• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cili eshte haplogrupi juaj?

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
35,321
Pikët
113
Me ça e përcaktoi Durham apo me prekje me majën e gjuhës? :p
Durhams pussy eshte mates gjenetike

Edhe sipas matjes qe beri i doli ai shqiptari kosoves e ai i korcec te ken me te pastert, ate ghen e tiken, se arriten kulmin
 
Last edited:

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
35,321
Pikët
113
Gjaku eshte gjak , nje gjak Kane te tere pa perjashtim - human blood .. the fundja fundit me biology iT only matches with types , pra mund te kesh same blood type me nje zezak pshm qe te shpeton jeten , ndryshe nga vellai i jot ne thonjeza that cant help u .
Ndersa ndjenja its BIGGER.

Can u Spot the difference ?
Zana gjaku = fara = prejardhj = rrenja = etj


Kur nuk kupton kete vl te tjerat lol
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,231
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Zana gjaku = fara = prejardhj = rrenja = etj


Kur nuk kupton kete vl te tjerat lol
And ?

Edhe nje here gjaku pa ndjenjen means nth .

Ashtu sic edhe martohen/flene me njeri tjetrin Brenda ne gjak/familje. Ne te kundert dikush qe rriten me ndjenjen si Vella e moter e refuzojne k’te act edhe pse they dont share the same blood .
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,800
Pikët
113
Kur lexon këtu robi... krijon përshtypjen se një pjesë janë rrit në befotrof...
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
35,321
Pikët
113
And ?

Edhe nje here gjaku pa ndjenjen means nth .

Ashtu sic edhe martohen/flene me njeri tjetrin Brenda ne gjak/familje. Ne te kundert dikush qe rriten me ndjenjen si Vella e moter e refuzojne k’te act edhe pse they dont share the same blood .
Cfare po flet zana?

Nuk po flet thjesht krejt palidhje por krejt krejt krejt pa lidhje lol
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Skerdilaidi thote dicka ne lidhje me ket pjese dhe une jam kunder tij.

Pse nuk hap nje teme ne lidhje me fjalimin e ketij deputetit grek ne lidhje me maqedonine??

Paska thene te verteten.
Kastro, mos mi dredho fjalet dhe mos i nxirr nga koneksti, si puna e ketij Bardhylit. Lexoj mire ato qe i kam shkruar. Asnjehere nuk e kam thene qe Epiri nuk eshte toke shqiptare. Kjo as qe nuk diskutohet. Ok? Fiset shqiptare e kane dominuar Epirin prej mesjetes se hershme. Kjo pune eshte mire dokumentuar dhe nuk ishte pjese e debatit.

Fjala ishte per Epirotet e antikitetit. S’mund te thojme qe kane qene shqiptare. Ilir po, apo fise te afert me ta. Kete e kam thene dhe prape e mbeshtes.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
A ka naj samples nga Epiri apo nga koha e lasht ne ate vend ? Ndarja Gheg - Tosk per shembull ka pas qene ne kohen e Romakve. Pra nese kjo teori eshte e vertet, Do Shqipetare ne Jug kane kohe goxha moti qe jane tu jetu aty. Kjo Haplogrupi I mundet edhe me qene bottle neck effect ne ate vend sikur ne Arbereshe.

I kom 4 Thracian samples ketu prej koha Iron Age dhe Bronze Age por vetem FastQ files jane apo Fasta , po m'vyn me i konvertu ne BAM files per tani me i konvertu ne 23andme, ftnda file etc apo dicka. Ish kane mir me kqyr cil haplogrup i takojn. 4 meshkuj jane.

Do prej tyne jane afer Shqipetare dhe me nje cluster ne PCA Map po me doket por nuk besoj qe i takojn haplogrup te njejt.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
A ka naj samples nga Epiri apo nga koha e lasht ne ate vend ? Ndarja Gheg - Tosk per shembull ka pas qene ne kohen e Romakve. Pra nese kjo teori eshte e vertet, Do Shqipetare ne Jug kane kohe goxha moti qe jane tu jetu aty. Kjo Haplogrupi I mundet edhe me qene bottle neck effect ne ate vend sikur ne Arbereshe.

I kom 4 Thracian samples ketu prej koha Iron Age dhe Bronze Age por vetem FastQ files jane apo Fasta , po m'vyn me i konvertu ne BAM files per tani me i konvertu ne 23andme, ftnda file etc apo dicka. Ish kane mir me kqyr cil haplogrup i takojn. 4 meshkuj jane.

Do prej tyne jane afer Shqipetare dhe me nje cluster ne PCA Map po me doket por nuk besoj qe i takojn haplogrup te njejt.
Jo, ende nuk kemi asnje shembull nga ajo zone.

Bazuar ne librat qe kam lexuar deri me tani koncensusi mes linguisteve eshte qe dialektet jane ndare diku mes shekujve 4 dhe 7 te eres sone. Pak para dyndjeve te sllaveve ose gjate asaj periudhe.

Disa prej tyre jane kualitet i dobet. Cilet shembuj i ke downlodu? Ne github e ka hedhe Thomas Krahn nje dokument qe konverton te dhenat autosomale ne format te 23andme (V4 chip qe nuk gaboj).
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Jo, ende nuk kemi asnje shembull nga ajo zone.

Bazuar ne librat qe kam lexuar deri me tani koncensusi mes linguisteve eshte qe dialektet jane ndare diku mes shekujve 4 dhe 7 te eres sone. Pak para dyndjeve te sllaveve ose gjate asaj periudhe.

Disa prej tyre jane kualitet i dobet. Cilet shembuj i ke downlodu? Ne github e ka hedhe Thomas Krahn nje dokument qe konverton te dhenat autosomale ne format te 23andme (V4 chip qe nuk gaboj).
Po eshte e vertet qe jane dobet por cluster nuk ka edhe shume lidhje se ke edhe Grek, Italian, Bulgarez etc qe jane afer Shqipetar por e folin gjuhen ndryshe edhe haplogrupet ndryshe i takojn. Pra eshte ma shume genetic similarity. Haplogrupet lujn shume rol ne ket rast per me ndjek origjinen e nje popullit. Jane do samples shume te vjetra qe kane pas qene ne gedmatch por i kane pas shly , tani i kom gjet ketu


Jane Bronze Age dhe Iron Age... Bronze Age jane ma ne veri sikur ato tjerat qe jane gjet ne Bulgari.


Do jane shume ne jug dhe do jane ne veri po m'doket por eshte nje qe ka pas dal 99% Balkan ne DNA Land.

Ish kane mir me i konvertu dhe me perdor nje Y-DNA predictor me kqyr cfar Y-DNA i takojn ....


Ne ate faqe mundesh me gjet shume samples.. pra nese i gjajn naj samples te reja eshte e mundshem qe dalin ne ate faqe ^

Keto Thraket jane vetem FastQ files dhe jo BAM files qe po me vyn per me i konvertu me ate program qe e kom.

Edhe ato Bronze Age nga Kroaci i ki aty, i kom downloadu BAM files qe i kane dhe e kom perdor ket program per me i konvertu ....Cka eshte interesant me erdh nje mesazh aty , lexoj qe jane kualitet shume te dobet edhe ato nga Kroaci .... Edhe ma interesant eshte qe ajo ''JAZ1'' qe eshte pas gjet para do vjet eshte e njejta si ajo femra nga Kroaci, ashtu me kane tregu edhe ata gjenetistet qe e kane gjet , edhe thane eshte afer popullat Balkan..... ne ket PCA Map ajo eshte me nje cluster me Bulgarez dhe jo me Iberian / Italian qysh doli ne K15Go figure ;)
 
Last edited by a moderator:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Kastro, mos mi dredho fjalet dhe mos i nxirr nga koneksti, si puna e ketij Bardhylit. Lexoj mire ato qe i kam shkruar. Asnjehere nuk e kam thene qe Epiri nuk eshte toke shqiptare. Kjo as qe nuk diskutohet. Ok? Fiset shqiptare e kane dominuar Epirin prej mesjetes se hershme. Kjo pune eshte mire dokumentuar dhe nuk ishte pjese e debatit.

Fjala ishte per Epirotet e antikitetit. S’mund te thojme qe kane qene shqiptare. Ilir po, apo fise te afert me ta. Kete e kam thene dhe prape e mbeshtes.
Askush nuk po dredhon. Ti postove nje studim te cilit nuk i dole per zot qe ne paragrafin e pare qe te citova. Apo harrove? Ai ishte dredhim fjalesh. Cfare kam pasur per te thene i kam thene shume qarte. Ti qe i di keto gjera kaq mire ke detyrimin qe ti shpjegosh. Dhe gjeja e pare qe duhet te shpjegosh eshte pikerisht prezenca e vazhdueshme e shqiptareve ne kete territor qysh ne fillim te mijevjecarit te dyte kur ne dokumentat e kohes permenden me emrin mesjetar si Arber.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Askush nuk po dredhon. Ti postove nje studim te cilit nuk i dole per zot qe ne paragrafin e pare qe te citova. Apo harrove? Ai ishte dredhim fjalesh. Cfare kam pasur per te thene i kam thene shume qarte. Ti qe i di keto gjera kaq mire ke detyrimin qe ti shpjegosh. Dhe gjeja e pare qe duhet te shpjegosh eshte pikerisht prezenca e vazhdueshme e shqiptareve ne kete territor qysh ne fillim te mijevjecarit te dyte kur ne dokumentat e kohes permenden me emrin mesjetar si Arber.
Jo qe po i dredhon fjalet e mia por edhe ke fillu me nxjerre konkluzione per gjera qe s’i kam thene.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Jo qe po i dredhon fjalet e mia por edhe ke fillu me nxjerre konkluzione per gjera qe s’i kam thene.
Postimi qe ke cituar ti Kastriotin i jam pergjigjur edhe une perrpara nje viti kur eshte bere ky muhabet, ja ku e postimin e Kastriotit:
Skerdilaidi thote dicka ne lidhje me ket pjese dhe une jam kunder tij.

Pse nuk hap nje teme ne lidhje me fjalimin e ketij deputetit grek ne lidhje me maqedonine??

Paska thene te verteten.
Ja edhe pergjigjen time:
Përgjigje e: Re: Cili eshte haplogrupi juaj?Varja Kastriot.
Ça bëre me atë që më pyete? Ore kot për kuriozitet, kush janë Shqiptarët që kontribuojnë te Wikipedia? Ka ndonjë prej tyre anëtar në këtë forum? Pse nuk hapim një temë ku të diskutohen këto probleme që kanë faqet e Wikipedia që flasin për ne dhe aty secili sipas mundësive të japë kontributin e tij ndërsa këta pastaj që janë të vjetër te Wikipedia të vazhdojnë atje me modifikimin e faqeve.
Domethene nuk kam asnje lloj interesi se cfare mendon ti. Tani, se per cfare arsye ti i kthehesh nje bisede time me kastriotin nje vit mbas kjo bisede eshte zhvilluar megjithese ke hyre e ke dale shume here gjate vitit 2019 ne forum kete e di ti.
 
Top