• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cilat janë 7 urat më të rrezikshme në Shqipëri?

Onyx

Unpredictable
Staff member
Anëtar
Mar 27, 2016
Postime
6,081
Pikët
113
Ura e Tapizës është cilësuar si një nga 7 urat më të rrezikshme në vend për shkak të degradimit të saj ndër vite.Edhe pse pak ditë më parë Autoriteti Rrugor Shqiptar doli në një deklaratë duke thënë se ka devijuar qarkullimin e automjeteve të rënda në këtë urë.

Automjetet e rënda vijojnë të qarkullojnë në autokolonë, ndonëse kjo urë paraqet rrezikshmëri të madhe.

Interesimit të Tv Klan, drejtues të Policisë Rrugore iu përgjigjën se ende nuk kanë marrë ndonjë njoftin për kufizim qarkullimi apo devijim të saj në një rrugë dytësore.

Po kjo nuk është e vetmja urë ku qarkullimi i automjeteve është i rrezikshëm. E njëjta situatë është edhe tek ura e Leklit dhe asaj të Dragotit në Tepelenë. Struktura mbajtëse e këtyre dy urave duhet ndryshuar totalisht.

Më shumë se 50% e urave në Shqipëri kanë probleme me sigurinë. Një raport i hartuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë tregon se 7 prej tyre janë në gjendje emergjente, për të cilat do të nisë riparimi.

https://www.youtube.com/watch?v=XiXxnjp8S-s
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Cilat janë 7 urat më të rrezikshme në Shqipëri?

Ura e Tapizës është cilësuar si një nga 7 urat më të rrezikshme në vend për shkak të degradimit të saj ndër vite.Edhe pse pak ditë më parë Autoriteti Rrugor Shqiptar doli në një deklaratë duke thënë se ka devijuar qarkullimin e automjeteve të rënda në këtë urë.

Automjetet e rënda vijojnë të qarkullojnë në autokolonë, ndonëse kjo urë paraqet rrezikshmëri të madhe.

Interesimit të Tv Klan, drejtues të Policisë Rrugore iu përgjigjën se ende nuk kanë marrë ndonjë njoftin për kufizim qarkullimi apo devijim të saj në një rrugë dytësore.

Po kjo nuk është e vetmja urë ku qarkullimi i automjeteve është i rrezikshëm. E njëjta situatë është edhe tek ura e Leklit dhe asaj të Dragotit në Tepelenë. Struktura mbajtëse e këtyre dy urave duhet ndryshuar totalisht.

Më shumë se 50% e urave në Shqipëri kanë probleme me sigurinë. Një raport i hartuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë tregon se 7 prej tyre janë në gjendje emergjente, për të cilat do të nisë riparimi.

https://www.youtube.com/watch?v=XiXxnjp8S-s
@Onyx . Degjo plakun ti qe eshte i zanatit. Ok ? Mos u merr me media apo me pseudo inxhinjere vk. Keta te hapin barkun. E pashe ate dokumentarin , per kuriozitet dhe verifikova ate qe mendoja . Keta jane l*qe more bir , jo inxhiniere. Si ne te gjithe boten por dhe ne Shqiperi ka ligje dhe per urat. Nuk mund te mbyllesh uren se do ti apo i kane dale pilotat.Me kupto drejt. Ato jane shenje te dregradimit)dhe uene s'e ve ne dyshim)....por asnje nga urat qe pashe une nuk kishte ne krahun e djathte tabelen qe tregon ngarkesen maksimale per aks qe lejohet ne keto ura. Kjo eshte e detyrueshme me standart. Pra si mund te pretendosh se ura eshte keq apo mire, kur nuk ke bere nje matje dhe nuk ke vendosur nje tabele, apo nuk i referohesh asaj tabele ? Si mund te pretendosh se ura eshte degraduar,kur nuk e ke idene se per cfare eshte projektuar dhe sa eshte ngarkesa e lejuar e makinave qe kalojne siper ? Sepse ura mund te jete projektuar per ngarkese ne aks 10 Ton dhe kalojne makina me ngarkese ne aks 15 Ton dhe ne kete rast kemi te bejme me krim, per te cilen duhet te shkosh ne burg. Nga ana tjeter nje ure mund te mos jete e papershatshme per nje makine me tonash per aks te themi 10 Ton, por eshte e pershtateshme per nje makine me tonazh per aks 5 Ton. Keta qe shikon ti o miku, vetem inxhiniere nuk jane. Keta as per te fshire halen s'i merr dot se t'a ndyjne me keq. Dhe ne themi kemi profesioniste.... Po ca mut profesionistesh ke i ne o te keqen. Hajvaner. Opo thuaj mire qe jane bere en ate kohe nga njerez me mend ne koke se do i kalonim lumejte ne vahe tani. Po me urat c'paten?Ai Shkreli eshte ai arkitekti (arkitrau) ? Mire Ministri se vk, do jete partiak, por zv duhet te jete i zanatit .

Sa per informacion kjo @Onyx.
 
Last edited:
Top