• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

T3chn1cal

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 6, 2011
Postime
78
Pikët
0
Masoneria paraqet organizate te formuar nga rregulla dhe parime jezuite me një disipline shumë te

ashper.Janë fuqi sunduese e botës,përmes qeverive botërore dhe njerëzve të tyre te cilët arrijnë ne

pozitat me te larta dhe e marrin qeverine ku pastaj udheheqin me shtetin.çdo qeveri qe i

pengon,minohet nga ata.Formulat e tyre sherbejne vetëm për qellime materiale dhe për rrenimin e

shoqerise ekzistuese.I nderuar anëtar "Hektor" qëllimi i tyre është mbi kombëtar,supranacional,global

ngase ata kanë për qëllim sundimin e botës e jo vetëm te një vendi apo regjioni.Pra Masoneri

"kombëtare" nuk ka as edhe nuk ekziston diçka e tillë.Roli i tyre ne shoqeri është tejet i madh ngase ata

janë ata te cilët qeverisin me shtetin,e duke qeverisur me shtetin kuptohet se i qeverisin edhe qytetaret e

atij shteti.Ata veprojnë sipas agjendes se tyre te famshmem,e cila është tejet e rrezikshme për të gjitha

shoqëritë ekzistuese.Kjo është ajo agjende:

1. Shkatërrimi i të gjitha qeverive pacifiste
2. Heqja e trashegimise
3. Zhdukja e prones private
4. Zhdukja e patriotizmit
5. Zhdukja e familjes
6. Heqja e relegjionit
7. Krijimi i një qeverie botërore

Kjo pika e 7 është GLOBALIZIMI i famshem qe tani është perhap me te madhe,e qe ka për qëllim

sundimin e botës nga një qeveri e vetme,qe ne këtë rast do të sherbente UN dhe Security Council i

UN.Shumë me lehtë do të jetë sundimi i botës nga një qendër e vetme sesa te sundohej bota veç e

veç,kështu qe UN i'a lehteson një gjë te tillë.

Kush janë MASONET SHQIPTARE?Intersante he!?
Ok,do të tregoj edhe pse....Është hera e pare qe flas me emra edhe pse mund te jetë shumë .....
Mason shqiptar ne Kosovë është politikani me i pasur shqiptar deri me tani z.Veton Surroi,i cili ka pozite

ne PIRAMIDEN E FAMSHME MASONE.Ndërsa Mason shqiptar ne FYROM është z.Arben Xhaferi.Për me

shumë nuk mund te ju flas edhe pse kam shumë gjëra interesante për t'iu treguar,mirëpo për

shkaqe....do i'u kisha lutur te me kurseni.
Me këtë desha te i'u argumentoj se ka masone shqiptare,te cilët veprimtarine e tyre e zhvillojne përmes

Politikes,Mediave,....


Illuminati quhet ndryshe dhe Vellazeria e fshehte ose The Secret Brotherhood.

Elita e kesaj organizate mbi organizatat, ne pjesen me te madhe kane lindur e tille. Pra jane femije te

ish-elites dhe prinderit e tyre kane qene masone, sick akne qene gjysherit dhe stergjysherit.
Ja si eshte shprehur nje nga kreret e Masonve, i grades me te larte:
Eksistojme sot ne kete bote sic kemi ekzistuar prej mijera vjetesh, nje trup i ndricuar humanesh te gjithe

se bashku ne ate qe mundt e quhet Urdheri i Kalvarit. Perbehet nga ata te cilet me forcen e mendimit

dhe ate shpirterore kane arritur te gjejne fatin e fshehte te ketij qyteterimi. E ardhmja e ketij fati
sekret eshte nje Rend Boteror i drejtuar nga nje Mbret me fuqi te mbinatyrshme. Ky mbret i ardhshem

do jete nje pasardhes i denje dhe pjestar i Urdherit te Illuminati, qenie e denje dhe qe i perket nje familje

heronjsh te qenies njerezore. Manly P. Hall 33° Mason

Po e nderpres kete shkrim ketu per ta vazhduar me pas sepse eshte shume i gjate dhe ka elementa te

shumte qe duhen shpjeguar me detaje ne menyre qe te behet i kuptueshem per ate qe skane njohuri te

mjaftueshme ose qe e degjojne per here te pare. Sa per tju mbajtur me ne korrent te ngjarjeve, prej disa

kohesh qarkullon termi NWO ose New World Order ose Rendi i Ri Boteror qe ne menyre paksa te mekur

eshte permendur nga media zyrtare dhe qe ka filluar te kundershtohet haptazi ne qarqet progersive,

shkencore, politike dhe sociale. Hapat e para te ketij NWO jane stabilizuar me krijimin e bashkimit

Europian dhe synimi eshte qe te shtrihet ne te gjithe boten. Mbase ju kujtohen protestat e fuqishme ne

Gjermani para disa muajve gjate mbledhjes se bere nga Bilderbergers ku pati edhe te demtuar nga

demonstruesit. Bilderbergers jane nga grupimet me te fuqishme ekonomike sot ne bote, qe disponojne

mjete financiare dhe politike kaq te pamasa sa mund te rrezojne ne gjunje cdo lloj qeverie brenda 24

oreve.
Per ta mbyllur pjesen e pare te ketij shkrimi dua te shtoj qe familja Bush eshte nje pjestare e Masonve,

madje e Freemasonry. Vete George Bush i riu dhe i vjetri jane pjestare te njeres nga gradat e

freemasonry Skull & Bones dhe po i tille eshte dhe ish kandidati per president John Carry.
Me poshte po postoj foton e Adam Wieshaupt dhe simbolin e Illuminatit qe quhet ndryshe edhe The Cult

Of All Seeing Eye ose Kulti i Syrit qe Sheh Cdo Gje. Ky simbol eshte pjese e simboleve te freemasonry.
Dua te shtoj edhe dicka. Ky simbol i masoneve dhe i Illuminati ndodhet edhe ne kartmonedhen prej 1 $amerikan1 Maji i vitit 1776 eshte data me e rendesishme per planet luciferiane per Rendin e Ri Boteror te

Masoneve te Lire. Ne kete date nje jezuit obskurantist, profesor i te drejtes kanonike ne Universitetin e

Ingolstadt ne Bavari, Adam Weishaupt krijoi nje organizate ose shoqeri sekrete te quajtur Ancient and

Illuminated Seers of Bavaria qe me pak fjale do te thote Profetet e Lashte dhe te Ndricuar (ne kuptimin

mendjendritur) Bavarez ose si term i shkurter nga anglishtja AISB
Illuminati si doktrine u be nje perzjerje e sekreteve masonike (doktrina luciferiane), misticizmi islamik

(Sufism) dhe disiplina mendore jezuite (Hatha Yoga). Nje element shume i rrezikshem ne filozofine e kesaj

organizate dhe doktrines se saj eshte perdorimi shkencor i drogave, hashashi, per te prodhuar nje

gjendje te iluminuar ose te ndricuar te mendjes nje komponent qe lidhet direkt me binomin Knights

Templar (Kaloresit e Tempullit) dhe Order of the Assassins (Urdheri i Vrasesve) qe daton vitin 1050 mbas

Krishtit. (Keto te dyja jane pjese te organizates masone, nje nga shkallet e hierarkise se saj qe do me

duhet ti shpjegoj ne nje shkrim me poshte. )
Illuminimi eshte nje nga elementet me kryesor te Masoneve dhe levizjeve te tjera me karakter okult. Cdo

kandidat i levizjes masone kerkon kete lloj ndricimi mendor dhe kjo gje i premtohet. Sa me lart ngjitet ne

hierarkine e levizjes aq me shume "ndricim" ai merr. Eshte per shkak te ketij objektivi "te ndricimimt" qe

ka kjo shoqeri, pra Masonet, qe AISB u bei njohur nga te gjithe si Illuminati.
Termi Illuminati eshte shumesi i fjales latine illuminatus qe do te thote DIKUSH QE ESHTE I NDRICUAR dhe

ne rastin konkret ka parasysh dike qe ka marre bollekun dhe forcen e mendimit te Masonve te Lire ose

sic njihet rendom ne ambientet e ndryshme sot Freemasonry.
Teknikisht nje Illuminati eshte nje Master Mason qe ka perftuar gjithe njohurine dhe "ndricimin" dhe niveli

i tij i reputacionit apo dhe hierarkise e kalon ate te grades 32 madje edhe 33. (Keto jane gradat me te

larta ne Masonery dhe qe te arrish aty duhet perkushtim, pergatitje dhe dedikim absolut. Darius)

Ja ne cfare nivelesh shtrihen Illuminati

Njerez qe arrijne nivele te tilla njihen si Mjeshtra te Mjeshtrave te Tempullit dhe pervec emrit Illuminati

njihen ndryshe edhe si:


#The Society of the Elect
# Great White Brotherhood
# Argenteum Astrum (Silver Star)
# Order of One
# Torch-bearers
# Invisible College
# Custodians of the Plan
# The Lords of Compassion
# Guardians of the Grail
# Society of Illumined Minds
# World Mind
# Council of Masters
# Hesychasts
# Order of the Perfectibilists
# The Council of All Beings
# Wisemen
# Invisible Order
# Secret Brotherhood
# The Brain Trust
# Crusaders of the Green Cross
# Seekers on the Threshold
# Masters of Wisdom
# The Hierarchy
# Council of Nine
# Fraternitas Saturni
# Hermetic Brotherhood of Light
# All Souls Group
(spo e quaj te nevojshme perkthimin e ketyre emrave sepse jane te thjeshte per tu kuptuar edhe nga ata

qe skane njohuri ne anglisht. Darius)

Deri ketu nuk ka asgje te vecante qe mund te krijoje ndonje pershtypje apo ndjenje paniku per ate qe

degjon Illuminatin per here te pare. Por ja kush jane strukturat e Illuminatit dhe ku shtrihen ato:

Bankat dhe Grupi Monetar

1- Bankat Nderkombetare Qendrore
2- Bankat Qendrore
3- Fondi Monetar Nderkombetar
4- Banka Boterore
5- Banka Nderkombetare e Te Ardhurave
6- Banka Boterore e Kursimeve
7- Korporatat Shumekombeshe
8- Fondacionet

Grupet e Shoqerive Sekrete

# Freemasonry
# Skull & Bones
# Grand Orient Lodge
# Grand Alpina Lodge
# Knights Templar
# Royal Order of the Garter
# Priory De Sion
# Rosicrucians
(Edhe ketu e quajta me vend qe te mos i perktheja emrat sepse keto jane emrat qe njihen sot ne te gjthe

boten. Darius)

Grupet Politike

1- Udheheqesit e Qeverive te vendeve te ndryshme te botes
2- Kombet e Bashkuara
3- Bilderbergers
4- Komisioni Trilateral
5- Keshilli i Mardhenjeve me Jashte
6- Klubi i Romes
7- Instituti Aspen
8- Korija Bohemiane
9- Federatat Rajonale (Nato, EEC, etj)
10-Sindikatat Nderkombetare te Punetoreve

Grupet e Inteligjences

# CIA
# KGB
# British Intelligence
# Mafia/Krimi i Organizuar
# Kartelet e Droges
# Interpol
# Partite Komuniste

Grupet Fetare

1- Keshilli Boteror i Kishave
2- Keshilli Kombetar i Kishave
3- Parlamenti Boteror i Feve
4- Vatican, The Sovereign Military Order of Malta (SMOM)
5- Grupet dhe Kultet e te ashtuquajtures New Age
6- Protestantet Liberal Te Denominuar
7- Unity Church
8- Unitarian / Universalist Church Baha'i
9- Tempulli i Kuptimit

Grupet qe merren me edukimin

# UNESCO
# World Peace Groups
# Planetary Congress
# World Constitution and Parliamentary Assoc.
# Environmental Groups
# Lucis Trust
# World Goodwill
# World Union
# Esalen Institute
# Media Establishment


Masonet me me fame ( shikoni ne foto )

 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

....:O :O
1. Shkatërrimi i të gjitha qeverive pacifiste
2. Heqja e trashegimise
3. Zhdukja e prones private
4. Zhdukja e patriotizmit
5. Zhdukja e familjes
6. Heqja e relegjionit
7. Krijimi i një qeverie botërore

Kjo pika e 7 është GLOBALIZIMI i famshem qe tani është perhap me te madhe,e qe ka për qëllim

sundimin e botës nga një qeveri e vetme,qe ne këtë rast do të sherbente UN dhe Security Council i

UN.Shumë me lehtë do të jetë sundimi i botës nga një qendër e vetme sesa te sundohej bota veç e

veç,kështu qe UN i'a lehteson një gjë te tillë.

Kush janë MASONET SHQIPTARE?Intersante he!?
Ok,do të tregoj edhe pse....Është hera e pare qe flas me emra edhe pse mund te jetë shumë .....
Mason shqiptar ne Kosovë është politikani me i pasur shqiptar deri me tani z.Veton Surroi,i cili ka pozite

ne PIRAMIDEN E FAMSHME MASONE.Ndërsa Mason shqiptar ne FYROM është z.Arben Xhaferi.Për me

shumë nuk mund te ju flas edhe pse kam shumë gjëra interesante për t'iu treguar,mirëpo për

shkaqe....do i'u kisha lutur te me kurseni.
Me këtë desha te i'u argumentoj se ka masone shqiptare,te cilët veprimtarine e tyre e zhvillojne përmes

Politikes,Mediave,....
Nuk ma mer mendja te quhet politikani Xhaferi Mason...:O:O
here e pare qe po e lexoj...

Valla a jan akoma kto duke e sundu boten Masonat ...?!
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Nuk ka asnje gje per te habitur
afer me shtepine kam zyrat e tyre ne athinevajta dy here thjeshte me nje shoqen time per kuriozitet
disa nga simbolet e tyre

 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
HELEN OF TROY said:
Nuk ka asnje gje per te habitur
afer me shtepine kam zyrat e tyre ne athine vajta dy here thjeshte me nje shoqen time per kuriozitet
Epo këto qenkan si shtëpi muze që mund t'i vizitojë çdokush.
.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Te njejten gje mendova Bato...

Helen..jam habitur me emra konkrete dhe jo te huaj por vendas...
Kjo nuk kalon me indiference, kur lexon platforrmen e tyre.. apo qellimet...apo... etj etj.
Aty eshte Athine... ketu jo.....
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ja ta them shkurt kush jane masonet.
jane ca truthare(kam fjalen per keta antaret vulehumbur, jo capot) qe per tu anetaresuar neper llozha masonike duhet te paguajne para, kuota mujore, pra rroga ju iken per lesh ketyre truthareve, dhe keto para i marrin keta kapot e ketyre llozhave, qe skane asnje lloj pushteti tjeter, pervecse te genjejne anetaret e tyre me simbole gjoja antike, kontroll boteror pushteti, dhe me njerez reptiliane(pra leaders boterore gjysem njerez gjysem gjarperinj:p, futja pordhes gri sallat menjefjal).
shesin ca libra me teori konspirative dhe kaq, menjefjale tremb injorantet ane e mbane globit per katastrofen e 2012 dhe shit libra, video etc.

ne vitin 2013 genjeshtrat e ketyre idioteve do dalin lakuriq, sepse nuk do ndodhe asnje katastrofe. nuk do kete asnje doomsday. dhe asnje planet nibiru qe te godase token :D
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

A ka ndonjë gjë konkrete nga nismëtari i temës, dhe jo copy-paste nga forume të tjera?
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Ne teori i bie te jene familjet me te fuqishme te nje vendi, ato qe kane kontrollin mbi çdo gje..Ne praktike gjithashtu :D..(pak a shume)..
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ajo cfare tregoi Albanian-BoY osht evertet sa per ketrashqiptar qeipermendi nuk e di
ata jane fuqi botrore por sa per ardhjen e ndonje njeriu me fuqi mbinatyrore ajo mund te jet diskutabile nuk eshte fare njeri por exhin
d.m.th ata presin ardhjen e dexhallit per te njohur kush eshte ky shikone pak islamin se pasha allahun ajo osht fe evertet dhe vetmja e pranuar tek Allahu.xh.sh
por ne fund do te fitojn mulimant per kete na ka premtuar allahu i madheruar ne Kuran sa per masonet ata jane nje organizat qe mundohen ta sundojn te gjithe boten
SA per te deshmuar se islami eshte fe e vertet dhe kurani nje mrekulli dhe fjale e zbritur nga Allahu s.v.t shikoni
1.

Kur'ani ka zbritur në shkretëtirë në një kohë kur nuk ka pasur arritje shkencore. Sot, në shekullin XXI, në Kuran e gjen veten biologu, astronauti, kimisti, oqeanografi, matematikani, gjuhëtari, sociologu dhe filozofi. Kurani përfshin njohuri për mbarë njerëzimin. Ai të jep bazat e pastaj të thotë “ec përpara, zhvilloje shkencën”. Disa prej ajeteve kuranore prekin edhe mrekulli shkencore, mrekulli të cilat arabët e asaj kohe nuk i dinin. Ata i kanë besuar se janë Fjalë të Allahut dhe janë munduar t'i kuptojnë siç ua ka marrë mendja dhe kanë thënë “Allahu a'lem”, Zoti e di më së miri, dhe një gjë e tillë ka vazhduar me shekuj.


Mbas 14 shekujsh, disa prej mrekullive kuranore, të cilat kanë qenë të mbuluara si thesar i fshehur, falë Allahut kanë dalë në shesh me zhvillimin e teknikës dhe të teknologjisë. Prej mrekullive që do të shtjelloja, e cila më ka ranë në sy më shumë se një herë, është një ajet që flet për një pengesë, një barrierë e cila gjendet mes çdo dy detesh. A thua, çfarë është ajo barrierë, pse është, cilat janë specifikat dhe roli i saj, si u zbulua ajo barrierë etj.. Oqeanografët, ata që merren me studimin e oqeaneve dhe të deteve, pas zhvillimit të teknikës e të teknologjisë, kohët e fundit kanë arritur të zbulojnë se në mes çdo dy detesh është një barrierë që i pengon këto dy dete për të mos hyrë njëri te tjetri dhe nëpërmjet kësaj barriere secili prej tyre ruan specifikat e veta për sa i përket temperaturës, dendësisë, kripësisë, tretjes së oksigjenit e kështu me radhë. Dy detet që janë afër njëri-tjetrit përzihen me një përzierje të ngadalshme, në atë mënyrë që pjesa e njërit det që depërton thellë në detin tjetër merr cilësitë e këtij të fundit dhe anasjelltas duke i lënë cilësitë e veta gjatë kalimit nëpër atë barrierë. Kështu, të dy detet ruajnë gjithnjë natyrshmërinë e krijuar nga Krijuesi.

Shkencëtarët bashkëkohorë kanë arritur t'i zbulojnë këto fakte përmes fazave të shumta. Për atë arsye, është shumë interesante dhe ia vlen t'i cekim fazat se si arriti t'i zbulojë njeriu këto fakte shkencore.
Oqeanografët kanë zbuluar se ka lloje të ndryshme ujërash. Ndryshe është uji në Oqeanin Atlantik, ndryshe në Oqeanin Indian dhe ndryshe në Oqeanin Paqësor. Kjo u vu re për herë të parë në vitin 1873 nga një ekip shkencor anglez, që udhëtonte me anijen HMS Challenger. Nëpërmjet këtij ekipi shkencor njeriu për herë të parë arriti të zbulojë se ujërat në dete ndryshojnë për sa i përket dendësisë së kripës, temperaturës, dendësisë së ujit dhe llojeve të shtazëve që jetojnë në ato ujëra. Ky ekip ka shëtitur mbarë detet e botës për tre vjet radhazi pa ndërprerë dhe i ka mbledhur këto njohuri të shumta me anë të 362 aparaturave speciale të avancuara për studimin e specifikave të ujërave të deteve. Prej rezultateve të arritura janëMbushur jo më pak se 29500 faqe, në plot 50 vëllime. Këtij ekipi shkencor i janë dashur plot 23 vite për të plotësuar këto të dhëna. Përveç asaj se ky udhëtim i parë është prej zbulimeve më të mëdha shkencore, në të njëjtin kohë i jep njeriut mundësinë të nxjerrë në shesh për herë të parë fshehtësinë e madhe rreth deteve, oqeaneve dhe ujit në përgjithësi.

Në vitin 1983 është marrë një hap tjetër i ngjashëm nga një ekip amerikan në Gjirin e Meksikës. Ata kanë shpërndarë në këtë vend me qindra aparatura të avancuara për të marrë specifikat e ujit dhe kanë vërtetuar dhe kanë gjetur se një numër bukur i madh i këtyre aparaturave po jepnin njohuritë e njëjta për ujin e një vendi për sa i përket dendësisë së kripës së ujit, nxehtësisë, shtazëve që jetonin aty, tretjes së oksigjenit e kështu me radhë. Ndërkohë, një grup tjetër aparaturash po jepnin njohuri të njëjta në një vend tjetër, duke treguar se të dhënat e grupit tjetër të aparaturave ndryshonin prej atyre të parave. Kjo bëri që oqeanografët të kuptonin se qenkan dy dete të dalluara me veçori dhe specifika. Tani kemi të bëjmë me një zhvillim të madh, pasi kuptuam se paska dy dete që dallohen mes tyre. Pasi shkencëtarët vendosën aparatura të tilla në dete të ndryshme, ata arritën të vërtetojnë se këto veçori po i dallojnë detet në mes tyre. Mirëpo, përse këto dete nuk po bashkohen, duke pasur parasysh zbaticën dhe baticën, dallgët e mëdha dhe rrymat e fuqishme? Kjo është një pyetje tepër me rëndësi që i shtyu shkencëtarët të mendojnë gjatë.
Përgjigjja e kësaj pyetjeje del në shesh vetëm në vitin 1942, kur zbulohet se mes dy deteve qenka një barrierë dhe me këtë zbulim kuptohet dhe roli i këtyre barrierave të cilat kanë për qëllim ruajtjen e specifikave të një deti dhe të të detit tjetër. P.sh. kur takohet Deti Mesdhe me Oqeanin Atlantik, te ngushtica e Gjibraltarit, Mesdheu futet me qindra kilometra në Atlantik, por nëpërmjet kësaj pengese i humb specifikat e veta dhe merr specifikat e Atlantikut, dhe anasjelltas, uji i Atlantikut, kur vjen në Mesdhe, nëpërmjet kësaj barriere i humb specifikat e Atlantikut dhe merr specifikat e Mesdheut, sepse Deti Mesdhe është më i ngrohtë, më i kripur dhe me dendësi më të vogël. Në vitin 1962 u arrit të kuptohej hollësisht roli i këtyre pengesave në ruajtjen e specifikave të çdo deti, pasi njeriu arriti t'i fotografonte nëpërmjet satelitit, duke vërtetuar se detet janë të ndryshme. Edhe pse duken se janë një trup, detet kanë dallime të shumta në mes tyre, dallime që përmes satelitit shfaqen nga ngjyrat e ndryshme. Një dijetar musliman i Katarit, me emrin Muhamed Ibrahim, u përgatit ta vërtetonte këtë në praktikë. Ai ishte profesor në Fakultetin e Shkencave në degën e oqeanografisë në Universitetin e Katarit. Ai ndërmori një rrugë të ngjashme me delegacionet e mëhershme me një anije të pajisurme aparatura të mjaftueshme dhe për dy vjet ka lundruar dhe ka matur cilësitë dhe specifikat e ujit të Gjirit Arab dhe të ujit të Gjirit të Amanit. Pas dy vitesh, 1984-86, ai arrin të nxjerrë në shesh se këto dy dete dallojnë dhe kanë specifika e cilësi të ndryshme.

Pra, shkencëtarëve iu desh gati një shekull që të arrinin të zbulonin dhe të kuptonin realitetin e këtyre pengesave. U deshën me qindra e qindra shkencëtarë dhe studiues si dhe shumë e shumë mjete që të vërtetohej kjo mrekulli që na e sqaroi Kurani i Madhëruar jo më pak se XIV shekuj më parë. Le ta lexojmë se çfarë thotë i madhi Allah, Njohësi i së fshehtës dhe i së dukshmes në suren Rahman 19-22: “Ai i lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë. E, cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni? Prej atyre të dyve nxirren margaritarë e diamantë.”
Allahu në suren En-Neml, në ajetin 61 thotë: “...dhe në mes dy deteve bëri ndarje...”

Rreth këtyre ajeteve janë ndalur komentatorët e Kuranit dhe pjesa dërmuese e tyre kanë thënë: se fjala “berzah”, e cila është cekur se gjendet në mes këtyre dy deteve, është një perde, barrierë, pengesë, e cila nuk shihet. Këto ajete kuranore na tregojnë qartë sekretet dhe fshehtësitë e shkencës së deteve, të cilat janë zbuluar sot. Kush e ka ditur më herët se detet e kripura dallojnë nga njëri-tjetri, edhe pse në shikim të parë janë të njëjtë. Si të dallohen kur takohen njëri me tjetrin? Është gjë normale se për sytë e njeriut kur takohen dy lloj ujërash, ato përzihen. Nëse merret një gotë ujë i kripur dhe një tjetër jo i kripur dhe përzihen në një gotë të tretë, uji bëhet as i njelmët e as i ëmbël, eshtë ligj i natyrshëm ky, por ajeti po tregon se bashkimi në mes dy deteve po ndryshon njëri prej tjetrit, sepse po të mos ndryshonin do të kishte qenë një det dhe Allahu nuk do të kishte thënë dy dete. Allahu ka thënë se janë dy dete, pastaj se këto dy dete takohen dhe futen njëri te tjetri. Ai që lexon ajetin 19 të sures Rrahman mendon se një përzierje e madhe po bëhet në mes dy detesh, saqë i humbin specifikat e tyre kur takohen, siç thamë se është ligj fizik kur përzihet uji me ujë. Por kur lexon ajetin 20 të sures Rahman: “Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë”, habitesh nga fakti se edhe pse ujërat përzihen, takohen, pengesa nuk mund të kalohet dhe uji i secilit det ruan specifikat e veta. Si ndodh kjo?
Përgjigjen njeriu arriti ta zbulojë falë Allahut e pastaj falë zbulimit të shumë mjeteve moderne. Në të vërtetë, kur uji takohet, kjo perde e pengon që njëri ujë të marrë specifikat e tjetrit dhe që të përzihen ndërmjet tyre. Duke qenë kështu, shkencëtarët kanë zbuluar një ujë të tretë, që është ndarës ndërmjet dy deteve, i cili ndryshon prej atyre të dyve dhe se kjo pengesë “berzah” është një zonë përmes së cilës ujëratkaluese filtrohen, i humbin cilësitë që kanë pasur dhe marrin cilësitë e ujit tjetër. Shumica e komentuesve të Kuranit kanë menduar se kjo pengesë që i ndan këto dy dete është një pengesë që Allahu xh.sh. e ka krijuar dhe se nuk ekzistojnë mjete për ta zbuluar atë.

Ata janë munduar t'i nxjerrin ajetet kuranore nëpërmjet kuptimeve gjuhësore, domethënieve të ajeteve nga ana e gjuhës, se është një perde dhe nuk dimë më shumë. Po një numër tjetër komentuesish të Kuranit janë ndalur, nuk kanë dhënë koment, duke thënë “Allahu alem”.
Këtu Allahu po thotë se dy dete po takohen dhe se nuk mund të takohen mes tyre. Nëse takohen, përzihen. Ajeti në të njëjtën kohë po thotë se nuk përzihen në mes tyre dhe këtë problem e ka zgjidhur shkenca sot, e cila ka nxjerrë në shesh rolin e kësaj perdeje, kësaj barrikade.

Cilat janë mrekullitë kuranore në këto ajete:
1. Kurani i Madhëruar, i cili ka zbritur para 1400 vitesh, ka përmbledhur në vetvete njohuri shumë të holla, të cilat kanë të bëjnë me specifikat e deteve, njohuri që janë zbuluar fare vonë nëpërmjet mjeteve shumë precize. Allahu thotë:

“Ai i lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë.” (Er-Rahman:19-20)
2. Zhvillimet historike dëshmojnë se më herët nuk ka pasur njohuri të detajuara në lidhje me detet përpara udhëtimit Challenger të vitit 1873, e lëre më në kohën kur ka zbritur Kurani, para 1400 vitesh. Edhe Pejgamberi i Zotit, paqja qoftë mbi të, jetoi në shkretëtirë dhe në jetën e vet nuk ka shkuar kurrë në det.

3. Shkencat e deteve kanë ecur përpara vetëm në dy shekujt e fundit, XIX dhe XX, në veçanti në gjysmën e dytë të shekullit XX. Para kësaj kohe, deti ka qenë një botë e fshehtë dhe frikësuese. Njerëzve u ka interesuar të shpëtojnë prej të ligave të detit dhe nuk kanë menduar ndonjëherë se këto dete ndryshojnë në mes tyre, deri në vitet 30-të të shekullit XX, kur njerëzit vendosën aparatura të shumta nëpërmjet të cilave arritën të zbulonin dallimet në mes deteve.
4. Njeriu ka arritur të fitojë njohuri rreth këtyre ndarjeve që përmend Allahu para 1400 vitesh vetëm pasi vendosi aparatura të ndryshme dhe studioi specifikat e çdo uji në veçanti.

5. Njeriu nuk e ka ditur se uji i dy deteve është i ndarë, por e mësoi vetëm pasi bëri këto studime shkencore. Por çështja është se a thua Pejgamberi ynë salallahu alejhi ue selem ka pasur aparatura moderne për të zbërthyer dhe për të zbuluar specifikat e ujit? A ka bërë ai ndonjë udhëtim në dete për t'i studiuar ato?
Realiteti është se ai kurrë në jetën e vet nuk ka shkuar në det. Kjo dijeDhe dritë me të cilën ka zbritur Kurani përfshin njohuritë më të imëta në atë kohë, kur ka qenë e pamundur që njeriu të arrijë ta dijë këtë të vërtetë. Kjo dëshmon qartazi se Kurani burimin e ka prej të Madhit Allah, prandaj Allahu thotë: “Thuaj: “Atë e shpalli Ai, që e di të fshehtën në qiej e në tokë, Ai është që fal shumë, është mëshirues”. (Furkan: 6)

Kjo mrekulli shkencore e vërtetuar shkencëtarisht tregon se Muhamedi alejhi selam është Pejgamber i Zotit dhe se Kurani është i vërtetë. Thotë Allahu: “Se nurihim ajatina fil afak”, d.m.th.: “Ne do t'ua bëjmë atyre të mundshme që t'i shohin argumentet Tona në horizonte dhe në veten e tyre derisa t'u bëhet e qartë se ai (Kurani) është i vërtetë.” (Fusilet: 53)
Pra, kjo është njëra prej mrekullive që dëshmon se Kurani është i vërtetë dhe se Pejgamberi ka folur atë për të cilën e ka inspiruar Allahu: “Ue ma intiku anil heva…”, d.m.th.: “Shoku juaj (Muhamedi, që ju e njihni) as nuk është njeri që ka humbur, as që ka devijuar (nga e vërteta). Dhe ai nuk flet nga mendja e tij.Ai (Kurani) nuk është tjetër pos shpallje që i shpallet.” (En-Nexhm: 2-4)

Ky Kuran mbetet mrekulli e Pejgamberit nga ana e Allahut. Mrekulli shkencore kuranore janë zbuluar me emrin e Allahut dhe do të zbulohen edhe më tej, derisa të jetë kjo botë, pasi me zhvillimin dhe përparimin do të zbulohen mrekulli të tjera që do të pohojnë vërtetësinë e Kuranit të Madhëruar.
Ka ende vertetime te tjera dhe deshmi ende me shume se kurani eshte mrekulli dhe fjale a Allahut te madheruar
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Kam nje dyshim te madh persa i perket cfar eshte njeriu! Produkt racor(dmth kombit te cilit i perket nga genet) apo produkt kulturor?! Ka ca kohe qe po anoj nga kjo e fundit, une refuzoj kategorikisht te identifikohem me kete trushpelarin(edhe pse ndoshta i perkasim te njetit komb) me siper qe na mbyti me propagande arabike per allahun, e pra tema eshte per masonet.
Perfundimisht, njeriu eshte produkt kulturor, me shume sesa racor.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ajo cfare tregoi Albanian-BoY osht evertet sa per ketrashqiptar qeipermendi nuk e di
ata jane fuqi botrore por sa per ardhjen e ndonje njeriu me fuqi mbinatyrore ajo mund te jet diskutabile nuk eshte fare njeri por exhin
d.m.th ata presin ardhjen e dexhallit per te njohur kush eshte ky shikone pak islamin se pasha allahun ajo osht fe evertet dhe vetmja e pranuar tek Allahu.xh.sh
por ne fund do te fitojn mulimant per kete na ka premtuar allahu i madheruar ne Kuran sa per masonet ata jane nje organizat qe mundohen ta sundojn te gjithe boten
SA per te deshmuar se islami eshte fe e vertet dhe kurani nje mrekulli dhe fjale e zbritur nga Allahu s.v.t shikoni
1.

Kur'ani ka zbritur në shkretëtirë në një kohë kur nuk ka pasur arritje shkencore. Sot, në shekullin XXI, në Kuran e gjen veten biologu, astronauti, kimisti, oqeanografi, matematikani, gjuhëtari, sociologu dhe filozofi. Kurani përfshin njohuri për mbarë njerëzimin. Ai të jep bazat e pastaj të thotë “ec përpara, zhvilloje shkencën”. Disa prej ajeteve kuranore prekin edhe mrekulli shkencore, mrekulli të cilat arabët e asaj kohe nuk i dinin. Ata i kanë besuar se janë Fjalë të Allahut dhe janë munduar t'i kuptojnë siç ua ka marrë mendja dhe kanë thënë “Allahu a'lem”, Zoti e di më së miri, dhe një gjë e tillë ka vazhduar me shekuj.


Mbas 14 shekujsh, disa prej mrekullive kuranore, të cilat kanë qenë të mbuluara si thesar i fshehur, falë Allahut kanë dalë në shesh me zhvillimin e teknikës dhe të teknologjisë. Prej mrekullive që do të shtjelloja, e cila më ka ranë në sy më shumë se një herë, është një ajet që flet për një pengesë, një barrierë e cila gjendet mes çdo dy detesh. A thua, çfarë është ajo barrierë, pse është, cilat janë specifikat dhe roli i saj, si u zbulua ajo barrierë etj.. Oqeanografët, ata që merren me studimin e oqeaneve dhe të deteve, pas zhvillimit të teknikës e të teknologjisë, kohët e fundit kanë arritur të zbulojnë se në mes çdo dy detesh është një barrierë që i pengon këto dy dete për të mos hyrë njëri te tjetri dhe nëpërmjet kësaj barriere secili prej tyre ruan specifikat e veta për sa i përket temperaturës, dendësisë, kripësisë, tretjes së oksigjenit e kështu me radhë. Dy detet që janë afër njëri-tjetrit përzihen me një përzierje të ngadalshme, në atë mënyrë që pjesa e njërit det që depërton thellë në detin tjetër merr cilësitë e këtij të fundit dhe anasjelltas duke i lënë cilësitë e veta gjatë kalimit nëpër atë barrierë. Kështu, të dy detet ruajnë gjithnjë natyrshmërinë e krijuar nga Krijuesi.

Shkencëtarët bashkëkohorë kanë arritur t'i zbulojnë këto fakte përmes fazave të shumta. Për atë arsye, është shumë interesante dhe ia vlen t'i cekim fazat se si arriti t'i zbulojë njeriu këto fakte shkencore.
Oqeanografët kanë zbuluar se ka lloje të ndryshme ujërash. Ndryshe është uji në Oqeanin Atlantik, ndryshe në Oqeanin Indian dhe ndryshe në Oqeanin Paqësor. Kjo u vu re për herë të parë në vitin 1873 nga një ekip shkencor anglez, që udhëtonte me anijen HMS Challenger. Nëpërmjet këtij ekipi shkencor njeriu për herë të parë arriti të zbulojë se ujërat në dete ndryshojnë për sa i përket dendësisë së kripës, temperaturës, dendësisë së ujit dhe llojeve të shtazëve që jetojnë në ato ujëra. Ky ekip ka shëtitur mbarë detet e botës për tre vjet radhazi pa ndërprerë dhe i ka mbledhur këto njohuri të shumta me anë të 362 aparaturave speciale të avancuara për studimin e specifikave të ujërave të deteve. Prej rezultateve të arritura janëMbushur jo më pak se 29500 faqe, në plot 50 vëllime. Këtij ekipi shkencor i janë dashur plot 23 vite për të plotësuar këto të dhëna. Përveç asaj se ky udhëtim i parë është prej zbulimeve më të mëdha shkencore, në të njëjtin kohë i jep njeriut mundësinë të nxjerrë në shesh për herë të parë fshehtësinë e madhe rreth deteve, oqeaneve dhe ujit në përgjithësi.

Në vitin 1983 është marrë një hap tjetër i ngjashëm nga një ekip amerikan në Gjirin e Meksikës. Ata kanë shpërndarë në këtë vend me qindra aparatura të avancuara për të marrë specifikat e ujit dhe kanë vërtetuar dhe kanë gjetur se një numër bukur i madh i këtyre aparaturave po jepnin njohuritë e njëjta për ujin e një vendi për sa i përket dendësisë së kripës së ujit, nxehtësisë, shtazëve që jetonin aty, tretjes së oksigjenit e kështu me radhë. Ndërkohë, një grup tjetër aparaturash po jepnin njohuri të njëjta në një vend tjetër, duke treguar se të dhënat e grupit tjetër të aparaturave ndryshonin prej atyre të parave. Kjo bëri që oqeanografët të kuptonin se qenkan dy dete të dalluara me veçori dhe specifika. Tani kemi të bëjmë me një zhvillim të madh, pasi kuptuam se paska dy dete që dallohen mes tyre. Pasi shkencëtarët vendosën aparatura të tilla në dete të ndryshme, ata arritën të vërtetojnë se këto veçori po i dallojnë detet në mes tyre. Mirëpo, përse këto dete nuk po bashkohen, duke pasur parasysh zbaticën dhe baticën, dallgët e mëdha dhe rrymat e fuqishme? Kjo është një pyetje tepër me rëndësi që i shtyu shkencëtarët të mendojnë gjatë.
Përgjigjja e kësaj pyetjeje del në shesh vetëm në vitin 1942, kur zbulohet se mes dy deteve qenka një barrierë dhe me këtë zbulim kuptohet dhe roli i këtyre barrierave të cilat kanë për qëllim ruajtjen e specifikave të një deti dhe të të detit tjetër. P.sh. kur takohet Deti Mesdhe me Oqeanin Atlantik, te ngushtica e Gjibraltarit, Mesdheu futet me qindra kilometra në Atlantik, por nëpërmjet kësaj pengese i humb specifikat e veta dhe merr specifikat e Atlantikut, dhe anasjelltas, uji i Atlantikut, kur vjen në Mesdhe, nëpërmjet kësaj barriere i humb specifikat e Atlantikut dhe merr specifikat e Mesdheut, sepse Deti Mesdhe është më i ngrohtë, më i kripur dhe me dendësi më të vogël. Në vitin 1962 u arrit të kuptohej hollësisht roli i këtyre pengesave në ruajtjen e specifikave të çdo deti, pasi njeriu arriti t'i fotografonte nëpërmjet satelitit, duke vërtetuar se detet janë të ndryshme. Edhe pse duken se janë një trup, detet kanë dallime të shumta në mes tyre, dallime që përmes satelitit shfaqen nga ngjyrat e ndryshme. Një dijetar musliman i Katarit, me emrin Muhamed Ibrahim, u përgatit ta vërtetonte këtë në praktikë. Ai ishte profesor në Fakultetin e Shkencave në degën e oqeanografisë në Universitetin e Katarit. Ai ndërmori një rrugë të ngjashme me delegacionet e mëhershme me një anije të pajisurme aparatura të mjaftueshme dhe për dy vjet ka lundruar dhe ka matur cilësitë dhe specifikat e ujit të Gjirit Arab dhe të ujit të Gjirit të Amanit. Pas dy vitesh, 1984-86, ai arrin të nxjerrë në shesh se këto dy dete dallojnë dhe kanë specifika e cilësi të ndryshme.

Pra, shkencëtarëve iu desh gati një shekull që të arrinin të zbulonin dhe të kuptonin realitetin e këtyre pengesave. U deshën me qindra e qindra shkencëtarë dhe studiues si dhe shumë e shumë mjete që të vërtetohej kjo mrekulli që na e sqaroi Kurani i Madhëruar jo më pak se XIV shekuj më parë. Le ta lexojmë se çfarë thotë i madhi Allah, Njohësi i së fshehtës dhe i së dukshmes në suren Rahman 19-22: “Ai i lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë. E, cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni? Prej atyre të dyve nxirren margaritarë e diamantë.”
Allahu në suren En-Neml, në ajetin 61 thotë: “...dhe në mes dy deteve bëri ndarje...”

Rreth këtyre ajeteve janë ndalur komentatorët e Kuranit dhe pjesa dërmuese e tyre kanë thënë: se fjala “berzah”, e cila është cekur se gjendet në mes këtyre dy deteve, është një perde, barrierë, pengesë, e cila nuk shihet. Këto ajete kuranore na tregojnë qartë sekretet dhe fshehtësitë e shkencës së deteve, të cilat janë zbuluar sot. Kush e ka ditur më herët se detet e kripura dallojnë nga njëri-tjetri, edhe pse në shikim të parë janë të njëjtë. Si të dallohen kur takohen njëri me tjetrin? Është gjë normale se për sytë e njeriut kur takohen dy lloj ujërash, ato përzihen. Nëse merret një gotë ujë i kripur dhe një tjetër jo i kripur dhe përzihen në një gotë të tretë, uji bëhet as i njelmët e as i ëmbël, eshtë ligj i natyrshëm ky, por ajeti po tregon se bashkimi në mes dy deteve po ndryshon njëri prej tjetrit, sepse po të mos ndryshonin do të kishte qenë një det dhe Allahu nuk do të kishte thënë dy dete. Allahu ka thënë se janë dy dete, pastaj se këto dy dete takohen dhe futen njëri te tjetri. Ai që lexon ajetin 19 të sures Rrahman mendon se një përzierje e madhe po bëhet në mes dy detesh, saqë i humbin specifikat e tyre kur takohen, siç thamë se është ligj fizik kur përzihet uji me ujë. Por kur lexon ajetin 20 të sures Rahman: “Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë”, habitesh nga fakti se edhe pse ujërat përzihen, takohen, pengesa nuk mund të kalohet dhe uji i secilit det ruan specifikat e veta. Si ndodh kjo?
Përgjigjen njeriu arriti ta zbulojë falë Allahut e pastaj falë zbulimit të shumë mjeteve moderne. Në të vërtetë, kur uji takohet, kjo perde e pengon që njëri ujë të marrë specifikat e tjetrit dhe që të përzihen ndërmjet tyre. Duke qenë kështu, shkencëtarët kanë zbuluar një ujë të tretë, që është ndarës ndërmjet dy deteve, i cili ndryshon prej atyre të dyve dhe se kjo pengesë “berzah” është një zonë përmes së cilës ujëratkaluese filtrohen, i humbin cilësitë që kanë pasur dhe marrin cilësitë e ujit tjetër. Shumica e komentuesve të Kuranit kanë menduar se kjo pengesë që i ndan këto dy dete është një pengesë që Allahu xh.sh. e ka krijuar dhe se nuk ekzistojnë mjete për ta zbuluar atë.

Ata janë munduar t'i nxjerrin ajetet kuranore nëpërmjet kuptimeve gjuhësore, domethënieve të ajeteve nga ana e gjuhës, se është një perde dhe nuk dimë më shumë. Po një numër tjetër komentuesish të Kuranit janë ndalur, nuk kanë dhënë koment, duke thënë “Allahu alem”.
Këtu Allahu po thotë se dy dete po takohen dhe se nuk mund të takohen mes tyre. Nëse takohen, përzihen. Ajeti në të njëjtën kohë po thotë se nuk përzihen në mes tyre dhe këtë problem e ka zgjidhur shkenca sot, e cila ka nxjerrë në shesh rolin e kësaj perdeje, kësaj barrikade.

Cilat janë mrekullitë kuranore në këto ajete:
1. Kurani i Madhëruar, i cili ka zbritur para 1400 vitesh, ka përmbledhur në vetvete njohuri shumë të holla, të cilat kanë të bëjnë me specifikat e deteve, njohuri që janë zbuluar fare vonë nëpërmjet mjeteve shumë precize. Allahu thotë:

“Ai i lejoi dy detet të puqen ndërmjet vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengues që ata të dy nuk e kapërcejnë.” (Er-Rahman:19-20)
2. Zhvillimet historike dëshmojnë se më herët nuk ka pasur njohuri të detajuara në lidhje me detet përpara udhëtimit Challenger të vitit 1873, e lëre më në kohën kur ka zbritur Kurani, para 1400 vitesh. Edhe Pejgamberi i Zotit, paqja qoftë mbi të, jetoi në shkretëtirë dhe në jetën e vet nuk ka shkuar kurrë në det.

3. Shkencat e deteve kanë ecur përpara vetëm në dy shekujt e fundit, XIX dhe XX, në veçanti në gjysmën e dytë të shekullit XX. Para kësaj kohe, deti ka qenë një botë e fshehtë dhe frikësuese. Njerëzve u ka interesuar të shpëtojnë prej të ligave të detit dhe nuk kanë menduar ndonjëherë se këto dete ndryshojnë në mes tyre, deri në vitet 30-të të shekullit XX, kur njerëzit vendosën aparatura të shumta nëpërmjet të cilave arritën të zbulonin dallimet në mes deteve.
4. Njeriu ka arritur të fitojë njohuri rreth këtyre ndarjeve që përmend Allahu para 1400 vitesh vetëm pasi vendosi aparatura të ndryshme dhe studioi specifikat e çdo uji në veçanti.

5. Njeriu nuk e ka ditur se uji i dy deteve është i ndarë, por e mësoi vetëm pasi bëri këto studime shkencore. Por çështja është se a thua Pejgamberi ynë salallahu alejhi ue selem ka pasur aparatura moderne për të zbërthyer dhe për të zbuluar specifikat e ujit? A ka bërë ai ndonjë udhëtim në dete për t'i studiuar ato?
Realiteti është se ai kurrë në jetën e vet nuk ka shkuar në det. Kjo dijeDhe dritë me të cilën ka zbritur Kurani përfshin njohuritë më të imëta në atë kohë, kur ka qenë e pamundur që njeriu të arrijë ta dijë këtë të vërtetë. Kjo dëshmon qartazi se Kurani burimin e ka prej të Madhit Allah, prandaj Allahu thotë: “Thuaj: “Atë e shpalli Ai, që e di të fshehtën në qiej e në tokë, Ai është që fal shumë, është mëshirues”. (Furkan: 6)

Kjo mrekulli shkencore e vërtetuar shkencëtarisht tregon se Muhamedi alejhi selam është Pejgamber i Zotit dhe se Kurani është i vërtetë. Thotë Allahu: “Se nurihim ajatina fil afak”, d.m.th.: “Ne do t'ua bëjmë atyre të mundshme që t'i shohin argumentet Tona në horizonte dhe në veten e tyre derisa t'u bëhet e qartë se ai (Kurani) është i vërtetë.” (Fusilet: 53)
Pra, kjo është njëra prej mrekullive që dëshmon se Kurani është i vërtetë dhe se Pejgamberi ka folur atë për të cilën e ka inspiruar Allahu: “Ue ma intiku anil heva…”, d.m.th.: “Shoku juaj (Muhamedi, që ju e njihni) as nuk është njeri që ka humbur, as që ka devijuar (nga e vërteta). Dhe ai nuk flet nga mendja e tij.Ai (Kurani) nuk është tjetër pos shpallje që i shpallet.” (En-Nexhm: 2-4)

Ky Kuran mbetet mrekulli e Pejgamberit nga ana e Allahut. Mrekulli shkencore kuranore janë zbuluar me emrin e Allahut dhe do të zbulohen edhe më tej, derisa të jetë kjo botë, pasi me zhvillimin dhe përparimin do të zbulohen mrekulli të tjera që do të pohojnë vërtetësinë e Kuranit të Madhëruar.
Ka ende vertetime te tjera dhe deshmi ende me shume se kurani eshte mrekulli dhe fjale a Allahut te madheruar
supe me zhavor made in allah :p-bla-
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ja o landi qfar kerkon ketu eke perta
Masonet jane grupe sekrete ku adhurohen kultet asiriane apo sumeriane te koheve te egjiptit te vjeter. Ata kane simbolet e tyre, te cilat i kane huazuar me se shumti nga babilonia e vjeter, nga periudha e faraoneve apo dhe nga tradita judeo-kristiane dhe muslimane. Pra nje mish-mash kultesh, simbolesh dhe idhujsh. Zotin e quajne THE Master of the Univers apo Mjeshtrii Universit. Anetare te tyre jane si te themi njerez qe pretendojne se jane muslimane, kristiane, apo dhe te ndonje feje tjeter. Anetaret kane detyrim absolut te heshtin per ato qe ben THE GRAND MASTER apo mjeshtri i madh i cdo lozhe, apo si te themi kryetari, qofte kjo dhe ne kundershtim me ligjet morale, fetare apo ligjet e kushtetutave ku jetojne. Nese del nga Urdhri, denohesh me vdekje dhe vritesh. Kete fat pati bankieri i madh i vatikanit ne vitin Roberto Calvi, i cili u gjet i varur ne nje ure ne Angli (Ura ishte simbol i masoneve).

Megjithate ata bashkpunojne me shume llozha te tjera te njejta ne plane dhe kulte: Si psh: klani Illuminati. Me keta te fundit ata ne shek. XVI-XIX u bene aktiviste te papare me idete ilumniste te perhapura ne Europe, per pavaresine nga kisha dhe dhenies perparesi llogjikes dhe shkences. Lindja e tyre dhe evolimi i tyre ka ardhur ne shume etapa porse hov te madh ideve te tyre i dha persekutimi qe i behej aso kohe shkencetareve nga kisha. Llozhat jane shume te perhapura ne vendet e Europes dhe ne Usa. Historia e tyre eshte shume interesante, sepse ne ato kohe anetare ne keto llozha kane qene nga shkencetaret me te medhenj ne Bote, bankieret me te medhenj dhe gati shumica e familjeve mbreterore. Kjo tradite vazhdon sot e kesaj dite. Njihen per shume komplote te medha politiko-ekonomike dhe per vrasje te papara. Momentalisht jam ne lexim te historise se tyre, liber qe shpresoj ne te ardhmen te botohet.Tashme ata kane hapur edhe degen e tyre ne tirane!
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Vendimi i Islamit mbi Masonerinë

[Fetaua el-Lexhnetud-Da’ime, 2/312-315Me Emrin e Allahut, të Gjithëmëshirëshmit, Mëshirëplotit, lavdërimi dhe pastrimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij të fundit.
Pyetje: Çfarë është Masoneria dhe çfarë gjykimi ka ajo në Islam? Çfarë gjykimi ka anëtarësimi tek Masonët?Përgjigje: Të gjitha falenderimet janë vetëm për Allahun.


Masoneria është një shoqëri politike e fshehtë, qëllimi i së cilës është që t’i japë fund të gjitha feve dhe normave të moralit dhe t’i zëvendësojë ato me ligjet e bëra nga njeriu dhe sistemet jo-fetare (laike). Ajo (Masoneria) përpiqet që të provokojë dhe të shkaktojë revolucione të herë-pas-herëshme dhe ta zëvendësojë një regjim me një tjetër, duke u bazuar në thirrjen e saj për lirinë e mendimit dhe lirinë e besimit. Kjo është ajo çfarë ata kanë deklaruar haptazi.Kjo është ajo çfarë u deklarua nga njëri prej tyre (një nga Masonët) në Konferencën Studentore që u mbajt më 1865 EK në qytetin e Liezhit, qytet i cili konsiderohet si një nga qendrat e Masonerisë. Ai ka thënë:


”Njeriu duhet të dali mbi Zotin dhe t’i shpallë luftë Atij. Ai (njeriu) duhet t’i rrëzojë qiejt e t’i grisi ata si letër.”

Thuhet në Lozhën e Madhe Masonike (1922, f.98): “Ne do ta forcojmë lirinë e individit me të gjitha fuqitë, pushtetet që kemi në dispozicion dhe do të shpallim luftë kundër armikut të vërtetë të njeriut, (armik) i cili është feja.”


Masonët thonë se Masoneria e merr shpirtin human (shpirtin njerëzor) si objektin e saj të adhurimit.

Ata thonë: “Nuk është e mjaftueshme për ne që të triumfojmë mbi njerëzit fetarë dhe vendet e tyre të adhurimit, përkundrazi, qëllimi ynë themelor është që t’i heqim qafe njëherë e mirë.”

Minutat e Konferencës Masonike Botërorë, 1903 EK, f.102.

Ata thonë: “Masoneria do të zërë vendin e fesë dhe lozhat e saj do të zënë vendin e faltoreve…” dhe shumë deklarata të tjera të cilat tregojnë qartë për thellësinë e armiqësisë që kanë ata ndaj fesë dhe për luftën e tyre pa kompromis me fenë.

Masonët e Lirë (Free Masons) janë një nga shoqëritë më të vjetra që ende ekzistojnë dhe fillesat e tyre ende janë të panjohura për shumë njerëz dhe ende janë të panjohura për shumë nga anëtarët e tyre, sepse komplotet e udhëheqësve të tyre janë shumë sekrete dhe të fshehta dhe ata tregohen shumë të kujdesshëm që t’i fshehin komplotet dhe qëllimet e tyre. Për këtë arsye, pjesa më e madhe e çështjeve të tyre përcillen në mënyrë verbale (gojarisht) e jo nëpërmjet protokolleve.


Kur ata duan të shkruajnë ndonjë ide apo duan ta deklarojnë atë në publik, ajo fillimisht shqyrtohet me kujdes nga mbikqyrësit Masonikë të cilët vendosin nëse duhet të publikohet apo jo. Themelet e Masonerisë u bazuan mbi teori që janë marrë nga burime të ndryshme, pjesa më e madhe e të cilave vijnë nga traditat e Çifutëve.Kjo mbështetet nga fakti se idetë dhe mësimet e Çifutëve u morën si baza për themelimin e Lozhës së Madhe në vitin 1717 EK me parimet dhe simbolet e saj. Masonët ende e nderojnë Çifutin Hiram dhe tempullin që ndërtoi ai, nga i cili ata marrin skicën e ndërtimit të lozhave Masonike nëpër Botë. Udhëheqësit më të mëdhenj të Masonëve janë Çifutë dhe ata janë shtylla kurrizore e Lëvizjes Masonike dhe ata janë përfaqësuesit e organizatave Çifute në lozhat Masonike. Atyre u atribuohet përhapja e Masonerisë dhe bashkëveprimi mbarëbotëror midis Masonëve. Ata janë forca shtytëse që qëndrojnë pas Masonerisë dhe kjo elitë Çifute po udhëheq celula të ndryshme sekrete duke i vënë në lëvizje punët e tyre dhe duke i drejtuar ata fshehtazi si t’u dojë qejfi. Kjo mbështetet nga një raport që u botua në revistën Masonike Akacia (1908, çështja n.66) ku thuhet se nuk ka asnjë lozhë Masonike që të jetë e lirë nga Çifutët dhe se që të gjithë Çifutët nuk ndjekin një rrugë apo ndonjë tjetër në mënyrë të veçantë, porse ndjekin vetëm parimet e tyre. Njësoj është edhe me Masonët. Kështu që sinagogat Çifute janë mbështetja jonë (e Masonëve) dhe i gjejmë shumë Çifutë mes rradhëve të Masonëve.

Kjo gjithashtu mbështetet nga ato çfarë thonë publikimet Masonike: se Çifutët janë të bindur se nga mjetet më të mira për ta shkatërruar fenë është Masoneria. Historia e Masonëve është e ngjashme me Historinë e Çifutëve për sa i përket besimit. Simboli i tyre është Ylli i Davidit me gjashtë cepa. Çifutët dhe Masonët i konsiderojnë vetet e tyre si bijtë shpirtërorë të themeluesve të Tempullit të Solomonit. Masoneria e cila i shtrembëron fetë e tjera i siguron mbështetje totale Judaizmit dhe pasuesve të tij. Çifutët shfrytëzuan njerëzit mendjelehtë dhe qëllimet e tyre të mirëfillta duke u infiltruar tek Masoneria dhe duke arritur gradat më të larta brenda saj, kështu frynë në lozhat Masonike shpirtin Çifut dhe i nënshtruan ata në qëllimet e tyre.

Një nga treguesit më të qartë të dëshirës së tyre të zjarrtë për t’i fshehur planet që kanë për shkatërrimin e feve dhe nxitjen e revolcioneve politike është ajo çfarë thuhet në Protokollet e të Urtëve të Zionit, ku thuhet: “Ne do t’i përqëndrojmë këto celula vetëm në një udhëheqje e cila do të njihet vetëm nga ne. Kjo udhëheqje do të përbëhet nga dijetarët tanë dhe këto celula do të kenë përfaqësues të veçantë, në mënyrë që vendndodhja e vërtetë e udhëheqjes sonë të mbahet e fshehtë. Vetëm kjo udhëheqje do të ketë të drejtën për të vendosur se kush do të flasë dhe për të hartuar planet e ditës. Ne do të ngremë kurthe tek këto celula për të gjithë socialistët dhe klasat e shoqërisë revolucionare. Pjesa dërrmuese e planeve politike njihet nga ne dhe ne do të vendosim kur t’i vëmë në zbatim. Por agjentët e policisë sekrete ndërkombëtare do të jenë anëtarë të këtyre celulave. Kur komplotet të nisin kudo në botë, kjo do të thotë se një nga agjentët tanë më të devotshëm do të jetë në krye të këtyre komploteve dhe sigurisht ne do të jemi njerëzit e vetëm që do t’i drejtojmë planet Masonike. Ne jemi njerëzit e vetëm që e dimë se si t’i drejtojmë ata dhe ne e dimë qëllimin përfundimtar të çdo veprimi, ndërsa analfabetët – domethënë jo-Çifutët – janë injorantë për pjesën më të madhe të këtyre gjërave, e veçanërisht Masoneria, dhe ata mund të shikojnë vetëm rezultatin e menjëhershëm të asaj çfarë janë duke bërë.”


Ka edhe dëshmi të tjera të cilat tregojnë lidhjen e fuqishme midis Çifutëve dhe Masonëve dhe bashkëveprimin midis këtyre dy partive në komplotet revolucionare dhe në nxitjen e lëvizjeve shkatërrimtare. Megjithëse Masoneria nga pamja e jashtme shfaqet sikur thërret për lirinë e besimit, tolerancë dhe reforma shoqërore në përgjithësi, faktikisht ajo në të vërtetë është një thirrje për lejimin e faktorëve shkatërrimtarë të cilët shkaktojnë shpërbërjen e shoqërisë dhe heqjen e kufijve mes kombeve dhe shkatërrimin e fesë dhe moralit dhe përhapjen e degjenerimit.

Duke u bazuar në këtë, çdo Musliman që hyn në grupin e Masonëve duke qënë në dijeni për natyrën e vërtetë të Masonerisë dhe sekretet e saj dhe i zbaton ritualet e saj dhe e bën këtë me dëshirën e tij, ai është kafir, të cilit i duhet kërkuar që të pendohet. Nëse pendohet, mirë, përndryshe ai vritet; dhe nëse vdes në atë gjendje, atëherë shpërblimi i tij do të jetë si shpërblimi i kafirit. Kushdo që anëtarësohet tek Masonët por nuk e di se çfarë janë ata në të vërtetë ose nuk është në dijeni rreth komploteve të tyre kundër Islamit dhe Muslimanëve dhe përhapjen e degjenerimit dhe të keqen që po planifikojnë kundër çdokujt që përpiqet për t’i bashkuar njerëzit dhe përpiqet për reformimin e kombeve, dhe ai anëtarësohet tek ata në aktivitetet dhe diskutimet e tyre të përgjithshme të cilat nga ana e jashtme nuk bien në kundërshtim me Islamin, nuk është kafir, por justifikohet në mënyrë të përgjithshme për shkak se ata ia mbajnë të fshehtë natyrën e tyre të vërtetë dhe sepse ai nuk ndan me ta të njëjtat besime apo qëllime. Profeti (lavdërimi dhe pastrimi i Allahut qoftë mbi të) ka thënë: “Veprat janë sipas qëllimeve dhe çdo njeri do të marrë atë që kishte për qëllim.”


Por ai duhet të distancohet prej tyre kur ta marrë vesh se çfarë janë ata në të vërtetë dhe duhet t’u tregojë njerëzve natyrën e tyre të vërtetë dhe të përpiqet të përhapë sekretet dhe komplotet e tyre kundër Muslimanëve në mënyrë që kjo të shkaktojë një skandal për ta dhe t’i minojë përpjekjet e tyre. Muslimani duhet të rrethohet nga njerëz të mirë që do të bashkëpunojnë me të në punët e tij fetare apo punët e kësaj dynjaje. Ai duhet të jetë largpamës në zgjedhjen e shokëve të ngushtë në mënyrë që të ruhet se mos joshet nga këto ide që janë tërheqëse nga pamja e jashtme dhe të ruhet nga pasojat negative që kanë fjalët e ëmbla. Kështu ai nuk do të bjerë në kurthet e njerëzve të shirkut, të cilët i ngrenë këto kurthe për të shtënë në dorë ata që janë të lehtë për t’u mashtruar, ata që ndjekin tekat dhe epshet e tyre dhe janë të mangët në arsyetim.
 

Muslim brother

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2011
Postime
66
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

dhe sa per masonet qe nuk besoni se egzistojn shikone pak videoklipin e 2011 te eminemit me dr.dree dhe do ja shofesh n qafe te vjerur simbolin e masoneve
shikoje edhe justin biberin si i benduart ne njeren ne kenget e tij
Kjo eshte diqka qe kam marre prej facebokut:
Masonet

Kohët rreth vitit 1820 dukej sikur ishin kohët më të mira për marrëdhëniet speciale mes urdhrit vëllazëror të masonerisë dhe kombit të ri amerikan. Nuk ishte vetëm sepse shumë anëtarë të shquar të brezit themelues si George Ëashington, Benjamin Franklin dhe 13 prej 39 nënshkruesve të Kushtetutës kishin qenë anëtarë. Ishte dhe për faktin se republika që po rritej me shpejtësi dhe shoqëria vëllazërore kishin shumë ideale të përbashkëta. Vlerat republikane amerikane dukeshin si vlera masonike: vlerësimi i lartë për të mësuarin dhe progresin dhe për atë që mund të quhet një fetari e gjerë dhe tolerante. Steven Bullock, historian në Institutin Politeknik të Uorcesterit dhe studiues i vëllazërisë malonike në Amerikë shprehet se masonët “ndihmuan për t’i dhënë kombit të ri një bërthamë simbolike”. Nuk ishte kot kompasi, katrori dhe emblema të tjera të lidhura me masonët të gdhendura kudo, edhe në bizhuteri edhe në tavolina që u përkisnin masonëve ose jo-masonëve. Gjithashtu, nuk është pa domethënie fakti se një numër i madh amerikanësh mendonin se Vula e Madhe e SHBA përmbante simbole malonike. Ishte një lloj prirjeje ndaj vëllazërisë që njerëzit ta shihnin influencën e masonerisë dhe atje ku nuk ekzistonte.
Që në kohën e Revolucionit masonët ishin bërë celebruesit gjysmë-zyrtarë të kulturës amerikane civile. Me veshjen e tyre specifike të përbërë nga përparëset masonët origjinalë në fakt ishin gurë-masonët. Ato e kishin zakon që të hidhnin në mënyrë rutinë gurth e themelit në ndërtesat qeveritare dhe kishat, si dhe merrnin pjesë në parada dhe ceremoni të tjera publike.
Kur Lafayette tashmë i plakur bëri turneun e tij në SHBA në vitet 1824025 anëtarët e “zanatit” (siç quhet masoneria) e pritën në mënyrë të spikatur masonin duke e ftuar të qëndronte në lozhën lokale. Ai udhëtim shërbeu për të rritur anëtarësimin në masoneri, i cili ishte rritur nga 16 mijë anëtarë në vitin 1800 në 80 mijë anëtarë në vitin 1822.
Si ndodhi atëherë që ajo çfarë dukej si epoka më e mbarë e masonerisë u kthye në tmerr? Përgjigja mund të gjendet pjesërisht në reagimin publik të ndarë në dysh ndaj turneut të Lafayette. Për shumë qytetarë shfaqja e hapur e afeksionit vëllazaror ndaj një fisniku të huaj mbante erë elitiste dhe konspiracionale. Thënë troç, kjo “ngjalli dyshimet e një zanati si një urdhër ndërkombëtare me sekrete dhe të një të shkuare radikale revolucionare”.
Ishte hera e parë që masoneria përballje me një reagim të tillë. QË nga lindja e lëvizjes vëllazërore të organizuar në fillim të shekullit të 18-të në Londër deri në këtë ditë masoneria ka qenë objekt kurioziteti të madh dhe dyshimesh të herëpashershme. Me ritualet sekrete dhe përfshirjen e mençurisë së lashtë e shkencës dhe arsyes së Rilindjes moderne, si dhe anëtarësimin ekskluziv vëllazëria masonike ka shërbyer si ushqim për teoritë konspirative dhe shkrimtarët oportunistë, të etur për të fituar duke “ekspozuar” në mënyrë imagjinare mënyrat sekrete dhe ambiciet sekrete të vëllazërisë. Nëse “sekreti i madh” i masonëve, siç thoshte Benjamin Franklin “është se ato nuk kanë asnjë sekret” ato që sugjerojnë se është ndryshe, duke përfshirë këtu edhe romancierin, Dan Broën thjesht kërkojnë të krijojnë audiencë.
Historia e vërtetë e masonëve është shumë më interesante se gjithë përrallat që rrotullohen rreth saj. Është e vërtetë që arritjet thelbësore të masonëve në formimin e qytetarëve solidë, krijimin e rrjeteve sociale dhe mbështetjen e kauzave filantropike janë më të shquarat përballë përpjekjeve për të dëmtuar organizatën. Se si masoneria u ngjit në një pozicion aq të lartë në jetën publike amerikane për të humbur shumë shpejt mantelit e respektit është një histori që ka filluar në Skoci dhe Angli. Masonët që e kanë zanafillën në lozhat e shekullit të 17-të në Britani, kur pranoheshin zotërinj të përzgjedhur të cilët zotoheshin për besnikëri ndaj kurorës dhe ndaj zotit. Këto anëtarë të “pranuar” tërhiqeshin nga karakteri social i vëllazërive, si dhe nga ritualet private të ceremonive që dikur i ndihmonin artizanët të ruanin sekretet e zanatit. Lidhjet e masonerisë me arkitekturën e lashtë, gjeometrinë dhe arte të tjera racionale, si dhe shkencën ia rrisnin akoma më shumë joshjen që transmetonte. Teksa anëtarët e pranuar, të cilët ishin më së shumti anëtarë të Shoqërisë Mbretërore shkencore të Britanisë filluan të dominonin lozhat, fokusi i jetës vëllazërore u zhvendos tek konsiderata filozofike dhe eksplorimi i lidhjeve ndërmjet ligjeve të zbuluara të natyrës dhe mençurisë së qytetërimeve të lashta. “Ato studionin arkitekturën greke dhe romake për të gjetur çelësin e të vërtetave të humbura të qytetërimeve të lashta”. Në Amerikë, masoneria u përqafuar dhe nga institucioni aristokrat, si dhe nga anëtarët e klasës komerciale që aspironin shtresën aristokrate. Masoneria inkurajoi një lëvizje sociale dhe një elitë më përfshirëse nëpërmjet arsimimit, kultivimit të sjelljes dhe nderit, si dhe tolerancës për diferencën në çështjet delikate të fesë. Në kohën e Revolucionit, burrat me karakter, talent dhe ambicie përdorën masonerinë për të ngjitur shkallët sociale. Por, pavarësisht punëve të mira të vëllazërisë, mitet e veprave të errëta vazhdonin ta përndiqnin masonerinë. Por, sfida më e madhe e masonerisë nuk ishte përdorimi në fantazitë konspirative, por dobësimi i pozitës së saj në Amerikë, duke humbur forcën dhe adhurimin e vërtetë të anëtarëve.

Shoqëritë sekrete

1. “Skull and Bones”
Urdhri i “Skull and Bones” është një shoqëri e Universitetit të Jeilit dhe fillimisht njihej si “Vëllazëria e Vdekjes”. Është një prej shoqërive sekrete studentore më të vjetra në SHBa. Është themeluar në vitin 1832 dhe anëtarësimi është i hapur vetëm për pak njerëz të elitës. Shoqëria përdor rituale me nuanca masonike edhe në ditët e sotme. Anëtarët takohen çdo të enjte dhe të diele në një ndërtesë që e quajnë “Varri”. Sipas Judy Schiff, arkiviste në librarinë e universitetit të Jeilit, emrat e anëtarëve nuk mbaheshin sekret deri në vitet ’70, por ritualet kanë qenë gjithnjë sekret. Dy presidentët Bush kanë qenë anëtarë të kësaj shoqërie, kur studionin në Jeil, si dhe një sërë emrash të tjerë njerëzish të famshëm e të pushtetshëm.

2. Fremasonët
Lozha e Madhe Masonike u krijua në vitin 1717, kur katër grupe lozhash të vogla u bashkuan. Nivelet e anëtarësimit fillimisht ishin të shkallës së parë dh etë dytë, por në vitin 1750 ato u zgjeruan për të krijuar dhe një shkallë të tretë. Kur një person arrin në gradën e tretë quhet “Master Mason”. Masonët i kryejnë takimet e tyre të rregullta sipas një rituali të caktuar. Kjo përfshin shumë referenca ndaj simboleve arkitekturore, siç është kompasi dhe katrori. Ato i referohen zotit si “Arkitekti i madh i universit”. Masonët përdorin shenja dhe shkëmbim duarsh për të hyrë në takimet e tyre, si dhe për të identifikuar veten ndaj njerëzve të tjerë që mund të jenë masonë. Për t’u bërë mason duhet të rekomandohesh nga një mason tjetër.

3. “Rosicrucian”
Urdhri “Rosicrucian” besohet se ka qenë ideja e një grupi protestantësh gjermanë në vitin 1600, kur u botuan tre dokumente: “Fama Fraternitatis Rosae Crucis”, “Confessio Fraternitatis” dhe “Martesa kimike e Rosenkretuzit kristian anno 1459”. Dokumenti i parë tregon historinë e një alkimisti misterioz, i cili udhëton në pjesë të ndryshme të botës për të përftuar njohuri sekrete. Dokumenti i dytë flet për një vëllazëri sekrete alkimistësh, të cilët po përgatiteshin të ndryshonin faqen politike dhe intelektuale të Evropës. Anëtarët e kësaj vëllazërie pretendojnë se origjina e tyre është më e lashtë se këto dokumente. Sot ka shumë grupe të tilla dhe secili pretendon të ketë lidhje direkte me origjinalin.

4. “Ordo Templis Orientis”
OTO (Urdhri i tempullit të Lindjes) fillimisht u modelua si vëllazëri masone, por në drejtimin e të vetëquajturit “bisha e madhe”, Aleister Croëley, filloi të ndiqte parimet e sistemit të tij fetar të quajtur Thelema. Anëtarësimi është sipas disa shkallëve dhe gjatë këtij procesi përdoren shumë rituale. Kjo vëllazëri, aktualisht ka mbi tre mijë anëtarë në gjithë botën. Vetë Croëley ka krijuar një meshë specifike për vëllazërinë. Rituali kryhet sipas një stili të caktuar dhe për këtë përdoren priftëresha të virgjëra, fëmijë dhe priftërinj. Gjatë meshës thërriten zotat e lashtë egjiptianë, si dhe djalli dhe në një pikë priftëreshat kryejnë një ritual të zhveshur.

5. Urdhri hermetik i agimit të artë
Urdhri i Agimit të Artë është krijuar nga dr. Ëilliam Robert Ëoodman, Ëilliam Ëynn Ëestcott dhe Samuel Liddel MacGregor Mathers. Të tre këta kanë qenë fremasonë dhe anëtarë të shoqërisë “Societas Rosicruciana in Anglia”. Sistemi i besimit të Agimit të Artë vjen më së shumti nga misticizmi kristian, hermeticizmi, besimet e Egjiptit të lashtë, alkimia, teozofia, magjia dhe shkrimet e Rilindjes. Ëilliam Yeats dhe Aleister Croëly janë dy prej anëtarëve më të famshëm të këtij grupi. Dokumentet themelore të urdhrit njihen si Dokumentet e Koduara. Ato përfshijnë 60 faqe që përmbajnë rite magjike.

6. Kalorësit Templarë
Kalorësit Templarë janë një degëzim i masonëve dhe nuk kanë lidhje direkte me Kalorësit Templarë origjinalë, një grup ushtarak fetar i formuar në shekullin e 12-të. Anëtarët e kësaj shoqërie nuk pretendojnë lidhje direkte me vëllazërinë mesjetare, thjesht një huazim simbolesh. Për t’u bërë anëtar i këtij grupi, një person duhet të jetë Mjeshtër mason kristian. Kjo organizatë është e veçantë dhe jo thjesht një shkallë e lartë e masonerisë. Urdhrat e huazuar nga shoqëria mesjetare përshkruhen si “urdhra përkujtimorë” ose gradë. Gjithsesi, disa masonë ose jo të tillë, madje dhe anti-masonët insistojnë se disa rite masonike kanë influencë direkte nga templarët.

7. “The Illuminati”
Një lëvizje mendimtarësh të lirë që ishin dega më radikale e Iluminizmit, pasuesit e së cilës morën emrin “Illuminati” u themelua më 1 maj 1776 në Igolstadt (Bavaria e epërme) nga Adam Ëeishaupt. Edhe pse ishte ilegale, shumë intelektualë me influencë dhe politikanë progresistë e konsideruan veten anëtarë.
Fakti se kjo shoqëri nuk kërkonte besimin në një qenie supreme e bëri atë të famshme në mes ateistëve. Ka shumë teori konspirative, sipas të cilave “Illuminati” vepron akoma sot e kësaj dite dhe menaxhon veprimet kryesore të qeverive të botës me dëshirën për të krijuar një qeveri mbarë botërore të bazuar në principe humaniste dhe ateiste.

8. Grupi Bilderberg
Ky grup është pak i ndryshëm nga të tjerët sepse nuk ka anëtarësi zyrtare. Anëtarët e këtij grupi janë njerëz me influencë të madhe, të cilët takohen çdo vit në mënyrë sekrete. Çështjet e diskutuara mbahen sekret. Struktura e takimeve i ngjan një konference dhe zakonisht takimet kryhen në hotele me pesë yje në vende të ndryshme të botës. Pjesëmarrja në takim është vetëm me anë të ftesave.
Takimi i parë u krye në vitin 1954 në hotelin “Bilderberg” në Holandë. Edhe pse axhenda dhe lista e pjesëmarrësve është publike, nuk është akoma e qartë nëse këto detaje bëhen të ditura nga vetë grupi apo jo.

9. Paria e Sionit
Pas botimit të librit “Kodi i Da Vinçit” të Dan Broën emri i kësaj shoqërie ka ngjallur shumë kërshëri në mbarë botën. Në fakt, ky grup është krejtësisht fiktiv. Ishte një rreng i krijuar në vitin 1956 nga një pretendent i fronit francez, Pierre Plantard. Letrat ekzistuese që datojnë në vitet ’60 dhe që Plantard, de Cherisey dhe de Sede i kanë shkruar njëri-tjetrit konfirmojnë se të tre ishin përfshirë në këtë rreng, duke përshkruar skemat e mbrojtjes së tyre ndaj kritikave dhe si do të mund ta vazhdonin këtë mashtrim. Pavarësisht kësaj, ka nga ata që besojnë se Paria ekziston dhe funksion edhe në ditët e sotme.

10. “Opus Dei”
“Opus Dei” është një organizatë e kishës Katolike që thekson besimin katolik se jeta e zakonshme është rruga drejt shenjtërisë. Anëtarët e kësaj organizate jetojnë në qendra speciale. Urdhri u themelua në vitin 1928 në Spanjë nga prifti katolik, Josemaria Escriva, me aprovimin a papa Piut XII. Pjesa më e madhe e organizatës prej rreth 87.000 anëtarësh të të dyja gjinive janë njerëz të thjeshtë që drejtohen nga një prelat i zgjedhur nga një mbledhje e përgjithshme e pranuar nga Papa.

Origjina legjendare
Edhe pse të ashtuquajturat "llozha" të masonëve janë shfaqur në shekullin e XVII-të, në Écosse, origjina e tyre historike implikon edhe një origjinë legjendare dhe simbolike më të lashtë. Masonët e parë e lidhnin simbolikisht këtë origjinë mitike me origjinën e vetë masonërisë (domethënë me origjinën e artit të ndërtimit). Në një shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme për ata që ta lidhnin origjinën e saj me epokën e Adamit (njeriu i parë sipas konceptit të kohës) ose atë të Noes (ndërtimi i Harkut dhe fesë së "parë") ose më shpesh me atë të ndërtimit të tempullit të Salomonit nga arkitekti Hiram Abi. Në fund të shekullit të XVI-të, dorëshkrimi i Régius e vendoste në mënyrë emblematike shoqërine e Masonëve nën emrin e Euklidit dhe të Pitagorët, baballarët e gjeometrisë dhe nën mbrojtjen e mbretit Athelstan të Anglisë. Të tjera dorëshkrime që lidhen me shoqërinë e masonëve, si dorëshkrimet e Halliëell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Schaë (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte të ngjashme.Në fund të shekullit të XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perëndimorët, natyrshëm këto rituale malonike e zhvendosën origjinën simbolike në epokën e ndërtimit të piramidave. Në mesin e shekullit XIX të romanticizmit, me rastin e rizbulimit të trashëgimisë së Mesjetës, miti masonik përforcoi gjithaq natyrshëm hreferencat me ndërtimin e katedraleve. Pas gjithë këtyre modifikimeve të dukshme simbolike, ajo që bie në sy është se shoqëria e ka zhvendosur gjithnjë simbolikën e saj drejt atyre që sollën progres gjatë gjithë historisë në histori, artin e ndërtimit dhe vlerave që ata shpallin.
Antimasonizmi, frikë nga misteri dhe sekreti
Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe "shoqërive sekrete". Ky qëndrim lidhet edhe me kundërshtimin e ideve progresiste dhe liberale të dala nga shekulli i Lymierëve, koha gjatë të cilës shumë filozofë të njohur janë bërë anëtarë të masonerisë. Antimasonizmi konsiderohet një doktrinë që zhvillohet në disa mjedise katolike dhe tek kundër-revolucionarët.
Masonët e famshëm
Mendohet që masonët e famshëm kanë qenë të shumtë dhe në rend alfabetik nis me Aldrin (që vuri këmbën në hënë në 21 korrik 1969), por në këtë listë figurojnë edhe emra të mëdhenj si filozofi i madh i të drejtës Jean-Baptiste Baudin që është bërë anëtar i shoqërisë në 1842, Pierre Brossolette. Por edhe Mozarti radhitet ndër masonët, pasi është pritur në lozhen e bamirësisë në Vjenë në 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qenë mason, por ka një debat për këtë. Por nuk ka asnjë dyshim për anëtarësinë e Hugo Pratt, autor filmash vizatimorë në masoneri. Ndër politikanët figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) që nuk e ndali kurrë aktivitetin masonik. Ai ka qenë president i parë i parlamentit të Republikës së gjashtë. "Ne jemi trashëgimtarë të burrave dhe grave që kanë përmirësuar njerëzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumë të tjerë janë disa nga anëtarët e kësaj shoqërie sipas 'Grand Orient"
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Do ju lutesha te mos perzieni fene me diskutime te tilla.
Ky eshte nje paralajmerim para se te fshihen postime.
 

TBAking

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 14, 2011
Postime
2
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Masonet shqipetar:
KOSOV-Veton Surroi
MAQEDONI-Arben Xhaferi, ndersa prej maqedonve thuhet se eshte ish presidenti Kiro Gligorov
SHQIPERIA-Edi Rama dhe Erion Veliaj
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Muslim!

Me shuaj kuriozitetin nese mundesh...
Pse pothuajse te gjitha postimet e tua neper tema te ndryshme jane Coppy / paste nga burime te tjera?

Mund te japesh nje tendin mendim nese mundesh?

Ju pershendes!
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

??!!:O


Sa me thjeshte te mendosh, aq me i Lumtur Je !.....................-pacim-
hmmmmmmmm e di mir ti !:p
diskutojme per subjektin e temes dite dhe nate po deshe.

por fatkeqesisht me duhet te te them qe ti ke info se per cfare behet fjale vetem nga thashethemet qe degjon ne internet poshte dhe lart.

si fillim

femrat nuk jane te pranuara ne freemasonry, si rrjedhim ajo cfar di ti eshte krejtesisht fallco``Bej_dy_pompa``

nga do e fillojme?! ke qejf ta fillojme nga ouroboros?
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,535
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

megjithate mos u dekurajo LOL meri, dhe femrat kane patur nje rol te madh dikur, ne epoken matriarkale.

Herodotus Book 2: Euterpe [30]

The priests of the Theban Zeus told me that two women in the service of the temple had been carried away from Thebes by Phenicians, and that they had heard that one of them had been sold to go into Libya and the other to the Hellenes; and these women, they said, were they who first founded the prophetic seats among the nations which have been named: and when I inquired whence they knew so perfectly of this tale which they told, they said in reply that a great search had been made by the priests after these women, and that they had not been able to find them, but they had heard afterwards this tale about them which they were telling. This I heard from the priests at Thebes, and what follows is said by the prophetesses of Dodona. They say that two black doves flew from Thebes in Egypt, and came one of them to Libya and the other to their land. And this latter settled upon an oak-tree and spoke with human voice, saying that it was necessary that a prophetic seat of Zeus should be establishedin that place; and they supposed that that was of the gods which was announced to them, and made one accordingly: and the dove which went away to the Libyans, they say, bade the Libyans make an Oracle of Ammon; and this also is of Zeus. The priestesses of Dodona told me these things, of whom the eldest was named Promeneia, the next after her Timarete, and the youngest Nicandra;
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Nikandren e kam njohur une kur isha senator ne Sirakuze, 6 jete mortale te miat me pare, gjate nje ndalese te vogel ne Dodone duke shkuar rruges per ne Krete. Nga ato qe me tha, por me teper nga ato qe me beri, per pak sa nuk me konvertoi dhe mua ne Mason. Falenderoj Junon qe me dha force t'i rrezistoja tundimit!
 
Top