• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cfare mendoni per publicitetin ?

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,964
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Perderisa eshte fenomeni qe ndeshim me shpesh gjate dites dhe marrim me qindra mesazhe publiciteti . Si mendoni , çfare eshte dhe si ndikon jeten e njerezve ?
A eshte i domosdoshem ose i dobishem ?
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Cfare mendoni per publicitetin ?

eshte provuar qe publiciteti o reklama (ne shqip) ka nje ndikim shume te madh tek njerezit..sot reklama eshte zemra e tregetise dhe njerezit ndikohen dhe ne menyre te pavetdijshme nga nje reklame.
sa me mire te reklamizohet dikca aq me shume ajo do te shitet..
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Cfare mendoni per publicitetin ?

daniel00 Publiciteti eshte shume i nevojshme jo vetem per biznesin por edhe per njerzit e thjeshte te cilet marrin informacione per nje produkt qe mund ti interesoje.
Ne keto kohera Publiciteti = Informacion te vlefshem.
Ndryshe nga kohet e meparshme ku nuk ka patur dhe shume varietet produktesh per arsye te politikes qe eshte aplikuar ketu ne Shqiperi, tani eshte bere mese e domosdoshme. :)
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare mendoni per publicitetin ?

ALT!
Une bej grafik, dege e lidhur ngushte me publicitetin, artin dhe tregetine...
Publiciteti eshte i rendesishem dhe ka vlere atehere kur eshte funksional, qe do te thote te trasmetoje mesazhin e duhur. Kjo eshte ane pozitive.
Por ka sa te duash reklama subliminale qe percjellin nje mesazh ne aparence dhe fshehin nje mesazh te dyte bindes.
Ne kete rast reklama, publiciteti, si te doni quajeni jo vetem te bind por te ngjalle ndjesi qe ndoshta ti nuk do ti kesh.
Prandaj vertete eshte e rendesishme po shpesh here luan nje rol edhe bindes kunder deshires ne jeten e perditshme. Dmth bindemi per dicka qe nuk duam te bindemi dhe kjo eshte negative..sepse sjell pakenaqesi.
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Cfare mendoni per publicitetin ?

reklama nana e tregtise kane than:p:p por asht edhe ajo tjetra gjaja e mir shet vedin ska nevoje per reklame:p:p:p
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,864
Pikët
113
Përgjigje e: Cfare mendoni per publicitetin ?

Te mos harrojme se publiciteti ka dhe anet e tij negative, ka dhe tregtare, bisnezmene qe perdorin shume metoda te keqija , vetem e vetem per te shitur dicka qe nuk vlen.
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Cfare mendoni per publicitetin ?

e fut konsumatorin ne rrug te gabuar
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Rrjedha dhe baza e ekonomis se lodhur,
ne nderthurje me teknologjin jep liriveprimi imagjinates.
 

Baardy_

V.I.P
Anëtar
May 16, 2017
Postime
3,943
Pikët
113
Vendndodhja
Ne zvicer
Përveç faktit të stimulimit konsumues , aspekti artistikë më duket shumë cool
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
17,998
Pikët
113
Marketingu luan rrol 40% ne nje biznes. Por sigurisht nese behet per oferta speciale . Gjithsesi jep produkt pa diskutim.

Fliste nje perfaqesues i Lamborghinit dhe thoshte “ ne nuk paguajme per rreklame per makinat tona pasi costumeret tane nuk rrine ne shtepi te shohin TV pasi jane biznesmene dhe s’kane kohe”

pra cdo kategori biznesi eshte e ndare per nje shtrese te caktuar popullate dhe ne baze te saj percaktohet rendesia e reklames
 

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,109
Pikët
113
Sa i rendesishem eshte marketingu tregon edhe ajo Coca Cola vetem ne 6 vitet e fundit ka shpenzuar 4 BILLION DOLLARE ne nivel boteror per marketing.
 
Top