• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cila eshte lista e librave, qe secili prej nesh duhet patjeter t'i lexoje?

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
6,112
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
tempImage0zba0J.jpg
tempImage4XkidU.jpg
tempImagel95F2r.jpg

Te tre keta romane kane te perbashket ate qe vec pjeses letrare jane te pasur me plot fakte dhe kuriozitete nga historia.
  1. “Te jetosh ne ishull” mbetet libri me i mire qe une kam lexuar nga nje shkrimtar/e shqiptar. Libri eshte nje lloj “Kod i davincit” nga Dan Brown, ne versionin shqip, i cili nepermjet pershkrimit te situatave te ndryshme paraleleve te kohes pasqyron periudhen e islamizimit te shqiperise nga nje kendveshtrim intelektual.
  2. “Mallkimi i priftereshave te ilirise” eshte nje liber ku personazhi kryesor eshte ne menyre figurative mbreteresha ilire Teuta. Libri eshte i pasur me materiale dhe te dhena te periudhes historike ilire ku ekzistonin mbreteri te ndryshme ne bregdetin adriatik dhe jon i gershetuar me shume fantazi, si rasti i kafshes legjendare Illyricum ( nje lloj gjarpri i ster madh deti ) dhe miqesia e vecante e kesaj kafshe me Teuten. Pershkrimet e festave, veshjeve, festimeve, jane shume interesante. Skena “hot” ne anije midis Teutes dhe grekut Demeter Faros eshte nje nga te preferuarat e mia. Perhere i kam lexuar me kureshtje dhe buzeqeshje skena te tilla te pershkruara nga nje shkrimtare femer. Nje tjeter pjese qe me pelqen eshte analiza e "faltares se madhe" Teutes para mozaikut te Bukuroshes se Epidamit. Dy nga nipat e Mira Meksit i kam miq, duke lexuar kete liber me kaq shume materiale plot ndjenje nga iliria dhe greqia e lashte kam kujtuar emrat e tyre, me buzeqeshje.
  3. “Imperium” e kam lexuar kohet e fundit. Libri eshte shkruar si nje historik i momenteve me te rendesishme te jetes se Ciceronit rrefyer nga Tiro, skllavi dhe sekretari i Ciceronit. Libri eshte i pasur me materiale historike te hirearkise romake te kohes dhe menyres se si mendon dhe vepron Ciceroni duke ngjitur shkallet drejt suksesit.
Nje karakteristike e ketij libri eshte se kapitujt dhe ndarjet e medha midis kapitujve fillojne me germa kapitale. Shembull:

KAPITULLI IV

CICERONI KISHTE NJË PARIM TJETËR, sipas të cili, nëse duhet të bësh diçka të papëlqyer, duhet ta bësh atë me gjithë zemër…
 

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
6,112
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Para disa vitesh me dhuruan - Te jetosh ne ishull
Kam lexuar Henen e Shqiperis te Blushit, mirepo u demoralizova pak nga aventurat e tij politike me Libra e ndaj nuk e reputoj me „besueshmeri“ profilin e tij - jam me skeptike ndaj tij dhe pse me pelqen rrjedhshmeria e tregimeve. Mjaft perfshires.
Nuk e kam lexuar "Henen e Shqiperise". "Te jetosh ne ishull" eshte libri i pare qe kam lexuar nga Ben Blushi, me pas kam lexuar edhe "Otello Arapi i Vlores" dhe "KM". Edhe "Otello Arapi i Vlores" i bukur eshte, kurse "KM" eshte nje liber qe i dedikohet Edi Rames se e ka shkruajtur pasi u prishen dhe themeloi LIBRA-n. E bukura eshte se kur ka publikuar "Te jetosh ne ishull" falenderoi publikisht Ramen per motivimin. Keshtu e kane keta.

Ke te drejte, qendrimet politike ja prishin imazhin shkrimtarit. Nje nga gjerat me me mend qe ka bere Kadare, shmangien e pjesmarrjes me politike.
 

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
6,112
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
"KM" eshte kot fare. Mezi e kam mbaruar. E ka shkruar brenda 1 muaji, pasi Rama i tha ne parlament... "mblidhe gjithe ate frymezim... ( dicka e tille, se kush i man mend fjale per fjale ) dhe bej nje roman tjeter..."

Mua me pelqen historia dhe arkeologjia dhe perhere romane te tille si keta tre me lart ku gershetohen letersia me fakte die te dhena historike me pelqejne.

Do e marr ne duar librin “Hena e Shqiperis”

Te shohim :D

tempImageD6df1e.jpg
 

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
6,112
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Titujt e librave flasin vete edhe per permbajtjen.

Nje pjese e shkurter qe me erdhi nder mend nisur nga ngjarjet ne SHBA:

Shkarkimi

Procesi më i rëndësishëm që zhvillohet brenda masës është shkarkimi. S’mund të thuhet se më parë masa ekziston me të vërtetë, ajo formohet mirëfilli vetëm nëpërmjet shkarkimit. Ajo nis e shfaqet në çastin e shkarkikimit, atëherë kur të gjithë pjestarët e saj i flakin tej dallimit mes tyre dhe e ndjenë veten si të barabartë.

Ps.
Ne kete liber autori shpesh vendos theksin ne fjale te vecanta me pak ndryshim shkrimi, si kam bere edhe une mesiper.

tempImageLiOjMp.jpg

tempImagePn4LrH.jpg
 
Top