ngrere me shume se 3000 kg ne total, ne stervitjen ditore.( per te tjerat jam dakort me ju )

P.S Nese jeni te interesuar mund tju sjell shume materiale e programe stervitjeje per te gjitha fazat. Fillestare. Pas fillestare. Para profesionale. dhe profesioniste. Per te gjitha moshat, e peshat( Mbipesha , nenepesha, normale, Meshkuj Femra, BoddyBuilding, Fitnes ) ( Mund te humbisni ose shtoni peshe pa pasur nevoje te mbani dieta te kota duke torturuar veten, dhe gjithashtu te keni nje trup te bukur nderkohe.)
 

kaci123

Anëtar i ri
Anëtar
May 13, 2013
Postime
2
Pikët
0
Përgjigje e: Ca eshte body building

dua stervitje per bodybilding cfare ushtrimesh me rekomandon...
 

kaci123

Anëtar i ri
Anëtar
May 13, 2013
Postime
2
Pikët
0
Përgjigje e: Ca eshte body building

Vrapi praktikohet vetem 2 here ne jave nga 15-20 min dhe nuk ben pjese ne ushtrimet e nxemjes. Nxemja behet vetem te terheqje te lehta pa pesha te cilat zgjasin 10 min. Kohezgjatja e stervitjes nuk duhet ti kalohe asnjehere 45 min dhe trupi nuk duhet te ngrere me shume se 3000 kg ne total, ne stervitjen ditore.( per te tjerat jam dakort me ju )

P.S Nese jeni te interesuar mund tju sjell shume materiale e programe stervitjeje per te gjitha fazat. Fillestare. Pas fillestare. Para profesionale. dhe profesioniste. Per te gjitha moshat, e peshat( Mbipesha , nenepesha, normale, Meshkuj Femra, BoddyBuilding, Fitnes ) ( Mund te humbisni ose shtoni peshe pa pasur nevoje te mbani dieta te kota duke torturuar veten, dhe gjithashtu te keni nje trup te bukur nderkohe.)
dua ushtrime per bodybilding cfare me rekomandoni...
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,386
Pikët
113
Përgjigje e: Ca eshte body building

dua stervitje per bodybilding cfare ushtrimesh me rekomandon...
Kaci, duhesh te behesh me i kjart ne pyetje:

Deshiron ushtrime per te humbur pesh ?

per te shtuar kile ?

per te definuar trupin ?

etj ..
 

atrevido

edamus bibamus gaudeamus
Anëtar
Feb 13, 2011
Postime
3,082
Pikët
0
Përgjigje e: Ca eshte body building

Kohezgjatja e stervitjes nuk duhet ti kalohe asnjehere 45 min dhe trupi nuk duhet te ngrere me shume se 3000 kg ne total, ne stervitjen ditore.
Nuk e di kush ta ka thene, por e ke gabim. Ti imagjino qe per te ngritur 3000 kg mjafton shpesh edhe nje ushtrim i vetem me 3 seri.
P.sh, shtange e shtrire(ushtrim themelor), 100-120kg, me 3 seri nga 12/10/8 perseritje. E kalove 3000 kg.
Tjeter, Lat Machine, 3 seri te ndara njelloj, me nga 100 kg. Prap e kalove.
Tjeter akoma, Leg Press, mjafton nje seri per ta kaluar 3000 kg.

Po kap ato themeloret fare, qe sido qe t'i ndashe ditet e stervitjes, s'i le dot pa i bere.
 
Top