• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Cmimet Oscar, ?The Hurt Locker? mund kolosin “Avatar”

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
“The Hurt Locker” ka mposhtuar “Avatar” ne mbremjen e ndarjes se cmimeve Oscar pasi ka fituar statujen ne kategorine e filmit me te mire.


Bashke me kete statuje, “The Hurt Locker” fitoi edhe 4 Oscar-e te tjere; montazhi me i mire, tingulli me i mire, skenografia me e mire origjinale dhe montazhi me i mire zanor.

Kjo ishte nje sfide ne distance mes James Cameron dhe ish bashkeshortes se tij Kathryn Bigelow, ku kjo e fundit doli fitimtare.

Kolosi “Avatar” qe erdhi ne kete mbremje si favorit, u vleresua nje film jashte standarteve hollivudiane. “The hurt locker” rrefen historine e nje grupi specialistesh per caktivizimin e minave ne Irak. Ne sekuencat e filmit rrefehen me detaje momentet e adrenalines gjate cmontimit te bombave.

Ne luften mes aktoreve, gjithcka shkoi sipas parashikimeve pasi protagonisti me i mire mashkull u shpall Jeff Bridges ne filmin “Crazy Heart”, ndersa Sandra Bullock me “The Blind Side” fitoi trofeun e aktores me te mire. “Bastarde pa lavdi” i dha cmimin e aktorit me te mire jo protagonist Cristoph Waltz, ndersa Mo’Nique me “Precious” u nderua ne kategorine e femrave.

Filmi me i mire; The Hurt Locker

Regjia me e mire; Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)

Aktori me i mire; Jeff Bridges (Crazy Heart)

Aktorja me e mire; Sandra Bullock (The Blind Side)

Aktori me i mire jo protagonist; Christoph Waltz (Inglorious Basterds)

Aktorja me i mire jo protagoniste; Mo’nique (Precious)

Skenografia me e mire origjinale; Mark Boal (The Hurt Locker)

Skenografia me e mire jo origjinale; Geoffrey Fletcher (Precious)

Filmi me i mire i animuar; Up

Filmi me i mire i huaj; El Secreto de Sus Ojos (Argjentina)

Skenografia me e mire; Rick Carter, Robert Stromberg dhe Kim Sinclair (Avatar)

Monografia me e mire; Mauro Fiore (Avatar)

Veshjet me te mira; Sandy Powell (The young Victoria)

Montazhi me i mire; Bob Murawski e Chris Innis (The Hurt Locker)

Truku me i mire; Barney Burman, Mindy Hall e Joel Harlo (Star Trek)

Kolona zanore me e mire; Michael Giacchino (Up)

Kenga me e mire origjinale; The Weary Kind, nga Ryan Bingham e T.Bone Burnett (Crazy Heart)

Montazhi me i mire zanor; Paul N.J. Ottosson (The Hurt Locker)

Tingulli me i mire; Paul N.J. Ottosson e Ray Beckett (The Hurt Locker)

Efektet me te mira speciale; Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham e Andrew R. Jones (Avatar)

Dokumentari me i mire; The Cove

Dokumentari me i mire i skurter; Music by Prudence

Filmi i animuar i shkurter me i mire; Logorama

Aksioni me i mire i shkurter; The New Tenants./tch/Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top