• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare eshte paqja per ju?

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Te jem ne krahet e tu! :p
 

Emanullah

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 10, 2010
Postime
10
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqe per mua eshte:
1.Gezimi i qdo te drejte qe me takon...
2.Jetes e qete ne bashkpunim te duhur njerzor...
3.Respek te duhur ndermjet njerzve...pa dallim race,kombi apo feje...
4.Tolerac dhe bashkpunim vllazeror te njerzishem e te natyrshem...
...Keshtu diqka...
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqja perfshin mireqenien ne cdo aspekt te jetes.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Iluzion......

Përjashto Rastin kur e thone Miss-et pasi fitojne Kurorën :p
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqja eshte individuale dhe njeriu duhet te kaloje shume paqartesi , mentalitete , veshtirsi , hakmarrje , per ta arritur si gjendje shpirterore .

Paqja ne shkalle te gjere eshte iluzion mire u tha , biles besoj ne shtimin e lufterave .
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

C'fare paqje mund te kete dikush kur ben gjera qe e nervozojne sic eshte hakmarrja?

Paqja eshte mireqenie e plote ne cdo aspekt te jetes.
Si psh :
ne aspektin social, mendor, shpirteror, emocional, material, fizik.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Lum kush "te rrojë" e ta perjetojë.......
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Zen!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Lum kush "te rrojë" e ta perjetojë.......

ka nje aresye pse mund te ndodhe .

Psalmi 112.

Aleluja. Lum njeriu qe ka frike nga Zoti dhe gjen gezim te madh ne urdherimet e Tij
Pasardhesit e tij do te jene te fuqishem mbi toke, brezat e njerezve te drejte do te jene te bekuar.
Ne shtepine e tij ka bollek dhe pasuri dhe drejtesia e tij vazhdon perjete.
Drita lind ne terr per ata qe jane te drejte, per njeriun e dhembshur, te meshirshem dhe te drejte.
Do te jete i lumtur njeriu qe ka dhembshuri dhe jep hua, dhe i drejton punet e tij me drejtesi
sepse nuk do te levizet kurre , i drejti do te kujtohet gjithnje.
Ai nuk do tu trembet lajmeve te keqia, zemra e tij eshte e forte me besim tek Zoti.
Zemra e tij eshte e sigurte , ai nuk do te kete fare frike deri sa te mos shikoje triumfues mbi armiqte e tij.
Ai ka shperndare lirisht u ka dhene nevojtareve , drejtesia e tij vazhdon perjete, dhe fuqia e tij do te ngrihet ne lavdi.
I pabesi do te shohe dhe do te zemerohet do te kercellije dhembet dhe do te konsumohet ; deshira e te pabeseve nuk do te realizohet kurre.
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqja eshte ne koke, ne tru! Kerkoni sa te doni por nuk do ta gjeni ne vend tjeter pervec se aty. Biles qe nga momenti qe filloni ta kerkoni do te thot qe mendoni.

Pra per mendimin tim Paqe do te thote qetesi mendore, shpirterore. Po te mendosh pozitivisht Paqja kthehet ne lumturi, po te mendosh negativisht Paqja kthehet ne torture shpirterore dhe fizike.

Paqja qoft me ju! :D
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
995
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqe eshte per mua:Me mire me u zene me dike me fjale (demokraci) se sa me u zene me dike me topa (lufte).Shyqir zotit me remjen e komunizmit rreziku i luftes eshte evituar......
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,405
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Qe me shpirtin tem te mos vuaje..
 

Besoja

V.I.P
Anëtar
Mar 2, 2011
Postime
710
Pikët
63
Vendndodhja
TIRANE, Shqiperi
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Njeriu,në rradhë të parë duhet të jetojë në paqe me shpirtin e tij por kjo është pak e vështirë se rreth nesh ndodhin shumë ngjarje që nuk na e mundësojnë këtë paqe!
Se ti nuk e gjen dot atë për shumë arsye.
Je i papunë ose ke nënën a babanë pa punë.Që këtu ty të ka humbur qetësia që ne e quajmë një paqe.
Shikon se nuk punohet me ndershmëri!
Dëgjon për vrasje!
Për vjedhje!
Mashtrime!
Ngritje çmimesh!
Etj,etj...
E si mundet dot një njeri që të jetojë në paqe?
Se nuk do të thotë që të besh vetëm sherr e të mos jesh në paqe.
Natyrisht është një mendim që kam pa pretenduar se janë këto që shkrova.
 

Iliriano

Krijesë ! …
Anëtar
Apr 3, 2011
Postime
135
Pikët
0
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqja eshte pajtim me veten, e te pajtohesh me veten eshte te kuptosh boten ne te cilen jeton dhe esencen e kesaj jete. Keto nuk mund ti kuptosh pa e njohur driten e te Madhit Zot ! Pra, egziston nje paqe qe duhet ta kerkoje gjithesecili, e ajo eshte paqja hyjnore, gjeja qe i mungon keti planeti !
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Cfare eshte paqja per ju?

Paqe =Te jetosh pa ndjenja!

E pamundur...!
 
Top