• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare dime mbi halogrupin I1b?

Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Te flasin vetem ata qe dine.

Eshte nje teme thellesisht shkencore genetike.

Gjithashtu sa i vjeter eshte halfogrupi I1a? Qe gjendet ne Skandinavi?
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: Cfare dime mbi halogrupin I1b?

Ne Balkan kjo haplogrup ka ardh me Slav, Got apo Normanet.

Ke Tosk dhe Geg te testuar per ket dhe ke Serb. E kom pa edhe ne Laberi do I1 rezultate. Ma merr mendja jane tylifare subclades.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Përgjigje e: Cfare dime mbi halogrupin I1b?

Nuk ka fare nderlidhje me halgogrupet skanidnave?

I1 eshte edhe grup skanidivan, ne Laberi mund te jene ndonje mbetje e koheve kur edhe gjermaniket kaluna ne shekujt e 5 ne ato ane
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: Cfare dime mbi halogrupin I1b?

Po eshte e mundshem . Nuk e di per laberin por ne Geg ke I1 z63 dhe edhe fisi Serb / Malazez Macure me origjine nga Mali zi i takojn kesai haplogrupi. Keta kane qene Vlleh qysh e kom lexu por jane asimilu nen Serb. Dhe ma von kane emigru ne Bosnje prej Mali zi.

Mua me del ni Macure si kusheri qe eshte I1 z63. Dhe qka eshte interesant une dhe ky Macure i kemi do Gjerman dhe Suedez si kusheri perbashk edhe do Shqiptar. :p Pra Gotet e kane origjinen nga Suedia.

Kjo I1 z63 besoj qe eshte Goth ne origjine , pra Gotet kane ardh ne Balkan para Serbet dhe jane asimiluar nen popull Shqiptar/Vlleh .. tani ma von kane ardh Serbet dhe e kane asimiluar ket haplogrup apo ate fis.

Kom lexu dikun qe fisi Macure ka lidhje me fis Gashi por nuk e di cilin Gash . Une jom Gash i gurit dhe ky fis ka testu J2b2 por kom pa edhe do Gash qe jane testu I1 por nuk e di cilin subclade dhe cili Gash jane por shume interesant. Kom ni per Gash dhe Macure qe kane origjine Norman.

Ni Gash e kom pa nga Drenica qe jane testu I1 ne 23andme . E njo edhe ni Gash qe jeton ketu qe eshte nga ati veni. Ndoshta me vet me testu.

Kjo I1 z63 nuk ka kuptim qe eshte asimiluar nen Shqiptar prej Serbve , besoj qe kta Serbet e kane asimilu prej Shqiptarve apo Vlleh dhe kjo haplogrup ka ardh me naj popull Germanik . Ket e bazoj edhe per historin e Macures dhe kusherit qe i kam te nejt me ta. Edhe kjo eshte ma e zakonshem nen Gheg sesa I2a1b per shembul qysh e di une.

Ka pas edhe invandime Slav para Serbet apo Kroatet qe erdhen ne Balkan , ka pas Fise Sllav tjeter sikur Sklaveni , Antes etj. qe erdhen ma Avaret . Kta e invandun Balkanin dhe perendorin Romak.

Sa per jugu te Shqipris , ka pas edhe Bulgarez aty.


Laberia i takojn ni subclade tjeter qysh e di . Nuk jom i sigurt per origjinen. Dhe nuk e kom kqyr apo nuk kom lexu shume per ket tem. Do ta lexoj ma von dhe shkruj ketu. Por edhe ne Jug ke I1 , edhe ma shume se ne veri, ke edhe I2a1b por ke edhe I2a2 qe eshte vendas ne Balkan dhe u gjet ne Balkan te lashte ... kane qene do Iron Age samples nga Bulgaria I2a2 edhe do nga Serbia... kjo haplogrupi ne Balkan eshte ma e zakonshem ne Jug te Shqiperis qysh e kom pa.


Eshte edhe ni fis Serb drobnjak qe kane testu I1 P109. Kjo nuk gjendet nen Shqiptar qysh e di .. por kjo ka mundesi me pas ardh me Normanet .. ashtu thohet edhe per Dukagjinet qe kane qene prej Normanet apo do Francez pra emri tyne .. Duke .. por kjk eshte vetem ni teori.


Qysh thash , nuk kom lexu shume per ket tem dhe muna te qene ne gabim dhe do ta lexoj ma shume por thash te pergjigji masi qe kerkush tjeter nuk u pergjigj.
 
Last edited by a moderator:

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,910
Pikët
113
Jo, po hajde qelloja cili eshte Pellasgian ancient -orixhinal tani. Ne pellazge, hellaqet edhe ata pedhazge thone!

Nga perqindja i llogarita dhe shembull per shqiptaret del me perqindje 229% ne totale nga secila perqindje qe thone. Gje qe nuk eshte e mundur, nese teresia e diçkaje matet me 100 % si mase te plote dhe vie tjetri e tejkalon ne mbi 200%

 
Top