• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfar eshte kapitalizmi ?

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
8,086
Pikët
113
Kapitalizmi eshte nje sistem shoqeror i bazuar ne principet e individualizmit. Termi "kapitalizem"￾ eshte i perdorur ne kete rast ne sensin e gjere filozofiko-politik dhe jo ne sensin e ngushte ekonomi
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,199
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Kapitalizem eshte secili per vete zoti per te gjith ....:d
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,199
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Pertoj ti bie si magelani , pale qe esht ora 2 e ca po dhe gjumi po me therret :d
Ca gjerave u duhet ten shkurt ..
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Nëse kërkon të dish të vërtetën e kapitalizmit, po të ofroj unë një dokumentar. I cili ka fituar 74 çmime (çdo çmim të mundshëm). E kupton shumë mirë, që nga gjenealogjia, antologjia, etimologjia dhe definicioni real i përdorur mbas luftës së dytë botërore.Shikoje:

http://www.megavideo.com/?v=FR2RB397
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,199
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Subz gjendet kjo si liber qe ta download nga neti ?
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
une jam kunder kapitalizmit .. jam per nje Socializëm Demoktatik
 

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
8,086
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Kapitalizmi ndryshon sipas epokave shoku dhe varet nga sistemi i shteteve te ndryshme qe ndryshojne .. Kapitalizmi sot te pakten ne Shqiperi eshte individual , merr dicka per te dhene dicka ..
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Leku,çmimi,o vlefta,qe nganjeher permireson jeten,po jo gjithmon njeriun.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Subz gjendet kjo si liber qe ta download nga neti ?
Akoma nuk e ka hedhur në treg Michael Moore!

Edhe unë po e kërkoja, po në shkurt të vitit tjetër del në ebook. Akoma nuk ka dal dhe për tregun Amerikan, nëse do të kishte dal e kishim gjetur mundësin direkte. :)
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Kapitalizmi ndryshon sipas epokave shoku dhe varet nga sistemi i shteteve te ndryshme qe ndryshojne .. Kapitalizmi sot te pakten ne Shqiperi eshte individual , merr dicka per te dhene dicka ..
Formati nuk ndryshon, por sjellja e shoqëris ndaj një termi të panjohurë. Siduket paske probleme me monopolin dhe oligopolin. Nëse i sbërthen do ta kuptosh rolin e kapitalizmit në vendin tonë. Ai term mund të përdoret në superfuqitë e botës, por nuk mund të aplikohet me shtojca në vende të dorës së tretë. Ne jemi akoma në monopol tregu, i cili drejtohet dhe menaxhohet nga disa individ. Po futemi në një shoqëri nëndrejtimin e të paditurës, si në ato labirinthet e filmave që krijonte Hitchock.
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,199
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Akoma nuk e ka hedhur në treg Michael Moore!

Edhe unë po e kërkoja, po në shkurt të vitit tjetër del në ebook. Akoma nuk ka dal dhe për tregun Amerikan, nëse do të kishte dal e kishim gjetur mundësin direkte. :)

Sa inat do me kish pelqyer ta lexoja ..
Kush pret deri vitin qe vjen :d
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Noellag , dashta ta hapi mje tem te re .. por pasi e paske hapun ti kete temë , po e shfrytzoj rastin publikisht te them :
- nese ta mer memdja Ty se ke njohuri ma te mdhaja sa i perket muzikes , deshmoje veten edhe , lirisht une hjekna nga posti i moderatorit edhe behu Ti ..
e une jam i knaqun edhe si antar i forumit ... ne forum nuk jam shkaku i moderatorit por se i kam shumë miq te mi , te cilet i njoh moti kohë ..
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Ja cili është mendimi im mbi kapitalizmin.

Të gjithë sistemet që kemi sot ndryshojn vetëm nga ana e menaxhimit të lekut.
Fashizm+Komunizëm+Socializëm+Kapitalizëm = LEKU. Duhen të gjitha sistemet ti japin masës një ide sikur ka "Demokraci". Por në fakt jeton në një Monarki botërore "Globalizimi". Ose një Demokraci koorporatash.
Të gjitha shiten, edhe të gjitha blihen. Politikan, njerëz, ideologjia, e vërteta, besimi, feja edhe çdo gjë që ekziston në këtë botë. Kapitalizmi ka bërë lekun më të fort se njeriu. Nëse arrin të zotërosh njeriun, ke zotëruar gjithësin. Ky është kapitalizmi dhe sistemet e tjera.
 

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
8,086
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Formati nuk ndryshon, por sjellja e shoqëris ndaj një termi të panjohurë. Siduket paske probleme me monopolin dhe oligopolin. Nëse i sbërthen do ta kuptosh rolin e kapitalizmit në vendin tonë. Ai term mund të përdoret në superfuqitë e botës, por nuk mund të aplikohet me shtojca në vende të dorës së tretë. Ne jemi akoma në monopol tregu, i cili drejtohet dhe menaxhohet nga disa individ. Po futemi në një shoqëri nëndrejtimin e të paditurës, si në ato labirinthet e filmave që krijonte Hitchock.
Nuk mund te jete kapitalizmi me nje sistem ndryshe dhe shoqeria ndryshe. Veprojne ne dy bashke , shoqeria ne kapitalizem dhe kapitalizmi ne shoqeri . Monopoli eshte ceshtje tjeter , po flasim per individualizmin dhe cfar merr shoqeria nga kapitalizmi . Sic thashe me larte ktu ne Shqiperi kapitalizmi nuk eshte njesoj si ne Gjermani, France etj .
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfar eshte kapitalizmi ?

Nuk mund te jete kapitalizmi me nje sistem ndryshe dhe shoqeria ndryshe. Veprojne ne dy bashke , shoqeria ne kapitalizem dhe kapitalizmi ne shoqeri . Monopoli eshte ceshtje tjeter , po flasim per individualizmin dhe cfar merr shoqeria nga kapitalizmi . Sic thashe me larte ktu ne Shqiperi kapitalizmi nuk eshte njesoj si ne Gjermani, France etj .
Një kapitalizëm që drejtohet nga 5 veta çfarë mund të quhet? Globalizim nuk mund të quhet, përveçse MONOPOL!

Prandaj e lartpërmenda, që nuk mund të bëhet në të njëjtin format kapitalizmi. Jemi shoqëri e ndrydhur dhe e mbyllur, akoma se konceptojm si term jo si praktikim në shoqëri. Individualiteti ka lindur që në periudhën Skllavo-Pronare, nuk është zhvillimi i individualitetit një dukuri kapitaliste, por një dukuri shoqërore.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Demokratik!.Kane te dyja te njejtin difekt,duan ta mbrojne demokracin e jo ta praktikojne.
mirmrama Serafim
pse , ka shtete te cilat jan monarki , mbretni edhe e praktikojn socialdemokracinë.. edhe pse dia e kerkojnë Anarkin ... :D
 

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
8,086
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Cfar eshte kapitalizmi ?

Noellag , dashta ta hapi mje tem te re .. por pasi e paske hapun ti kete temë , po e shfrytzoj rastin publikisht te them :
- nese ta mer memdja Ty se ke njohuri ma te mdhaja sa i perket muzikes , deshmoje veten edhe , lirisht une hjekna nga posti i moderatorit edhe behu Ti ..
e une jam i knaqun edhe si antar i forumit ... ne forum nuk jam shkaku i moderatorit por se i kam shumë miq te mi , te cilet i njoh moti kohë ..
P.S
Nuk eshte nevoja , e di qe e ke per pasionin e muzikes dhe je ktu per miqte Nuk rendsi fare moderator apo anetar , kalojme kohen dhe diskutojme me shume sic the ti qe njihemi dhe me njeri tjetrin .. Rrofsh Busavata
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
mirmrama Serafim
pse , ka shtete te cilat jan monarki , mbretni edhe e praktikojn socialdemokracinë.. edhe pse dia e kerkojnë Anarkin ... :D
Te jeshe monarki e te kerkosh nje sisten socialdemokrat,sikur nuk shkon...te pakten si moral.
Megjithate busave,ndryshimi midis anarkis e demokracis,duhet te jete,se anarkia mendon zgjedhjet e ardheshme ndersa demokracia mendon per brezat e ardhshem....
 
Top