• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cila është domethenja e këtyre mbiemrave ?

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,056
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Ne këtë tem të re do të flasim për disa emra të familjeve shqiptare te cilat ende déri me sot nuk janë spjeguar si duhet apo janë injoruar nga pakujdesija jonë a janë leñe në harres ?

Fillojmi këtu me disa emra më të njohur e pastaj kah fundi do të japim edhe mendimin tonë ;

KARELLI
AGOLLI
MAKOLLI
MOHOLLI
MUÇOLLI
KASAPOLLI
DEMOLLI
DEVOLLI
CAKOLLI
ŠEHOLLI
RIZVANOLLI
GJINOLLI
XHINOLLI
JUPOLLI
GJINOLLI *
GJIKOLLI*
XHIKOLLI
DUGOLLI
DRANQOLLI*ça = s
ÇAVOLLI =ç*
CAKOLLI
HAVOLLI
MAKOLLI
ZOGOLLI
BERLJANOLLI
MANXHOLLI
MANXHOLLI+*
PACOLLI
RIZVANOLLI.........
.......

Cili është mendimin yni se, çfarë fshifet pas këtyre emrave te familjeve ?

Mendoj se nuk gabohem por, pas shumë perpjekjeve tona këta emra mund të lexohen ndryshe, perndryshe, duke bërë krahasime tek popuj tjerë si te skocezet me numrin e madh të emrave atje me rrenjen ''Mac'' që do thotë .'biri i. ..'' që në franke është e barabart ''fis de. ..'' apo tek arabet ''ibin i...'' tek sllavet ''sin od. ...'' e tek turqit ''Olli ''....

Të Fillojmi me emrin MAKOLLI të cilin do ta shkruajmi me një form tjetër ;
《 Mc Olli 》 formim dy gjuhesor, anglishte & turqishte (mak me shkurtesen Mc në anglishte dhe vijon rrokja e dytë ''olli'' në turqishte.
Mendojmi se këta emra janë emertuar nga epoka e pushtimit perandorak osman mirëpo duket se këta emra që perfundojne me 《OLLI》janë kombinime nga disà gjuhë të huja.

Emri AGOLLI ;
''À. G. OLLI '' tregon se këta fëmijë janë të gjinis mashkullore ''biri i...'' (olli) në turke ose ''mak'' në angleze ''fis de '' franke janë shenja se këta emra janë shenuar si iniciale ; A.G. (olli)....biri i A, G. ...që në angleze do ishte shkruar keshtu; MakAg (mak aj )qe jep mbiemrin 《s 'Makaj 》Smakaj ose 《s'Makiçi》biri i Ch. ....iniciali ''ch'' mund të spjegoje si sot prejardhjen e automjeteve me regjistrime të Zvicrës (CH) qe do thotë (Cantones Helvético )...?

E lehtë do t ishte sikur donim ta spjegojmi rrenjen e familjes 《KASAPOLLI》...biri i....kasapit, në franke do të thuhej ; fils du boucher. ...《Fisdybuše》.......ose të krahasojmi me ''biri kovaçit '' në sllave ''sin kovača '' ...fis de forržerô....
Tani të shkojmi edhe më tutje, ta zëmi emrin 《Drançolli》 (biri dr. A.N.Ch.) emra të mdhenjë apo të klases më të lartë si ; Andre Nikola Chevalier. ...?

Emri tjetër interesante është 《Rizvanolli》i cili mund të spjegohet si ; ''biri Rich ''van'' Ris Van. ...(olli ) kjo ''van '' haset tek grupi i familjeve nerlandeze (holandeze ) apo belgo-flamane. ...
Ne shumë raste rrënja 《Beg》kujton termin për tituj klase tek personat me influanc gjatë sundimit osman, mirëpo gabohemi sepse në të shkruar më inicialet B.G. shqiptimi do ishte 《B-e G-e》''BeGe olli '' biri B.G.-së si te rasti familjes ''Bege-ja'' që forcon edhe më shumë bindjet tona se këto familje shqiptare kanë prejardhjet ndoshta nga vende te tjera europiane ?
Historia e femijve jetim të mbetur pa prinder ka shtyer mbreterit europiane që të ndermirren masa urgjente se si të shpetohen këto foshnje të lindura jashtë martesës si bie fjala, vetëm se në Paris në një çerdhe brenda vitit mblidheshin 5000 fëmijë te cilët i quanin 《les enfants trouvée 》....femijet e gjetur te cilve iu vinin në ndihmë personalitete të shquara duke i shpetuar keto beba të mos vdisnin në mjerim. Pothuajse në te gjitha qytetet e mëdha europiane ishin lajmruar raste identike; fëmijë të gjetur !

Për ti ruajtur këta fëmijë ishte ndermarrur një 《kryqezat e femijve tezgjetur 》...nëpër tërë Europën në shekullin XVII e XVIII-TË. ...!
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,951
Pikët
113
Përgjigje e: Cila është domethenja e këtyre mbiemrave ?

interesante si sçarim !
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,056
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Ti analizojmi një nga një keta emra poqese do të na lejonte koha.

E permendem më sipër shembullin e rrenjes se familjës ''Begolli'' që mendohej se vjenë préj titullit ''beg'' nga turqishtja mirepo kemi edhe emra të ngjashëm si;

《Zekolli》
《Manjolli》
《Spanjolli》
Tek ne kemi mbiemra tjerë interesant,si ;
《Franca》
《Arapi》
《Harapi》
Mirepo, à është e vertetë kjo se emri ''begolli'' ''belegi'' ''agolli'' ''zogolli'' janë me kuptime nga turqishtja ?

Dëshmohet se tek 《Meshari 》i Buzukut kemi gjetur përplotë kuptime fjalesh të ndertuara vetëm prej shkurtesave apo inicialeve si fjala ''beso'' e cila nxjerr set me këto tri shkronja të medhajà si vula;
《B》më tej është 《C》dhe 《O》pak më e vogël se tjerat.

Ky rreshtë lexohet nga studiuesit e shqipes ;
《Beso》pa patur fare pas shkronjes ''B'' (e) është njësoj si tek shkurtesa për epoken ''p.e.s) para eres sonë si tek definicioni anglo-sakson 《B.C. 》para Kristi e mas Krishti, në franke shenohet 《AvJ.C》para Kristi ..
Njëjtë tek ky rreshtë në Meshar kemi këto iniciale préj të cilave u krijuan fjalë si ''beso'' ''beko'' etj.
Në vendin e fjales latine ''Omnia '' është grrithur tërësisht kjo fjalë me ndihmen e gerrsherve dhe iu është lëshuar vendi. .besonje. ..
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,056
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Kemi perplote emra te familjeve qe kan domethenje nganjehere komike satirike qeqharake perbuzese si edhe ne vendet tjera por tek ne jane disa emra qe me kohen eshte dasht te ndryshohen me se paku nje gerrm...

Si mbiemrat;
MOLLIQI
MORIQI
MAMAQI
PAPIQI
BABIQI
BYTYQI..etj...
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,727
Pikët
113
AGOLLI
MAKOLLI
MOHOLLI
MUÇOLLI
KASAPOLLI
DEMOLLI
DEVOLLI
CAKOLLI
ŠEHOLLI
RIZVANOLLI
GJINOLLI
XHINOLLI
JUPOLLI
GJINOLLI *
GJIKOLLI*
XHIKOLLI
DUGOLLI
DRANQOLLI*ça = s
ÇAVOLLI =ç*
CAKOLLI
HAVOLLI
MAKOLLI
ZOGOLLI
BERLJANOLLI
MANXHOLLI
MANXHOLLI+*
PACOLLI
RIZVANOLLI


OLL IN ONE ``fumato``
 

Dardan

Super Anëtar
Anëtar
Nov 2, 2015
Postime
114
Pikët
28
2. KATEGORITË E MBIEMRAVE 2.1 Mbiemrat patronimikë Mbiemrat që tregojnë vijimësinë a birërinë, përkatësisht prejardhjen e drejtpërdrejtë të bartësve të tyre nga një i parë i tyre, janë më të shumtit në Kosovë.

Sipas emrit të një të pari të bartësve të mbiemrit, kemi mbiemra si: Abazi,! Ademaj,! Ademi,! Ahmeti,! Ajeti,! Aliu,! Arifi,! Asllani,! Avdiu,!Avdyli,!Azemi,!Bajrami,!Balaj,!Behrami,!Beqiri,!Bislimi,! Brahimi,! Demiri,! Emini,! Fazliu,! Hajdari,! Hajdini,! Halili,! Halimi,!Haliti,!Hasani,!Haziri,!Hyseni,!Ibrahimi,!Idrizi,!Imeri,! Islami,! Ismajli,! Isufi,! Jakupi,! Jashari,! Jusufi,! Kadriu,! Latifi,! Studime!shoqërore!3 309 Maliqi,! Mehmeti,! Miftari,! Murati,! Musa,! Musliu,! Mustafa,! Neziri,! Osmani,! Qerimi,! Rama,! Ramadani,! Rexha,! Rexhaj,! Rexhepi,! Rrahmani,! Sadiku,! Sahiti,! Salihu,! Sejdiu,! Selimi,! Selmani,!6LQDQLSyla,! Sylejmani,! 6KDEDQL6KDTLULTahiri,! Uka,!Ukaj,!Veseli,!Zeka,!Zeneli,!Zeqiri!etj. Mbiemrat sipas emrit të babait tash janë tepër të rrallë, si p.sh. vëllazërit Murtezai nga Gjakova: Masar!Murtezai!(1922) dhe Ekrem Murtezai!(1931).

Kryesisht në një pjesë të Dukagjinit, por dhe në tërë Kosovën, një pjesë e madhe e mbiemrave që tregojnë vijimësinë a birërinë, mbarojnë me aj.

Në korpusin tonë na dalin rreth 1100 mbiemra me aj. Ti përmendim vetëm ata me mbi 500 paraqitje): Ademaj,! Ahmetaj,! Aliaj,! Alijaj,! Arifaj,! Avdijaj,! Bajramaj, Balaj,! Begaj,! Bekaj,! Beqaj,! Beqiraj,! Bibaj,! Binakaj,! Blakaj, Brahaj,!Brahimaj,!Cakaj,!Canaj,!Çoçaj,!Dakaj,!Dautaj,!Dedaj, Demaj,! Dervishaj,! Dodaj,! Dreshaj,! Duraj,! Elezaj,! Fetahaj, Fetaj,! Gecaj,! Gegaj,! Gjocaj,! Gjokaj,! Gutaj,! Hadergjonaj, Hajdaraj,! Hakaj,! Halilaj,! Halitaj,! Hamzaj,! Haradinaj, Hasanaj,! Haxhaj,! Haxhijaj,! Haziraj,! Himaj,! Hodaj,! Hoxhaj, Hulaj,! Hysenaj,! Idrizaj,! Imeraj,! Islamaj,! Jahaj,! Januzaj, Kadriaj,!Kadrijaj,!Kicaj,!Kukaj,!Kurtaj,! Latifaj,! Lekaj,! Likaj, Lokaj,! Loshaj,! Lushaj,! Mahmutaj,! Maksutaj,! Markaj,! Mataj, Mavraj,! Mazrekaj,! Mehmetaj,! Memaj,! Metaj,! Muçaj,! Mujaj, Mulaj,! Muqaj,! Musaj,! Mustafaj,! Neziraj,! Nrecaj,! Osaj, Osmanaj,! Pepaj,! Popaj,! Pulaj,! Qenaj,! Qorraj,! Racaj,!Ramaj, Ramosaj,!Rexhaj,!Rexhepaj,!Sadikaj,!Sahitaj,!Salihaj,!Selimaj, Selmanaj,! Sopaj,! Sylaj,! Shabanaj,! Tafilaj,! Tahiraj,! Temaj, Tolaj,!Ukaj,!Veselaj,!Zekaj,!Zenelaj,!Zeqiraj,!Zogaj.

Është interesant si shpjegohet prejardhja e mbiemri Hulaj (616) nga vetë bartësit e këtij mbiemri. Sipas AstriW Hulajt (nga fshati Hulaj i Deçanit), në vendin ku ndodhet ky fshat ka pasur lisa të gjatë dhe kërpnaja (kulpra) që janë përdorur për hulaja (luhaja, kolovajza) nga të rinjtë e fshatit Pobërgjë (Vokshi i Ri).
Pasi kanë filluar të ndërtohen shtëpi në atë pjesë, ato kanë filluar ti identifikonin duke thënë po shkojmë te hulajat dhe në këtë mënyrë thonë se i ka mbetur emri këtij fshatit, po dhe mbiemri Hulaj


(Këtë version na tregoi edhe Haki Hulaj, po nga ky fshat.) Një tip i veçantë i mbiemrave të vijimësisë janë mbiemrat që tregojnë përkatësinë, e që dalin me mbaresën olli (nga turq. 310 Studime!shoqërore!3! o÷lu. i biri).

Më poshtë po japim vetëm ata me mbi 100 paraqitje, nga rreth 500 sa dalin në korpusin tonë: Bakolli,!Basholli,!Begisholli,!Begolli,!Bekolli,!Boqolli,!Bucolli,! Cakolli,! Canolli,! Demolli,! Dervisholli,! Devolli,! Dukolli,! Gjikolli,!Gjinolli,!Hakolli,!Hasolli,!Havolli,!Hazrolli,!Hodolli,! Humolli,! Hykolli,! Jupolli,! Kadolli,! Kadrolli,! Kafexholli,! Kamerolli,! Kasapolli,! Kasolli,! Kerolli,! Kodrolli,! Kololli,! Kurtolli,! Lutolli,! Maholli,! Makolli,! Mangjolli,! Meholli,! Mejzinolli,! Mekolli,! Metolli,! Muçolli,! Mulolli,! Muqolli,! Musolli,!Pacolli,!Perolli,!Pintolli,!Plakolli,!Pushkolli,!Qorrolli,! Ramusholli,! Rizvanolli,! Rukolli,! Rrustolli, Sedolli,! Sertolli,! Smakolli,! Softolli, Shamolli,! Shatrolli,! Sheholli,! Shosholli,!! Shukolli, Shumolli,! Tafolli,! Tasholli,! Tërmkolli,! Vrajolli,! Zekolli,!Zhugolli.

Sipas një tregimi, që asht bartur gojë në gojë nëpër breza, Lagjet e Marecit (Marevcit), fshat afër Prishtinës, i cili karakterizohet me mbiemra me olli, rrjedhin nga djemtë e të parit të tyre (Ahmat-it): Maka, Paca, Caka dhe Cana, prej të cilëve kanë mbetur mbiemrat Makolli,!Pacolli,!Cakolli dhe!Canolli [Vesel Makolli, 2016] Në anën e Deçanit, janë karakteristikë mbiemrat e përbërë prej dy (madje dhe prej tre) emrave personash a individësh.

Në korpusin tonëtë tillë dalin mbi 200: Ahmagjekaj,! Ahmaxhekaj;! Ahmetgjekaj,! Ahmetxhekaj; Alibajra,! Alibajramaj;! Alibalaj,! Alibali;! Alibegu;! Alidema, Alidemaj,! Alidemi;! Alidini;! Aligjiku;! Alihafëzi;! Alihajdaraj, Alihajdari;! Alihusaj;! Aligega;! Alijupi;! Alimani;! Alimehaj; Alimetaj;! Alimusa,! Alimusaj;! Alirifa,! Alirifini;! Aliriza; Alisallahu;! Alishani;! Alitjaha;! Alizoti;! Asanalijaj;! Avdimetaj; Axhanela (nga: axha + Zenel/Nela);! Axhidema;! Axhimusa; Axhirexha;! Baldeda,! Baldedaj;! Balibasha;! Balidemaj; Dançeli;!Danhoxha;!Dansefa;!Demaliaj,!Demalija,!Demalijaj; Demëahmeti;! Demëbogaj;! Demelezi;! Demhasaj;! Demjaha; Demukaj;!Dinarama;!Gjevelekaj;!Gjikoka,!Gjikokaj;!Gjokolaj; Gjoleka;! Gjolleshaj,! Gjonlleshaj;! Gjonbalaj;! Gjovelekaj; Gjurgjeala,!Gjurgjeali,!Gjurgjiali;!Hadergjonaj,!Hadërgjonaj; Hasametaj,! Hasanmetaj;! Himaduna;! Himbeqa;! Himdula; Himtahiri;! Hykosmanaj,! Hykosmani,! Hykosmoni;! Hyselekaj, Hysenlekaj;! Hysvukaj,! Iberdemaj,! Ibërdemaj;! Iberhysaj, Ibërhysaj,! Jahdauti,! Jahëdauti;! Jahkurti;! Jahmurataj; Kolgecaj,! Kolgeci;! Kolgjeraj;! Kolgjini;! Kukalaj;! Kuklecaj, Studime!shoqërore!3 311 Kukleci;! Kurhasani;! Kurhaski,! Kurhasku;! Kurmehaj;! Kurmetaj;! Kurpalaj,! Kurpali;! Kursani,! Kursoni;! Kurtaliu;! Kurtbogaj;! Kurtpalaj;! Kurtsmajli;! Kurtulaj,! Lamaxhema;! Limanmera;! Lulgjuraj;! Mahmudehaj;! Mahmudemaj;! Malazogu;! Malneziri;! Mangjollaj,! Mangjolli,! Manxhuka,! Mangjuka,! Mangjuki,! Manxhuki,! Mangjuku;! Manrecaj;! Maralusha,! Maralushaj;! Margataj;! Margegaj;! Margilaj;! Marklushaj;! Markprekaj,! Marprenkaj;! Marleka,! Marleku;! Mehuka,! Mehukaj,! Memetukaj;! Metahysaj;! Metarapi;! Metbala;! Metdervishi;! Metkamberi;! Metrama;! Metujkaj;! Muçkurtaj;! Muhadri;! Mulamisini;! Mularama;! Mulhaxha;! Musëshabanaj,! Musshabanaj;! Mushkolaj,! Nikollbibaj;! Nikollprekaj,! Nikollprenkaj;! Nikprelaj;! Nikulaj;! Osdautaj;! Perçuku,! Perquku,! Përquku;! Perdeda,! Perdedaj,! Përdedaj;! Pergega,!3sUJHJD3HUJHJDM Përgegaj;! Pergjegjaj,! Përgjegjaj;! Pergjoka,! Përgjoka;! Pergjoni,! Përgjoni;! Perjuci;! Perkola,! Përkola,! Perkolaj,! Përkolaj;! Perlaska,! Përlaska,! Perlaskaj,! Përlaskaj;! Perlleshi,! Përlleshi;! Perndrekaj;! Pernoka,! Përnoka,! Pernokaj,! Përnokaj;! Pernocaj;! Perpalaj;! Pervorfi;! Perzefaj,! Përzefaj;! Prelvukaj;! Prendrecaj;! Prendrekaj;! Prengjoka;! Prenklushaj;! Prenkoçaj;! Prenkolja;! Prenkolnikaj! (= Prenë + Kolë + Nikë);! Prenkpalaj,! Prenkëpalaj;! Prenlushaj;! Prenpalaj;! Prenrecaj;! Prenrekaj;! Ramosaj;! Rexhahmetaj;! Rexhbeqaj,! Rexhëbeqaj,! Rexhbeçaj,! Rexhëbeçaj;! Rexhbogaj,! Rexhëbogaj;! Salauka,! Saliuka,! Saliuku;! Shabanhaxhaj;! Tafarshiku;! Tahirsylaj;! Tahirukaj,! Tishukaj,! Tishuki;! Tunprekaj,! Tunprenkaj,! Ukëperaj,! Ukësmajli,! Uksmali,! Uksmaili,! Uksmajli,! Ukzmaili,! Ukzmajli,! Ukzmali (= Ukë + Ismajl); Ukëzeka;! Ukgjini;! Ukhagjaj,! Ukhaxhaj,! Ukëhagjaj,! Ukëhaxhaj;! Ukëhajdaraj;! Ukimeraj,! Ukimeri;! Ukmata;! Ukperaj;! Ukzeka;! Xhevelekaj,! Xhevukaj;! Xhikokaj;!Xhikolaj;!Ymerhalili. Shembull i trungut të një familjeje të kësaj ane: Familja Hasanmetaj (fisi Krasniqe, katundi: Strellc, Deçan): Redon (1995)! https://www.researchgate.net/profile/Nebi_Caka/publication/316924165_Mbiemrat_e_shqiptareve_te_Kosoves_-_prejardhja_dhe_shperndarja_rajonale_Origin_and_regional_distribution_of_Kosovo_Albanian_surnames/links/591993e14585159b1a4b7fc0/Mbiemrat-e-shqiptareve-te-Kosoves-prejardhja-dhe-shperndarja-rajonale-Origin-and-regional-distribution-of-Kosovo-Albanian-surnames.pdf
 
Last edited:

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,056
Pikët
113
Vendndodhja
France.
KOLOLLI/i biri Koles
SHKOLOLLI
KAPROLLI
KASAPOLLI
JUPOLLI /i biri Jupes
GJINOLLI/i biri Gjinit
DUGOLLI /i biri ylberit
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
622
Pikët
43
Karelli-skerfylli
Agoll-akulli apo i ftohti fredi etj..
Makolli-ma i nenes kolli kolla pra i vogli i nenes
Kaprolli-cuni i k..rves apo bukres
Kasapolli-cuni i kssapit apo trimit
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,056
Pikët
113
Vendndodhja
France.
''Tasholli''
Biri i Tash'it apo biri i ''tas--hollit'' tas apo got per pije ''tas-holli '' por se bashku ''tas/holl'' tasi holl jep emrin ''tasholli''
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,056
Pikët
113
Vendndodhja
France.
SHKOLLOLLI

KOLLOLLI
MAKOLLI
HAVOLLI
ÇAVOLLI

Kjo ''volli duket se ka te beje me ''nhrenje/ha'' ai qe han diçka dhe ''volli''vjelli e qet are qe han.
Pse eshte fjala per vjedhje '' vodhi'' e ''volli'' te dialektet tona ende ka ngatrresa mes; ''th/ll/dh...
 
Top