• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

C'po ndodh me koronavirus?!(7)

Status
Temë e mbyllur.

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,760
Pikët
113
Pse ma ignore pyetjen @rowe?
Meqenese ke diplome ne biologji ma spjego nje cike rezistencen e covid-19 ndaj temperatures 95F/35C te Miamit.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,355
Pikët
113
Pse ma ignore pyetjen @rowe?
Meqenese ke diplome ne biologji ma spjego nje cike rezistencen e covid-19 ndaj temperatures 95F/35C te Miamit.
Nese sheh harten e shteteve te bashkuara, veren qarte qe virusi eshte koncentruar ne shtetet e veriut kuvtani eshte ftohte....mesa duket florida nuk ka temperature konstante mbi 26 grade, gjate nates bie ndjeshem, si dhe nuk eshte lageshtia e mjaftueshme pranverore e ajrit.....mban mend qe thashe se uji shkaterron membranen e virusit, e nxjerr jashte loje?


E kam shkruar dhe me pare, parashikimet e mia jane, ne fillim te majit virusi zhduket komplet, mbaje mend kte postim.

Rrezet diellore ultraviolet, temperatura e larte dhe lageshtia shkaterrojne koronavirusin.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,355
Pikët
113
Yoko, virusi eshte shume inteligjent por eshte specie shume primitive, per kete arsye eshte mjaft i dobet, kundrejt tre faktoreve qe shkrova me siper. Kur mungojne ato tre faktore, virusi ben kerdine.....jo vetem ky, por gjith viruset e grupit te korones.

Yoko, trupi jone eshte mjaft inteligjent gjithashtu, e di ceshte temperatura e larte(fever) eshte gjeja e zgjuar e organizmit tone(pervec antitrupave, imunitetit) per te vrare virusin....ne shum raste nuk ja del dot se ka semundje te tjera dhe trupi vdes. Prandaj temperatura duhet mbajtur nen kontroll mos kaloje 40 grade, por jo ta ulesh fare.
 
Last edited:

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,616
Pikët
113
Ok, deno ate qe me ngjiti mua semundjen first.....pastaj kur kapesh me alkol ne timon provohet, e provon dot ti qe kam korona??....???? Po sikur te dal negativ un, e di c'te bej????
Do hash një gjobë deri më 3000 €...
Apo nuk kanë nxjerr dhe drone e telekamera ne ç'do cep..

Po të kapi kamera..
Ose justifiko pse ishe jashtë.... ose paguaj 3000 €
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
7,612
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Nese sheh harten e shteteve te bashkuara, veren qarte qe virusi eshte koncentruar ne shtetet e veriut kuvtani eshte ftohte....mesa duket florida nuk ka temperature konstante mbi 26 grade, gjate nates bie ndjeshem, si dhe nuk eshte lageshtia e mjaftueshme pranverore e ajrit.....mban mend qe thashe se uji shkaterron membranen e virusit, e nxjerr jashte loje?


E kam shkruar dhe me pare, parashikimet e mia jane, ne fillim te majit virusi zhduket komplet, mbaje mend kte postim.

Rrezet diellore ultraviolet, temperatura e larte dhe lageshtia shkaterrojne koronavirusin.
Thone qe aty ky ka malaria nuk ka coronavirus dhe e anasjellta. Mesa duket ndikon edhe klima pak.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,593
Pikët
113
Te neve Countryja 🤔 statistikisht ua kemi kaluar edhe taljonave me Coronacovida loka 🤣 per koke te banoreve. Nderkohe thone qe; niente risiko, niente paura 🤭 pdhus edhe 6 paciente me gjendje te renduar kane pranuar edhe nga Franca.

Duket sikur e kane ne kontrolle situaten, vec po ju plasi diteve ne vijim.


 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,655
Pikët
113
Mua me duket se po e egzagjerojne shume kete mut virusi. Nuk mund te mbyllet bota per muaj te tere me radhe! Ca kuptimi ka?? Nuk po na thone: rrini kar-aninohuni 2 muaj dhe kalon. Te gjitha shtetet thjesht japin dekrete pa nje date perfundimi. Ca kuptimi ka jeta e shendetshme mbyllur brenda ne shpi?? Kur te plasin protestat jam gati te dal rrugeve ta hedhin poshte qelbesiren! Ma mer mendja qe do plasin protestat dhe kaosi sepse se shpejti do mbarojne lekat! Ishalla del parashikimi i rowe sepse perndryshe na presin muaj te veshtire!
Per mua do ishte me e sakte jeta vazhdon, kush eshte semure dhe i vjeter te ruhet.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,685
Pikët
113
Mua me duket se po e egzagjerojne shume kete mut virusi. Nuk mund te mbyllet bota per muaj te tere me radhe! Ca kuptimi ka?? Nuk po na thone: rrini kar-aninohuni 2 muaj dhe kalon. Te gjitha shtetet thjesht japin dekrete pa nje date perfundimi. Ca kuptimi ka jeta e shendetshme mbyllur brenda ne shpi?? Kur te plasin protestat jam gati te dal rrugeve ta hedhin poshte qelbesiren! Ma mer mendja qe do plasin protestat dhe kaosi sepse se shpejti do mbarojne lekat! Ishalla del parashikimi i rowe sepse perndryshe na presin muaj te veshtire!
Per mua do ishte me e sakte jeta vazhdon, kush eshte semure dhe i vjeter te ruhet.
Je shume gabim. Virusi po vret 4-5 me shume se spanish flu si perqindje. Per pakten ne itali.
Dhe eshte virus qe ka mbijetuar thuhet te pakten 6 million vjet noshta billiona vite dhe tani ka gjetur shtepine me te rehatshme organizmin e njeriut qe e ben edhe me te rrezikshem te fuqizohet gjate viteve.
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,655
Pikët
113
Je shume gabim. Virusi po vret 4-5 me shume se spanish flu si perqindje. Per pakten ne itali.
Dhe eshte virus qe ka mbijetuar thuhet te pakten 6 million vjet noshta billiona vite dhe tani ka gjetur shtepine me te rehatshme organizmin e njeriut qe e ben edhe me te rrezikshem te fuqizohet gjate viteve.
E ca do bejme? Sa muaj/vite do fshihemi?
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,655
Pikët
113
Deri sa te gjejn nje kurim te ndahen njerzit fizikisht.
Sa njerez ne kete bote jetojne sot per neser pa asnje kursim? Me cfare do ushqehen keta njerez?? Qeverite e botes po nxjerrin tanksat ne cdo kryqezim rruge dhe nese disa do shpetojne nga virusi, te tjeret jane te destinuar te vdesin urije. Ose do plasin protestat, kaos, anarki. Nuk do vonoje ajo dite.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
3,014
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
28 te infektuar sot ne shqiperi...ndermjet tyre 4 femije.
Spitali infektiv drejt mbushjes.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,685
Pikët
113
Sa njerez ne kete bote jetojne sot per neser pa asnje kursim? Me cfare do ushqehen keta njerez?? Qeverite e botes po nxjerrin tanksat ne cdo kryqezim rruge dhe nese disa do shpetojne nga virusi, te tjeret jane te destinuar te vdesin urije. Ose do plasin protestat, kaos, anarki. Nuk do vonoje ajo dite.
Larq qoft kurr mos na ndodht ishalla, por kur te fillojn vdekjet e shumta si ne italine veriore ku cdo person njeh diken qe ka vdekur apo nje te aferm njerizt do rrin brenda pa urdher.
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
5,195
Pikët
113
Vendndodhja
Tetove
A eshte e mundur, ne Tetove te mos ket asnje te infektuar.

Nje shoqja ime me tha se shkojn i bejn analizat dhe japin para qe ato te klinikave te nks tregojn, me shume shkojn ne privat, pir kjo a eshte e mundur. Mua me duket apsurde, si mund njeri ta fsheh kete dhe ai tjetri ta fsheh per para, nuk e besoj. Se di
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
6,628
Pikët
113
Mu kujtua koha e tollonave

te arrijme te na japin maska vetem 2 ne dite/10 ore pune dhe te firmosim ne nje regjister
te angazhojne dike vetem per ndarjen e maskave .......te vjen per te vjelle
kjo eshte rezerva per dy dite

shume grupe te personelit mjekesor kane hedhur ne gjyq qeverine
 

Attachments

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
7,073
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Mu kujtua koha e tollonave

te arrijme te na japin maska vetem 2 ne dite/10 ore pune dhe te firmosim ne nje regjister
te angazhojne dike vetem per ndarjen e maskave .......te vjen per te vjelle
kjo eshte rezerva per dy dite

shume grupe te personelit mjekesor kane hedhur ne gjyq qeverine
Kjo pandemi ja nxorri menderen zbuluar shume shteteve fasade.
Italia mburrej ke shendetesine, doli e kunderta. Infermiere qe veshin plasmas te sajuar se skane veshje e maska.
E njejta gje edhe me Francen.
Gjermania po tregon edhe nje here qe jane super shtet. Super kapacitete neper spitale dhe duket se deri tani e kane perballuar shume mire.

Ju ruajt zoti juve qe jeni ne vijen e pare.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top