• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
"Cognatas urbes olim populosques propinquos,
Epiro, Hesperia, quibus idem Dardanus auctor
Atque idem casus, unam faciemus utramque.." Aeneid I-IVI, 500, Vergili Maronis

"Qytete motra, njehere me popull te perbashket,
Epirus, Hesperia, qe kane te njejtin Dardan si autor
Dhe ne kete rast, te dyja jane nje."

Transkriptimet e keaj verse mbeten ende te diskutueshme. Megjithate diskuruesit nuk vene ne dyshim ekzistencen e fjales "Epirom" kete verse te Virgjilit, por disa here Hesperia nuk eshte, ose eshet perkthyer si Epiro Hesperiam, ose Hesperia Epirotase.

“Kitimet eshte njelloj si Chitimet. Keta jane vendosur ne detin Mesdhe. Dodanet dhe Dardanet jane te njejte. Troja dhe Iliria jane dy qytetet qe rodhen prej tyre.” Kronika e kohes, 1:7

Chittim-Maqedonia e sotme (shenim i Zet)
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Hesperia

Duke lene menjane interpretimin "e pranuar" se Hesperia eshte Itali, qe nga u solidifikua "origjina" Italike e Dardanit, Hesperia njihet edhe si vendi i Oenetrianeve, qe eshte interpretuar etimologjikisht si vendi i vere-beresve.

Po te nisemi nga forma e shkruar e dy gjeonimeve ne Aeneide kemi:

Epirom
Hespirom

Dallimi eshte vetem H dhe S, dy bashketingellore me shume qe gjenden ne fjalen e dyte (Hesperia). ose h-E-(s)-pirom. Ku pirom, ne te dy rasted nenkupton Dardhe.

Eshte interesant fakti se edhe Dardan/ia, sipas interoretimit te Cabejt do te thote Dardhe/nia. Pra, Dardhania krijohet nga Dardhani.

Iliriku ndahej ne Epir te Vjeter (jug) dhe Epir te Ri (ketu hynte tere Kosova e sotme)
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

nja dy saktesime.

si quando Thybrim vicinaque Thybridis arva intraro gentique meae data moenia cernam, cognatas urbes olim populosque propinquos, Epiro Hesperiam quibus idem Dardanus auctor atque idem casus, unam faciemus utramque Troiam animis: maneat nostros ea cura nepotes.

nje perkthim te shpejte.

kur do te arrij lumin tevere(lume ne rome) dhe fushat afer teveres dhe te shoh muret(qytetin shenimi im) qe ju dhane popullit tim, atehere do te bejme qytete binjake dhe popujt miq te hesperias ne epir, per te cilet njesoj ati Dardan ndau te njetin fat, do bejme bashkim zemrash(shpirtrash-eshte shkruar tekstualisht, por une po shqiperoj cik ketu), njera troje me trojen tjeter. ky nxitim joni do te rruaje niperit tane.


ps, esperia eshte ne epir, jo vete epiri.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Se pari. Nuk e di cilin variant te Eneides ke perkthyer. ne fudn te postit perktes kisha komentuar se Epiri dhe Esperia jepen si ablative, por edhe si akuzative sipas transkriproreve te ndryshem.

Dhe varianti i dyte te cilin ke perkthyer ka probleme. Ne se Hesperia gjendej ne Epir, si mundej Epiri te ishte qytet simoter i Hesperise? Po e thjeshtesoj, Si mundet Toronto te jete qytet simoter i Ontarios? Ose Tirana qytet simoter i Frances? Qe do te thote se ne se Hesperia ka qene qytet i Epirit, nuk mund te kishte qene njekohesisht simoter e tij duke patur qene vec nje pjese e tij.

E dyta, shkrova qe qe Epiri dhe Hespira kane rrenje te perbashket. Njelloj si Terpo dhe Termo. Si pjesa e poshteme dhe e siperme levozhges se vezes. Etj. Nuk shkrova askund qe jane te njejtat. Shiko titullin e temes.

Ps. Dhe eshte "ruaje" dhe jo "rruaje". Mjekra rruhet; njerezit ruhen nga rreziku.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Po deshe te shtosh ne teme, permblidh cfare di per mollet e Hesperideve, personazheve te cileve u perkisnin dhe historine e tyre. vec kesaj na duhet te veshtrojme edhe per Oinetronet qe dikush na i ka mbjelle ne kopesht pas gardhit.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

nuk ka asnje gabim ne perkthim. Epiro Hesperiam perkthehet Hesperia ne Epir.

latinishtja nuk perkthehet fjale per fjale.

città gemelle ka dhe sot kudo ne bote, nje qytet italian behet qytet binjak i nje qyteti ne U.S.A psh

kete cognatas urbes une e perktheva si qytete binjake sepse s'ke si e perkthen ndryshe.

vere re me hollesisht ne perkthimin tim, anchise per qytet binjak nenkupton qytetin qe ju dha ne itali(afer lumit tevere) dhe hesperia. jo epiri dhe hesperia.


pra njera troje me tjetren. troja ka qene ne epir thote virgjili(indirekt).
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

varianti qe kam une eshte ky.

Interea classem velis aptare iubebat Anchises, fieret vento mora ne qua ferenti. quem Phoebi interpres multo compellat honore: 'coniugio, Anchisa, Veneris dignate superbo, cura deum, bis Pergameis erepte ruinis, ecce tibi Ausoniae tellus: hanc arripe velis. et tamen hanc pelago praeterlabare necesse est: Ausoniae pars illa procul quam pandit Apollo. vade,' ait 'o felix nati pietate. quid ultra provehor et fando surgentis demoror Austros?' nec minus Andromache digressu maesta supremo fert picturatas auri subtemine vestis et Phrygiam Ascanio chlamydem nec cedit honore textilibusque onerat donis, ac talia fatur: 'accipe et haec, manuum tibi quae monimenta mearum sint, puer, et longum Andromachae testentur amorem, coniugis Hectoreae. cape dona extrema tuorum, o mihi sola mei super Astyanactis imago. sic oculos, sic ille manus, sic ora ferebat; et nunc aequali tecum pubesceret aevo.' hos ego digrediens lacrimis adfabar obortis: 'viuvite felices, quibus est fortuna peracta iam sua: nos alia ex aliis in fata vocamur. obis parta quies: nullum maris aequor arandum, arva neque Ausoniae semper cedentia retro quaerenda. effigiem Xanthi Troiamque videtis quam vestrae fecere manus, melioribus, opto, auspiciis, et quae fuerit minus obvia Grais. si quando Thybrim vicinaque Thybridis arva intraro gentique meae data moenia cernam, cognatas urbes olim populosque propinquos, Epiro Hesperiam quibus idem Dardanus auctor atque idem casus, unam faciemus utramque Troiam animis: maneat nostros ea cura nepotes.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Varianti yt:

varianti qe kam une eshte ky.

Interea classem velis aptare iubebat Anchises, fieret vento mora ne qua ferenti. quem Phoebi interpres multo compellat honore: 'coniugio, Anchisa, Veneris dignate superbo, cura deum, bis Pergameis erepte ruinis, ecce tibi Ausoniae tellus: hanc arripe velis. et tamen hanc pelago praeterlabare necesse est: Ausoniae pars illa procul quam pandit Apollo. vade,' ait 'o felix nati pietate. quid ultra provehor et fando surgentis demoror Austros?' nec minus Andromache digressu maesta supremo fert picturatas auri subtemine vestis et Phrygiam Ascanio chlamydem nec cedit honore textilibusque onerat donis, ac talia fatur: 'accipe et haec, manuum tibi quae monimenta mearum sint, puer, et longum Andromachae testentur amorem, coniugis Hectoreae. cape dona extrema tuorum, o mihi sola mei super Astyanactis imago. sic oculos, sic ille manus, sic ora ferebat; et nunc aequali tecum pubesceret aevo.' hos ego digrediens lacrimis adfabar obortis: 'viuvite felices, quibus est fortuna peracta iam sua: nos alia ex aliis in fata vocamur. obis parta quies: nullum maris aequor arandum, arva neque Ausoniae semper cedentia retro quaerenda. effigiem Xanthi Troiamque videtis quam vestrae fecere manus, melioribus, opto, auspiciis, et quae fuerit minus obvia Grais. si quando Thybrim vicinaque Thybridis arva intraro gentique meae data moenia cernam, cognatas urbes olim populosque propinquos, Epiro Hesperiam quibus idem Dardanus auctor atque idem casus, unam faciemus utramque Troiam animis: maneat nostros ea cura nepotes.
Komenti im:

ZET posti #1 said:
Transkriptimet e keaj verse mbeten ende te diskutueshme. Megjithate diskuruesit nuk vene ne dyshim ekzistencen e fjales "Epirom" kete verse te Virgjilit, por disa here Hesperia nuk eshte, ose eshte perkthyer si Epiro Hesperiam, ose Hesperia Epirotase.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

ekzakt, hesperia epirotase qe eshte e barabarte me esperia ne epir, qe e kam perkthyer une. eshte e njejta gje.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Nuk eshte.

Shiko variantin qe solla une dhe komentin qe i kisha bere per arsyen pse, ky variant si me poshte eshte me i sakte:

"Cognatas urbes olim populosques propinquos,
Epiro, Hesperia, quibus idem Dardanus auctor
Atque idem casus, unam faciemus utramque.." Aeneid I-IVI, 500, Vergili Maronis
Whittaker & Company, 1884
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Ps. Dhe eshte "ruaje" dhe jo "rruaje". Mjekra rruhet; njerezit ruhen nga rreziku.
ok pra, e di si shkruhet, gabime shpejtesie behen( e thashe qe ne fillim, bera nje perkthim fare te shpejte per 30 sec).

do te zhvillosh temen apo te merresh me cic mice lol?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Tema eshte pikerisht ky gabim cic mic, sic te duket ty.
Nga 'gabime' te tilla sot na bejne Shmittin anetar nderi ne Akademine e Shkencave te Kosoves.
Nga gabime te tilla njeriu jeton ose denohet me vdekje.

Gabimi nuk qendrin ne perkthimin tend. Ai eshte i sakte per variantin qe dhe.
Gabimi qendron ne korruptimin qe i kane bere origjinalit.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

pjesa qe solla une eshte nga versioni i librit 3, vv. 472-505 i cili mbahet dhe si Testo Originale Latino.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

E di. E kam. Ja sepse:

"est locus, Hesperiam Grai cognomine dicunt,
terra antiqua, potens armis atque ubere glaebae.
Oenotri coluere viri; nunc fama minores
Italia, dixise ducis de nomine gentem."

Sepse keta Oenotri ose Chane, qe pas Aristotelin nuk jane tjeter vec se Chaones, jane interpretuar si banoret e lashte te Italise/Kalabrise, qe nga Oenotrians jane Italiane dhe Hesperia (eshte marre vendimi ne histori) eshte Italia.

Oeno(tri)-Aene(as)-Onche(smus) per Saranden.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

hesperus eshte ne dualitet me aferditen, nese aferdita eshte yll i mengjesit, hesperus eshte po i njejti planet por yll i mbremjes.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

hesperus eshte ne dualitet me aferditen, nese aferdita eshte yll i mengjesit, hesperus eshte po i njejti planet por yll i mbremjes.
Si quhej nena e Aeneas?

Mbaje kete mendim, se do duhet te diskutohet thellesisht me vone. Ketu nund te shtoj se Dardha eshte druri i Heres, ose me sakte i hyjshes supreme. 4 squares incluse.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

E di. E kam. Ja sepse:

"est locus, Hesperiam Grai cognomine dicunt,
terra antiqua, potens armis atque ubere glaebae.
Oenotri coluere viri; nunc fama minores
Italia, dixise ducis de nomine gentem."

Sepse keta Oenotri ose Chane, qe pas Aristotelin nuk jane tjeter vec se Chaones, jane interpretuar si banoret e lashte te Italise/Kalabrise, qe nga Oenotrians jane Italiane dhe Hesperia (eshte marre vendimi ne histori) eshte Italia.

Oeno(tri)-Aene(as)-Onche(smus) per Saranden.
ka nje vend, Grai e quajne me emrin hesperia, toke e lashte, e fuqishme per arme dhe e pasur me toka.
onotret e banojne, tani qe pasardhesit i kemi quajtur Itali, popull nga emri i kreut.

ps.por sipas virgjilit del qe troja tjeter eshte hesperia e epirit, ajo origjinalja.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Si quhej nena e Aeneas?

Mbaje kete mendim, se do duhet te diskutohet thellesisht me vone. Ketu nund te shtoj se Dardha eshte druri i Heres, ose me sakte i hyjshes supreme. 4 squares incluse.
ZET, mua ma ben kte pyetje.-jo-
aferdita pra.
kaq fillestar jam une lol?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Keshte varianti im i perkthimit:

"Eshte nje vend-Greket ja thone emrin Hesperia- nje toke e lashte, e njohur per armet dhe pasurine tokesore. Burrat Oenotrine e kultivonin; tani raportohet se pasardhesit e kane quajtur kete komb Itali, sipas emrit te udheheqesit te tyre."

Ka kallaj ne Kalabri? Po prodhim misri?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

ZET, mua ma ben kte pyetje.-jo-
aferdita pra.
kaq fillestar jam une lol?
Pyetja eshte per te bere lidhjen. Tema nuk eshte per te vene ne pah dijenite personale te askujt, por per te krijuar nje platforme te caktuar njohurie.

Shitmendjet bejini gjetiu.
 
Top