• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cila eshte lista e librave, qe secili prej nesh duhet patjeter t'i lexoje?

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
28,043
Pikët
113
Dakort me ty, por ke harruar pa permendur librin e edukates morale te klases se 2,3,4.
Se ke harruar,

Çuku dhe Gegun, Ariu artist, Aventurat e Qipolinos, Gozhdes, Hakelberifinit, Tom Sojeirt, bashke ma Djemt e Rruges Pal.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
@peshkaqeni33 nuk eshte e then qe duhet te jete nje aktor i madh per ti lexuar romanin, mjafton te jete shkruar bukur.
Le ta nisim me Hygoin...
Dy nga kryeveprat boterore me te arrira mbajne firmen e tij. "Te mjeret" dhe "Njeriu qe qesh"

Tek te "mjeret" ai shpreh gjitha bagazhin e tij filozofik, pikruron me nje penelat te arte varferin dhe pasojat qe ajo sjell tek jetet e njerzve. Kurse tek "njeriu qe qesh" romanticizmi arrin ne nje shkalle te pa njohur per kohen.
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Dakort me ty, por ke harruar pa permendur librin e edukates morale te klases se 2,3,4.
E ke gabim!
Njeriu duhet orjentuar drejte te bukures, kur nuk eshte ne gjendje ta kuptoj ate.
Faji jone eshte qe nuk aktivizohemi ne tema te tilla. Dhe njerzit lexojne plehra pa thelb.
Njerzit duhen joshu drejte te bukures, drejte vleres.
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
5,099
Pikët
113
Nuk mohoj faktin qe Hygo dhe veprat e tij jane te paarritcme , thjesht kam lexuar dhe romane qe me kane len po aq mbrese sa hygo.
Pavarsisht se autoret jane jo kaq te famshem si hygo.

c'fare tematike te pelqen @peshkaqeni33 ?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Nuk mohoj faktin qe Hygo dhe veprat e tij jane te paarritcme , thjesht kam lexuar dhe romane qe me kane len po aq mbrese sa hygo.
Pavarsisht se autoret jane jo kaq te famshem si hygo.

c'fare tematike te pelqen @peshkaqeni33 ?
Une letersi artistike nuk para lexoj me. Nuk kam kohe, por kam lexuar shume deri ne te 20tat e mia.
Me pas filluan te me terhiqnin veprat biografike, sic duket kishte lindur nje nevoj brenda meje per ta njohur me realisht jeten dhe per te ndiekur gjurme te drejta ne jete. Me pas fillova te lexoj libra me teknik dhe me vone edhe hitorik, por jo letrar, ata dokumetar.
Sic duket u poqa me shume me kalimin e viteve dhe fillova te pelqej librat filozofik te nje gjuhe me te perpunuar e zberthyese.

Pra une nuk kam parapelqime, nese shoh dicka qe me mungon dhe me ploteson ne nje liber e perpij dhe e lexoj, nese jo e hedh tutje pa pike meshire. Une per librat nuk kam meshire. Nuk lexoj per numer por per te marre. Dhe nuk dua te infektohem me ide te kota.
 

Nikoleta

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
11,991
Pikët
113
Jemi qe jemi
Kohet e fundit meqe jam apasionuar sh pas universit,yjeve etj ,kane nje menyre sh romantike per te treguar gjerat.
9788817146906_0_221_0_75.jpg
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Heminguei, nuk duhet lene pa lexuar. Plaku dhe deti, Per ke po bie kambana, Te kesh e te mos kesh...

Flasim per klasik boteror. Skalites te fjales dhe idese. Analist filozofik, me nje sy realist dhe te pa gabueshem.

Per ke po bie Kambana, qe ne titull kuptohen aftesit filozofike te ketij gjigandi te letersise. Per ke bie kambana kur vdes njeri? Per te vdekurin? Sigurisht qe jo, ai ka vdekur dhe nuk degjon me. Kambana bie per te gjallet. Ata duhet te kuptojne qe vdekja ekziston. Nje liber qe mundohet te shpjegoj, qe ne lufte nuk ka te mire e te keq. Ajo i perlyen te gjithe, si xhelatin dhe viktimen. Lufta eshte si nje balte qe i bene pis te gjithe!

Plaku dhe Deti... Nese doni te lozni me filozofin dhe ta lexoni ne nje veper letrare kjo eshte pikerisht "Plaku dhe deti". Njeriu dhe gjigandi qe ai fsheh ne vetvete. Nje veper qe shume e quajne parimi i aizbergur filozofik, pra qe shikon pak, por nenkupton shume.
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
29,700
Pikët
113
Une letersi artistike nuk para lexoj me. Nuk kam kohe, por kam lexuar shume deri ne te 20tat e mia.
Me pas filluan te me terhiqnin veprat biografike, sic duket kishte lindur nje nevoj brenda meje per ta njohur me realisht jeten dhe per te ndiekur gjurme te drejta ne jete. Me pas fillova te lexoj libra me teknik dhe me vone edhe hitorik, por jo letrar, ata dokumetar.
Sic duket u poqa me shume me kalimin e viteve dhe fillova te pelqej librat filozofik te nje gjuhe me te perpunuar e zberthyese.

Pra une nuk kam parapelqime, nese shoh dicka qe me mungon dhe me ploteson ne nje liber e perpij dhe e lexoj, nese jo e hedh tutje pa pike meshire. Une per librat nuk kam meshire. Nuk lexoj per numer por per te marre. Dhe nuk dua te infektohem me ide te kota.

Pse kot them une qe ti je me i lexuari ketu dhe me i miri ?

Ti je enciklopedi me vete ?

Mua me terheqin shume librat biografik se di pse me duken me afer realitetit.. dicka e jetuar dhe jo fantazite e perpunuara .. nejse kam pas lexuar tani jo dhe aq..
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
9,479
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Nje shoqja ime dhe kolege ne universitet dikur me ka bere pershtypje qe ne jeten e saj nuk kishte lexuar asnje liber (pervec atyre me detyrim ne shkolle) sepse e quante humbje kohe. Tani e kuptoj perse. :)
Une kam qene qe i quaja humbje kohe romanet. ? Kisha nja dy tre shoqe ne gjimnaz qe ishin te fiksuara, ka qene dhe mosha atehere. Dhe me tregonin permbajtjet qe te me nxisnin edhe mua, por romani ishte si puna e filmit. Me shume argetues, por jo se meson dicka te hajrit. Une rralle lexoja ndonje tek tuk kur me lodhnin librat e shkolles sa per tu relaksuar.Dhe zakonisht pershkrimet i anashkaloja vetem ngjarjen lexoja. Megjithate duhen ndonjehere sa per te stimuluar leximin, se nuk te lodhin. Jane çplodhes.
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,282
Pikët
113
Romani reflekton boten objektive apo boten e autorit ?
Eshtre shprehje e botes se vete autorit.
Te Plaku dhe deti, Plaku eshte vete Heminguei. Ne romanin “Për kë bie këmbana” , kembana bie per vete Ernest Hemingway.
Per Jean-Paul Sartre, vdekja lakohet ne veten e trete "La mort c'est les autres"; per Hemingway kembana bie "per te gjallet", siç nenvizoi peshkaqeni33.
Çdo liber, perveç librave me permbajtje shkencore, eshte ne nje menyre ose tjeter, liber (auto)biografik.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,676
Pikët
113
Une kam qene qe i quaja humbje kohe romanet. ? Kisha nja dy tre shoqe ne gjimnaz qe ishin te fiksuara, ka qene dhe mosha atehere. Dhe me tregonin permbajtjet qe te me nxisnin edhe mua, por romani ishte si puna e filmit. Me shume argetues, por jo se meson dicka te hajrit. Une rralle lexoja ndonje tek tuk kur me lodhnin librat e shkolles sa per tu relaksuar.Dhe zakonisht pershkrimet i anashkaloja vetem ngjarjen lexoja. Megjithate duhen ndonjehere sa per te stimuluar leximin, se nuk te lodhin. Jane çplodhes.
Ti ke vepruar me urtesi qe e vogel. :)
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,674
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Po nuk pate lexu Pinocchion nuk ke lexu asjge. Pastaj rritesh pak e lexon lufta per zjarrin. Pastaj dy vjet pushime. Pastaj kalon te romanet klasike,si Remarku per shembull. Me vone ke interes per figura historike, libra biografike. Kalon pastaj tek librat love story. rikthehesh tek historia. Fillon pastaj interesi per libra filozofike e teologjike. Ne fund ngelesh te totocalcio.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,676
Pikët
113
Njeriu ka nevoje ndonjehere edhe te perhumbet, por ideja eshte mos ta teprosh mendoj une ? Te ruash nje ekuiber, e te perqendrohesh tek me e rendesishmja.
Nuk e di me c'kuptim e perdor fjalen perhumbje...por une dua te jem koshiente ne cdo moment ne lidhje me ate qe bej. :)
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,985
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Librat, po ashtu (fut ketu edhe romanet), permiresojne aftesine e shprehjes dhe komunikimit.

Per shembull, kur iken dikush nga Shqiperia duhet me doemos te lexoje ne gjuhen e vendit ku ka vajtur.

Nese robi, pastaj, e ka aftesine e komunikimit te varfer, vetem ne Afrike dhe ne Shqiperine e Edi Rames mund te kete aspirata ne jete.

Ketu ne SHBA pa komunikim je i vdekur --ose, nese doni me troc, skllav i kapitalizmit.

Kshu puna cuna….
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,676
Pikët
113
Per te mos harruar shqipen kemi familjen dhe forumin sa per 100 libra. :)
 

Enisa

First
Staff member
Anëtar
May 8, 2020
Postime
8,749
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Nuk i lexova faqet më përpara, vetëm të parën. Po do ti lexoj me nge se kishte shumë tituj,disa do i rilexoj. Vjet lexova katër romanet e Elena Ferrante ,që më pëlqyen shumë.
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
29,700
Pikët
113
Se di a e ka lexuar njeri librin Zoti i Unazave e Tolkien-it?

Kete liber e vene ne rangun e pare boteror..

Po e gjetet kush eshte libri me i lexuar ne bote? ?
 
Top