• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

C'mendim keni mbi abortin ?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,604
Pikët
113
Vendndodhja
Si do te vepronitë (per ju vajza)

Si do te vepronit nese do te mbeteshit shtatezan pa dashje ?
A do ta mbanit femijen tuaj apo do ta hiqnit n.q.se prindrit ose i dashuri nuk e donte?

Se kane ndodhur shume raste kur nena adoleshente e kane hequr femijen e vet kur tani ai/ajo mund te ishte nje femije i rritur qe ajo nene mund te donte.

Cili eshte opinioni juaj ju lutem ?
 

Spring

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 2, 2009
Postime
45
Pikët
0
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

Une kurre sdo mund te beja abort eshte dicka barazim me vrasjen[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ajfGcw6YqO4[/youtube]
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

Si mund te jesh aq egoist :( te mohosh dicka duke ber nje krim ëëëë!!!duke mohuar egzistencen e vetvetes tuaj ëëëëë!!!!!!!
une Kurre s'do ta beja Eshte nder te paktat *Gjera Qe Them Kurre*
Tani ne kete kohe ku Informimi mbi planifikimin Familjar eshte kaq i perhapur Gjynaf te kete pasoja te tilla, Po arriti puna deri tek shtatzanija
Mbajeni Bebin Te dashura Eshte E vetmja Qenie qe Ia Vlen Te Sakrifikoni Me te vertete
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

Si mund te jesh aq egoist :( te mohosh dicka duke ber nje krim ëëëë!!!duke mohuar egzistencen e vetvetes tuaj ëëëëë!!!!!!!
une Kurre s'do ta beja Eshte nder te paktat *Gjera Qe Them Kurre*
Tani ne kete kohe ku Informimi mbi planifikimin Familjar eshte kaq i perhapur Gjynaf te kete pasoja te tilla, Po arriti puna deri tek shtatzanija
Mbajeni Bebin Te dashura Eshte E vetmja Qenie qe Ia Vlen Te Sakrifikoni Me te vertete
Mos ja fut kot edhe ti ku din ne shqiperi se si esht kontraceptivië Ska as nje lloj edukate seksuale neper shkolla e gjera. Pastaj ne jemi aq mbrapa me konceptet qe nje vajz te jet shtatzane e pa martuar behet kulmi turp nuk te flet njeri me goje te perbuzin te gjithe!!!! Perjashtohesh nga jeta shoqerore si nga familja si nga shoqeria te gjith te shikojne sikur ke semundje jo qe je duke u bere nene. Te gjith gabojne sidomos vajzat kur mashtrohen nga nje qe ju thote te dua te bej te kshu te ashtu un vdes per ty por puna esht kur vjen rasti te gjith thone mir se te njoha hajde mirupafshim!! Por them vetem kete nese nje person eshte gati per te kaluar ne fazen kur ben seks duhet te perballohet me pasojat e tije. Nuk jam pro abortit por varet nga situata e jetes si kush i di gjerat veta edhe se si i ka hallet nuk e di njeri. I vetmi rast qe nuk do e pranoja femijen do ishte nese ishte prodhim i nje abuzimi/perdhunim!!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: C'mendim keni mbi abortinëë

si sdoli nji femer qe se ka qef abortin lol leqe pse te jeni kunder ju kur pagu mazllumi pensionin nregull jeni ju
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

Nuk e di Ana se sa ne kontakt je me shkollat ëëëë
Por do doja te te thoja para pak ditesh na ndodhi nje njgjarje pert te Qesh edhe Per te Qare ---Nje nxenes i klases se 6-te nder te tjera shoqes vet per ditelindje i dhuroi edhe nje pako me kontrceptive--------pergjigjjen gjeje Ti se ku e mesoi

Nje vajze Qe ka perjetuar momentet emocjonuese te dashurise edhe gjurmet e kesaj lidhjeje pasojne me nje Foshnje eshte shume e trishtueshme Po akoma me shume e mrekullueshme
S'ka gje ne bote te te privoje nga te qenit Nene
Ndoshta Ti Ana nuk e ke menduar shume gjate Pse shume Gra mbeten pa Femije
Ta them une 80% perqind e rasteve shkaktar eshte Aborit i Pare
As nga ana Mjeksore nuk eshte I keshillueshem
Mikeshat e mia Ju Keshilloj Qe ne asnje menyre mos beni nje krim ndaj vetes tuaj edhe Foshnjes Qe eshte shkelqimi ,Buzeqeshja e nje jete te sterrosur
 

LoLiTa

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
116
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Re: C'mendim keni mbi abortinëë

It all depends on the situation espeacially with us Albanians . Une e kam nji shoqe Amerikane and accidently she got pregnant at a very young age and she was so against abortion , but with the support of her family & friends she gave birth and gave it up for adoption ........ which by the way i think its a better idea because there are alot of families that cant have kids and this to them will be a presious gift .......
Can u really imagjine coming home and telling ur parents "jam shtatezan" ncnnc pa u ber 24 ore u will have ur funeral ... so everyone has different mentalities

So we cant really say anything or judge anyone vetem ishalla sna provo zot
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: C'mendim keni mbi abortinëë

lolita pash krishtin shkruj shqip oj burnesh lol
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: C'mendim keni mbi abortinëë

sguxo njeri me qesh me ty po mundohu shqip me mir se o shum sweet ja kalon mjaltit
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

shume tem e bukur kjo une jam me mendin kundra abortit sepse eshte nje jete nje krejese qe del ne jete per emndimin tim jam kundra abortit !!!!!!!!!!!!!!!1
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

do thoja dhe kete nqs se se do femije ka plote mjete qe te mbrohesh qe te mos behesh viktime e abortit pastaj po ngele ngele dhe duhet mbajtur sepse eshte nje krejese kaq kisha>
 

LiPs

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 11, 2009
Postime
52
Pikët
0
Vendndodhja
kudo
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

aborti eshte gjeja e vetme qe sdo ta beja kurr... ka ber mikja ime e ngusht nje abort nga shum arsye te vetat dhe un e kam perjetu shum keq... qaja nsall pa pushim .. i lutesha doktorrve mos ta ngjonin ate.. me ra te fiket etj.. dhe sot sja fal ate gjo qe ka bo... femija eshte dhurata me e cmuar eshte mekati me i madh ta heqesh
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,300
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Re: Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

Nuk e di Ana se sa ne kontakt je me shkollat ëëëë
Por do doja te te thoja para pak ditesh na ndodhi nje njgjarje pert te Qesh edhe Per te Qare ---Nje nxenes i klases se 6-te nder te tjera shoqes vet per ditelindje i dhuroi edhe nje pako me kontrceptive--------pergjigjjen gjeje Ti se ku e mesoi

Nje vajze Qe ka perjetuar momentet emocjonuese te dashurise edhe gjurmet e kesaj lidhjeje pasojne me nje Foshnje eshte shume e trishtueshme Po akoma me shume e mrekullueshme
S'ka gje ne bote te te privoje nga te qenit Nene
Ndoshta Ti Ana nuk e ke menduar shume gjate Pse shume Gra mbeten pa Femije
Ta them une 80% perqind e rasteve shkaktar eshte Aborit i Pare
As nga ana Mjeksore nuk eshte I keshillueshem
Mikeshat e mia Ju Keshilloj Qe ne asnje menyre mos beni nje krim ndaj vetes tuaj edhe Foshnjes Qe eshte shkelqimi ,Buzeqeshja e nje jete te sterrosur
Jam plotesisht dakort me ty , Ana me vjen keq qe ke ate mendin per shqiperine , Ti jeton jashte ke te drejte por nuk eshte se ne jemi aq te prapambetur ne ket lloj informcionesh , sic e ka then dhe orkidea sot ka shume menyre per te mesuar mbi cdo gje , Vetem duhet te edish se cfare kerkon dhe mos te nenvleresosh , e as te neglizhosh per asgjen me te vogel, Jam ne dijeni te nje ngjarje te tille dhe me vjen shume keq qe ajo gje ka ndodhur (oborti) Dhe ngelja shtatzane per ate person eshte thjesht nje mbrekulli , Jam absolutish kunder abortit eshte
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: C'mendim keni mbi abortinëë

Kush jemi ne te heqeim ate qe krijon perendia, un personalisht kurrrrrrrrrrr..
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: A mendoni se aborti është zgjidhje?

Nuk eshte rrugezgjidhja me efikase, por per disa mbase eshte e vetmja.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: C'mendim keni mbi abortinëë

S`kam mendim nese eshte zgjidhje ose jo.

Mund te ndodhe te ta "ndaje Jeten" ne dy pjese ta palidhshme me ....
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: C'mendim keni mbi abortin ?

me mire nje fetus i palindur sesa nje femije i padashur...

Eshte nje pyetje teper e veshtire dhe rrugezgjidhja eshte teper personale dhe e veshtire.

Krijimi eshte pjese e natyres, por njeriu sot ka mundesine ti pershtasi natyren mireqenies se tij.

Idealja do ishte te mos arrihej ne nje pikepyetje te till.

Urimi eshte, mos ju rraft per hise!
 
Top