• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Ne shqiperi me shume se ne cdo vend tjeter vihet re dallimi: qytetar-fshatar;
Shpeshhre i krahasojme me dy klasa shoqerore, ku e para ka perparesi me te madhe.Pse ndodh kjo?- pyesim...

Hapa kete teme, sepse kam vene re qe shumica e nejrezve ne shqiperi etiketojne njeri-tjetrit sipas vendit nga jane, edhe pse shume prej tyre mund te jene te ardhur nga fshati ne qytet.

Eshte e vertete e pamohueshme qe fshatari shqiptar ka bere dhe ben ne nje jete te stermunduar, ku e vetmja zgjidhje ekonomike eshte emigrimi...
Standarti i jeteses eshte shume me i ulet (vende, vende) dhe mentaliteti eshte akoma konservator, mos te flasim per edukimin arsimor te tyre, i cili sa vjen dhe reduktohet deri ne 8 vjecare e kaq....
Disa thone: "Fshatari sado te beje si qytetar prape fshatar mbetet",- pse thuhet keshtu?


Nderkohe qytetar quhen te gjithe ata individe qe jetojne ne qytet, dhe bejne nje jete qytetare, mes institucionesh te ndryshme, ambjenteve defryese, etj etj, ku si qellim kryesor kane arsimin, emancipimin kulturor, perpjekjet per nje jete sa me komode, - e kunderta e fshatarit, i cili jeton ne nje krahine te rrethuar nga kodra e fusha, bageti e bujqesi......

Po te krahasojme fshatarin dhe qytetarin e huaj, krahasimet nuk jane te theksuara, si ne Shqiperi...

-Si mendoni, cfare limitesh jane ato qe definojne konceptin qytetar-fshatar ne vendin tone?
-Pse jane kaq te theksuara keto kategori?
-Mungesa e kultures, ekonomia e mjeruar, apo arsimi i pamjaftueshem???

Mund te na jepni opinionet tuaja te dashur forumista??
 

dr.Dugi

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 25, 2010
Postime
45
Pikët
0
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Nje gje di qe fshati mban qytetin !
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

hahahhaa,tema e lezetshme, Vec dicka do shtoja, qe fshatar nuk te ben vendi, por te ben sjellja, se kam njohur plot nga qyteti e jane aq fshatar,,,,,e kam njohur plot nga fshati qe jane shume te qytetruar
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Disa nga gjestet e fshatareve ketu ne qytqtin ku jetoj une jane:
Dhenia e makines ne mes te qytetit femijeve te vegjel dhe vete ecin ne kembe.
Ngritja ne maksimum e zerit te muzikes te makines.
Vene telefonin ne viva voce kur flasin me nje femer ne publik.
Ngritja e zerit kur bisedojne me nje person tjeter ne ambjent publik, sikur jane ata qe kane cliruar qytetin.
Xhirimi i gomave perpara gjimnazit, dhe shume e shume te tjera qe nuk po me kujtohen per momentin, por qe perdite has te tilla raste.

Qyteti eshte kthyer, qytet pa qytetare.
Gjykojeni vete
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

La supposizione è la madre di tutte le cazzate... pergjithsimi eshte nena e te gjitha [email protected], keshtu qe ka si ne fshat dhe qytet njerez me vlera apo funderina.
Une nuk i ndaj njerezit ne fshatare apo qytetare, por njerez me kulture ose jo, njerez me arsim ose jo.
Vete jam nga qyteti, i lindur dhe i rritur ne qytet, por do preferoja shume me teper te kem te bej me nje person nga fshati me kulturen e nevojshme, dhe do evitoja cdo funderine qyteti.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,014
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Pikerisht sjellja e nje personi e identifikon nje person se cfare eshte.

Une te gjithe familjen, pra duke filluar nga gjyshi, jane te lindur ne qytet e prinderit, e mij te dyt, por prap disa qe jetojn ne fshat, i quaj me qytetare se disa qe jetojne ne qytet e jane tmerr i qyteterizmit.
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Un jam lindur ne prishtine,kurse jam nga lupqi i poshtem fshat i bukur dhe pitoresk,dhe mburrem qe i takoj ati vendi ,dhe kurr nuk i them vehtes qytetar,por katundar nga fshati im...
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,290
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Nuk kane ndonje dallim te madh :d
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,239
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Ah, kjo tema ku vijne katunart me na tregu se sa krenar ndihen qe jane katunar :D

Pak shaka :p

Momentalisht kam, ndoshta, me shume shoke nga katundet se nga qyteti. I respektoj dhe me respektojne.

Eshte prapambeturi te merremi me gjera/ndasi te tilla.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,014
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Eu Rex qytetari, bash ne Gjakove te presin me thike kur e din qe je katunar hahahah looool :p
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Qyteterimi i vertet eshte Kultura, eshte tradite familjare, eshte mentalitet pedant, tolerant, i urt, i rezervuar etj,etj. Keto gjera nuk kane te bejn me vendbanimin "qytetin". Shqipetaret kan qyteterim leshi...Kujtojn se lindja ne qytet mjafton per te qen 'Qytetar'. Mendo se sa qytetar eshte shqipetari kur akoma perdor fjalen qyetetar ne vend te 'civilizuar'.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,914
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Qyteterimi i vertet eshte Kultura, eshte tradite familjare, eshte mentalitet pedant, tolerant, i urt, i rezervuar etj,etj. Keto gjera nuk kane te bejn me vendbanimin "qytetin". Shqipetaret kan qyteterim leshi...Kujtojn se lindja ne qytet mjafton per te qen 'Qytetar'. Mendo se sa qytetar eshte shqipetari kur akoma perdor fjalen qyetetar ne vend te 'civilizuar'.
Kemi boll kohe te arrijme deri ...........atje!!!
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,239
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Eu Rex qytetari, bash ne Gjakove te presin me thike kur e din qe je katunar hahahah looool :p
Hahaha jo mer jo. Thika ne Gjakove perdoret vetem per molla. lol

Por ti qe te jesh me i sigurte, nese te bjen rruga andej, tregoju se je shoku im...dhe kalon pa pasaporte :D
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Dallimet midis fshatit dhe qytetit fillojne qe nga arsimimi. Fshatari mbaron 9 vjecaren dhe i jep rendesi bujqesise ose emigrimit. Ndersa qytetari i jep me shume rendesi shkolles. 9 klase te fshatarit me 17 klase e kusur te qytetarit (ku perfshihet dhe universiteti 3+2 ose 4+1) kane diference te madhe ,dhe duam apo sduam ta pranojme ndryshon gjithcka qe nga sjellja ,kultura ,menyra sesi integrohesh ne jeten sociale etc etc. Me kte sdua te paragjykoj fshataret sepse te paret tane te gjithe nga fshati i kemi ,por e verteta eshte qe kane diferenca nga njera tjetra. Vetem dil nje xhiro ne tiron e kupton fare thjesht fshatarin nga qytetari :D

Edhe paguret e qumshtit i shesin me kacarrum misri ne vend te tapes :p. lol. Nejse kjo me shume per humor. :D
 

unreal

e38 fanatic
Anëtar
Jan 28, 2014
Postime
1,150
Pikët
0
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Dallimet midis fshatit dhe qytetit fillojne qe nga arsimimi. Fshatari mbaron 9 vjecaren dhe i jep rendesi bujqesise ose emigrimit. Ndersa qytetari i jep me shume rendesi shkolles. 9 klase te fshatarit me 17 klase e kusur te qytetarit (ku perfshihet dhe universiteti 3+2 ose 4+1) kane diference te madhe ,dhe duam apo sduam ta pranojme ndryshon gjithcka qe nga sjellja ,kultura ,menyra sesi integrohesh ne jeten sociale etc etc. Me kte sdua te paragjykoj fshataret sepse te paret tane te gjithe nga fshati i kemi ,por e verteta eshte qe kane diferenca nga njera tjetra. Vetem dil nje xhiro ne tiron e kupton fare thjesht fshatarin nga qytetari :D

Edhe paguret e qumshtit i shesin me kacarrum misri ne vend te tapes :p. lol. Nejse kjo me shume per humor. :D
Ti posa dhe nje shembull te "qytetarit" tipik shqiptar.
"Shiko,une kam IPhone,ky ka zbritur n'qytet per te blere kepuce".
Mentalitet o mentalitet.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,014
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Hahaha jo mer jo. Thika ne Gjakove perdoret vetem per molla. lol

Por ti qe te jesh me i sigurte, nese te bjen rruga andej, tregoju se je shoku im...dhe kalon pa pasaporte :D
Cfare eshte me interesant, qe keto pasaporta une jam ai qe i jap :)
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Ti posa dhe nje shembull te "qytetarit" tipik shqiptar.
"Shiko,une kam IPhone,ky ka zbritur n'qytet per te blere kepuce".
Mentalitet o mentalitet.
Ska lidhje fare!
Tema kerkon dallimin une dhashe mendimin :)

Kapi thelbin temes ,e njejta gje i ndodh dhe nje qytetari te lindur ne fshat ,sigurisht qe do kete dallime me ate ne qytet. Mos na boni sikur jetojme ne hene dhe te shtiremi kot tani sikur skane kurrfar dallimi. E pergjithshmja eshte qe Lagja e tirones re ndryshon me lagjen e bathores. Shembull me konkret nuk mund te te gjej dot!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,914
Pikët
113
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

Ti posa dhe nje shembull te "qytetarit" tipik shqiptar.
"Shiko,une kam IPhone,ky ka zbritur n'qytet per te blere kepuce".
Mentalitet o mentalitet.
E kishte me humor Endri....se Iphone blejne katunaret.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Dallimi: qytetar-fshatar?!!Pse?!

-Si mendoni, cfare limitesh jane ato qe definojne konceptin qytetar-fshatar ne vendin tone?
-Pse jane kaq te theksuara keto kategori?
-Mungesa e kultures, ekonomia e mjeruar, apo arsimi i pamjaftueshem???

Mund te na jepni opinionet tuaja te dashur forumista??
Ne te dashurit forumista, mendojme qe :

- fshatari ka toke are, qytetari ka toke truall.
- fshatari mbjell e korr, qytetari ha.
- fshatari merr kulture, qytetari ben...

keshtu e opinionojme....
 
Top