• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin e Tij ë

Firewall

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
124
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin e Tijë
Jepni Mendimet Tuaja !!
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Titulli: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin e T

Per mendimin tim eshte ne Disavantazh
Ka humbur Fatkeqesisht domethenien e Egzistences:(
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Titulli: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin e T

po puna pare stomakun bosh nuk e ka
edhe stres faturash e paresh nuk ka

tashi ka humbur shpirtin...po ndonjehere shpirti eshte i mbivleresuar :p

sorry got to play a lil bit devils advocate :))
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin e T

hahaahahah chocollate ke plotesisht te drejt ne nje realitet te till qe gjindemi,,porrrr un jam pak shpirterore cdo gje qe permban bota esht materiale, shpirti mbetet dhe po e humba dhe ate skam as fuqin me hec perpara per te arritur kto materialet, keshtu qe kjo pyetje esht revers duhet ti kesh te dyja nqs je i zoti nqs sje mjafton te kesh shpirtin se po qe mir me te ke te gjith boten..
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

ta fitoje njehere boten ku ka me mire shpirtin le tja leje parajses :p
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Akoma nuk kam fituar boten qe te jap nje mendim, por sido qe te jete, duke u nisur nga ajo qe mendoj tani: Pranoj te fitoj boten dhe te mbush shpirtin nje cast te vetem sesa te mos kem asgje por shpirtin ta kem plot..:d

PS: Cfare esthe shpirti?
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Te fitosh dicka do te thote te ndihesh i kenaqur,i plotesuar edhe emocionalisht!
Ne momentin qe shprehemi se fitoj boten dhe humbas shpirtin atehere nuk e konsideroj nje fitore te vertete(ose te pakten jo fitorja qe me pelqen te kem ne jeten time )! Do ishte fantastike te fitoja boten edhe te ndihesha i mbushur emocionalisht,ose me mjafton edhe e anasjellta : Te jem e plote shpirterisht pasi kjo me ben te mendoj se e gjitha bota eshte ne favorin tim :)!
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Te fitosh dicka do te thote te ndihesh i kenaqur,i plotesuar edhe emocionalisht!
Ne momentin qe shprehemi se fitoj boten dhe humbas shpirtin atehere nuk e konsideroj nje fitore te vertete(ose te pakten jo fitorja qe me pelqen te kem ne jeten time )! Do ishte fantastike te fitoja boten edhe te ndihesha i mbushur emocionalisht,ose me mjafton edhe e anasjellta : Te jem e plote shpirterisht pasi kjo me ben te mendoj se e gjitha bota eshte ne favorin tim :)!

Njeriu eshte i lumtur kur jeta e tij ka nje kuptim.
Nqs ti arrin boten kush do te ishte kuptimi i jetes?

Lumturi dhe fitim bote me duken si dy gjera diametralisht te kunderta..
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Njeriu eshte i lumtur kur jeta e tij ka nje kuptim.
Nqs ti arrin boten kush do te ishte kuptimi i jetes?

Lumturi dhe fitim bote me duken si dy gjera diametralisht te kunderta..
Njeriu eshte i lumtur kur jeta ka kuptim ! Ne momente te caktuara kur ndiej qe jeta ka kuptim mua me duket sikur kam arritur te kem boten ne kembet e mia ( te pakten ne ato momente)!

Nuk flas per lumturi absolute,sikurse jo perfitimin e vertete te botes ne dimension! Thjesht momente te caktuara qe me cojne drejt kesaj zgjedhjeje! Lumturia nuk presupozon fitimin e botes sepse eshte dicka utopike,ajo perfaqeson thjesht kenaqesine shpirterore e morale te asaj qe posedon ne ate periudhe te jetes tende ...
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Roxy kujdes se mos humb shpirtin tani moj :)
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,710
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

NJeriu mund te jete i lumtur edhe per arritje te vogla te llojit : te vesh menderen mbi nje kalorifer kur vjen nga jashte dhe e ke akull, ose te mund te urinosh mbasi e ke mbajtur per dy ore...(me fal per vulgaritetin por ka nga ata qe keto fragmente te jetes se tyre i quajne te lumtura)..

Por pyetja qe behet ketu eshte: te fitosh boten dhe te humbesh shpirtin. Ne kete rast, sipas mendimit tim, shpirti nuk eshte = me lumturine.. dhe per kete pike e kam dhen pergjigjen..
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

NJeriu mund te jete i lumtur edhe per arritje te vogla te llojit : te vesh menderen mbi nje kalorifer kur vjen nga jashte dhe e ke akull, ose te mund te urinosh mbasi e ke mbajtur per dy ore...(me fal per vulgaritetin por ka nga ata qe keto fragmente te jetes se tyre i quajne te lumtura)..

Por pyetja qe behet ketu eshte: te fitosh boten dhe te humbesh shpirtin. Ne kete rast, sipas mendimit tim, shpirti nuk eshte = me lumturine.. dhe per kete pike e kam dhen pergjigjen..
Mund te merrje edhe shembuj te tjere,po pjese e realitetit por jo te kesaj kategorie gjithsesi ke te drejten tende te komunikimit dhe askush s'ta privon ate!

Sa per temen,jo domosdoshmerisht duhet te kemi kendveshtrime te njejta ketu ne forum dhe pikerisht ketu qendron bukuria :)!
Tema e ezauruar,te pakten ne mendimin tone ...
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin.....

emm njeriu nese fiton cdo gje dhe ska shpirt..dmth ska ndenja ..dmth do ndihet bosh .. si rrobot ..
A ka kuptim ajo jet kur ndihesh gjysem?
Do preferoja te jem njeri i lumtur dhe i lire dhe pastaj me inisiativen qe sme mungon Jeten e kompletoj vet!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Nese psh fiton Boten ( qofte ne nje kuptim material, sepse ketu eshte fjala kuptohet )
pse duhet me humb shpirtin ??? Ska mundesi Bote + Shpirt bashke ?!
Nese pyes se cfare Avantazhi ka, ateher Bota eshte ne avantazh me Shpirtin :p
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare Avantazhi Ka Njeriu Nese Fiton Tere Boten Dhe Pastaj Humb Shpirtin

Ka gjithe boten ne dore :D.
 
Top