• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare kerkon Parisi i Trojes ne Durres?

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
@ Styx. Besoj se shumica e anetareve te forumit e njohin mire helmeten e tipit "Korinthian' qe i atribuohet Grekeve.

1581561692828.png

Shume nga ne kane pare disa here monedhen e meposhtme te qytetit te Durresit, me kalin Pegasus dhe, sic e kane interpretuar curatoret, 'koken e Athines me monedhe Korinthiane' te cilen ata e datojne si 300-350 vjet para krishtit. Sigurisht, qe keta kuratore i kane kushtuar vemendje faktit qe cdo liber histori pas 1800 pas Krishtit shenon se Durresi dhe cdo qytet ose qyteze detare e Shqiperise kane qene Greke.

1581557770716.png

Mirepo mua me ka rene ne dore nje liber tjeter me foron e nje vazoje te vjeter 'gerek', te cilin kuratori nuk ka munduar ta 'interpretoje' pasi vazoja ne fjale na ka dhene edhe emrat e personazheve. Ilustrimi i vazos lexon "Rembimi i Helenes", dhe me radhe, nga emajta ne te djathte lexojme : Ainias i cili mban nje shigjete te shkurter mbi sup ne stilin Herkulian, ALEXsandros (Parisi) dhe Hevene (qe na e kane mesuar si Helena). Jo vetem qe emrat nuk na lejojne te gabojme, por edhe emblema e luanit

Perse Durresi, ose me sakte Epidamnons ('I mallkuari') mban ne embleme perkrenaren me koken e Parisit, saktesisht ne formatin e meposhtem, 'permbi syte'? Nuk di ku e kane gjetur kuratoret e huaj Athinen, por une personalisht, vendos Parisin ose Aleksandrin ne monedhen e Durresit dhe vargezimet e Aleksanderve te tjere.

Ne dime se nje Helena eshte vajze e Epidamnit. Si mund ta datojme kete Epidamn ne lidhje me luften e Trojes? A eshte Tyndari, babai i Kastorit, Polluksit dhe Klitemnesters, Epidamni yne? Kater femije, sikurse Durresi kishte dikur 4 ishuj (harten e kam vene ne temen e hartave ne forumin tjeter)? Pse Helena nihet historikishte si 'damnata" e mallkuara? Mjafton te kujtojme paralamerimin e Kasandres.

Si e shpjegon historia bashkekohore, Helenen e Doreve ose te Dorasit qe me pas u korruptua ne Durres?


1581558805170.png

Shenim: Kam sjelle vetem disa nyje themelore te nje kapitulli te gjere mbi kete ceshtje. Askund dhe askush nuk ka shkruar kurre per keto pika qe shtjellohen ketu. Kortezi per lexuesit e ketij forumi #Zet Arber.
 
Last edited:

ajzberg

ajzberg
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
112
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Midis Durresit dhe Tiranes eshte nje keshtjelle shume e vjeter me nje emer interesant KALAJA E DORZIT......,
 

ajzberg

ajzberg
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
112
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Sktesisht kalaja e DORZIT eshte 20 km ne jug perendim te Tiranes,eshte ndertuar ne lartesine rreth 479 m mbi nivelin e detit,mendohet se ketu ka qene qyteza e DIMALIT.....
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Sakte. Mes Petreles dhe Pezes. Tani e dime cilet jane Dorianet.
Dime edhe se Durresi ka qene kryqytet i Dalmacise, qe cila quhej Dimala ne antikitet.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
1581956165271.png

Coinage with portrait of Aeneas. c. 510–480 BCE. [Kortezi e 'Albanian Archaeology']

A e shikoni perseri perkrenaren e Korinthit?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,285
Pikët
113
3. Die Anlässe des Peloponnesischen Krieges.

3.1 Der Konflikt zwischen Kerkyra und Korinth um Epidamnos

(12)- 435 v. Chr. waren während eines Bürgerkrieges zwischen Demokraten und Aristokraten die letzteren aus Epidamnos an der illyrischen Küste vertrieben worden. Diese verbündeten sich mit den umwohnenden illyrischen Barbaren und griffen die Polis an. Angesichts dieser Situation ersuchten die in Epidamnos eingeschlossenen Demokraten um Hilfe bei Kerkyra, der Mutterstadt Epidamnos.

Thukydides

Per rrjedhen e ngjarjeve., 24-55, Diod. XII, 30-33.

PS....shpresoj te kemi kontribuar pakez.

Naten e mire,se neser me duhet te qohem ne sabah.

Danke.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
3. Die Anlässe des Peloponnesischen Krieges.

3.1 Der Konflikt zwischen Kerkyra und Korinth um Epidamnos

(12)- 435 v. Chr. waren während eines Bürgerkrieges zwischen Demokraten und Aristokraten die letzteren aus Epidamnos an der illyrischen Küste vertrieben worden. Diese verbündeten sich mit den umwohnenden illyrischen Barbaren und griffen die Polis an. Angesichts dieser Situation ersuchten die in Epidamnos eingeschlossenen Demokraten um Hilfe bei Kerkyra, der Mutterstadt Epidamnos.

Thukydides

Per rrjedhen e ngjarjeve., 24-55, Diod. XII, 30-33.

PS....shpresoj te kemi kontribuar pakez.

Naten e mire,se neser me duhet te qohem ne sabah.

Danke.
Falenderit, por konflikti me siper eshte shume vone, aty rreth 400BC. Troja eshte rreth 1000 vjet para ketyre ngjarjeve.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,285
Pikët
113
Falenderit, por konflikti me siper eshte shume vone, aty rreth 400BC. Troja eshte rreth 1000 vjet para ketyre ngjarjeve.
Si pikenisje kemi perhere greke(mbase jane trojane),herodot,ky dhe te tjere.
INSHALLAH del noi Ilir.
KLM.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Si pikenisje kemi perhere greke(mbase jane trojane),herodot,ky dhe te tjere.
INSHALLAH del noi Ilir.
KLM.
Korkyra quhej toka perballe ishullit. Korinthi eshte babai i Dardanit. Greket e leshit. Pse kujton qe u ehersuan nga pavaresia e Kosoved dhe u moblizuan bashke me tokat serbe? Greqia eshte ndertuar mbi historine e shfytyrezuar te Dardanise.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,914
Pikët
113
Perse Durresi, ose me sakte Epidamnons ('I mallkuari') mban ne embleme perkrenaren me koken e Parisit, saktesisht ne formatin e meposhtem, 'permbi syte'? Nuk di ku e kane gjetur kuratoret e huaj Athinen, por une personalisht, vendos Parisin ose Aleksandrin ne monedhen e Durresit dhe vargezimet e Aleksanderve te tjere.

Ne dime se nje Helena eshte vajze e Epidamnit. Si mund ta datojme kete Epidamn ne lidhje me luften e Trojes? A eshte Tyndari, babai i Kastorit, Polluksit dhe Klitemnesters, Epidamni yne? Kater femije, sikurse Durresi kishte dikur 4 ishuj (harten e kam vene ne temen e hartave ne forumin tjeter)? Pse Helena nihet historikishte si 'damnata" e mallkuara? Mjafton te kujtojme paralamerimin e Kasandres.
zeto, pa thuaj plakut ketu, ç,ne durrsi dhe epidamnos, njehesohet nga ty, apo e njehesojne historianet,
 

Sali Butka

Anëtar
Anëtar
Feb 15, 2020
Postime
25
Pikët
8
Korkyra quhej toka perballe ishullit. Korinthi eshte babai i Dardanit. Greket e leshit. Pse kujton qe u ehersuan nga pavaresia e Kosoved dhe u moblizuan bashke me tokat serbe? Greqia eshte ndertuar mbi historine e shfytyrezuar te Dardanise.
Ca je tu thon o hajdar?

Greqia nuk ka lobu kunder pavaresise se Kosoves ndonjehere, thjesht nuk e ka njohur pavaresine.

Dhe kjo me se shumti per shkak te Qipros, dhe Rep Turke te Qipros atje por edhe se i frikesohen ceshtjes came.

Keto fantashkencat me Dardane ne Korinth e gjysem mitologjira nuk i shkojn asnje politikani serioz ne mendje.

Dil jashte bodrumit ku jeton se le kokrren e namit.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Ca je tu thon o hajdar?

Greqia nuk ka lobu kunder pavaresise se Kosoves ndonjehere, thjesht nuk e ka njohur pavaresine.

Dhe kjo me se shumti per shkak te Qipros, dhe Rep Turke te Qipros atje por edhe se i frikesohen ceshtjes came.

Keto fantashkencat me Dardane ne Korinth e gjysem mitologjira nuk i shkojn asnje politikani serioz ne mendje.

Dil jashte bodrumit ku jeton se le kokrren e namit.
Hajdari sateme. Se cilet jane ata politikanet serioze te seres suaj, nga rruga e Fortuzit ose jo, qe marrin apo nuk marrin parasysh, ky nuk eshte problemi im. Ate qe shkruaj une e faktoj. Apo do me tregosh tani se si familja juaj ka ndertuar ne New York dhe jane te shquar po aq sa cdo inxhinier Amerikan ne Kine?

Greket kane marre pjese bashke me serbet ne masakrat ne Kosove. Tek lobimet tuaja me Ramen dhe krushqite qe beni me grekun dhe grekofilet, pas dyerve te mbyllura, shpjegoji ti.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Jane dy vendbanime prane njeri tjetrit. Nje nga kapitujt me te rendesishem te historise antike te pashkruar te Shqiperise.
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
622
Pikët
43
Trojanet apo ata qe leftojne greqine zotin apo qendren qytetin e cdo bote..lindin strehohen apo nisen nga gadishujt sado te vegjel qofshin...dikur durresi duhet te kete qene gadishull si india italia norvegjia apo florida...prandaj akrepe te tille te fuqishem qe i japin peshe nje vendi te vogel apo katundi poghuaj ishull gjejne ngushellim ne keto vende pa jete pothuaj.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,199
Pikët
113
Vendndodhja
Foto:
Helena e Trojes. Sir Edward John Poynter, 1887.
Hekuba dhe Andromaka me hirin e Hektorit. Angelica Kauffman, c. 1771.

Teksti:
Titulli: Mnemosyne
Bashkëpunëtorë: Ernst Julius Kiehl, Carel Gabriel Cobet, Hendrik Willem van der Mey, Jan Leeuwen, Carl Wilhelm Vollgraff, Bernhard Abraham Groningen, Willem Jacob Verdenius
Botues: E. J. Brill., 1954A2B0381E-5236-421A-9E67-6582EFDC31F4.jpegE40B4E76-5343-4E51-B205-3C85314A077F.jpeg
 
Top