• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

 • Rrjet hekurudhor

  Votes: 6 30.0%
 • Rruge (dhe nje sistem efikas autobuzesh)

  Votes: 5 25.0%
 • Aeroport

  Votes: 0 0.0%
 • Port

  Votes: 0 0.0%
 • Tjeter

  Votes: 9 45.0%

 • Total voters
  20

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Dihet qe infrastruktura eshte mangesia numer nje qe pengon ne zhvillimin e turizmit ne Shqiperi.
Sistemi hekurudhore eshte thuajse inekzistent. Jemi vendi i vetem ne Ballkanin (bashke me Kosoven) qe nuk eshte ne InterRail. Nuk lidhemi fare me vendet fqinje.
Rruget edhe pse jane permiresuar ndjeshem, jane akoma shume larg standarteve perendimore. Mungon nje sistem i rregullt linjash autobuzi, me stacione te mirefillta, ndalesa te percaktuara apo orare per t'u respektuar.
Kemi nje aeroport te vetem. Per te shkuar nga Rinasi ne jug apo ne veri te Shiperise kerkon shume kohe. Psh te huajt qe duan te vizitojne jugun, shpesh shkojne nepermjet Korfuzit.
Cfare mendoni se eshte me e nevojshme per Shqiperine?

P.s. Them Shqiperine, por normalisht e kam fjalen per te gjitha trevat shqiptare.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Hiq aeroportin te gjithe te tjerat nevoiten.
Nevoitet me shume regull,o ligj mbi ndertimet e mbrojtjen e ambjentit ne pergjithesi.Norm mbi ndertimin,ku duhet te ndertohet e si te ndertohet,dhe çfare ndertime duhen prishur.
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

po pse, nuk nevojitet nje aeroport?
sa i duhet dikujt per te mberritur nga rinasi ne sarande apo ne koman?
dhe permenda vetem 2 vende turistike...

eshte e vertete qe jane vetem 28.000 km2, por fale rrugeve qe kemi, duken sikur te jen 280.000.

mali i zi, qe eshte nje vend me i vogel se shqiperia e ka me shume se 1 aeroport.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Ne gjithe Shqiperin,nga Rinasi, per te shkuar gjithandej duhen pak a shum "3-4" ore,mbase edhe me pak afersisht.Nuk eshte vend Shqiperia qe mund te mbaje dy aeroporte,se perballon dot ekonomikisht.Ne akoma nuk kemi nje port turistik...
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,178
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Dihet qe infrastruktura eshte mangesia numer nje qe pengon ne zhvillimin e turizmit ne Shqiperi.
Sistemi hekurudhore eshte thuajse inekzistent. Jemi vendi i vetem ne Ballkanin (bashke me Kosoven) qe nuk eshte ne InterRail. Nuk lidhemi fare me vendet fqinje.
Kosova lidhet me fqinjet permes hekurudhes. Eshte vetem Shqiperia ajo qe nuk lidhet me asnje vend permes hekurudhes dhe prioritet kryesor i Shqiperise duhet te jete investimi ne hekurudhe.

 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 19, 2010
Postime
1,018
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

problemi me i madh ne shqiperi per zhvillimin e turizmit, nuk jane infrastruturat jo.ka vende te botes qe nga ajo ane jane si ne apo me keq ama turizmi eshte shume i zhvilluar.
pike se pari ne nuk ja kemi haberin cfare do te thote te jesh nje vend turistik. nuk jemi mikprites ( e dikur mikpritja tek ne ishte dicka me shume vlere) trajtojme dhe ata pak turiste qe vine shume egersisht, kushtet neper hotele jane mizore, nuk respektohet privacy e klientit, ( me ka ndodhur qe une isha ne dhome duke fjetur gjume ne 9 te mengjezit e pastuesja mi bie deres e me thote te dal te bej nje xhiro se ajo donte te pastronte) e c'eshte me vrasese per turizmin ne shqiperi , raporti cmim - cilesi. kemi cmime shume te larta,nje jave pushime ne shqiperi te kushton pothuajse sa nje jave ne sardegna ketej ne itali.duke e krahasuar me nivelin e jetej qe ka shqiperia e gjitha kjo eshte absurde, per te bere nje zhytje nenujore ketu ne rome une paguaj rreth 20/30 euro, varet nga diving ku vete, ne shqiperi minimum kushton 35 euro e me nje sherbim shume skadent. keto jane motivet e verteta qe turizmi nuk merr zhvillim
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,965
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Nje bombe atomike
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,971
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Nga ato që ke vënë në listë, mendoj se më shumë i duhen hekurudhat dhe trenat elektrikë, por dyshoj se Shqipëria do të ketë hekurudha të tilla në 50 vitet e ardhshme.
Ne dikur mezi i bëmë ca hekurudha për trena me naftë me punë vullnetare, ndërsa sot Shqipëria jo vetëm që s'ka para për gjëra të tilla, por është mbytur në borxhe, për ca rrugë të dobëta që ka bërë.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
3,017
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Nje udheheqes shqiptar.........
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Dihet qe infrastruktura eshte mangesia numer nje qe pengon ne zhvillimin e turizmit ne Shqiperi.
Sistemi hekurudhore eshte thuajse inekzistent. Jemi vendi i vetem ne Ballkanin (bashke me Kosoven) qe nuk eshte ne InterRail. Nuk lidhemi fare me vendet fqinje.
Rruget edhe pse jane permiresuar ndjeshem, jane akoma shume larg standarteve perendimore. Mungon nje sistem i rregullt linjash autobuzi, me stacione te mirefillta, ndalesa te percaktuara apo orare per t'u respektuar.
Kemi nje aeroport te vetem. Per te shkuar nga Rinasi ne jug apo ne veri te Shiperise kerkon shume kohe. Psh te huajt qe duan te vizitojne jugun, shpesh shkojne nepermjet Korfuzit.
Cfare mendoni se eshte me e nevojshme per Shqiperine?

P.s. Them Shqiperine, por normalisht e kam fjalen per te gjitha trevat shqiptare.

Jemi vendi i vetem ne Ballkanin (bashke me Kosoven) qe nuk eshte ne InterRail. Nuk lidhemi fare me vendet fqinje.
Nuk e di pse ja fusni kote pse vloni kaqe shpejt pse me kaqe shpejtesi pa ber asnje verifikim ne gjdo ngexje dhe mungese qe ka Shqiperi pa ngurim e pa asnje ferifikim e fusni edhe Kosoven.

Une po mendoje se problemi esht te mediat e Shqiperis te cilat kan manipuluar dhe manipulojne shum me Kosoven dhe ne gjdo deshtime apo ngecje te Shqiperis me apo pa dashje si per ta ngushlluar veten gjdoher e katapultojne apo shusin edhe Kosoven (Shqiperia eshte e vetmja ne rajone e cila nuk e ka kete apo ate gje bashke me Kosoven thjeshte e fusin kosoven pa asnje ferifikime)


Ti zoti Admiral je shum gabim Kosova ka lidhje Interne shum te mire Hekurudhore te gjitha Qytetet e Kosoves lidhen me Hekurudh.Po ashtu Kosova lidhet edhe me Koridorin e VIII Nderkombetare te Hekurudhave nuk e di pse nuk beni nje verifikim te shpejte per gjera elementare para se te hapni tema te tilla dhe ta citoni Kosoven.Harta e cila tregon se Kosova e tera esht e lidhur me rrjet Hekurudhore,Hekurudha e Kosoves stacioni qendrore fushe kosove,

Stacioni i Trenit ne PejeStacioni i Trenit ne PrishtineTreni ne Kacanik
Treni ne Hane te elezit ne kufi me Maqedonin.Stacioni i trenit Mitrovice-ZvecanStacioni i trenit ne KlineStacioni i trenit ne Ferizajetj etj..
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,965
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

hahaha Dardan... Stacionet dhe Trenat si te luftes se dyt boterore i paskeni :D Paskeni me cfar te mburreni :p A treni EuroStar eshte ne ato shina aaaaaaaa ? :D
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Hekurudhat e Kosoves jane ne gjendje kogja te mire gjithashtu te gjitha Industrite e renda te kosoves lidhen me Hekurudhe,
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

hahaha Dardan... Stacionet dhe Trenat si te luftes se dyt boterore i paskeni :D Paskeni me cfar te mburreni :p A treni EuroStar eshte ne ato shina aaaaaaaa ? :D
Me mire se ne disa vende te rajonit dhe shum ma mire se Shqiperia.
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
17,885
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cfare do i nevojitej me shume Shqiperise?

Pse jo ne qofte se na furnizoni me landen e pare,
s'eshte problem lenda e pare..eshte problem licenca...diskutohet qe ne nje te ardhme te afert do jepen 5 licenca shtepish publike per te gjithe shqiperine por keto jane ne dore te politikaneve sigurisht
 
Top