• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cilat arsye e shtyjnë një nënë të braktisë fëmijën e saj?

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Titulli: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

S'jan nena ..nje nen qe braktis ate qe krijon ...nuk meriton as te ket termin Nene ..!
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Booo ktu nuk mundem te pergjigjem se akoma nuk jam martu dhe plus qe nuk kam femij dhe nuk ja di rendesin femis se si eshte ta lesh apo mos te lash ....normale qe eshte keq te braktisish femin po ka llolloj raste ....!!!
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

kam mendim te keq .
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Duhen varur ne litar ne sheshin e flamurit!
 

No Way

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
44
Pikët
0
Vendndodhja
Larg
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Ato qe e bejne te shtyra nga rrethanat...jane per tu meshiruar,sepse e kalojne jeten me plage ne zemer.....
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

nuk e di , instikti me con te pergjijgjem e te them qe jane me keq se kafshet , se dhe kafsha qe eshte kafshe nuk i braktis kelyshet e vet..por nuk mund te pergjithesohet.ka raste kur largimi i prindit biologjik eshte dicka pozitive per femine..mbase nje nene qe e di fare mire qe femise nuk mund ti jape nje te ardhme te mire dhe atehere vendos ta jape ne adoptim duke i siguaruar nje familje si duhet, ketu nuk do kisha kurajo te gjykoja, sepse per te marre nje vendim te tille sigurisht nuk do kete qene dicka e lehte dhe pesha e ndarjes do jete gjithmone, por te pakten eshte munduar ti ofroje nje jete me te mire
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Edhe njerizit, edhe kafshet, edhe shpendet ndodh qe i braktisin femijet/kelyshet. Kukumjacka per shembull i ben vezet ne folet e zogjeve te tjere ne menyre qe te mos lodhet duke i rritur vet.

Per mendimin tim nje femer, nuk po e quaj nene sepse nuk e eshte e njejta gje, qe braktis femijen e saj eshte nje femer egoiste, ose femer kukumjack le te themi.

Sa per gjykimin, mendoj se nuk na takon ne tja bejme. Ajo femer ka arsyet e saj per te bere dicka te tille dhe nese duke braktisur femijen nuk e ve ate ne rrezik ateher nuk mund te denohet.
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Eshte e lehte te gjykosh njerezit nga larg. Por jam e sigurte se shumica e nenave qe e bejne kte jane nen nje presion te tille psikologjik qe i ben te marrin kte rruge. Mbase asnje mbeshtetje nga familja, shoqeria, parate, mbase e abuzuar. karakteri i ndryshem i njerezve ben qe cdokush te marre vendime te ndryshme disa zgjedhin kte rruge, disa i mbajne femijet dhe me pas as i edukojne asgje ne nje ane me mire ti kishin braktisur ti kishte rritur nje cift i hajrit te pakten. Sma merr mendja te jete e lehte per kto nena ..imagjino me cduhet te jetojne, imagjino gjumin qe bejne ato nate. Cdo njeri paguan per gabimet e tij. Uroj qe mos jem asnjehere para nje vendimi te tille
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Eshte nje vendim ne gjendje te jashte zakonshme.Prandaj duhet me pare edhe rethanat.Nga natyra nuk ka nene te keqe.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Nena behet si kuceder per femijet e saj flasim per ato qe e kane vertet emerin NENE
E VETMJA GJE QE MERITON AJO NENE QE LE EVLATIN E SAJ ESHTE LITARI
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Te njejten gje qe mendoj per baballaret qe braktisin femijet e tyre.
Nuk jane te denje per te qene prinder!
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,179
Pikët
113
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Jua thafte zoti ate nga e cila linden femijen , me shume skam ci them ...
Huhhh sick..
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

kam qene perkthyes ne nje gjyq,ku i behej presion nenes se do ti vrasin vellain ne qofte se nuk i len femite.
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

KUJDES, nje debat i tille u be nje dite ne klase, dhe vura re mendimet e studentave, dhe ishin shume mendjehapur ndaj ketij fenomeni, sidomos ndaj abortit, ajo qe do them eshte, nese ke femije mos e braktis, e lejove vete qe te gjendeshe ne ate situate ku ngele shtatzen, dhe tani qe e linde do ta braktisesh? eshte mungese dashurie morali dhe karakteri. Jam kundra braktisjes, nuk ka asnje arsye ta braktisesh, jo po tani do me viheni me kunderpergjigje qe nuk ke si ta ritesh me cfare ta ushqesh? po nuk je sakat qe te mos kesh mundesi te punosh. Njeriu kur do ta beje dicka e ben,nese do te punosh punon, sidomos kur ke femije, e cila eshte nje arsye primare qe te shtyn te punosh dhe ta mbash ta rrisesh dhe ta edukosh, femija eshte mishi trupi jot, gjysma jote.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

"Mir ja bojn.Me mir ta braktisesh qe te vogel...sesa te braktisi kur te ritet.."
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,993
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Vetëm nëna nuk mund të quhen.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,156
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Cmendim keni per nenat qe braktisin femit e tyre..

Ato nuk jane nena.... ato jane femra.
Nena eshte nje privilegj qe fitohet. Jo c'do femer mund te jete nene! Nena prandaj quhet nene. Se nuk e braktis kurre femijen e vet, por e mbron ate me jete!

Ehhhh.... eshte e veshtire te jesh nene. Nuk mjafton vetem te pjellesh.
 
Top