• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cila eshte lista e librave, qe secili prej nesh duhet patjeter t'i lexoje?

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,436
Pikët
113
Kam ca libra. Nuk i kam blere vet. Nuk ma ha mendja qe do ti lexoj. Dua ti nderroj. Do ti nxjerr titujt ketu dhe ndoshta me ndikoni nese ia vlen ti mderoj apo ti mbaj.

Per neser mbetet kjo pune.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
Nje shoqja ime dhe kolege ne universitet dikur me ka bere pershtypje qe ne jeten e saj nuk kishte lexuar asnje liber (pervec atyre me detyrim ne shkolle) sepse e quante humbje kohe. Tani e kuptoj perse. :)
Mamaja ime lexonte rome , pasi i lexonte vet mi jepte dhe mua . Me ka ngel ne mendje ky liber , nje histori e trishtuar dhe njekohesisht e pershkruar bukur.
 

Ghostrider

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2019
Postime
4,388
Pikët
113
Nje shoqja ime dhe kolege ne universitet dikur me ka bere pershtypje qe ne jeten e saj nuk kishte lexuar asnje liber (pervec atyre me detyrim ne shkolle) sepse e quante humbje kohe. Tani e kuptoj perse. :)
Jo të gjithë librat dmth, klasifikohen.
Ka info të dobishme ka dhe futja kot :)
 

Ghostrider

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2019
Postime
4,388
Pikët
113
Asgje me e dobishme se c'ka mund te perjetosh vete ne jete. :)
Prsh ti si do t me ishe përgjigjur mua pa më lexuar
Si do ta ndizje TV pa lexuar manualin
Si do të mësoje receta gatimi etj
Soo ka dhe libra që mëson shumë prej tyre :)
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,436
Pikët
113
Nje shoqja ime dhe kolege ne universitet dikur me ka bere pershtypje qe ne jeten e saj nuk kishte lexuar asnje liber (pervec atyre me detyrim ne shkolle) sepse e quante humbje kohe. Tani e kuptoj perse. :)
Po qe mund ta kete mire ajo. Sa te futesh ne te thella, duke qene mire e bukur. ?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Une sugjeroj te lexoni klasiket... Shijoni letersin cilesore, qe te kuptoni cilesin letrare.
Hygo, Molier, Balzak, Shekspir, Volter, Ruso, Mobasan, Gete, Shileri, Xhek London, Heminguej...


Per mos tu humbur me asgje plejada Ruse, ndoshta letersia me e mire boterore me autor te till si...
Tolstoi, Pushkini, Gogoli, Cehovi, Dostohevski, Pasternak, Turgenjev, Gorki, Esenini...

Nese doni te lexoni letersi Cilesore.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,200
Pikët
113
Une sugjeroj te lexoni klasiket... Shijoni letersin cilesore, qe te kuptoni cilesin letrare.
Hygo, Molier, Balzak, Shekspir, Volter, Ruso, Mobasan, Gete, Shileri, Xhek London, Heminguej...


Per mos tu humbur me asgje plejada Ruse, ndoshta letersia me e mire boterore me autor te till si...
Tolstoi, Pushkini, Gogoli, Cehovi, Dostohevski, Pasternak, Turgenjev, Gorki, Esenini...

Nese doni te lexoni letersi Cilesore.
Dakort me ty, por ke harruar pa permendur librin e edukates morale te klases se 2,3,4.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,491
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Libra të plota për shkarkim në .pdf format / standard.
(Për ata që nuk kanë njohuri; .pdf është standard apo format për hapjen dhe leximin e librave elektronik. Për të hap librat në këtë standard ju duhet të instaloni softuerin e quajtur Adobe Acrobat Reader që mund të shkarkohet (dhe instalohet në kompjuterin personal) falas nga faqja:
+Kliko aty ku është shënuar- Adobe Acrobat Reader- 155 MB Pas shkarkimit instalo të njëjti.

Më pas mund të shkarkosh librat elektronik . Pas shkarkimit të librave elektronik në .pdf standard kliko në çdo ikonë me titull p.sh.
libri i Kadaresë:

Darka e gabuar

Kur klikon në ikonë do ju shfaqet pyetja : Me cilin program dëshiron hapjen e librit dhe ju shfaqet një paletë me alternativa. Ju duhet të klikoni në alternativën Adobe Acrobat Reader. Kur klikon në këtë alternativë, çdo skedar .pdf do hapet me atë program/softuer.

Librat elektonik mund të jenë të mbështjellur me zip softuer, andaj nëse janë të tilla , ju duhet të shkarkoni dhe instaloni edhe një softuer të quajtur ZIP.Në brëndësinë e tyre i gjen .librat elektronik në.pdf standard.
https://izarc.org/


Ja librat për shkarkim:
 
Top