• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfar temperamenti keni?

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Shumica prej jush, mos them te gjithe shpesh here keni menduar per ate se cfare karakteri dhe temperamenti posedoni. Do tentoj ne keto dy shkrime ne vijim t`ju sqaroj pak a shume se c`temperamenti posedoni.

Njerezit ne gjenerale mendojne se personat me temperamente te kunderta nuk mund te jene cift i gezuar dhe harmonik. Por jeta konfirmon se temperamentet e kunderta e mbushin njera tjetren, dmth ajo qe njeri temperament e ka, tjetri nuk e ka dhe keshtu krijohet nje rreth gati perfekt.

Edhe nqs nuk u besoni psikologeve kur tentojne t`ju sqarojne, mundet te pakten te lexoni dic me teper per klasifikimin e temperamenteve qe ata kane be.
Secili nga ne ka ardhur ne kete bote me temperament te caktuar, ne te shpeshten e rasteve trashegimi nga prinderit.
Psikologet thojne se ekzistojne kater tipe te temperamentit dhe ate:
Temperament sangvinik, kolerik, melankolik dhe flegmatik.

Shifni vet nga shkrimi qe vijon se ne c`kategorie hyni dhe njerezit perreth jush.
Ndoshta do ju ndihmoj pak a shume.

"Sangviniku"

eshte emocional, i sinqerte, optimist dhe din t`i gezohet jetes. Me shume udhehiqet nga ndjenjat se sa nga rezoni. E posedon artin e ralle per t`u ndjere i gezuar. Shume komunikues, ai don qe me te gjithe te ndaj momentet e gezimit dhe hidherimit. Asnjehere nuk i mungojne shoke. Mangesite me te medha jane vullneti i vogel dhe disciplina e pamjaftueshme.

"Koleriku"

eshte aktiv, i gjalle, me vullnet te forte, i lire dhe i pavarur. Cdohere ka mendim personal dhe eshte i gatshem ta shpreh. Ka natyre aktive e cila nuk ndalet perpara pengesave. Nuk eshte person qe shpreh simpati dhe nuk eshte empatik (dmth nuk ngushellon). Shpesh here i pakenaqur, zakonisht nga ato qe e rrethojne. Shume shpejte nevrikoset-perplas dyert, i fut tavolinave me boks, shtyp sirenen e automobilit etj etj. Mos konsideroni se do kete vemendje te madhe per sendet qe i ben.

"Melankoliku"

eshte i talentuar, gati per t`u sakrifikuar, senzitiv, me disponim qe lehte nderohet. I don te tjeret dhe kerkon ta duan. Kur kerkon shoqeri, preferon te tjeret te marrin hapin e pare. Kur planifikon dicka, i parashikon pengesat deri ne detaje. Per dallim nga koleriku optimist, nuk beson shume ne lumturine e vete. Ka te zhvilluar shume sensin e responsibilitetit.

"Flegmatik"

eshte i qete, pa brenga, me nerva te trasha. Duket se asgje nuk mund te nxjerr nga balansi. Por nder masken e jointeresimit shpesh here fshehen ndjenja te vrullta.Si prej zjarrit iken nga iniciativa, te cfare do lloji qofshin ato dhe gjithmone gjen ndonje justifikim.
Nga karakteri eshte egoist-kujdeset vetem per veten, problemet e tjereve nuk e interesojne. Asnjehere nuk zihet, por eshte inatci i madh.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

:O

...-eh- ktu e tregon pak teperamentin tim ama jo gjitha ..

.....
"Melankoliku"

eshte i talentuar, gati per t`u sakrifikuar, senzitiv, me disponim qe lehte nderohet. I don te tjeret dhe kerkon ta duan. Kur kerkon shoqeri, preferon te tjeret te marrin hapin e pare. Kur planifikon dicka, i parashikon pengesat deri ne detaje. Per dallim nga koleriku optimist, nuk beson shume ne lumturine e vete. Ka te zhvilluar shume sensin e responsibilitetit.
++++

-mendon- sikur edhe "Koleriku" me pershtatet :p

....``Ec````Ec``
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

-mendon- Pak nga te gjitha...

Nderthurje e komplikuar ... por me pelqen keshtu si jam... ;))
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,298
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

"Sangviniku"

eshte emocional, i sinqerte, optimist dhe din t`i gezohet jetes. Me shume udhehiqet nga ndjenjat se sa nga rezoni. E posedon artin e ralle per t`u ndjere i gezuar. Shume komunikues, ai don qe me te gjithe te ndaj momentet e gezimit dhe hidherimit. Asnjehere nuk i mungojne shoke. Mangesite me te medha jane vullneti i vogel dhe disciplina e pamjaftueshme.

Kjo me pershtatet me shume .
Per sa i perket mangesive , vullnetin e kam me dosa te medha , muhabeti calon tek displina :D
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

Ja arrita qe te kuptoje se çfare temperamenti kam,ka shoku,shoqja ime,po pastaj?
Per çfare na sherben njohja e temperamentit? Per kulture?
Nese nuk kemi kuptuar se çfare eshte jeta qe na eshte dhene,(mesatarishte 25.000-26000 dite),çkuptim ka njohja e temperamentit.
Temperamenti dhe karakteri se bashku formojne personalitetin e njeriut.Ky njeri, me nje personalitet te caktuar,duhet te kete nje vetedije:
Ne fjalorin e gjuhes shqipe,(botim i vitit 1980,i Instituti i gjuhesise dhe i letersise), per vetedijen kemi shpjegimin :
1) Aftesija qe ka njeriu per te njohur dhe kuptuar boten qe e rrethon dhe veteveten,per te gjykuar dhe vepruar ne menyre te vullnetshme.
2) Aftesia e njeriut ose e nje grupi njerezish,e formuar historikisht nga vete jeta,per te kuptuar qarte qenesine e vet,vendin dhe detyren e vet ne jeten shoqerore dhe per te mbajtur nje qendrim te caktuar ne kushte e rrethana te ndryshme.
3 Ndergjegje
Kete perkufizim te vetedijes mund ta pasuronim me mendimin e Erick Fromm ne lidhje me kete problem:
“Vetedije do te thote qe personi ben ate qe meson nga vetevetja,duke eksperimentuar,duke provuar,duke pare te tjeret dhe ne fund ,duke fituar nje bindje dhe jo nje opinion te papergjegjshem.

Pra gjithe thelbi i vetedijes eshte per te krijuar nje bindje mbi nje argument te caktuar mbi bazen e se ciles do te gjykohet e veprohet ne menyre te vullnetshme.
Pra vetedija eshte e lidhur me lirine e zgjedhjes.
Spinoza thote :Liria nuk eshte diçka qe na eshte dhene,eshte diçka qe brenda disa limiteve ne mund ta fitojme me intuite dhe mundim.
Ne kemi alternativen te zgjedhim, nese kemi qendrueshmerine e vetedijes.
Fitimi i lirise eshte i veshtire,dhe kjo eshte arsyeja qe pjesa me e madhe nga neve deshton.
Kjo fitore arrihet nepermjet arsyes,ideve te pershtatshme,ndergjegjes,por eshte e mundur vetem nese njeriu sakrifikon me perpjekje me shume se sa pjesa tjeter e njerezve.
Emancipimi eshte rezultat e vetedijes dhe i perpjekjeve.
Koncepte principiale per lirine,behet fjale per lirine e zgjedhjes, :
1) Veprimet e njeriut jane te percaktuara nga shkaqe precedente,por ai mund te lirohet prej forces se ketyre shkaqeve nepermjet ndergjegjes dhe perpjekjeve,nepermjet emancipimit.
2) Teoria dhe praktika nuk mund te jene te ndara.Per te fituar lirine duhet teoria e sakte,por ajo nuk mund te njihet pa vepruar dhe luftuar.
3) Njeriu edhe mund ta humbas betejen per lirine,por eshte shansi me i madh per njeriun qe te zgjedhi te miren dhe jo te keqen.
Ne qofte se me liri nenkuptojme lirine e te zgjedhurit,athere çeshtja shtrohet nese jemi te lire te zgjedhim.
Liria e zgjedhjes nuk eshte nje dhunti formale abstrakte qe “ e ke “ apo “ nuk e ke “,eshte para se gjithash nje funksion i struktures se karakterit te nje personi.
Disa nuk e kane lirine e zgjedhjes se te mires sepse struktura e karakterit te tyre nuk eshte ne gjendje te reagoje ne harmoni me te miren.
Disa kane humbur kapacitetin te zgjedhin te keqen, sepse pikerisht struktura e karakterit te tyre ka humbur shtytjen drejt se keqes.
Ne te dyja rastet mund te themi se qe te dy jane te detyruar te veprojne ne ate menyre ,sepse ekuilibri i forcave ne karakterin e tyre nuk le asnje mundesi per zgjedhje.
Njeriu i pavendosur eshte ai qe ka problemin e lirise se zgjedhjes.
Cdo hap ne jete qe rrit besimin ne veten time,integritetin tim,kurajon time,bindjen time,shton ne te njejten kohe dhe aftesine time per te zgjedhur alternativen e deshirueshme,deri sa s’ka per te qene me e veshtire per mua te zgjedh ate qe eshte e pelqyeshme per mua.
Nga ana tjeter ,çdo akt dorezimi,kokefortesie me dobeson,hap rrugen e humbjeve te tjera,dhe ne fund liria eshte humbur.
Ne jeten praktike grada e lirise se zgjedhjes eshte e ndryshme ne çdo moment.nese grada e lirise se zgjedhjes eshte e larte,kerkohet pak sforcim per te zgjedhur te miren.Nese eshte ulet kerkohet nje sforcim me i madh,ndihme nga te tjeret,rrethana te favorshme etjr.
Temperamenti eshte diçka e trasheguar le te merremi me karakterin qe formohet ne procesin e jetes si pasoje e veprimit te perbashket te virtuteve dhe te veseve.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

Karakteri qe kam eshte i acaruari , me humb durimi para çdo gjeje te kote . Meqe te tilla ka me shume atehere jam me shume me kete paraqitje nese shprehem sipas vetvetes .

Ne lidhje me njerezit jam i qeti qe nuk ngaterrohet shume me çeshtje pa vlere pasi ( e quaj si arritje kete ) njeriu para gjithe morive te situata te jetes duhet dije te perzgjedhe shume , te kete shije per te shijuar vetem thelbin .
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

njeriu eshte i ndryshueshem, dhe sidomos me rritjen e tij, dhe faktoret qe ndikojne ne jeten e tij gjate rritjes apo pjekurise, mund te kemi nga nje pjese te karakterit te pandryshueshme,
Ne nje menyre te gjitha perkufizimet e mesiperme jane bere bere si permbledhese, por gjithsecili e gjen veten o tek njera o tek tjetra, ose tek dy bashke, ose tek secila perkufizim, une personalisht isha tek e para me shume dhe pak tek e dyta, por prape ka dicka, njeriu eshte i ndryshueshem, dhe sidomos me rritjen e tij, dhe faktoret qe ndikojne ne jeten e tij gjate rritjes apo pjekurise,
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

koleriku .lol
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

Pak nga te gjitha po me shume anoj tek Koleriku..sidomos per thyerjen e sendeve dhe perplasjen e dyerve..:(
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

O ha,mundem te vallezoj deri ne mengjes,edhe pa alkool.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

Pak nuk mjafton MiM,shume nga te gjitha eshte me mire.hahahaha.
 

ElixXx

Nerazzuri
Anëtar
Mar 2, 2011
Postime
33
Pikët
0
Vendndodhja
Pas teje..!
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

"Koleriku"

eshte aktiv, i gjalle, me vullnet te forte, i lire dhe i pavarur. Cdohere ka mendim personal dhe eshte i gatshem ta shpreh. Ka natyre aktive e cila nuk ndalet perpara pengesave. Nuk eshte person qe shpreh simpati dhe nuk eshte empatik (dmth nuk ngushellon). Shpesh here i pakenaqur, zakonisht nga ato qe e rrethojne. Shume shpejte nevrikoset-perplas dyert, i fut tavolinave me boks, shtyp sirenen e automobilit etj etj. Mos konsideroni se do kete vemendje te madhe per sendet qe i ben.
Si duket i perkas "kolerikut" :p
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,965
Pikët
113
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

"Flegmatik"

eshte i qete, pa brenga, me nerva te trasha. Duket se asgje nuk mund te nxjerr nga balansi. Por nder masken e jointeresimit shpesh here fshehen ndjenja te vrullta.Si prej zjarrit iken nga iniciativa, te cfare do lloji qofshin ato dhe gjithmone gjen ndonje justifikim.
Nga karakteri eshte egoist-kujdeset vetem per veten, problemet e tjereve nuk e interesojne. Asnjehere nuk zihet, por eshte inatci i madh.
Mendoj se afroj me teper me kete.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

Ja arrita qe te kuptoje se çfare temperamenti kam,ka shoku,shoqja ime,po pastaj?
Per çfare na sherben njohja e temperamentit? Per kulture?
Nese nuk kemi kuptuar se çfare eshte jeta qe na eshte dhene,(mesatarishte 25.000-26000 dite),çkuptim ka njohja e temperamentit.
Temperamenti dhe karakteri se bashku formojne personalitetin e njeriut.Ky njeri, me nje personalitet te caktuar,duhet te kete nje vetedije:
Ne fjalorin e gjuhes shqipe,(botim i vitit 1980,i Instituti i gjuhesise dhe i letersise), per vetedijen kemi shpjegimin :
1) Aftesija qe ka njeriu per te njohur dhe kuptuar boten qe e rrethon dhe veteveten,per te gjykuar dhe vepruar ne menyre te vullnetshme.
2) Aftesia e njeriut ose e nje grupi njerezish,e formuar historikisht nga vete jeta,per te kuptuar qarte qenesine e vet,vendin dhe detyren e vet ne jeten shoqerore dhe per te mbajtur nje qendrim te caktuar ne kushte e rrethana te ndryshme.
3 Ndergjegje
Kete perkufizim te vetedijes mund ta pasuronim me mendimin e Erick Fromm ne lidhje me kete problem:
“Vetedije do te thote qe personi ben ate qe meson nga vetevetja,duke eksperimentuar,duke provuar,duke pare te tjeret dhe ne fund ,duke fituar nje bindje dhe jo nje opinion te papergjegjshem.

Pra gjithe thelbi i vetedijes eshte per te krijuar nje bindje mbi nje argument te caktuar mbi bazen e se ciles do te gjykohet e veprohet ne menyre te vullnetshme.
Pra vetedija eshte e lidhur me lirine e zgjedhjes.
Spinoza thote :Liria nuk eshte diçka qe na eshte dhene,eshte diçka qe brenda disa limiteve ne mund ta fitojme me intuite dhe mundim.
Ne kemi alternativen te zgjedhim, nese kemi qendrueshmerine e vetedijes.
Fitimi i lirise eshte i veshtire,dhe kjo eshte arsyeja qe pjesa me e madhe nga neve deshton.
Kjo fitore arrihet nepermjet arsyes,ideve te pershtatshme,ndergjegjes,por eshte e mundur vetem nese njeriu sakrifikon me perpjekje me shume se sa pjesa tjeter e njerezve.
Emancipimi eshte rezultat e vetedijes dhe i perpjekjeve.
Koncepte principiale per lirine,behet fjale per lirine e zgjedhjes, :
1) Veprimet e njeriut jane te percaktuara nga shkaqe precedente,por ai mund te lirohet prej forces se ketyre shkaqeve nepermjet ndergjegjes dhe perpjekjeve,nepermjet emancipimit.
2) Teoria dhe praktika nuk mund te jene te ndara.Per te fituar lirine duhet teoria e sakte,por ajo nuk mund te njihet pa vepruar dhe luftuar.
3) Njeriu edhe mund ta humbas betejen per lirine,por eshte shansi me i madh per njeriun qe te zgjedhi te miren dhe jo te keqen.
Ne qofte se me liri nenkuptojme lirine e te zgjedhurit,athere çeshtja shtrohet nese jemi te lire te zgjedhim.
Liria e zgjedhjes nuk eshte nje dhunti formale abstrakte qe “ e ke “ apo “ nuk e ke “,eshte para se gjithash nje funksion i struktures se karakterit te nje personi.
Disa nuk e kane lirine e zgjedhjes se te mires sepse struktura e karakterit te tyre nuk eshte ne gjendje te reagoje ne harmoni me te miren.
Disa kane humbur kapacitetin te zgjedhin te keqen, sepse pikerisht struktura e karakterit te tyre ka humbur shtytjen drejt se keqes.
Ne te dyja rastet mund te themi se qe te dy jane te detyruar te veprojne ne ate menyre ,sepse ekuilibri i forcave ne karakterin e tyre nuk le asnje mundesi per zgjedhje.
Njeriu i pavendosur eshte ai qe ka problemin e lirise se zgjedhjes.
Cdo hap ne jete qe rrit besimin ne veten time,integritetin tim,kurajon time,bindjen time,shton ne te njejten kohe dhe aftesine time per te zgjedhur alternativen e deshirueshme,deri sa s’ka per te qene me e veshtire per mua te zgjedh ate qe eshte e pelqyeshme per mua.
.


Ja arrita qe te kuptoje se çfare temperamenti kam,ka shoku,shoqja ime,po pastaj?
Per çfare na sherben njohja e temperamentit? Per kulture?


Sa huma gjith ate kohe.... duhet tkisha pare hyrjen... me e sakt paska qen 3 rreshtat e fundit.:

Nga ana tjeter ,çdo akt dorezimi,kokefortesie me dobeson,hap rrugen e humbjeve te tjera,dhe ne fund liria eshte humbur.
Ne jeten praktike grada e lirise se zgjedhjes eshte e ndryshme ne çdo moment.nese grada e lirise se zgjedhjes eshte e larte,kerkohet pak sforcim per te zgjedhur te miren.Nese eshte ulet kerkohet nje sforcim me i madh,ndihme nga te tjeret,rrethana te favorshme etjr
Temperamenti eshte diçka e trasheguar le te merremi me karakterin qe formohet ne procesin e jetes si pasoje e veprimit te perbashket te virtuteve dhe te veseve.
 

Cleopatra

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 1, 2015
Postime
70
Pikët
0
Përgjigje e: Cfar temperamenti keni?

hmm se di tamam ,tamam e din ato qe me njohin e me kan pare ne situate te ndryshme.Mendoj qe jam sipas vendit dhe kuvendi ,e pak gjaknxeht.
 
Top