• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cilet ishin Skythet

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83Forumi ka ca kohe qe ka rene pre e nje fushate te panderprere spami qe ndertheuret ne cdo teme e subjekt duke bere te pamundur te vijohet ne linjen origjinale. Si rregull cdo teme ka nje koeficient devijimi te lejueshem per te krijuar nje kuptim me te gjere te subjektit qe diskutohet. Ketu nuk po flasim per kete.

Sidoqofte, qellimi kryesor nuk eshte te evitoj spamin por te hedh drite mbi nje lloj konglomerati popujsh vendesh qe perzihen turbull ne historine e antikitetit. Edhe vete kam disa paqartesi, te cilat shpresoj t'i davaris permes debatit me anetare te tere ne forum.

Jane te lutur disa anetare te mos postojne faqe pa fund. Postoni mendimin tuaj duke sjelle sjellin max. Nje ilustrim te vetem per cdo mendimi specifik. Nuk kemi ne plan me lexu libra ne forum. Kete e ben secili ne hapesiren personale.

Do filloj se pari duke parashruar citimet se ku ishin vendosur skitet dhe cilet ishin, sipas historianeve te lashte. Kjo do marre 2-3 poste te shkurtera.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

Ku gjendej Skythia?

Skythia nga skaji Lindor e mbyllur nga nje ane prej Detit te Zi, e nga ana tjeter prej maleve Riphaen [Urale], ne kurriz te provinces se Azise dhe lumit Tanais (Don), dhe se Riphaena [Uralet} shkojne paralel me Detin e Zi.
Justin, L II
Percaktimet e maleve dhe lumenjve jane bere nga uen bazuar ne kerkime te mevetshme. Ne se hidhni nje sy ne harte, zona qe po flasim quhet sor "Central Russian Upland" ose Rrafshanlta Qendrore Ruse.

Herodoti ne Lib. IV kur flet per Skythianet thote se Dariusi nenshtrio getet duke avancuar kunder Skytheve te cilet jetonin ne anen tjeter te lumit Ister, ose Danub.

Ne se i hedhim perseri nje sy hartes, verejme se Alpet, Karpatet dhe Malet Ballkanike e deri ne Det te Zi jane nden Danub. Pjesa permbi, ky hyjne Fushat e Uleta (Hollanda), Rrafshi Europianoverior, dhe territoret e Skytheve [Justin, cit.siper] jane te tera permbi Danub. Herodoti i cileson pa perjashtim si territor Skyth.

Ne kete permbledhje disa do kene vene re se kam lene jashte zonen qe kufizohet nga nga Karpatet ne Perendim dhe nga Rrafshnalta Ruse/Malet e Kaukazit ne Lindje/Juglindje. Kjo zone duket sikur nuk eshte pjese e asnjeres ane. Se paku sipas dijenise qe kam ne kete moment.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

Skythe vs. Gote/Gete

V. Flaccus ne Lib V thote:
"Tanaus [Don], mbret i Geteve"
Krahasuar me trogun del se Tanaus, eshte njekohesisht mbret i Skytheve dhe i Geteve. Pra Skythe= Gote.


Ne librin e tij "Galieno" , Treb. Pollio lexon:
"....e Skytheve me pare, tashe Goteve, Azia..."
Kjo interepretohet ne dy menyra. 1 Skythe=Gote, ose qe Gotet i qene mbivendosur Skytheve ne kohe te tij.


Mirepo prokopius na percakton se kombi Got quhej dikur Skyth dhe jo banoret Gote ne toke te Skythise. Procopius ne Lib. IV, cap V, thote
"te gjithe kombet Gotike, te cilat quheshin po ashtu Skythe ne antikitet..."

Teofani, qe ka jetuar pare 370 te eres sone sakteson edhe me tej lidhur me gjuhen.
"Per kete Skythet, vetequhen Gote ne gjuhen e tyre."


Saktesisht te njejten gje [skythet qe vetequhen gote] thote edhe Georg Sinqellus.

Isidori ne nje kronikeper Gotete e Spanjes fillon keshtu:
"Eshte e sigurte se mbreteria me e vjeter e Goteve, doli si nje dege e mbreterise se Skytheve"

Deksipi, i cili sipas Krotusit ka shktuar ne kohen e Gallienit, ja kushton librat e tij lufterave mes Romakeve dhe Goteve. Librat e tij titullohen "Histori Skythiane".

Anastasius vete, ne veprene tij "Kronografia Historike" lexon:
"Kur shume Skythe qe vetequhen Gote ne gjuhen e vet, kaluan lumin Ister, ne kohe te Decius, e kerdisen Perandorine Romake."

Amian Marcelini ne Lib XXXI, kur permend vdekjen e Decius ne betejen kunder goteve, i quan keta, popull Skyth.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

Ne permbledhje duket sikur Gotet nuk jane pos nje term vetequajtes is pinjolleve te Skytheve te lashte te cilet jetonin permbi Danub dhe ne rrafshnalten Ruse (sic quhet sot).

keta Skithe kane filluar sulmet nga pertej Danubit perandorine romake qe ne kohe te Trajanit, i cili doli fitimtar. Mirepo Decius, rreth 100 vjet me pas vritet ne beteje duke mbrojtur Thraken nga Skithet/Gotet.

Nuk ka kuptim ajo qe thuhet tek Herodoti se 'Thrakasit qene me te fortet e Skytheve', pasi edhe qindra vjet me pas, deri ne kohe te Decit, nuk paska patur Skythe ne Thrake, ndryshe Deci nuk do kishte patur nevoje te mbronte Skythet nga Skythe te tjere, mendoj une. Pra ose ka nje gabim perkthimi tek Herodoti, ose historia eshte 'rregulluar'.


Baltet


Sipas Plinit:
"Baltia eshte i vetmi ishull ku gjindet Amber (se ja harrova emrin Shqip)"
Pra nuk kemi si te flsim per balltot e terma te tjere te shpikur, sikur keta te ishin ndonje substrat i madh ose i pavarur i civilizimit. Edhe keta jane Skythe te rregullt.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

O Kreksi, mos na sill ate BibliotekenPlejade ketu me vjedh te dhenat. Corap i kane bere te gjitha, me keq se shkrimet e tua.

Te dhenat qe kam sjelle nuk jane kopjuar ne internet. Ketu dalin per here te pare. Nuk jane publikuar kund. Po kini parasysh se fjalet jane shkruar ne menyre qe i dalloj menjehere, sepse kane clues. Po kopjuat, keni kortezine t'e me thoni, si edhe te mos i shtremberoni. Citoni, pastaj grini sallate sa te doni rretheqark. Se paku nuk duket se kam thene une ato qe mendoni vete.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,747
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

Skythe vs. Gote/Gete

V. Flaccus ne Lib V thote: Krahasuar me trogun del se Tanaus, eshte njekohesisht mbret i Skytheve dhe i Geteve. Pra Skythe= Gote.

Ne librin e tij "Galieno" , Treb. Pollio lexon: Kjo interepretohet ne dy menyra. 1 Skythe=Gote, ose qe Gotet i qene mbivendosur Skytheve ne kohe te tij.

Mirepo prokopius na percakton se kombi Got quhej dikur Skyth dhe jo banoret Gote ne toke te Skythise. Procopius ne Lib. IV, cap V, thote

Teofani, qe ka jetuar pare 370 te eres sone sakteson edhe me tej lidhur me gjuhen.

Saktesisht te njejten gje [skythet qe vetequhen gote] thote edhe Georg Sinqellus.

Isidori ne nje kronikeper Gotete e Spanjes fillon keshtu:

Deksipi, i cili sipas Krotusit ka shktuar ne kohen e Gallienit, ja kushton librat e tij lufterave mes Romakeve dhe Goteve. Librat e tij titullohen "Histori Skythiane".

Anastasius vete, ne veprene tij "Kronografia Historike" lexon:
"Kur shume Skythe qe vetequhen Gote ne gjuhen e vet, kaluan lumin Ister, ne kohe te Decius, e kerdisen Perandorine Romake."

Amian Marcelini ne Lib XXXI, kur permend vdekjen e Decius ne betejen kunder goteve, i quan keta, popull Skyth.
origjina e tyre eshte mjaft e turbullt, kemi te bejme me nje varietet grupesh etnike te cilet shtriheshin dhe endeshin nga deti i zi, siberia jugore dhe azia qendrore. vete herodoti jep tre versione te ndryshme kontradiktore.
ne njerin nga keto versione tregohet per skitet(grupe nomande) lufuan me messagetae, fituan dhe hyne ne cimeria(krime). pra keta getae kane qene te ndryshem nga skitet si perberje etnike(ne kulture dhe ne gjuhe), me vone duhet te jene konfonduar getae si skite, gje qe e cila sipas meje eshte e gabuar.
por keta getae a ishin gote?! ndoshta kemi vetem ngjashmeri emri dhe asgje tjeter.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,747
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

ne 329 p.e.s aleksandri i madh shkaterroi skitet ne betejen e jaxartes, prane lumit syr darya, diku andej nga uzbekistani.
eshte e qarte qe ne kohen e aleksandrit nuk ka patur skite ne ballkan...e megjithate termi skit nuk perfaqson nje grup te vetem etnik( nga studimet gjenetike tek skitet jane gjetur si tipare europoide tek skitet iranike, po ashtu dhe mongoloide tek skitet e azise qendrore).
per te bere nje analogji te rendomte, eshte si te thuash sot ballkanas(por ballkani ka etni te ndryshme)dhe te nenkuptosh, nje shqiptar, nje serb, apo nje grek.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
0
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

origjina e tyre eshte mjaft e turbullt, kemi te bejme me nje varietet grupesh etnike te cilet shtriheshin dhe endeshin nga deti i zi, siberia jugore dhe azia qendrore. vete herodoti jep tre versione te ndryshme kontradiktore.
ne njerin nga keto versione tregohet per skitet(grupe nomande) lufuan me messagetae, fituan dhe hyne ne cimeria(krime). pra keta getae kane qene te ndryshem nga skitet si perberje etnike(ne kulture dhe ne gjuhe), me vone duhet te jene konfonduar getae si skite, gje qe e cila sipas meje eshte e gabuar.
por keta getae a ishin gote?! ndoshta kemi vetem ngjashmeri emri dhe asgje tjeter.
Ashtu kane qene o supozohet te ken qene varietet fisesh e racash.Ne pergjithesi te gjithe popujt aziatik qe kane emigruar kane pasur larmi racash e tribush,Sumeret Asiret,ititet e me radhe.Eshte dhe e natyrshme sepse jane emigracione qe ndodhin ne nje periuth kohe te gjate,flitet per shekuj.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,132
Pikët
63
Vendndodhja
France.
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

land, me vien shumë keq, jeni tepër i varfër që të flasish diçka për historin e skitve, e kam perserit disa here, nuk e kam per detyr t'ua mesoj historin këtu, e kam perserit shpeshëherë se, nuk jemi duke folur ketu per Skitet e Herodotit por pe Skitet e lashtë te cilet migruan në gadishullin tonë rreth VITIT 2000 PARA KRISHTI !
Dhe ti e disa tjere, nese mundoheni ti mashtroni lexuesit e këtij forumi se, asnjehere nuk ka patur migracione Skite 2000 vite para Aleksandirt te Madh, atehere ti ose e bën me qëllim ose vertete nuk ke njohuri për këtë periudh fare dhe merru me ato tema qe ke lidhje... e ti me flete ketu per Skitet e Herodotit ? ...Ti ose kthehu merri librat e meso diçka rreth skitve te lashtë ose mos i huto anetaret këtu me skitet e Herodotit e nomadet tjerë te iranit etj, pra, shenimin qe e kam perktheyr disa vite më parë nga autorët e ndryshëm, i ke aty edhe referancat, spjegon per LEXUESIN SHQIPTAR, qe ti hapi sytë e mso t'iu besoje INTRIGAVE te ndryshme qe sjellin anetaret ne forumet shqiptare!

Skitet e lashtë qe migruan në Ballkanë e gjithë Mesdheun janë një popull i races së bardhë e jo aziatik, janë te ardhur 500 vite para se te vinte Deukalioni e Kadmi, 700 vite para Luftes së Trojes e para Herkuli...pra këta janë Skitet e vertete apo greket e vjeter qe krijuan gjithë mitin grek qe me vone kur erdhne greket egjiptiane e fenikas e mesuan prej tyre...!

Pra, kur nuk ke lidhje me temen te lutem mos posto SPAMA pa lidhje qe meritojne ti hedhim ne berllog se asgjë lexuesi yni nuk mesojka per skitet nga ti !

Pasi qe ta keni lexuar shenimin qe e postova dje dhe te kesh mbledhur mirë mend dhe kerkuar falje atehere ne do bisedojmi si njerëz e si miq, deri atehere, nese vijon me kete arroganc ti do injorohesh nga ana ime, thjeshtë, nuk mirrem me keta anëtarët e pakorrigjueshëm, ose mesoj mirë skitet e lashtë ose ne dy nuk kemi se çka te flasim me tej, shëndet !

VREJTJE: MOS U MUNDO TA GENJEJSH LEXUESIN SHQIPTAR !

Kush ishin Skitët ?
Referanca:
Robert D'Angely "Enigma" 1998 Tiranë
"Ilirët janë i njëjti popull me trakët, që të dy janë të racës pellazge; pra të bardhë.

"Origjina e tyre e parë, duke përfshirë Skitët, bie në Azi në Turkestanin e sotëm;
atje u shfaqën stërgjyshët e tyre të parë."


"Pellazgët ishin Skitë, dhe ky argument mund të mbrohet mes provash te ndryshme, pa kurrfare replike, megjithëse autoret grekë me çdo kushtë gjithëmon e kanë errësuar këtë qeshtjen skite nga arsyeja e mburrjes dhe kryneqsisë së tyre duke u munduar të tregohën se populli i tyre ishte vendas i dalur nga dheu ku ata jetonin.
Me keqardhje pra që mënyren e mendimit nga filozofi Antisten nuk e ndajten edhe autor tjerë, i cili kishte shprehinë që t'ua ndante Atenasve këtë dije duke iu thënë atyre se, keto ndertime te se kaluares ishin nga limasonët e jo nga njerëzit e vendit."

Posanias neve na tregon në librin X, kapitulli 5, se Orakuli i Delfes ishte themeluar nga Skitët Hiperborean dhe se, më vonë poetet Grekë i dhanë emrin Pellazgian.

2° Studiues të shumtë janë aqë të bindur se Pellazgët ishin Skitët, sa që duhet t'iu besohet dhe se për këto opinione nuk duhen edhe prova tjera, por mbi të gjitha, duke insistuar mbi një pik të habitshme dhe shumë interesante.
Herodoti, Tucididi, Straboni, dëshmojnë se Pellazgët kanë ardhur nga Thesalia, që ishte mbrenda në Greqi dhe se dihet që Thesalia në këtë kohë konsiderohej si pjesë e Trakisë, kështu që shikohëshin edhe Pellazgët si Trakë, do thotë ishin Getë ose Gotë.

 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,747
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

referenca me e lashte per skitet eshte herodoti, ai ben fjale per ata duke filluar nga shekulli i 8 p.e.s ne tre versione kontradiktore te ndryshme. dhe ne shekullin e 8 ne te tre versionet herodoti i vendos skitet ne azi, gjithashtu te gjithe autoret e tjere me pas.

nuk ka skite 2000 vjet para aleksandrit.

tash shko p.. ti bashk me robert d'angely-ne

jeni qe te dy retards:D
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

referenca me e lashte per skitet eshte herodoti, ai ben fjale per ata duke filluar nga shekulli i 8 p.e.s ne tre versione kontradiktore te ndryshme. dhe ne shekullin e 8 ne te tre versionet herodoti i vendos skitet ne azi, gjithashtu te gjithe autoret e tjere me pas.

nuk ka skite 2000 vjet para aleksandrit.

tash shko p.. ti bashk me robert d'angely-ne

jeni qe te dy retards:D

E zeme se ka. Nga e di Kreksi apo cilido qe ka patur Skythe, kush kane qene dhe ku kane jetuar? Kush na qenka ky burim faktual?

Bilbla fillon ne vitin zero. Cfare regjistrimesh te tjera vec tabletave te Gilgameshit rulave te Babilonise, ca papireve Persiane dhe hieroglifeve te Egjiptit ka para eres sone? Ne se ka dte tjera he nuk e dime, thuajeni ta mesojme.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

Skythe vs. Gote/Gete

V. Flaccus ne Lib V thote: Krahasuar me trogun del se Tanaus, eshte njekohesisht mbret i Skytheve dhe i Geteve. Pra Skythe= Gote.

Ne librin e tij "Galieno" , Treb. Pollio lexon: Kjo interepretohet ne dy menyra. 1 Skythe=Gote, ose qe Gotet i qene mbivendosur Skytheve ne kohe te tij.


Mirepo prokopius na percakton se kombi Got quhej dikur Skyth dhe jo banoret Gote ne toke te Skythise. Procopius ne Lib. IV, cap V, thote

Teofani, qe ka jetuar pare 370 te eres sone sakteson edhe me tej lidhur me gjuhen.

Saktesisht te njejten gje [skythet qe vetequhen gote] thote edhe Georg Sinqellus.

Isidori ne nje kronikeper Gotete e Spanjes fillon keshtu:

Deksipi, i cili sipas Krotusit ka shktuar ne kohen e Gallienit, ja kushton librat e tij lufterave mes Romakeve dhe Goteve. Librat e tij titullohen "Histori Skythiane".

Anastasius vete, ne veprene tij "Kronografia Historike" lexon:
"Kur shume Skythe qe vetequhen Gote ne gjuhen e vet, kaluan lumin Ister, ne kohe te Decius, e kerdisen Perandorine Romake."

Amian Marcelini ne Lib XXXI, kur permend vdekjen e Decius ne betejen kunder goteve, i quan keta, popull Skyth.
Per t'u rikthyer tek biseda qe kishte filluar ketu me citime dhe ka perfunduar tek Esat Pasha.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,887
Pikët
83
Përgjigje e: Cilet ishin SkythetBullgaret sipas Diokleut:
"Inde (Vulgari) debellando ceperunt totam Macedoniam. Post haec totam Provinciam Latinorim qui illo tempore Romani vocabantur modo vero Mauroclachi hoc est nigri Latini vocantur."
Kjo i pergjigjet edhe asaj qe ka degjuar drague kur i quan bullgaret 'te zinj'. Me sa duket keta jane Kucovllehet.

Tani si lidhen keta me Gepidet. Gotet dhe Dacet jane qe dy popuj qe jetonin se paku ne kohen e Augustit pertej Istres dhe ne burim te Danubit. Megjikekete origjina e tere ketyre fiseve vendoset ne lumin Oxius te Persise se dikurshme diku mes Kazakistanit, Turkmensitanit, Afganstanit dhe Iranit. Emri, tjeter i paperdorur i lumit eshte Gozan [Gothan]. Tani, te tere keta (fise gjermanike!) do duhej te ishin te erret ne lekure, por ne mendjen tone keta jane te gjate dhe bjonde (pra Ariane, nga ku Hitleri i dha emrin Iranit). Turku ka qene gjithnje aleat me Gjermanin, dhe per mendimin tim personal kjo ka rrenje te thella.

Nderkohe Bullgaret, te cilet me siper quhen Latini Nigri, vijne nga Vollga qe ne mendjen tone ka njerez te bardhe me qe dreqin kalon mu ne mes te Moskes.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,521
Pikët
113
Përgjigje e: Cilet ishin Skythet

Homer hatte Thrakien einst als eine "Heimat schneller Rösser" gepriesen. Herodot meinte, nach dem indischen sei das thrakische Volk "das größte der Erde." Der griechische Dichter Archilochos nannte sie – weniger enthusiastisch – "die mit den Haaren am Arsch."(kur shkruan ky picmuti ose pederasti per qimet e byces).

Doch eigentlich machten die Thraker in den letzten 1.500 Jahren nicht mehr viel her. Thrakische Stämme wie Geten, Daker, Myser, Triballer und Odrysen sind nur wahren Experten bekannt. Römer, Griechen, Makedonier, Perser, Slawen und Osmanen dominierten das Terrain.

Schon zu kommunistischen Zeiten gab es Versuche einer Idealisierung der Thraker. Als 1967 das Zentralkomitee der Bulgarischen KP eine "patriotische Erziehung" beschloss, beschwor Staats-und Parteichef Toder Schiwkow das "thrakische Blut ". 1972 wurde ein Institut für Thrakologie geschaffen.

Das Thrakertum, findet Valeria Fol, Wissenschaftlerin und Witwe von Alexander Fol, Gründungsdirektor des thrakischen Instituts, werde immer bedeutsamer.

"Für die bulgarische Gesellschaft ist das unheimlich wichtig. Weil es das Erbe vor Gründung des bulgarischen Staates ist."

PS: Plowdwid eshte nje qytet ne qender te Bullgarise ku jane GJETUR,zbuluar apo jane bere punime arkeologjike me 1980-n.Sot bullgaret festojne diten trakase(si ne vitin e Skenderbeut).M.q-se televizionet albaqene i kane pushtuar serialet arrnaute,do ishte me vlere ose kersherues(sipas meje) qe te jepnin nje serial te viteve 80-te ne Bullgari per ...Kapitan Petko Wojwoda si nje luftetar i lirise,lindur ne vitin 1844 nen perandorine osmane,qe krijoi apo themeloi...Bashkimin Trak.

Shenimi im: po gjetem dicka me shume do ta sjellim ne forum(i shkruajta ne shumes).

Fillim jave te mbare si dhe.....disa koktula para se ti thone ZET sllav, duhet te kqyrin kullat e tyre.

Ale.
 
Top