• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Covid 19 dhe diabeti tipi 1.

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,790
Pikët
113
Sipas studimeve te bera kohet e fundit eshte zbuluar qe virusi covid 19 mund te shkaktojne deme ne indet e pankreasit qe ndikon negativisht ne funksionimin normal te pankreasit.Pankreasi i demtuar nga virusi do prodhoje me pak insulin se sa duhet.Per pasoje niveli i sheqerit ne gjak do rritet mbi normalen dhe bum diabet tipi 1.Nje arsye me shume pse duhet bere vaksinimi dhe vritet virusi ne trup.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,790
Pikët
113
Ato qe nuk jane vaksinuar,mundet te behen diabetik sepse virusi po ndejti per nje kohe shume te gjate ne trup do beje demtime ne inde organesh.Keto jane konkluzione nga observime shkencore.Behet fjale per ato qe nuk kane bere vaksine dhe jane te infektuar me virus.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,264
Pikët
113
Ato qe nuk jane vaksinuar,mundet te behen diabetik sepse virusi po ndejti per nje kohe shume te gjate ne trup do beje demtime ne inde organesh.Keto jane konkluzione nga observime shkencore.Behet fjale per ato qe nuk kane bere vaksine dhe jane te infektuar me virus.
Nuk ben sense kjo qe thua ose cfare ke lexu/degjuar. Dhe ato qe jane recovered per gjate gjjthe kesaj kohe tani ( 1 vit ca) kishin virusin ne trup apo jo???! Dmth duhet te jene kthy dhe ato diabetic 1!?!’ Psh njoh njerin qe e kapi covid keq, nuk di te jete bere diabetic. Do Ta pyes 🤨
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,790
Pikët
113
Nuk jane bere te gjithe te infektuarit diabetike.Pse nuk jane bere te gjithe diabetik eshte mister.Nuk dihet.Shkenca nuk jep pergjigje.Kjo mund te jete e lidhur me gjene specifike.Pervec kesaj situata shendetsore dhe perberja e gjakut nuk eshte njelloj te njerzit.Po ti besh analizat e gjakut nje grupi ,nga rezultatet nje pjese do dali me probleme shendeti
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,579
Pikët
113
keto jane denime nga Zoti, Vikingu, Mbreti i Madh!
nese rri ne nje ambjent me te denuar edhe mund te semuresh!
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,753
Pikët
113
Ato qe nuk jane vaksinuar,mundet te behen diabetik sepse virusi po ndejti per nje kohe shume te gjate ne trup do beje demtime ne inde organesh.Keto jane konkluzione nga observime shkencore.Behet fjale per ato qe nuk kane bere vaksine dhe jane te infektuar me virus.
po neve qe e kemi kaluar coronen,
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,790
Pikët
113
po neve qe e kemi kaluar coronen,
Jo te gjithe qe jane vaksinuar jane te mbrojtur nga ri infeksioni me virus.Mund te ndodhe ne raste te rralla qe dikush qe eshte vaksinuar komplet te ri infektohet me virus dhe te behet keq ,sepse vaksinat nuk jane 100 perqind efektive.Pfizer eshte 96 perqind efektive qe do te thote per cdo 100 persona,96 marrin mbrojtje nga vaksina dhe 4 persona jo.Per keto 4 persona vaksinimi ska dhene effekt dhe ato vazhdojne te kene virusin.Nqs vaksinimi i marre ka dhene effekt kjo manifestohet me krijimin e antitrupave dhe vrasjen e virusit komplet.Nqs ben test covid me vone rezultati do dale negativ dmth ske virus.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,306
Pikët
113
Jo te gjithe qe jane vaksinuar jane te mbrojtur nga ri infeksioni me virus.Mund te ndodhe ne raste te rralla qe dikush qe eshte vaksinuar komplet te ri infektohet me virus dhe te behet keq ,sepse vaksinat nuk jane 100 perqind efektive.Pfizer eshte 96 perqind efektive qe do te thote per cdo 100 persona,96 marrin mbrojtje nga vaksina dhe 4 persona jo.Per keto 4 persona vaksinimi ska dhene effekt dhe ato vazhdojne te kene virusin.Nqs vaksinimi i marre ka dhene effekt kjo manifestohet me krijimin e antitrupave dhe vrasjen e virusit komplet.Nqs ben test covid me vone rezultati do dale negativ dmth ske virus.
Kjo që permende ka ndodhur me të vërtetë.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,753
Pikët
113
Jo te gjithe qe jane vaksinuar jane te mbrojtur nga ri infeksioni me virus.Mund te ndodhe ne raste te rralla qe dikush qe eshte vaksinuar komplet te ri infektohet me virus dhe te behet keq ,sepse vaksinat nuk jane 100 perqind efektive.Pfizer eshte 96 perqind efektive qe do te thote per cdo 100 persona,96 marrin mbrojtje nga vaksina dhe 4 persona jo.Per keto 4 persona vaksinimi ska dhene effekt dhe ato vazhdojne te kene virusin.Nqs vaksinimi i marre ka dhene effekt kjo manifestohet me krijimin e antitrupave dhe vrasjen e virusit komplet.Nqs ben test covid me vone rezultati do dale negativ dmth ske virus.
athere, me mire neve qe kemi antikorpe pa ndihmen e vaksines,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,753
Pikët
113
Thojn qe kur ke diabet nuk te nrefet
kete gjo nuk e di drago, se nuk kam diabet,
po di kete tjetren, se e shoh tek vetja ime,
qysh sa kalova coronen, ai miku sikur nuk punon si me perpara,
a eshte stresi apo noi gjo tjeter, seksologet po raportojne se po shtohen njerzit qe ankohen nga miku,
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,790
Pikët
113
Jane regjistruar rreth 1000 simptoma te ndryshme nga virusi covid 19.
Te infektuarit nuk shfaqin te gjitha keto simptoma 1000 simptoma, por shume pak 2-3.
Te disa njerez simptomat jane dhimbje koke,rrufe,temperature.Te te infektuar te tjere nuk verehen simptomat me lart por simptoma te tjera si humbje e shijes se ujit,kollitje,dhimbje barku dhe ndjenje lodhjeje.Te persona te tjere te infektuar verehen simptoma te tjera si pasoje e infeksionit me virus.
----
Jane verejtur edhe probleme me funksionimin e mushkerive(lungs),(mushkria eshte organi i pare qe goditet nga virusi.) veshkave,zemres,pankreasit ,melcise etj.Ka evidenca nga studimet shkencore qe infeksioni me virus ka shkaktuar funksion te keq te ketyre organeve.Ne rastin e zemres eshte verejtur pompim i dobet i gjakut(marrje dhe dhenie e gjakut nga zemra ne sasi me te vogel se sa duhet.Ne rastin e pankreasit ka shkaktuar prodhim te paket te insulines nga pankreasi dhe diabet.
Virusi ka shkaktuar deme ne stomak,zorre edhe ne tru ne disa individe.
=====
Pyetja 1 miljon eshte kjo.
Pse disa njerez marrin goditje nga virusi ne pankreas dhe shfaqet diabeti dhe te persona te tjere kjo nuk ndodh?Pse disa persona jane te semure keq nga mushkerite si pasoje e virusit dhe persona te tjere te infektuar skane simptoma e probleme te tilla?
====
Mund te jap ketu 2 arsye,2 mundesi pse ndodh kjo.
1.Pergjigja imunitare (immunity response)
2.Perqendrimi i virusit ne pjese te ndryshme te trupit
Marrim rastin e pare ,pergjigjen imunitare.
Sa here qe nje bakter apo virus hyn ne trup,me frymemarje nga ajer i kontaminuar(ndotur) ose ushqim i kontaminuar me bakter ose virus,menjehere sistemi imunitar pergjigjet dhe i drejtohet ketyre viruseve/baktereve qe sa hyjne ne trup per ti vrare.Sistemi imunitar reagon shpejt dhe dergon proteina speciale,antitrupa per ti vrare keto bakterie apo viruse qe nuk duhet te jene ne trup.Ne raste te tilla infeksioni,te disa njerez pergjigja e sistemit imunitar eshte shume e forte(overactive).Kjo pergjigje e forte overactive e sisttemit imunitar drejtohet ku?Drejtohet pikerisht aty ku ndodhet virusi.Nqs virusi hyn ne trup dhe ndalon(si ai kozmonauti ne hene) mbi pankreas atehere antitrupat sulen me shume shpejtesi per ta rrethuar dhe vrare virusin/viruset qe ndodhen ne ate organ.Meqenese kjo pergjigje imunitare eshte shume e forte shume overaktive,antitrupat qe sulmojne arrijne ta vrasin virusin dhe ne proces shkaktojne dem ne indet e organit.Ne qofte se ky fenomen pergjigje overaktive e sistemit imunitar ndodh ne pankreas pankreasi do punoje keq dhe do shfaqet diabet.Ne qofte se lufta e sistemit imunitar overaktiv per te vrare virusin eshte bere ne zemer,atehere zemra do filloje te pompoje sasi me te uleta gjaku(leshoje dhe terheqe me pak gjak)do me thene do shfaqet miokardis.
Zemra nuk do jete ne rregull.
Konkluzioni eshte ky.Te ato persona te infektuar ku sistemi imunitar eshte jashtezakonisht agresiv(overaktiv) dhe i zellshem kjo le pasoja te organi i infektuar ne trup.Organi i infektuar do punoje keq.Te persona ku sistemi imunitar pergjigjet normal,nuk shkaktohen deme
ne organe te infektuara,
per pasoje individi nuk ndjen ndonje shqetesim,nuk ka simptoma eshte asimptomatik.
===
Teoria tjeter,perqendrimi i virusit.Perqendrimi cfare eshte.Ne kete rast eshte numri i viruseve ne nje njesi siperfaqe te kontaminuar me virus.Psh numri i viruseve qe ndodhen ne 1 centimeter katror siperfaqe.
Cndodh?Kur virusi hyn ne trup ai vazhdon te shumezohet ne proces.Rritet ne numer.Si shumezohet?Virusi krijon kopje te vetes se tij,me pamje identike dhe funksion fiziologjik identik.
Sistemi imunitar dikton hyrjen e viruseve dhe dergon antitrupat.Fillon lufta.Si pasoje e luftes viruse vs antitrupave ,shperndarja e virusit pengohet disi nga antitrupat.Per pasoje shperndarja e virusit ne pjese te ndryshme te trupit,ne organe te trupit nuk eshte e barabarte.Kjo te len te kuptosh qe ne disa organe numri i viruseve eshte me i paket dhe ne disa zona te tjera te trupit numri i viruseve per centimet katror eshte shume shume i larte.Pra krijohet nje harte demografike e popullates se virusit ne trup,ku ne disa zona ne trup perqendrimi i virusit eshte i larte psh 20mije viruse/centimeter katror dhe ne zona te tjera ne trup perqendrimi i viruseve eshte shume i ulet psh 400 viruse/per centimeter katror.
Atehere ne ato zona ku numri i viruseve eshte me i larte,efekti dhe ndikimi i virusit eshte me i forte dhe do manifestohet me simptoma dhe mund te shkaktoje dem te organit te infektuar.ne zona ku virusi eshte ne sasi te vogel efekti i tij nuk ndjehet fare dhe organi do vazhdoje te funksionoje normal.
me fjale te tjera organet qe kane ngarkese me te larte ne virus,popullate te madhe virusale do ndjejne efekt te forte nga masa virusale si dhe do shkaktohen deme ne indet e aij organe,do kete me shume lidhje me enzima aty dhe pasoja negative ne funksionimin e organit.
Konkluzioni eshte ky.Perhapja e infeksionit ne trup dhe shkalla e perqendrimit te virusit ne organe te ndryshme eshte e ndryshme ne persona te ndryshem.te gjithe personat qe kane nje popullate virusi shume te larte ne zemer psh e ke te garantuar qe do shfaqin simptoma problemesh miokardi me zemren.Te gjithe personat me koloni gjigande virusi ne pankreas ,te gjithe do shfaqin simptomat tipike te diabetit.
Kjo te len te kuptosh qe aty ku ka koloni te madhe virusale(perqendrim i larte) aty jane shancet te zhvillohen probleme shendetsore dhe keqfunksionim(anomali) te organeve.Nuk besoj qe virusi te shperndahet ne trup ne menyre uniforme ,ashtu si ai sheqeri qe tretet te lengu ne filxhanin e kafese.Shperndarja numerike virusale eshte e pabarabarte.Demtohen organet qe jane ndotur(kontaminuar) me shume me virus.
 
Last edited:

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,437
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
ore une nuk e besoj fare ket covidin dhe as per egzistencen e tij, me duket e shpikur nga laboratori edhe infektimi behet pikerisht neper qendrat ku behen ato testet ose analizat me sakte.
ky covidi na u be si shume interesant, ne vere ndalet ne dimer fillon perseri.
ju futen njerzve gjilpera kancerogjene neper trup tani duhet te ven edhe 8 doza tjera qe dmth nga 2 cdo vite, askush si ka stiduiar ato vaksina qe i morin i madh e i vogel e i torturojn njerzit si shtazet me vaksinat edhe pse shkelen mbi te drejten e cdo njeriu.
une e kam then i here nuk shkoj, po deshen te me lidhin me zingjir e te me cojn ke veni se asnjehere ne jete se kam ne menje te ve ato gjilpera, jo per frike por thjesht per rrespekt nga vetja ime se nuk lejoj ca maskarenj qe shpikin viruse laboratori te me kufizojn ne jeten time se ca do ve une e ca sdo ve.
ne te semes i pafsha me gjith ato budallenjet qe shkun e i vun te paret, duke rezikuar nga tromboza e deri te kanceri.
 
Top