• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,570
Pikët
113
Vendndodhja
Lem menjane pagesen e politikaneve.

Komapnite e huaja qe jan futur ne shqiperi paguajne me shume apo me pak se ato shqiptare?
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Dihet Me Shum Kompanite E Huaja Shqiptaret Max 500 Mi Lek Ne Muaj Te Japin Kurse Te Huajt Shko Deri Ke 6 Mi Eurot :D
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

s'ja kam haberin po ne pergjithesi si ajo puna zyratare dhe ajo private ne Shqiperi eshte katastrof punon si gjermon a paguhesh si gabel.....
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

hahahahaha e lezetshme kjo puna gjermonit dhe pagesa gabelit.

Puna zyrtare me pagese me te larte eshte 'Hajdut me imunitet'
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Alien po te paguanin te huajt 6 mije Euro shqiptaret ateher i bie qe Shqiperia nuk do ishte nje vend 'best shore' per investim.

Nejse, ne e dime te gjithe qe Shqiperia eshte vendi me i mire, me i bukur, me njerzit me te zgjuar dhe me ekonomin me efikase ne bote, biles ja kemi kaluar edhe Kines. Kete e ka thene dhe vet Kryeminstri yne i ndricuar.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

dbh mua shume me dhimbet shqiperia se me te vertet ka njerz te zgjuar e te shkolluar a per punsime jan katastrof ....
njeriu me dy fakultete rri ne shpi :( a ke vendi ku jetoj un me shkoll te mesme punsohesh ne ministri :O
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Do thoja qe do duhet te kalojn breza perpara se gjerat te ndryshojn per mire ne Shqiperi. Shpresoj dhe uroj, pamvarsisht se historia jon tregon te kunderten.
 

Grejs

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 18, 2012
Postime
43
Pikët
0
Vendndodhja
Larg...
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Pervec qeveritareve qe sbehet fjale , te tjeret cfardolloj punsime zyrtare te kene rrogat i kane qesharake :)
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Ne teresi, teme e qelluar kjo Mandi, sidomos tani qe po modifikohet Kodi i Punes ne Shqiperi ku, nder te tjera, java e punes behet ligjerisht 48 ore (nga 40). Ne nje kohe ku e gjithe bota po mundohet te respektoje balancin midis familjes dhe karrieres, ne Shqiperi po shtohen oret e punes.

Duke patur parasysh qe puna "zyrtare" perfshin te gjithe nga sekretaret deri tek themeluesi a drejtori i pergjithshem i nje kompanie do te thote qe nuk mund te arrish ne nje numer te sakte. Kam pershtypjen se eshte me e larte se 6000 Euro qe permendi dikush per drejtorë ne banka, zyra avokatie, finance, etj. Thene kete, kompanite e huaja qe vijne e shfrytezojne krahun punetor ne Shqiperi ngase eshte me i lire se kudo tjeter ne Europe, nuk respektojne absolutisht asnje rregull per punonjesit e tyre. Te shkretet punonjes vuajne per buk te gojes e keshtu nuk reagojne, e per fat te keq harrojne qe mund te dalin fitues me pak presion per arsye se dhe pronari i firmes ka dhene nje premtin diku dhe premtimi i dhene (si dhe rroga e tij) varet tek punetoret.
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,187
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Ne teresi, teme e qelluar kjo Mandi, sidomos tani qe po modifikohet Kodi i Punes ne Shqiperi ku, nder te tjera, java e punes behet ligjerisht 48 ore (nga 40). Ne nje kohe ku e gjithe bota po mundohet te respektoje balancin midis familjes dhe karrieres, ne Shqiperi po shtohen oret e punes.
A do te thote kjo se institucionet do te fillojne te punojne edhe diten e shtune? Apo do te zgjatet orari i punes gjate diteve te javes?

---

Ne Kosove rroga maksimale te privati shkon rreth 5000 euro, ndersa nga buxhetoret mendoj se pagat me te larta i kane ne Trustin Pensional te Kosoves, ku paga maksimale eshte gjithashtu rreth 5000 euro.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

A do te thote kjo se institucionet do te fillojne te punojne edhe diten e shtune? Apo do te zgjatet orari i punes gjate diteve te javes?

---

Ne Kosove rroga maksimale te privati shkon rreth 5000 euro, ndersa nga buxhetoret mendoj se pagat me te larta i kane ne Trustin Pensional te Kosoves, ku paga maksimale eshte gjithashtu rreth 5000 euro.
Sipas tyre, 48 ore ne jave do te jete "maksimumi" i orarit duke perfshire edhe oret shtese. Pra, jo me shume se 48 ore ne jave. Kuptohet qe praktikisht ky ligj - nese miratohet - nuk zbatohet, edhe se ne kontrate kane 40 ore pune ne jave, ka vende ku punojne 60 ore a mos me shume. Normalisht pa rroge shtese. Mos me keqkuptoni, orare te tejzgjatura ka ne te gjithe boten, ama mer nje rroge te mbajtur.

Ne Shqiperi, punedhenesi pagon rrogen me vonese dhe me idene se po ta jep qyl, te detyron te punosh edhe ne dite festash zyrtare edhe pushimet vjetore nuk t'i jep atehere kur i kerkon por sipas deshires se tij. E per fat te keq, ne Shqiperi nuk kane as guxim te kerkojne te drejtat e tyre neper gjykata sepse nuk ke ku te ankohesh pa kosto.

________

Rroga maksimale ne Kosove 5000 Euro? Pak po me duket. -mendon-
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Sa eshte roga minimale e nje punonjesi shteteror o privat me ligj ?
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,187
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Sipas tyre, 48 ore ne jave do te jete "maksimumi" i orarit duke perfshire edhe oret shtese. Pra, jo me shume se 48 ore ne jave. Kuptohet qe praktikisht ky ligj - nese miratohet - nuk zbatohet, edhe se ne kontrate kane 40 ore pune ne jave, ka vende ku punojne 60 ore a mos me shume. Normalisht pa rroge shtese. Mos me keqkuptoni, orare te tejzgjatura ka ne te gjithe boten, ama mer nje rroge te mbajtur.
Pra, behet fjale per oret maksimale te punes per te cilat nuk kompenzohet punetori. Vendim i drejte, por ashtu si shumica e vendimeve/ligjeve qe kane te bejne me mbrojtjen e punetorit mbesin vetem ne leter, fatkeqesisht.

Ne Shqiperi, punedhenesi pagon rrogen me vonese dhe me idene se po ta jep qyl, te detyron te punosh edhe ne dite festash zyrtare edhe pushimet vjetore nuk t'i jep atehere kur i kerkon por sipas deshires se tij. E per fat te keq, ne Shqiperi nuk kane as guxim te kerkojne te drejtat e tyre neper gjykata sepse nuk ke ku te ankohesh pa kosto.
Njejte edhe ne Kosove, pa asnje dallim.

Rroga maksimale ne Kosove 5000 Euro? Pak po me duket. -mendon-
Mund te ekzistoj ndonje rast i rralle qe ndonje udheheqes te kete rroge pak me te larte se aq por mendoj se ata mund te numerohen me gishtat e njeres dore. Momentalisht nuk me vie ne mendje ndonje qe mund te kete page me te larte se aq.
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,187
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Sa eshte roga minimale e nje punonjesi shteteror o privat me ligj ?
Sipas ketij lajmi te vitit 2011, paga minimale ne Kosove eshte 170 euro per moshen mbi 35 vjeqare dhe 130 euro per moshen nen 35 vjeqare.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Sipas ketij lajmi te vitit 2011, paga minimale ne Kosove eshte 170 euro per moshen mbi 35 vjeqare dhe 130 euro per moshen nen 35 vjeqare.
Qenka shum e ulet Illyrian,i bie si mesatare reth 5 euro ne dite.
Po pensioni minimal sa eshte ne Kosov ?
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,187
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Qenka shum e ulet Illyrian,i bie si mesatare reth 5 euro ne dite.
Po pensioni minimal sa eshte ne Kosov ?
Mjere ata qe varen nga keto paga Serafim. Nuk dalin as per buke thate e qumesht.

Pansionet, nese nuk gaboj, variojne rreth 80-100 euro, ndersa ndihma sociale, qe pershin pjesen me te madhe te te moshuarve dhe skmanoreve eshte rreth 50- 60 euro ne muaj.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

Mjere ata qe varen nga keto paga Serafim. Nuk dalin as per buke thate e qumesht.

Pansionet, nese nuk gaboj, variojne rreth 80-100 euro, ndersa ndihma sociale, qe pershin pjesen me te madhe te te moshuarve dhe skmanoreve eshte rreth 50- 60 euro ne muaj.
Ashtu eshte.Imagjino nje çift te ri qe do te krijoj familje e qe do te jetoje ne nje shtepi me qira,eshte e pamundur.Lere pastaj pensjonistet,rrojne per meshire.
 

IKHTHUS

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 27, 2012
Postime
332
Pikët
0
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

S`besoj se jam dabim por kam degjuar Salen te thote se te ardhurat e shqiptareve jane 4000 mije euro ne vit per fryme.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

S`besoj se jam dabim por kam degjuar Salen te thote se te ardhurat e shqiptareve jane 4000 mije euro ne vit per fryme.
Ama nuk jane te ndara proporcionalisht. -gjynaf-
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cila pune zyrtare ka pagese me te larte ne Shqiperi?

S`besoj se jam dabim por kam degjuar Salen te thote se te ardhurat e shqiptareve jane 4000 mije euro ne vit per fryme.
Si mesatare,me parat ne Shqiperi te Argites e Shkelzenit ka te drejte,po te marim edhe parat qe kan jashte neper banka mesatarja del edhe shum me e larte.Po duhet te meret mesatarja e pensjonit edhe mesatarja e roges,se ato duhet te perbejne kryesisht te ardhurat.
Se bo bejm edhe moral kot....Por eshte "turp"per nje vend ku penjonisti mer me teper ndihm sociale nga nje shtet i huaj,se sa pensjon ne vendin e vet ku ka punuar per 40 vjet."Politika ne ate shtet nuk duhet te kete te drejte as te egzistoj".
 
Top