• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi ta mbaronit?

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Lexojme shume dhe te cdo zhanri. Por besoj per secilin prej nesh ka disa tituj dhe autore qe na kane shenuar ne formimin tone. Ashtu sic ka tituj dhe autore qe s'kemi arritur kurre t'i lexojme deri ne fund. Provojme te shkembejme perjetimet, qe ndoshta do te na drejtojne drejt autoresh dhe titujsh qe nuk i kemi njohur akoma.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,364
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Po une qe jam "in between"? Kam nisur libra shume kohe me pare (dekada) dhe s'i kam mbaruar. Ne cfare kategorie futem?
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Uliksi i Joyce, "ndermjetes i botes reale dhe botes se endrrave" asnje shkrimtar natyralist nuk ka mundur te pershkruaj jeten e perditshme me te detajuar e me te hapur.Uliksi ka aq shum enigma dhe mistere që mund t’i mbaj te zene studiuesit me pune shekuj me rradhe duke debatuar se çka kishte dashur te thoshte ai.Nje liber qe esht krijuar me shume per t'u shijuar se sa studiuar, per t'u lexuar e rilexuar.

Renia e Camus, e lexuar fillimisht ne shqip. Ec e fillo studimet per drejtesi po deshe pas atij leximi, ose te pakten pas leximit te tij ne nje moshe te caktuar (kur je dhe afer studimeve).


Tre shoket e Remark , aty filluan fluturat ne stomak aq kam qare per Robyn, e per Pat-in .... vu lotet uje jasteku :p

Ndersa librat e Pamuk-ut e Coelho-s nuk i kam shtyre dot fare fare fare fareeeeee......... :d
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Po une qe jam "in between"? Kam nisur libra shume kohe me pare (dekada) dhe s'i kam mbaruar. Ne cfare kategorie futem?
Ne kategorine e pertaceve :p
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,838
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Nuk ka liber te me ngecet ne fyt...per te parapelqyer nuk mund te flas por ndooshta,ndoshta do mbaja pak me hater "Goja e kalit" Xhojs Keri
 

atrevido

edamus bibamus gaudeamus
Anëtar
Feb 13, 2011
Postime
3,091
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

FaceBook.
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,567
Pikët
63
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

il rosso e il nero-stendhal
kafshate qe s'kaperdihet asht ky liber
libra te bukur ka shume,por njeri qe e kam lexuar ne kohen me te shkurter eshte
Se questo e' un uomo-Primo Levi
se besoj te kete zgjatur me shume se dy,tre ore
 

Fiore

ON/OFF
Anëtar
Mar 3, 2012
Postime
915
Pikët
0
Vendndodhja
Venus
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Kete pytje e kam ndeshur gjetke.;) Eshte plagjiature apo eshte i njejti person autori i kesaj pyetjeje?:S
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Kete pytje e kam ndeshur gjetke.;) Eshte plagjiature apo eshte i njejti person autori i kesaj pyetjeje?:S
Ja keto jan surpriza te kendshme... Nuk esht plagjiture jo , me shume info nuk te jap dot :p Ej.... shkruan atje ?!
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

il rosso e il nero-stendhal
kafshate qe s'kaperdihet asht ky liber
libra te bukur ka shume,por njeri qe e kam lexuar ne kohen me te shkurter eshte
Se questo e' un uomo-Primo Levi
se besoj te kete zgjatur me shume se dy,tre ore
Se questo è un uomo esht shume i bukur.....

Considerate se questo è un uomo
Che lavora nel fango
Che non conosce pace
Che lotta per mezzo pane
Che muore per un si o per un no.
Considerate se questa è una donna,
Senza capelli e senza nome
Senza più forza di ricordare
Vuoti gli occhi e freddo il grembo
Come una rana d'inverno.
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken


``2`` Me behet qejfi... po çudi si s'te kam vene re ketu.... E kisha ne sensin e komenteve, dmth nuk te kam hasur gjekundi.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Libri im i preferuar ne absolut eshte Idioti i Dostojevski-t..
Nuk para le libra pergjysme...edhe te mos jene te bukur, i lexoj deri ne fund sepse sido qe te jete meson diçka..ose tek e fundit argetohesh duke i kritikuar ose duke i tallur me shoqerine :p...
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,567
Pikët
63
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Se questo è un uomo esht shume i bukur.....

Considerate se questo è un uomo
Che lavora nel fango
Che non conosce pace
Che lotta per mezzo pane
Che muore per un si o per un no.
Considerate se questa è una donna,
Senza capelli e senza nome
Senza più forza di ricordare
Vuoti gli occhi e freddo il grembo
Come una rana d'inverno.

Voi che vivete sicuri
nelle vostre tiepide case,
voi che trovate tornando a sera
il cibo caldo e visi amici:

Considerate se questo è un uomo
che lavora nel fango
che non conosce pace
che lotta per mezzo pane
che muore per un si o per un no.
Considerate se questa è una donna,
senza capelli e senza nome
senza più forza di ricordare
vuoti gli occhi e freddo il grembo
come una rana d'inverno.
Meditate che questo è stato:
vi comando queste parole.
Scolpitele nel vostro cuore
stando in casa andando per via,
coricandovi, alzandovi.
Ripetetele ai vostri figli.
O vi si sfaccia la casa,
la malattia vi impedisca,
i vostri nati torcano il viso da voi.
 
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
43
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Me shume mbresa me kane lene "Martin Iden","Dhe dielli lind përsëri".
 

Fiore

ON/OFF
Anëtar
Mar 3, 2012
Postime
915
Pikët
0
Vendndodhja
Venus
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

``2`` Me behet qejfi... po çudi si s'te kam vene re ketu.... E kisha ne sensin e komenteve, dmth nuk te kam hasur gjekundi.
Ngaqe rri me shume atje,pra:D
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,334
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Nuk ka liber ta kem nisur e te mos e kem mbaruar. Por nese ka ndonje liber qe me ka lodhur ai eshte Vellezerit Karamazov.

Ata qe me kane lene mbresa, eh ka shume por pak me hater do mbaj dhe po permend "Il ritratto di Dorian Gray".
 

iDeA

DiNaMiKe
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
2,980
Pikët
113
Vendndodhja
BLITZKRIEG
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Orianna Fallaci Inshallah
Lettera a un bambino mai nato ;) :)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Nuk ka liber ta kem nisur e te mos e kem mbaruar. Por nese ka ndonje liber qe me ka lodhur ai eshte Vellezerit Karamazov.

Ata qe me kane lene mbresa, eh ka shume por pak me hater do mbaj dhe po permend "Il ritratto di Dorian Gray".
Oscar Wilde.
http://www.youtube.com/watch?v=0vbcnfh3tpg
Balzac ne fjale,me Iluzione te humbura!
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,334
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Balzac ne fjale,me Iluzione te humbura!
Te ka ngecur ne fyt apo te ka lene shume mbresa?
Une e kam lexuar kur isha nja 16 vjeç dhe kujtimet per ate roman jane shume turbullt, por kujtoj mire qe eshte goxha voluminoz.
 
Top