• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cili eshte haplogrupi juaj?

Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
180
Pikët
0
Vendndodhja
Mitrovicë, Dardania
Dua te shoh si qendrojme ketu, normal per ata qe jane testuar.

Te nisi me veten, une jam E-V13>Z5018, rezultat tipik qe gjindet tek shqiptar, ose pjese e big 3 tek shqiptaret (E-V13, J2b2, R1b-L23)
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,797
Pikët
113
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

E-V13>Z5018 edhe une.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,867
Pikët
113
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Edhe veda Z5018
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,979
Pikët
113
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Ça është kjo haplogrupi...
Grupi i gjakut?
Unë s'e dija ça grupi kisha, derisa ma kërkuan të bëja analizat kur rinovova patentën..
0+ e kam unë.. me sa ma shpjeguan, unë u jap të gjithëve.... por po të kem nevojë (larg qoftë), vështirë se më japin
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,979
Pikët
113
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Dhe pse duhet kjo?
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Dhe pse duhet kjo?
Esht testim gjenetike, linje mashkullore. Nese don me dit ma shume per prejardhjen tane linje mashkullore. eshte edhe nje projekt Shqiptar per ket .. dhe disa fiset qe i takojn etj. dhe qfar haplogrupi i takojn cdo fis.

Edhe esht mir per propganda anti Shqiptar qe thojn se Shqiptaret nuk jane autoktone ne Balkan sikur nacionalistet Serb.

Gjenetika e verteton qe jemi autoktone. Keshtu qe eshte edhe per qef dhe mesojm per prejardhjen dhe gjenetiken e Shqiptareve. Sa ma shume anetare sa ma mir. Deri tash i kemi naj 100 anetare aty. Ish kane mir me shku per 1000.

Haplopgrupi j2b2 l283 asht gjetur ne nje varrim antike ose kohen e bronzit ne kroaci . Kjo asht prej ilireve ose proto ilir.

Gjithashtu haplogrupi R1b L23 dhe Ev13 ose Ev12 ... krejt jane gjetur ne Balkan antike, ne Bulgari dhe ne Kroaci etj. prej Thrakve dhe Iliret.

Nese don me testu shko ne ket forum dhe regjistrohu: foleja . net dhe vete Trojet . Ai te kalxon ma mir cka me ba.

Ose shko ne ket facebook group dhe posto

https://www.facebook.com/groups/gjenetika/


Ke edhe autosomal DNA. Ajo e teston krejt gjenetiken tande ose ADNA. E shef me cilat populsat je ma afer.


Ketu e ke faqen zyrtare per projektin , gjenetika . comNe Shqiptaret jemi me afer me Italianet dhe Greket.


Mu me kane dal plot Shqiptar kusheri. Edhe anetare qe i kom taku neper foruma, nga ydna dhe ADNA.*

Kete IlyrianWarrior e kom kusheri shume afer. Edhe ai Unikatili me ka dal kush xD . Ai asht admin ne projektin.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,769
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Dhe pse duhet kjo?
nuk kyn pune per asgjo mer babe, bojn i grusht pare me i bo ato analiza per me gjet rrashna t'vdekmish, pra kush kane qene paraardhesit e paraardhesve te tu e kshu me rradhe…
bo analizat e gjakut si gjith dynjoja mer babe, ene shif si e ke kolesterolin, sheqernat ene ynyrnat n'gjak, qysh e ke melcine apo imunitetin etj si kto gjona dhe gezoju shendetit -gezuar--qesh-
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

nuk kyn pune per asgjo mer babe, bojn i grusht pare me i bo ato analiza per me gjet rrashna t'vdekmish, pra kush kane qene paraardhesit e paraardhesve te tu e kshu me rradhe…
bo analizat e gjakut si gjith dynjoja mer babe, ene shif si e ke kolesterolin, sheqernat ene ynyrnat n'gjak, qysh e ke melcine apo imunitetin etj si kto gjona dhe gezoju shendetit -gezuar--qesh-
hehehhehe xD


projekti asht per linjat mashkullore dhe fisnore dhe origjinen e tyne, cilet fiset jane afer ose kane nje prejardhje bashk e tjera , ki edhe matches etj... kemi edhe teste prej jugut qe nuk ju takojn fisve qysh e di une, ka edhe donacione ne projekt keshtu qe ka mundesi me ta pagu testin dikush nese e ki probleme per pare. shume teste kemi ba prej donacione.

kemi raste ku do Shqiptar i kemi vete me ja pagu testin dhe ata kane refuzu. xD

kane refuzo sepse nuk guxojn. kane frike qe po dalin Serb ne origjine dhe bash ashtu personalisht mu me kane thene. xD

dhe perime kto teste do njerz ja prishin krejt identitetin. keshtu qe mas miri mos testo hiq.

nesje, une nuk jom ma ne ate projekt e kom shly veten dhe rezultatet e mia. boll me keto teste krejt palidhje.

por gjith ashtu, asht mir edhe me dit per gjenetiken e populsat. po boll Shqiptar kemi testu ne mendimin tem dhe e kemi ''a good picture'' (qysh thojn anglisht, me fal shqipen se nuk shkruj shume dhe jom rrit jashta, por do te mesoj ma mir me kalimin e kohes tu shkru neper forum)

une vetem ju pergjigja ati sepse ai veti cka vyn keto ose cka jane.
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

J2b2-L283-Z1296-PH2967-PH1751

:) :) :)
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

My haplogroup, is Illyrian haplogroup. ;))
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 13, 2010
Postime
2,235
Pikët
63
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

A c'jeni ftohur ju qe beni keto Haplogroup...haha po per femra ka analiza te tilla?
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
14,476
Pikët
113
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Une dua te testohem. Keni ndonje sugjerim ju qe e keni bere kete?
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

Ju femrat duhni me e testu nje vlla t’jujin, ose baben, per me e kuptu se c’lloj haplogrupi keni kah vija atnore. Per me e dite onen e nones, duhet t’i testoni dajt, ose djemt e dajes. :)

Y-DNA e barte vetem mashkulli.
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,554
Pikët
48
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

A c'jeni ftohur ju qe beni keto Haplogroup...haha po per femra ka analiza te tilla?
E pse po mendon qe jane ftohur shqiptaret nga keto haplogrupe? :d
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,769
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Cili eshte haplogrupi juaj?

E pse po mendon qe jane ftohur shqiptaret nga keto haplogrupe? :d
Ta jap une pergjigjen dhe besoj qe deri diku duhet te jete e pranueshme!
Ne Shqiperi, nje strukture e thjeshte ambulatore analizash gjaku, per nje analize routine gjaku te kerkon afro 25 Euro. Natyrisht kush i drejtohet ketyre qendrave ambulatore per keto analiza ka nje problem jo te vogel shendetsor. Rrjedhimisht ceshtje primare per kete individ (pacient) mbetet gjendja e tij shendetsore. Nga ana tjeter kosto e ketyre analizave routine te gjakut pra (20-25 euro) jane shume te larta per nje vend si Shqiperia. Ne keto kushte mjerane qe eshte katandisur Shqiperia, konkluzionin e nxjerr vete besoj!
Ti mund te pyesesh (edhe me te drejte), po ata qe jane shendoshe si kokrra e molles dhe kane lefta- ne greqisht (para/leke- ne shqip) pse nuk e bejne kete lloj analize?
Pergjigja eshte sa banale aq edhe e trishte: nuk i rruhet askujt sot ne rrumpallen shqiptare se cfare halogrupi ka pas gjyshi dhe stergjyshi i tij, nese ishte puro shqiptar apo "pakez" i perzier me turk, grek, apo sllav Karpatesh….Sot nuk vlen ajo qe je por ajo qe ke, dhe fatkeqsisht ky fenomen eshte shume i perhapur ne Shqiperi dhe ne mbare boten perendimore.
Ceshtjen une do ta shtroja nga nje kendveshtrim tjeter: Pse shteti shqiptar nepermjet mekanizmave te tij (akademi shkencash- e cila nuk egsiston me, studime albanologjike te studiuesve te lire apo te pamvarur apo atyre te akredituar ne istitucione perkatese dhe te mirefillta, etj etj) nuk interesohet per nje gje te tille? Pse i lehet gjithcka ne dore te individit dhe deshires se tij per nje ceshtje qe ne fund te fundit prek direkt rrenjet e lashta te popullsise shqiptare me te cilat krenohemi dhe qe aq me teper armiqte tane qe i kemi komshinj na sulmojne pikerisht aty ne ate pike, duke na quajtur turq, endacke, te ardhur, joautokton, etj teza idiote qe jane ne qarkullim? Pse i lehet ne dore individit kjo gje ku natyrisht edhe hapesira e manipulimit eshte edhe me e madhe dhe nuk ka asnje vlere shkencore dhe historike per sa kohe qe eshte thjesht nje iniciative personale dhe jo iniciative mbare kombetare, e rregulluar dhe e kontrolluar me rigorozitet dhe seriozitet nga shteti dhe me rendesi mbarekombetare?
 
Top