• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cilësitë e akullores ?

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113


Në Zelandë të Re ka filluar studimi klinik i akullores, i cili pritet të ndihmojë në evitimin e efekteve të pakëndshme anësore të kimioterapisë tek pacientët e sëmurë nga kanceri.

E zhvilluar në bashkëpunim të kompanisë së qumështit ‘Fonterra’ dhe universitetit të Oklendit, akullorja do të testohet në mënyrë klinike, për t’u parë veprimi i saj në luftën kundër anemisë dhe diarresë të shkaktuara nga kimioterapia. Akullorja e quajtur ‘ReCharge’ gjithashtu pritet të ndihmojë në pengimin e humbjes së peshës dhe dobësimit të sistemit imun tek këta pacientë. Mjekët nga Zelanda e Re kërkojmë 200 vullnetarë të cilët në ditë do të hanë 100 gramë të kësaj akulloreje me shije dredhëze. ‘ReCharge’ ka shënuar rezultate të mira në testimet laboratorike dhe është vërejtur se me përbërjet e saj aktive, në masë të madhe janë zvogëluar veprimet e kimioterapisë në humbjen e peshës dhe dëmtimin e mukozës së lukthit dhe zorrëve. Rezultatet e studimeve klinike në pacientë pritet të zbardhen brenda një viti.
 
Top