• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi ta mbaronit?

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,335
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Dhe nuk kane bere perkthime cilesore sipas meje, ti do e kishe perkthyer me bukur, njeh italishten e gjalle.
"La nicchia della vergogna" e kane perkthyer mire, ndersa "Freddi fiori d'aprile" ma ka shpifur.
Une perkthej? Jo jo. Duhet te kesh talent te per te perkthyer.
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Kam biseduar shpesh me babin per Kadarene me tregonte per librin ''Pallati i endrrave '' Edhe mbaj mend tekstualisht keto fjal :Ju brezi i ri mund t'a pelqeni por tani nuk mund ta shijosh librin ne ate shumeplanesh qe e kemi shiju ne. Me kujtohet si tani ajo pasdite kur e bleva librin, e lexova per gjithe naten dhe kur e mbarova nuk arrija te besoja jo faktin qe Kadareja mund te shkruante nje liber te tille, por qe nje liber i tille mund te botohej. Kadare duhet nderuar qofte edhe per ato pak momente shprese dhe kenaqesie mendore qe na jepte ne ato kohe aq te zymta dhe shpirtndrydhese...

P.S vete i kam lexuar pothuajse te gjitha librat e tij (ne shqip) edhe vertet duhet te ndihemi krenar qe e kemi per te gjitha ato vlera qe mbart letersia e tij.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cili ju ka ngecur ne fyt, s'e ken

Te ka thene shume bukur babi tend.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaroni

Land & Mistrece , pasi ju pelqen Kadareja ( njejtë sikurse edhe mua ) ju propozoj ta lexoni edhe Hermann Hesse .. nuk keni mu zhgënjye ..

si TiP ju propozoj : Demian , Steppenwolf edhe Siddhartha ( Sidarta)... nuk e di se ne cilen gjuh i lexoni librat por , asht i perkthyer ne shumë gjuh te botes..

P.S. Ujku i Stepeve asht vetemse per te qmendur :D
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Re: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaronit?

"Veprat" e Enver Hoxhes
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,364
Pikët
113
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaroni

Land & Mistrece , pasi ju pelqen Kadareja ( njejtë sikurse edhe mua ) ju propozoj ta lexoni edhe Hermann Hesse .. nuk keni mu zhgënjye ..

si TiP ju propozoj : Demian , Steppenwolf edhe Siddhartha ( Sidarta)... nuk e di se ne cilen gjuh i lexoni librat por , asht i perkthyer ne shumë gjuh te botes..

P.S. Ujku i Stepeve asht vetemse per te qmendur :D
Busavata, cdo moment po me ipresionon. Tani po na delke i kenduar shume...haha. Une kam vite qe e kam lene ate droge, nuk perdor fare asnje doze. Cfare kendime di tani jane side effects te viteve me pare, shume vite me pare. Tani Viva la Forum per mua!
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,839
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaroni

Nga Kadareja me pelqen shume "Kronike ne gur"...nje perle e vertete..nje Markes i dyte..
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,839
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Uliksi i Joyce, "ndermjetes i botes reale dhe botes se endrrave" asnje shkrimtar natyralist nuk ka mundur te pershkruaj jeten e perditshme me te detajuar e me te hapur.Uliksi ka aq shum enigma dhe mistere që mund t’i mbaj te zene studiuesit me pune shekuj me rradhe duke debatuar se çka kishte dashur te thoshte ai.Nje liber qe esht krijuar me shume per t'u shijuar se sa studiuar, per t'u lexuar e rilexuar.
Duhet te jesh nje lexues kokekrisur t'i futesh nje labirinthi letrar si Uliksi..Mua me kane terhequr ato sublimimet qe u ben Joyce shqetesimeve te vogla njerezore si ngjitja e nje kakqurreje maje nje shkembi e te tjera si keto..Edhe proza e Samuel Becket ka nje fare ngjashmerie me krijimtarine e Joyce,nuk e di nese e ke lexuar..
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,657
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Re: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaronit?

Sesso felice ....
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,657
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Re: Përgjigje e: Re: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a

na trego ndonje hollesi ?

A se kemi me tregume studio vete po deshe :p
Me jep adresen te fotokopjoj librin dhe ta dergoj lol
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,839
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaroni

Shkove nga shkove edhe te adresa e nxore koken :p

pastaj une ne internet nuk kam nerva te lexoj ne shqip e jo me ne italisht..do kerkoj neper librari nese eshte perkthyer si veper edhe do ta mar...nuk jam mesuar t'i shtrij doren kujt :)
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,657
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Re: Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mba

Shkove nga shkove edhe te adresa e nxore koken :p

pastaj une ne internet nuk kam nerva te lexoj ne shqip e jo me ne italisht..do kerkoj neper librari nese eshte perkthyer si veper edhe do ta mar...nuk jam mesuar t'i shtrij doren kujt :)

Ua plasa une per adresen e Tankut qe do tre ha parcheggio ahahahaha
Nuk besoj qe eshte perkthyer ne shqip..... jemi popull me moral te larte dhe te ditur nga natyra :p
Nqs nuk beson qe egziston si veper :p
ja faktet e ke afer atij te oxsfordit :p
me ngjyre lejla ...
merr nje lupe ta shohish mire ahahahah

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/577281_3064453090900_1250680394_2126428_401957623_n.jpg
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,657
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Re: Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mba

Nuk shoh me une se ma prishi mendjen ajo nargjileja :)
e kam per dekor :p
eshte e paperdorur
lumturohem me pak:p
nuk pi as cigare e jo me te tjerat...
 

Skydive

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2012
Postime
2,264
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaroni

Die chemie des todes
Simon Beckett
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka ndryshuar jeten dhe cili ju ka ngecur në fyt, s'e keni

Duhet te jesh nje lexues kokekrisur t'i futesh nje labirinthi letrar si Uliksi..Mua me kane terhequr ato sublimimet qe u ben Joyce shqetesimeve te vogla njerezore si ngjitja e nje kakqurreje maje nje shkembi e te tjera si keto..Edhe proza e Samuel Becket ka nje fare ngjashmerie me krijimtarine e Joyce,nuk e di nese e ke lexuar..
Edhe une jam shume kokekrisur ( ne lexim e kam fjalen ) :p ... Uliksi esht thjesht magjik... nga ato magjite qe te perplasin ne toke pastaj te ngrene prap lart, i trazon mendjet e njerezve sipas qejfit. Un e dua shume shume edhe Joyce-n e kam pike te dobet :))

Persa i perket Becket kam lexuar ne shqip Dashuria e pare... (nuk me kujtohet perkthyesi) edhe Molloy perkthyer nga Urim Negruti.
Te dyja veprat jan te hidheta e surreale, edhe personazhet jan individe të paralizuar nga makthi perballe nje bote pa sens e të detyruar te struken ne shkretetiren e mendjes.(kot nuk e kan vlersuar me nobel)
Po esht e vertet qe jan te ngjashem ne fakt kan qene edhe miq te mire thone :))
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,463
Pikët
0
Përgjigje e: Cili liber ju ka lene shume mbresa dhe cilin s'patet mundesi t'a mbaroni

Meqe po flisnim per Joyce... kete e ke lexuar ?!

Goja është shprehëse e dashurisë suaj. Kërcëlloni
Dhëmbin e trembëdhjetë
Për të hapur gojën vesh më vesh së qeshuri. Kruajeni
Zgjeben dhe qelen tuaj, lakminë lakuriqe të mishit.
Fryma e dashurisë në ju është bajate, e thënë apo e kënduar,
E thartë si fryma e lopëve,
Ashpërsia e gjuhës së tyre.

Kjo gri që na kqyr nuk shtrihet
Dot, është asht e lëkurë e mpirë
Buzët e tyre të lyrëta formojnë puthjet e tyre. Askush
Nuk do t’ia donte ato gojë që kini mbi fytyrën tuaj.
Uria e tmerëshme pllakos orën e saj.
Nxirreni zemrën tuaj tej, gjakun e kripur të saj, frut i lotëve.
Merreni dhe kapërdijeni !
 
Top