• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

C'eshte llogjika ..

Taku

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 17, 2010
Postime
156
Pikët
0
Disa lloje te llogjikes:
Llogjike silogjistike,
llogjike propocionale,
llogjike e nderlidhur,
llogjike modale,
llogjike informale,
llogjike fizolofike,
llogjike matematike,
llogjike dhe llogaritje,
Jepni mendimin tuaj,diskutoni!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

romeo, do beje mire te shperndaje ne fillim disa Tekste (Libra) falas pastaj te kerkoje mendim ..ee
 

Taku

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 17, 2010
Postime
156
Pikët
0
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

romeo, do beje mire te shperndaje ne fillim disa Tekste (Libra) falas pastaj te kerkoje mendim ..ee
pse mi kaq te veshtire e keni te diskutoni,,:d
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

Romeo,Romeo ç'te duhet logjika, merru me dashurine!
Eshte interesante te futesh nje teme te re ne nje forum qe ne pergjithesi merret me gjera te vogla:sepse shumica nuk ka kohe te lire,sepse koha e lire i ka lidhur dhe nuk i le te lire.
Logjika eshte studimi i menyres se arsyetimit dhe argumentimit per te bere te qarte se cilet mendime jane te vlefsheme dhe cilet jane te pavlefshem.
Fjala "logjike" vjen nga qreqishtja "logos" dhe do te thote:fjale,mendim,argument,arsye,ide.
Format kryesore te logjikes jane:
Logjika dialektike :qe studjon format e te menduarit ne perputhje me permbajtjen lenden e shkencave te veçanta,
Logjika klasike:eshte shkenca qe trajton te gjitha vlefshmerite e nje argumenti ne menyre te rrjedhshme apo deduktive si dhe silogjike.Eshte Aristoteli ai qe futi per here te pare konceptet e formulimin e logjikes dhe pastaj me vone Bekon dhe Hobs.
Zerat qe kane te bejne me logjiken jane te shumte:
Logjika matematike:(formale,predikative,polivalente,propozicionale,..)
Logjika deskriptive,
Logjika natyrale,
Logjika gjuhesore,
Logjika juridike.
Logjika e menyrave,(modale)
Logjika kohore,
Sofizmi,
Paralogjizmi,
Eshte nje term me spekter shume te gjere dhe bene pjese ne fushen e filozofise.
"Logjika eshte anatomia e mendimit." John Locke.
"Logjika eshte vetem paradhoma e diturise,jo epilogu i saj."Spock.
"Logjika eshte nje forme e pertacise mendore."Marcello Marchesi.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

"Logjika eshte nje forme e pertacise mendore."Marcello Marchesi.- s`kam logjike ta kuptoj kete qe ka dashur te thote

Logjika eshte : 'Ec ne vijat e bardha' :p
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

Sepse logjika eshte diçka e parashikueshme,qe mund te arrihet,por ushtrimi me i mire per trurin eshte imagjinata,edhe pse mund te duket paradoks.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

Jo, nuk eshte paradoks perkundrazi eshte te mbajturit ne 'ton' te trurit, por cfare lidhje ka me 'forme e pertacise mendore' kjo, kur kuptohet qarte se mendja "punon" vetem me arsyetim dhe me imagjinate ???
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

Dostojevski thote:L'uomo ha una tale passione per il sistema e la deduzione logica che è disposto ad alterare la verità per non vedere il vedibile, a non udire l'udibile pur di legittimare la propria logica. (Fëdor Michajlovič Dostoevskij)
Dhe diku ne nje vend tjeter thote :" Te vertetosh qe 2+2=4 eshte nje gje e lehte,por te vertetosh qe 2+2=5, kjo eshte nje mrekulli.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: C'eshte llogjika ..

:) eee

Pikerisht, mrekullia i takon Trurit edhe per te arritur te bej qe te "besosh" per shumen 2+2=5
por une nuk e kuptoj perseri Logjiken si f.pertacie...nejsee.
 
Top