• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Sa qejf kur ke fillu me lexu Torah ti :love: , e mban mend sa i keq ke qen ne fillim 😁
i pari gabim, jane gjysh dhe nip, i dyti nuk ka perputhje fare sepse diku ne nje liber tjeter ( Libri i Melchizedekut me duket mos gabofsha) i nxjerr dardanet ne anen e popullit greq duke i quajtur me nje terminologji tjeter si te egrit, ndersa Juda jone nuk ka lidhje fare me Idaeu qe mbase e ke lexu si emer nga ana e muslimaneve.
Nuk lexoj as nga Muslimanet dhe as nga Kriqet. Keto dhe Toren/Talmudin i lexoj vetem per te pare si i kane lakuar emrat. E kane tjerrur leshin ne mendafsh dhe kane pikturuar Kinen ne Spanje.

Nuk ka ekzistuar kurrfare Jude, perpos atij qe beri perandori nga popuj lepujsh qe sot e quajen veten te zgjedhur dhe pikturojne luane rreth vetes. Ne qe jemi populli qe nxorri Zotat e te tjereve, sot i lutemi racave 'te qyteteruara' te cilet nerkohe qe luftohej, reviziononin qitapet dhe mbanin celesat e thesarit tone.

Ore po nuk ka qene kot ajo barcaleta e Lonit prej betoni. Nuk gjendet as beton me. Se lere Loner.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Nuk ka asnje David apo Salomon me Luane.
Ka nje princ te Trojes dhe nje Mbret te xxx qe nje nje gjueti te vetme zuri 102 luane, gje qe eshte shenuar ne rekordet e kohes.
Davidin e kemi ne mbreterim diku ne vitet 3252 nese e marrim si vitin e pare krijimin e Adamit, pra thjesht ecim gjithe AC , kurse Salomonin e kemi 3285 gjithmone sipas ecjes nga 1- 3285 AC
Kemi Hiramin qe ishte mbret i Tiros ne kohen e Davidit 3285
Kemi Hdadezeri qe ishte mbret i Tsobahut 3285
Kemi Toi qe ishte mbret i Hamathit 3285
Kemi Nahashin qe ishte mbret i bijve te Amonit 3285 dhe menjehere mbas vdekjes se tij vjen i biri Hanuni

Simboli i luanit erdhi për të përfaqësuar bekimin, madhështinë dhe madje mbrojtjen hyjnore të hebrenjve, prandaj simboli i luanit vazhdoi të përdorej edhe pas shkatërrimit të Jeruzalemit. Kurse ne dyluftim me luanin dhe ariun ka qene Davidi sic edhe e ka permendur ne nje pasazh tek bisedonte me Mbretin Saul te asaj kohe qe ishte para tij.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Po mer po. Keni Da_idin ju, por pa malin e Ides. Lesht e curres keni.

Sjell si nuk sjell mbaresi Luani. Prandaj e quani Elisha.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Ti thua qe kam zili veten time. This takes the cake. Po cfare nuk pritet nga ju. :)

Ej, pse e vrau Salmoni vellane tij? Mire Dardani se ishte ziliqar; po Salomonit si i erdhi?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Ti thua qe kam zili veten time. This takes the cake. Po cfare nuk pritet nga ju. :)

Ej, pse e vrau Salmoni vellane tij? Mire Dardani se ishte ziliqar; po Salomonit si i erdhi?
Cherchez la femme 😁 Abishag quhej ajo
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Nuk keni talent as me rrejt.
Me mcef emrat dhe informacionin jeni fenomenale. Mirepo edhe Kregu eshte strevitur mjaft qe nga pavaresia e ketej.
Ka patur mesues te mire, qerratai.

Ky Salomon c'do te thote? Edhe ky Helen (Selomen, Elisha) eshte?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Nuk keni talent as me rrejt.
Me mcef emrat dhe informacionin jeni fenomenale. Mirepo edhe Kregu eshte strevitur mjaft qe nga pavaresia e ketej.
Ka patur mesues te mire, qerratai.
E mir ik fli gjume tani se te eshte natarru llogjika 🤪
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Desha me te kujtu se nuk te kam pagu si shefe te turnit te gjumit tim. Ti falemderit per kontributin vullnetar, por nuk i paguaj ata qe bejne 'oh'.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Desha me te kujtu se nuk te kam pagu si shefe te turnit te gjumit tim. Ti falemderit per kontributin vullnetar, por nuk i paguaj ata qe bejne 'oh'.
Ti paguan ato qe bejne 'ah' 😅 😅
O zeto po mir mo burr i dheut me verte e ke qe mund te kem une nje cmim mbas gjith atyre postimeve qe kemi ber dhe bashke edhe me ke lexuar neper forum e? 😁 E cuditshme po me duket kjo urrejtja jote. Ore se mos je nga te fushes m'qafsh se ato i kam sha shum un dhe ke fillu te me urresh si ca anetar te tjere ketu 🤭, se ca s'bo vaki, ne je lendu padashje.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Shkenca e Historise -en ces jours-

"Hebrenjtë thuhet se ishin refugjatë nga ishulli i Kretës, të cilët u vendosën në cepin më të largët të Libisë në ditët kur, sipas historisë, Saturni u dëbua nga froni i tij nga agresioni i Jupiterit. Ky emer prodhon derivatin 'Judaei' me të cilin ata u bënë të njohur: fjala duhet të konsiderohet si një zgjatim barbar i 'Idaei', emri i njerëzve që banojnë rreth malit të famshëm Ida në Kretë. "

Me nje fjale del kusherire e pare me ata te fushes.

Une per vete jam nga deti. Ne te detit nuk merremi me emocione urithesh si kjo 'urrejtja'.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Shkenca e Historise -en ces jours-

"Hebrenjtë thuhet se ishin refugjatë nga ishulli i Kretës, të cilët u vendosën në cepin më të largët të Libisë në ditët kur, sipas historisë, Saturni u dëbua nga froni i tij nga agresioni i Jupiterit. Ky emer prodhon derivatin 'Judaei' me të cilin ata u bënë të njohur: fjala duhet të konsiderohet si një zgjatim barbar i 'Idaei', emri i njerëzve që banojnë rreth malit të famshëm Ida në Kretë. "

Me nje fjale del kusherire e pare me ata te fushes.

Une per vete jam nga deti. Ne te detit nuk merremi me emocione urithesh si kjo 'urrejtja'.
Gabim i rende ky dhe shkruar prej teje qe gjasmesh ke vite qe merresh me studimin e historise, megjithate po i bie shkurt se do flej une tani (ti rri gdhije si kukudh dhe fantazo 😅) , po flet per hebrejte apo pretendentet si te till 😜
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Gabim i rende ky dhe shkruar prej teje qe gjasmesh ke vite qe merresh me studimin e historise, megjithate po i bie shkurt se do flej une tani (ti rri gdhije si kukudh dhe fantazo 😅) , po flet per hebrejte apo pretendentet si te till 😜
Po ti jo vetem mua qe ma marr ne kthese, po ja kalon edhe Tacitit.
Dijetaret me te shquar, ka pas thene nje neri i mencur dikur, jane ata qe kane lexuar nje liber te vetem.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Ketu ne forum eshte nje teme per te cilan kam shkruar se eshte me e rendesishmja ne kete forum dhe kudo per periudhen qe trajton. Nuk eshte 'Kapelja Frigjiane' qe dha shkas per te zhvarrosur informacione per plisin dhe kapeletet, qe pa pike turpi e kane kthere ne Capulet (Romeo dhe Julietta). Eshte njelloj te thuash se princi Oton i Bavarise kishte lindur grek.
Capuletet nuk kane pike rendesie ne ate teme, aty jane zbuluar informacione te tjera te rendesishme.

...................

bryget nga iliriku i jugut shkuan ne anatoli sipas herodotit, ne 1200 para krishtit, vetem pasi shkuan atje e nderruan emrin ne frigje....ka te ngjare te ishin aleate te trojaneve.

shekuj me vone, frigjianet u pushtuan nga perset e dariusit. ushtaret perse e adoptuan kesulen, po ashtu u be dhe atribut i zotit mitra(mitraizmi persian).
por te paret qe perdoren kesulen ishin prifterinjte frigjiane te Diellit.
kurse ne romen antike, kesula frigjiane u dhurohej nga padronet sklleverve te liruar, si simbol i lirise. po kete funksion ka dhe ne revolucionin francez.

dy shekuj me vone frigjine e mori aleksandri i madh...preu dhe te famshmen nyjen gordiane ne tempullin e zeusit.


Përgjigje e: Kapelja....'Frigjiane'?

po sjell ca referenca.
Herodoti eshte ai qe i permend i pari bryget dhe migrimin e tyre ne anatoli pas kolapsit te epokes se bronxit, si dhe nderrimin e emrit ne frigjiane.
---------------------------------------------------------------------------
I]Herodotus[. Histories, 7.73. "The Phrygian equipment was very similar to the Paphlagonian, with only a small difference. As the Macedonians say, these Phrygians were called Briges as long as they dwelt in Europe, where they were neighbors of the Macedonians; but when they changed their home to Asia, they changed their name also and were called Phrygians. The Armenians, who are settlers from Phrygia, were armed like the Phrygians. Both these together had as their commander Artochmes, who had married a daughter of Darius."
------------------------------------------------------------------------------
Apollonios Rhodios (translated by Peter Green). The Argonautika. University of California Press, 1997, ISBN 0-520-07687-7, p. 223. [Glossary] "Brygean Isles: A group of islands occupying the (supposed) Adriatic delta of the Istros R. (Danube) and sacred to Artemis."
------------------------------------------------
Hazlitt, William. The Classical Gazetteer: A Dictionary of Ancient Geography, Sacred and Profane. Whittaker, 1851, p. 81. "Brygias (Brygium, Brucida), capital of the Brygi, Illyria, E. of Lychnitis palus on the Via Egnatia, bet. Lychnidus (13) and Scirtiana (4). Presba."
-----------------------------------------------------------------------
Epigraphical Database - Epitaph of Brugos, son of Aphrodisios. White limestone cippus. Βρῦγος Ἀ[φ]ροδισίου χαῖρε.
------------------------------------------------------------------------------
Smith, William. Dictionary of Greek and Roman Geography, 1854 (Original from Harvard University), p. 452. "Some of the Brygi were settled in Illyricum, where they dwelt apparently north of Epidamnos. Strabo assigns to them a town Cydriae."
-------------------------------------------------------------------
Craik, Elizabeth M. The Dorian Aegean. Routledge, 1980, ISBN 0-7100-0378-1, pp. 47-48. "The Greeks were aware that some such names had a foreign ring: it was said that the dried figs of the Brigindara region were 'barbarian' in name, though 'Attic' in the enjoyment they gave."
-------------------------------------------------------------
[/I]
The ancient populations of Illyria were of the same nationality as the Macedonians (Appianus, Bell. Mithr. 55).The various tribes of this region, Liburnii, Dalmatii, Iapozii, Dindarii, Brygii, Byllionii, Taulantii, Dasaretii, Ardieii, Dardanii, etc, had Pelasgian names, mores, traditions …

----------------------------------------------------
pyetje?

Bryges=breg, brigje?!
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Ti shoku meso te lexosh. Nje teme me pak e rendesishme nuk eshte e parendesishme.
Kapuletet jane shpikje mesjetare. Nuk do isha lodhur te merresha me kete gjetje ne nje teme te tere.
Kurse Bryget jane sterthene qe kane levizur drejt Azise, e po shtoj edhe se Jasius vellai i Dardanit qe Mbreti.

Jashte teme.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Po ta jap ne Italisht. Qe jo vetem te lexosh pse ja 'fus kot', por dhe ca gjera te tjera edhe me interesante me te cilat do me pergjigjesh neser.
Per te tjeret, une derivova qe Helena do te thote luan nga gjera te tjera. Mire po Ptolemi i Hefestit thote qe kam te drejte.

"Cfare do te thote kjo vjershe e Homerit per Helenen: "Ajo imitonte zerat e gjithe grave te Argiveve"
Ishte vajza e Diellit dhe Ledes dhe quhej LEONTE, dhe u rrembye per shkak te zemerimit te Veneres me Menelaun, i cili i kishte premtuar nje sakrifice kur te martohej..."


f.17
1623103608191.png
 
Last edited:

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Po ta jap ne Italisht. Qe jo vetem te lexosh pse ja 'fus kot', por dhe ca gjera te tjera edhe me interesante me te cilat do me pergjigjesh neser.
Per te tjeret, une derivova qe Helena do te thote luan nga gjera te tjera. Mire po Ptolemi i Hefestit thote qe kam te drejte.

"Cfare do te thote kjo vjershe e Homerit per Helenen: "Ajo imitonte zerat e gjithe grave te Argiveve"
Ishte vajza e Diellit dhe Ledes dhe quhej LEONTE, dhe u rrembye per shkak te zemerimit te Veneres me Menelaun, i cili i kishte premtuar nje sakrifice kur te martohej..."


f.17
View attachment 93297
Qe te ti heq dyshimet, Leonte nuk eshte vete luani.
Leonte = lekure luani.
Pershembull kur Herkuli kreu trimerine e tij te fundit, vrau luanin Nemeo ja rropi lekuren(leonte) dhe e mori me vete.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Qe te ti heq dyshimet, Leonte nuk eshte vete luani.
Leonte = lekure luani.
Pershembull kur Herkuli kreu trimerine e tij te fundit, vrau luanin Nemeo ja rropi lekuren(leonte) dhe e mori me vete.
Bija e Diellit lekure Luani. Ka kuptim apo jo?
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Helena ka etimologji te pasigurte. Interpretimi me i gjithe pranuar eshte shkelqimi i diellit.
Te tjere e lidhin me henen Selena.
Vete kam tendencen te besoj se do te thote shkelqimi i yllit.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Nuk ka lidhje, dhe as nuk vendoset mbi bazen e prerjes se arte.
Mund e jete hene ne kuptimin qe [kjo gjetje nuk me takon mua] se reflekton driten diellore [bija], por ne po flasim per Luanin.

Po shikoje me habi se legjendat e vjetra thone se Kadmi dhe Harmonia nuk u kthyen ne Gjarperinj por ne Luane. Vajza e Harmonise eshte Semela/Selena, por edhe Helena ka nje vajze Harmonie qe marton Pirron dhe pasi e vrasin iken me Orestin Arkad.
 
Last edited:
Top