• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi ta mbaronit?

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,220
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Te ka ngecur ne fyt apo te ka lene shume mbresa?
Une e kam lexuar kur isha nja 16 vjeç dhe kujtimet per ate roman jane shume turbullt, por kujtoj mire qe eshte goxha voluminoz.
Me ka lene mbresa+filmi bardh e zi!
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

mbresa me ka lanë romani Sidarta nga Herman Hesse ...e kam lexue para se te shkoja ne sherbim ushtarak ne vitin 1986 ..
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

e kam fillue ta lexoj por ..si po thoni , me ka ngecur ne fyt , Komedia Hyjnore - Dante Aligieri
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Human Race Get off Your Knees - The Lion Sleeps No More

liber i David Icke, s'kisha durim ta lexoja, sa e nisa e lashe, ky eshte debil fare lol
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,848
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Tre shoket e Remark , aty filluan fluturat ne stomak aq kam qare per Robyn, e per Pat-in .... vu lotet uje jasteku :p
Nje nga historite me interesante letrare te dashurise.Trekendeshi magjik (burre+grua+shishja e konjakut)qe e ben kete lidhje dashurore te pangjashme me asnje tjeter dhe te pazbehur ne jete te jeteve.Sekreti i suksesit te kesaj mardhenieje qendronte pikerisht ne faktin se Pati nuk e shikonte shishen e konjakut si shemër..pranoi ta ndante te dashurin me te pa paragjykuar,dhe per me teper duke e mikluar here pas here kete "bashkedashnore" megjithese kjo nxiste per te fundin e pashmangshem...jane te rralla femra te tilla
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Nje nga historite me interesante letrare te dashurise.Trekendeshi magjik (burre+grua+shishja e konjakut)qe e ben kete lidhje dashurore te pangjashme me asnje tjeter dhe te pazbehur ne jete te jeteve.Sekreti i suksesit te kesaj mardhenieje qendronte pikerisht ne faktin se Pati nuk e shikonte shishen e konjakut si shemër..pranoi ta ndante te dashurin me te pa paragjykuar,dhe per me teper duke e mikluar here pas here kete "bashkedashnore" megjithese kjo nxiste per te fundin e pashmangshem...jane te rralla femra te tilla
Nuk di te kem lexuar nje liber tjeter , ku flitet per dashurine ta kem perjetuar me te njejtin intesitet ndjenjash .... disa fragmente i di permendesh...

- E shikon sa dhome te bukur qe ke?! -Eshte e bukur sepse je ti ketu. ajo s'do te jete kurr me dhoma e merparshme sepse ke qene ti ne te.- Por...un do te vij edhe her te tjera ketu do te vi shpesh... ( etj etj etj ) pastaj vjen pjesa kur i thote . Ti duhet te me dashurosh fort Robi.. nuk di si do te jetoja pa dashuri.... :))
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,848
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Nuk di te kem lexuar nje liber tjeter , ku flitet per dashurine ta kem perjetuar me te njejtin intesitet ndjenjash .... disa fragmente i di permendesh...

- E shikon sa dhome te bukur qe ke?! -Eshte e bukur sepse je ti ketu. ajo s'do te jete kurr me dhoma e merparshme sepse ke qene ti ne te.- Por...un do te vij edhe her te tjera ketu do te vi shpesh... ( etj etj etj ) pastaj vjen pjesa kur i thote . Ti duhet te me dashurosh fort Robi.. nuk di si do te jetoja pa dashuri.... :))
Mua me ka bere ta perjetoj me nje intensitet dyfish nga ai i yti,te jesh e bindur sepse me kujtonte disa episode nga jeta ime,sidomos pjesa e sanatoriumit..edhe dy volumet e "malit magjik" nuk me kane bere te ndihem aq keq(i perfshire)sa ajo pjesez e Remarkut..
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Mua me ka bere ta perjetoj me nje intensitet dyfish nga ai i yti,te jesh e bindur sepse me kujtonte disa episode nga jeta ime,sidomos pjesa e sanatoriumit..edhe dy volumet e "malit magjik" nuk me kane bere te ndihem aq keq(i perfshire)sa ajo pjesez e Remarkut..
Me vjen keq.... ( per pjesen e sanatoriumit )...............................
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

nga autoret shqiptare, kam lexuar vec Kadarene, te tjeret jane absolutisht medioker dhe te palexueshem.
kam bere disa here tentativa te lexoj ndonje, kam hequr dore qe me 4 rrjeshtat e pare.
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,848
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

nga autoret shqiptare, kam lexuar vec Kadarene, te tjeret jane absolutisht medioker dhe te palexueshem.
kam bere disa here tentativa te lexoj ndonje, kam hequr dore qe me 4 rrjeshtat e pare.
Te keshilloj te lexosh Kasem Trebeshinen.Te jesh i bindur se do biesh ne dashuri qe me leximin e pare.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,337
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

nga autoret shqiptare, kam lexuar vec Kadarene, te tjeret jane absolutisht medioker dhe te palexueshem.
kam bere disa here tentativa te lexoj ndonje, kam hequr dore qe me 4 rrjeshtat e pare.
Cili roman te ka pelqyer me shume nga Kadareja?
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

o nene o nene, kurr ne bot, as sikur te ma vinte pistolin ne koke kasua, o lexo ose te vrava...kta kujtojn se kan bo ca vjet burg dhe jan zheni.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Cili roman te ka pelqyer me shume nga Kadareja?
Te gjithe pa perjashtim, por do vecoj, keshtjella, prilli i thyer, vajza e agamemnonit.
Kadare nuk te lodh, ka nje elokuence te mahnitshme.

pershtypje te madhe me ka bere dhe gjenerali i ushtrise se vdekur, si ka mundur te hyje kadare ne mentalitetin e ish ushtarakeve fashiste aq bukur, para ca vjeteve kam njohur nje ish oficer fashist ne itali i cili kishte sherbyer ne shqiperi( ne vlore), ishte mbi 80 e ca vjec, ishte kaq i ngjashem me personazhet e Kadarese sa u habita.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,337
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Te gjithe pa perjashtim, por do vecoj, keshtjella, prilli i thyer, vajza e agamemnonit.
Kadare nuk te lodh, ka nje elokuence te mahnitshme.
Eshte e vertete. Kadare ben dashuri me fjalen. Une nuk e di nese "Freddi fiori d'aprile" eshte "Prilli i thyer" por eshte ai qe me ka pelqyer me pak.
Pallati i endrrave dhe La nicchia della vergogna jane te paarritshem, per mendimin tim.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,676
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

komedia hyjnore dhe shume te tjere...
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Eshte e vertete. Kadare ben dashuri me fjalen. Une nuk e di nese "Freddi fiori d'aprile" eshte "Prilli i thyer" por eshte ai qe me ka pelqyer me pak.
Pallati i endrrave dhe La nicchia della vergogna jane te paarritshem, per mendimin tim.
Tek prilli i thyer tregohet mjeshterisht makabriteti i kanunit.
Me pallatin e endrrave ka sulmuar indirekt me figura letrare diktaturen.


Ti i ke lexuar ne italisht lol? bie goxha cilesia nga perkthimi.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,337
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Tek prilli i thyer tregohet mjeshterisht makabriteti i kanunit.
Me pallatin e endrrave ka sulmuar indirekt me figura letrare diktaturen.
Pallatin e kam perpire, per jo me shume se dy dite.
Edhe thone qe Kadareja ka qene komunist. Eshte shume e vertete qe paralelizmat midis Perandorise osmane dhe Diktatures bien ne sy. Aktiviteti ne ate pallat, pra kontrollimi i jetes se njerezve, deri ne subkoshencen e tyre, personazhet, pallati vet te gjitha keto te kujtojne jeten nen diktature. Interesante edhe katet e nendheshme. Per te gjetur endrren e madhe, duhet te zbrisje ne ferrin dantesk.

Ndersa nga "La nicchia della vegogna" nuk do harroj kurre kete fjali:
L'Albania non si accontentava di un amore qualsiasi. Voleva un amore speciale, un amore fatto di abnegazione, di compassione, di sollecitudine e di angoscia!

Ne fakt kam bere gabim, nje pjese te Kadarese e kam lexuar italisht. Por jo Pallatin e endrrave.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Pallatin e kam perpire, per jo me shume se dy dite.
Edhe thone qe Kadareja ka qene komunist. Eshte shume e vertete qe paralelizmat midis Perandorise osmane dhe Diktatures bien ne sy. Aktiviteti ne ate pallat, pra kontrollimi i jetes se njerezve, deri ne subkoshencen e tyre, personazhet, pallati vet te gjitha keto te kujtojne jeten nen diktature. Interesante edhe katet e nendheshme. Per te gjetur endrren e madhe, duhet te zbrisje ne ferrin dantesk.

Ndersa nga "La nicchia della vegogna" nuk do harroj kurre kete fjali:
L'Albania non si accontentava di un amore qualsiasi. Voleva un amore speciale, un amore fatto di abnegazione, di compassione, di sollecitudine e di angoscia!

Ne fakt kam bere gabim, nje pjese te Kadarese e kam lexuar italisht. Por jo Pallatin e endrrave.
Dhe nuk kane bere perkthime cilesore sipas meje, ti do e kishe perkthyer me bukur, njeh italishten e gjalle.
 
Top