• PĂ«rshĂ«ndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,481
Pikët
113
Po ky tempulli Apollonit ne DELOS @ZET Delos ngjan si diell !Me Luane Mermeri qe ruanin tarracen e Perendive te HuajađŸ€”
 

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
7,412
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Po thoje Helenët, andaj edhe Helena është fjalë që do të thotë luan\luaneshë.
Ndërsa unë, në mënyrën time jotipike, po mundohesha tua bëj të mundur që ta kuptoni vet se jeni gabim në atë pikë - para se të mund të kalojmë në tjetër temë.
Mesjeta*, është e Kinezve.


Atë po thoja unë, Spartanët nuk e kishin luanin "në gjenezë" - andaj Helena nuk lidhet kurrësesi me luanesha.
E as Maqedonët \si origjine e etnitetit që e quajme Grek\, nuk i pranonin kafshët grabitëse për përfaqsim legjitim a identitet!
PĂ«rkundrazi...

-----------
* "bota e sheshtë"[rrafshtë], "bota katrore" - janë demagogji kineze të imponuara me dhunë përmes institucionit të kishës.
3489D8BA-DD1E-4AFF-A413-F383A83F45D0.jpeg
E0D7BD74-88BE-4AA0-9D11-256CC51C48B4.jpeg
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
...ka fjalë shqipe "ëlën"?!
---------------------------
p.s.:
Gjuha shqipe nuk ka "Ă«"!

[ bobo u bene shqete te na mesojne ne shqipen dhe vlerat e shqipes ]
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
...................................

Pertoj t'i futem Cubelizmit apo Kabalizmit, por Regulus ( Ligji )
Rregulat nuk janë Ligje.
Ndërsa regulus, është personi që i vë gjërat në vi.: drejtor. ©

Ku kane rras hundet skribet e Persise nuk ka mbire bar. Aleksandrit te madh i shoqerojne gjithnje nje luan,
Pajtohem. Dhe ja që the vet.

"skribet" e Persisë janë shtrembërime politike pa asnjë objektivitet. Dhe fakti që ata mishëruesin e Amonit të artë ( Dash, mbrojtës i popullatave të pambrojtura nga predatorët kudo në botë ) e paraqesin si Luan [predator], e jo si Dash çfarë ai ishte, flet vëllime. ©

Olimbia kishte gjarperinj e me the te thashe simbolike te Baccut/Panit.
Gjarpërinjtë nuk janë simbolikë as e Bakut, as e Panit. Gjarpëri\njtë [për më saktë bolla\t - marrë parasysh faktin se zdralët nuk dijnë ta bejnë dallimin ] janë pra ata :: konsortët besnik të Matës. Perëndeshës sonë supreme. Krijueses së Kosmosit. ©

Ne nje note tjeter, pa lidhje me kete teme, per kete Cubelen duan te thone se eshte gruaja e Jasionit mbret i Brygeve, vellait te Dardanit. Biri i Dardanit, Orikon (i ashtuquajturi Ericthonius) i Atikes, do duhej te vendosej ne Orikum te Attium/Atikes, perballe ishull te Athines ne Jon. Aty ku i blatohet cdo 9 vjet Poseidonit dhe ku jane pelat me me fame te cilat deri para 30 vjetesh ishin eksporti me fitimprures i komunizmit ne Itali. Pelat te cilat Borea (era e veriut) i inseminonte. Boreas nuk fryn ne Turqi.
"Mitologjia Greke" është [ri]shkruar nga po ata "Pers".
Ajo që ne sot e kemi në dorë - është krijim, shtrembërim, faksifikim e politizim i armikut të tyre fitimtar. ©
Kemi edhe nje film me njerin qe i gjemonte kuajve te eger ne komunizem dhe me historite e Petrit Dumes te Birose me kujat dhe pelart e ralla qe mbante. Por dua te theksoj se fara kuajve te Arabise mbahet te kete arrituar se pari ne Dardanine Perendimore Europiane qe u zu nga Skllavonet.
Ku dimë ne kush i ka shitur e kush i ka blerë kuajtë e sojit qe mbante Shqiperia e uzurpuar nga Enveri dhe shokët - në emër të komunizmit?!
Quhen "Kuaj te Arabisë" sepse nuk kanë asnjë lidhje me Arabi. Por janë [ri]gjetur atje nga injorantët e Angliterrës. ©
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,481
Pikët
113
...ka fjalë shqipe "ëlën"?!
---------------------------
p.s.:
Gjuha shqipe nuk ka "Ă«"!

[ bobo u bene shqete te na mesojne ne shqipen dhe vlerat e shqipes ]
Cik e dyshimte!Profesor i greqishtes qe flet mire per shqipenđŸ€”
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,712
Pikët
113
Cik e dyshimte!Profesor i greqishtes qe flet mire per shqipenđŸ€”
Pse duhet te jete e dyshimte Pablo ?

Nese gjuha shkencore ka argumenta,eshte budallallek ne katrore ta perziejne ate me politiken,por atje politika e kisha bene ate qe e popullsine arvanitase ta shuajne,e jo me per gjuhen qeeeeeeeeeeee kur nis kjo zanafille!

Na ra fati me popuj halabake perreth,duke nis mallkimi nga Romakt!
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,481
Pikët
113
Pse duhet te jete e dyshimte Pablo ?

Nese gjuha shkencore ka argumenta,eshte budallallek ne katrore ta perziejne ate me politiken,por atje politika e kisha bene ate qe e popullsine arvanitase ta shuajne,e jo me per gjuhen qeeeeeeeeeeee kur nis kjo zanafille!

Na ra fati me popuj halabake perreth,duke nis mallkimi nga Romakt!
Them se duhet te jesh profesor i te dyja gjuheve qe te nxjerresh perfundime!Per kte Krispin,do mendoje qe ne rastin me te mire sesht i duhuri per perfundime nqs se njeh shqipen!Per te mos thon rastin e keq pastaj!
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Sepse se di!Jane shkrime a,kaste drejtuese aa,,,?đŸ€”
Unë po citoja bashkbiseduesin...,
që atë 'fjalë' e ka përdorur disa herë në radhë dhe ju asnjëherë nuk e keni pyetur "çdo të thotë?".
Mes tjerash e kam vu edhe në thonjëza!
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,481
Pikët
113
Unë po citoja bashkbiseduesin...,
që atë 'fjalë' e ka përdorur disa herë në radhë dhe ju asnjëherë nuk e keni pyetur "çdo të thotë?".
Mes tjerash e kam vu edhe në thonjëza!
Un gjysmat e infove qe thoni ju (qe merni vesh)si lidh dot,thjesht i msoj permendesh😕
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,408
Pikët
113
"Halleluja (praise you Yah o_O) ne greqisht Eleleu me te cilen fillon dhe mbaronin Paeans ose hymnet e Apollos...."
Tashi ideja dhe zberthimi i kesaj frazeologjie, nuk vjen nga une.
Por ne dallim, une mendoj se A-Le-Luja do te thote se 'Ka lind Luani'.
Djali i Sol.

Tani se Hebrente quajne Yah, Horusin me 'nje sy' ose I-sy-s (Jesus), kete le ta vertetojne te tjeret. Syrin e humbi ne lufte me xhaxhain. Thoti i vendosi nje sy artifical me veti kompjuterike.

Dini gje pse Nefertiti ka nje sy?
Se e kane rrezit me diellin e BMVve.

1623344293444.png
 
Last edited:

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
3,062
Pikët
113
Ajnej,
e pemende ma nalt Maten dhe kjo ma terhoqi vemendjen.
Si i vogel e mbaj mend kur flitej per njerez qe kane talent me e "zane" bleten ne mal e me pru ne shtepi.
Thuhej qe gjate asaj ecunie ata njerez vazhdimisht e kane thane fjalen, Mate...me fjale tjera, tue e thane at fjale e kane terheq bleten ne koshere dhe e kane pru ne shtepi.
A din ndonji rast tjeter ku asht perdor ajo fjale ?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,408
Pikët
113
Shah dhe MAT. Check and Mate. U zu mat.

Me 'NGRI" ne vend.
Ligji eshte i ngurte, i verber, i rende, i lehte....Ligji te 'kap'.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,768
Pikët
113
Tashi ideja dhe zberthimi i kesaj frazeologjie, nuk vjen nga une.
Por ne dallim, une mendoj se A-Le-Luja do te thote se 'Ka lind Luani'.
Djali i Sol.

Tani se Hebrente quajne Yah, Horusin me 'nje sy' ose I-sy-s (Jesus), kete le ta vertetojne te tjeret. Syrin e humbi ne lufte me xhaxhain. Thoti i vendosi nje sy artifical me veti kompjuterike.

Dini gje pse Nefertiti ka nje sy?
Se e kane rrezit me diellin e BMVve.

View attachment 93654
Nuk di si do duroj une kur te jem e zene dhe te mos mund te vij e te te pergenjeshtroj te gjitha zhgarravuqet qe thua ne emer te Hebrejve.
Lexo ketu pak lexo: Jah eshte fiks keshtu dhe jo Yah, por me shqip s'ka Jah ( hebraisht shkruhet: Ś™Ś” ) eshte shkurtimi i emrit sekret te Zotit tone, jo tendin se ti s'ke zot, ti vetshpallesh ne emer. Emri i Zotit tone pra Jehovah qe shqip proklamon tingullin e zerit te Zotit sepse ne nuk e shohim dot trajten e Tij pasi asgjesohemi duke qene shpirt brenda mishit tokesor. YHWH 4 shkronjat qe formojne tetragramin. Po mos u natarro me ket ti, ne e kemi shqip fare Jehovah thote Zoti kur deklaron emrin e Tij sekret. Kemi dhe emrin Adonai , A Don AI , dhe momenti kur ka ardh eshte brenda kontekstit te kuptimit qe merr shqip. Si themi ne kur lutemi Dashte Zoti, pra gjithcka varet A don AI qe te realizohet apo jo lutja qe bejme ne. Sekret ka edhe emra te tjere. E pse sekret?................ sepse kuptimin e vertete e dijne vetem ato qe flasin te njejten gjuhe, ate te gjenezes, pra ne, gjuhen e Zotit. Po ku mbushet koka jote. Mos e ngatarro me djallin i cili si denim ka marr verberine ne syrin e djathte.
 
Last edited:
Top