• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Covid 19 versioni afrikan B.1.351

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,674
Pikët
113
Versioni afrikan i virusit te korones u shfaq per here te pare ne Afrike ne tetor te 2020.Ky version eshte perhapur ne 36 shtete te botes.Vetem ne Usa jane diktuar 22 raste infeksini me virusin afrikan ne 10 shtete.Rasti me i fundit u raportua ne New York infeksioni i pare me virus afrikan..Per mbrojtje rekomandohet larja e duarve me sapun ose xhel me permbajte alkoli.Rekomandohet mbajtja e distances te pakten 2 metra larg si dhe mbajtja e dy maskave.Vaksinat ne qarkullim nuk te mbrojne.
.....,.
Krijimi i versioneve te reja virusale nuk eshte dicka e re e panjohur.Ndodh gjithmone dhe kjo vjen nga fakti qe kur virusi shumezohet ai krijon kopje te vetes.Gjate procesit te kopjimit kodi gjenetik i virusit kalon te virusi i ri kopje.Gjate procesit te kopjimit behen gabime ne kopjimin e kodit.Si rezultat virusi i ri ka kod ndryshe nga kodi i virusit prind.Virusi i ri me kod te ndryshuar quhet variant i ri.
,,,,,
Nje profesor universiteti ne Pensilvania,ideatori i vaksines kunder covid19,prej nga kompanite e Fajzerit dhe Modernes moren idene si te krijonin vaksinen ka kerkuar financim(fonde)nga organizata boterore e shendetit per te bere studime kerkime virulogjike dhe krijuar nje vaksine universale kunder te gjitha varianteve te virusit covid19.Organizata ka refuzuar te financoje.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Nje profesor universiteti ne Pensilvania,ideatori i vaksines kunder covid19,prej nga kompanite e Fajzerit dhe Modernes moren idene si te krijonin vaksinen ka kerkuar financim(fonde)nga organizata boterore e shendetit per te bere studime kerkime virulogjike dhe krijuar nje vaksine universale kunder te gjitha varianteve te virusit covid19.Organizata ka refuzuar te financoje.
gje qe tregon se mafia farmaceutike punon me etapa, shkall-shkalle,
 

Lorè

My heart is now your home.
Staff member
Anëtar
Jun 13, 2020
Postime
570
Pikët
93
Versioni afrikan i virusit te korones u shfaq per here te pare ne Afrike ne tetor te 2020.Ky version eshte perhapur ne 36 shtete te botes.Vetem ne Usa jane diktuar 22 raste infeksini me virusin afrikan ne 10 shtete.Rasti me i fundit u raportua ne New York infeksioni i pare me virus afrikan..Per mbrojtje rekomandohet larja e duarve me sapun ose xhel me permbajte alkoli.Rekomandohet mbajtja e distances te pakten 2 metra larg si dhe mbajtja e dy maskave.Vaksinat ne qarkullim nuk te mbrojne.
.....,.
Krijimi i versioneve te reja virusale nuk eshte dicka e re e panjohur.Ndodh gjithmone dhe kjo vjen nga fakti qe kur virusi shumezohet ai krijon kopje te vetes.Gjate procesit te kopjimit kodi gjenetik i virusit kalon te virusi i ri kopje.Gjate procesit te kopjimit behen gabime ne kopjimin e kodit.Si rezultat virusi i ri ka kod ndryshe nga kodi i virusit prind.Virusi i ri me kod te ndryshuar quhet variant i ri.
,,,,,
Nje profesor universiteti ne Pensilvania,ideatori i vaksines kunder covid19,prej nga kompanite e Fajzerit dhe Modernes moren idene si te krijonin vaksinen ka kerkuar financim(fonde)nga organizata boterore e shendetit per te bere studime kerkime virulogjike dhe krijuar nje vaksine universale kunder te gjitha varianteve te virusit covid19.Organizata ka refuzuar te financoje.
Nuk është që nuk mbrojnë vaksinat.
Thjeshte efektiviteti i tyre bie shumë krahasuar me versionin e parë të virusit.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,674
Pikët
113
Nqs vaksina nuk eshte efektive kjo do te thote qe virusi ne trup nuk eshte shfarosur dmth vaksina nuk arrin te siguroje mbrojtje ndaj infeksionit viral.Virusi do vazhdoje te shumezohet dhe rrise popullaten virusale.E vetmja gje pozitive eshte qe pasi ke marre vaksinen edhe sikur te kesh virus afrikan,nuk arrin deri ne ate gjendje sa te semuresh keq dhe shkosh ne spital.Vaksina parandalon vdekjen nga virusi afrikan.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,674
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Nqs vaksina nuk eshte efektive kjo do te thote qe virusi ne trup nuk eshte shfarosur dmth vaksina nuk arrin te siguroje mbrojtje ndaj infeksionit viral.Virusi do vazhdoje te shumezohet dhe rrise popullaten virusale.E vetmja gje pozitive eshte qe pasi ke marre vaksinen edhe sikur te kesh virus afrikan,nuk arrin deri ne ate gjendje sa te semuresh keq dhe shkosh ne spital.Vaksina parandalon vdekjen nga virusi afrikan.
Kush e parandalon vdekjen Fajzeri?

https://www.pharmaceutical-technology.com/news/norway-concern-pfizer-vaccine/
 
Top