• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare eshte e kunderta JETES?

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Ne hapjen e nje libri lexova nje fraze interesante qe me terhoqi vemendjen

E KUNDERTA E JETES NUK ESHTE VDEKJA, POR INDIFERENCA!


Juve si do e interpretonit kete fraze?

Me te vertet indeferneca e njerzimit te vret me keq se sa vdekja?
Ose mund te konisderohesh i "vdekur" nqs ti gjith jan indifernet ndaj teje?
Ose nqs ti je indiferent ndaj gjithckaje ske me pse te jetosh?

Pres interpretimet e tuaja :)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

"Vdekja" ....e shpirtit !
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Nese ske me fuqi tperballesh me jeten..eshte si te vdesesh dhe llogjigje jan kundershtare te forta me jeten...;)
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

tani indifirenca te vret kur behet fjale per njerezit ti do dhe kujdesesh per ta por e kunderta e jetes un mendoj do ishte mos realizimi i gjerave qe do,,,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,271
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

E Kunderta e jetes eshte vdekja . Rrjedha mes njera tjetres , mund te jete indiferenca dhe shume faktore te tjere .

.... Ne te kundert , c'do thonim per ato raste qe sa lindin vdesin ....nuk jetojne.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,075
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

La noia.
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

...eshte mashtrimi,urrejtja,deshtimet dhe deshprimi,deri sa jeta simbolizon ate pozitiven psh.gjallerin,mirqenjen dhe lumturin e kuderta eshte negativja me gjera shtes nga ato me lart...
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Ky boti flete per vdekjen persegjalli. Kur flete per indiferenc se ka per indiferencen qe te tjeret kane ndaj nesh por per indiferencen qe ne kemi ndaj botes. Kur kjo indiferenc behet totale dmth ne sjemi te intresuar per asnje dhe asgje, jemi krejtesiht indferent ndaj jetes ateher ne kemi "vdekur".
 

Miti

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 9, 2012
Postime
1,029
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

......eshte humbja e lirise!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,271
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Ky boti flete per vdekjen persegjalli. Kur flete per indiferenc se ka per indiferencen qe te tjeret kane ndaj nesh por per indiferencen qe ne kemi ndaj botes. Kur kjo indiferenc behet totale dmth ne sjemi te intresuar per asnje dhe asgje, jemi krejtesiht indferent ndaj jetes ateher ne kemi "vdekur".
Ne fakt akoma vazhdojme te jetojme ...edhe pse ke humbur interesin .
Na paska edhe vdekje per se gjalli :S

Njerezit jane ne koma dhe nuk quhen te vdekur ...Apo kemi vdekje klinikale . Nuk ka vdekje psikologjike .
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Ai spo flet ne kuptimin e mirefillte te vdekjes dhe jetes.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,271
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

E kuptoj se per c'fare po flet ai ...Por po ta shpjegoj Ty. Pra e Kunderta e jetes eshte vdekja . Kto te tjerat jane funksione/prb te Tjera qe rigjallerohen me kalimin e kohes , prb mendore /shpirterore/ sociale .
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Flm per shpjegimin. Sme kishte shkuar mendja!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,271
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Thjeshte se prisja nga ti loool
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Ishte ironi. :p
Kete ndoshta e prisje!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,271
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

E kam vene re nga iniciativa mania e Madhe e Ironise dhe egos , komplikoni temen plus konceptin e realitetit. Loool
Nese shtyhesh nga kto faktore, ke Dreqin ne bark loool
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,663
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

Ky boti flete per vdekjen persegjalli. Kur flete per indiferenc se ka per indiferencen qe te tjeret kane ndaj nesh por per indiferencen qe ne kemi ndaj botes. Kur kjo indiferenc behet totale dmth ne sjemi te intresuar per asnje dhe asgje, jemi krejtesiht indferent ndaj jetes ateher ne kemi "vdekur".
E sakte.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte e kunderta JETES?

E kam vene re nga iniciativa mania e Madhe e Ironise dhe egos , komplikoni temen plus konceptin e realitetit. Loool
Nese shtyhesh nga kto faktore, ke Dreqin ne bark loool
Jo nuk shtyhen nga ato faktore.
 
Top