• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

PaLaZZoo

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 19, 2010
Postime
9
Pikët
0
Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?
 

PaLaZZoo

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 19, 2010
Postime
9
Pikët
0
Përgjigje e:

un medoj se kan shum e shum probleme te medha ne jeten e tyre jo se duan te pin por pi nje e 2 dhe keshtu tap topi dhe i beht ves i jetes se perdishme
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Njerezit e alkolizuar ... Tingellon paksa trishte ne kete menyre gjithsesi kur kujtojme alkolin na vijne ndermend dy perkufizime: Pije dashesit dhe te alkolizuarit! Personalisht mendoj se as une,sikurse askush tjeter nuk kemi te drejten per te gjykuar nje person qe mund te jete i alkolizuar! Gjithcka mund te kete nisur thjesht si nje loje,per tu kthyer pastaj ne ves e ndoshta ne nje varesi jo shume pozitive sikurse shume te tjere e kane nisur si nje menyre per t'ju shmangur problemeve te jetes se tyre!!!

Te pish alkol,ndoshta vertet te ndihmon per te superuar momentet e veshtira atehere kur ndjen qe cdo detaj e ke kunder vetes por absolutisht nuk eshte zgjidhja e duhur sepse demton veten! Eshte e sigurte qe demtimi psikologjik eshte shume i rende edhe ndonjehere zgjedh alternativen me te lehte te mundshme por alkoli pa limit duhet evituar sepse krahas gjithckaje mund te kete edhe efekte negative ne shendet !
 

kukulla

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
102
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
jan njerez te marem fund dhe nuk dua te kem te bej me te tille pesona sepse jan tipa te rrezikshem
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

"Te alkolizuar" ??!! Hmmmm tingeloon paksa diskriminuese ky term,gjithesesi mendoj se ata qe e bejne veten te therriten keshtu,e meritojne plotesisht.Ne rradhe te pare te alkolizuarit jane "armiq te vetvetes" dhe pastaj te njerzve qe i rrethojne...Te jesh i alkolizuar do te thote te jesh i droguar,i varur prej dickaje...Humbet llogjika dhe vendin e saj e ze: Dyshimi,xhelozia,dhuna...Njerzit e alkolizuar pavarsisht se si jane futur rruges se alkolit ngelen njerez te cilet ngelen te varur prej tij dhe e gjithe jeta e tyre vertitet rreth nje gote....:(
 

PaLaZZoo

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 19, 2010
Postime
9
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Un jam me mendimn tend Roxy
 

CarpeDiem

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Albania, Tirana
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Pergjithesisht njerezit e alkolizuar jan njerez me probleme qe gjejne "qetesi" tek gota. Per mua jan njerez pa karakter te fort qe e leshojne veten dhe nuk bejne dicka per te ndryshuar fatin apo rjedhen e jetes por shendrohen ne njerez me nje nivel te till...
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

jeta ve ne prove njerezit, besoj se nje i alkolizuar nuk alkolizohet sepse i pelqen ta beje, por jane rrethanat qe te cojne deri ne ate pike.. sigurisht kush alkolizohet ka humbur vullnetin te reagoje ne menyre pozitive ndaj jetes, ka zgjedhur nje menyre tjeter reagimi qe per momentin i duket me e thjeshte...Forcen e vertete e tregojne ne momentin qe vendosin te dalin nga ajo gjendje, sepse nuk eshte e lehte te prekesh fundin e te ngrihesh serish
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Jam shume dakort me ju lart...


Njeriu qe pin alkohol dhe dehet (tap) normal qe behen nga halli ajo por ka dhe ca nga gezimi , kur jemi ke halli un s'di pse vall mendojne qe me alkohol do zgjene problemet e jetes?! kur ajo gje te ben qe te n'varesh ....
Kurse dikujt i nis dhe i mbaron jeta alkoliqar?


Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?
Nuk mendoj asgje thjesht me vjen keq i ngushlloj dhasht Zoti largohen nga ajo rrug po e citoj dhe nje gje

Ka qen nje dietare dhe i ka be pytje nje udhtarit:
lidhje me Alkoholin me pi alkohol me vra nje femije apo me e dhunu nje femer.? cilen do e beje ..?!
Burr me vra femij ka then eshte gjynaf..:(
Me dhunu nje femer eshte trup...:(
dhe si perfundim ka zgjedh alkoholin.....:O
Kurse dietari i ka dhen ke zgjedh rrugen me te keqe
Mbytja e femis eshte nje gje po ashtu dhe dhuna ndaj gruas kurse puna e Alkoholit eshte me e keqe se i ben gjitha te kqijat mund te mbytesh dike mund te dhunosh etj....

Nuk e di a eshte e qart thjesht e kam degju dhe aq kam mbajt mend nga kjo...
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Meri i dhash te gjitha mendimin meqe ska teme specijale per alkoholin :)
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Alkooli nuk ti zgjidh problemet por ti shton.Ai/ajo qe pin trgon per nje karakter te dobet.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Nje i/e alkolizuar nuk eshte ndryshe nga ju. mendon si ju, vepron si ju, jeton si ju, thjesht ai ndjen nevojen per nje stimul ne kete jete dhe kete mbeshtetje e gjen tek alkoli. nuk mund te thuash s eshte karakter i dobet apo i forte nje alkolist. mund te jete i cfardolloj karakteri, seshte kaarkteri ai qe te ben te nise pijen e as inteligjenca etj, eshte thjesht nje kureshtje per te provuar dicka ndryshe. P.sh po mar shembullin me banal. je i/e virgjer. ben sex , te pelqen e ben perseri, ste pelqen se ben me, mora sexin si shembull pasi alkoli apo edhe stimulantet e tjere sic jane narkotikat kanje nje fuqi vepruese te jashtezakonshme tek truri i njeriut. nese ato hyjne ne zonen e kenaqesive arrijne te gdhendin ne trurin tone aq fort kete deshire sa eshte thuajse e pamundur ta frenosh veten. gjithsesi se u zgjata pak nje alkolist apo narkoman asnjehere mos e gjyko nen efektin e substances edhe kjo eshte e keqja e shoqerise, ata si njohin. per me teper do te thoja se keta vartes jane shume here me shpirt mire se ne jo vartesit. ndaj nese dike se njeh mos e gjyko thjesht qortoje ose injoroje e lere te shkoje i qete.

P.S E them kete nga eksperienca ime personale, ( narkoman)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,742
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

ka edhe njerz qe pin prej qefi ...thjesht ju pihet ...
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar Mendime keni per Njerzit e alkolizuar? dhe pse mendoni keshtu?

Mendoj qe e kane shume te veshtire. Kur alkoli i ploteson trurit dhe organizimit ate c'ka i mungon, njekohesisht i mer edhe ate qe i mbetet.
 
Top