• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Nuk di si do duroj une kur te jem e zene dhe te mos mund te vij e te te pergenjeshtroj te gjitha zhgarravuqet qe thua ne emer te Hebrejve.
Lexo ketu pak lexo: Jah eshte fiks keshtu dhe jo Yah, por me shqip s'ka Jah ( hebraisht shkruhet: יה ) eshte shkurtimi i emrit sekret te Zotit tone, jo tendin se ti s'ke zot, ti vetshpallesh ne emer. Emri i Zotit tone pra Jehovah qe shqip proklamon tingullin e zerit te Zotit sepse ne nuk e shohim dot trajten e Tij pasi asgjesohemi duke qene shpirt brenda mishit tokesor. YHWH 4 shkronjat qe formojne tetragramin. Po mos u natarro me ket ti, ne e kemi shqip fare Jehovah thote Zoti kur deklaron emrin e Tij sekret. Kemi dhe emrin Adonai , A Don AI , dhe momenti kur ka ardh eshte brenda kontekstit te kuptimit qe merr shqip. Si themi ne kur lutemi Dashte Zoti, pra gjithcka varet A don AI qe te realizohet apo jo lutja qe bejme ne. Sekret ka edhe emra te tjere. E pse sekret?................ sepse kuptimin e vertete e dijne vetem ato qe flasin te njejten gjuhe, ate te gjenezes, pra ne, gjuhen e Zotit. Po ku mbushet koka jote. Mos e ngatarro me djallin i cili si denim ka marr verberine ne syrin e djathte.
E para, eshte citim. Shikon -quote-?
E dyta, J lexohet si Xh ne Anglisht, keshty qe Y eshte traskriptimi me i afert.
E treta dhe me parendesishmja, hebrenjte kane shkruar {YHWH} ku germa e pare sipas teje duhej shkruar J! Shyqyr qe te kane ty t'u japesh drejtim.

Per te tjerat as kam ne plan te te lexoj. Pallavra.[/quote]
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
17,758
Pikët
113
E para, eshte citim. Shikon -quote-?
E dyta, J lexohet si Xh ne Anglisht, keshty qe Y eshte traskriptimi me i afert.
E treta dhe me parendesishmja, hebrenjte kane shkruar {YHWH} ku germa e pare sipas teje duhej shkruar J! Shyqyr qe te kane ty t'u japesh drejtim.

Per te tjerat as kam ne plan te te lexoj. Pallavra.
Po mos u ngaterro me tetragramin pra, neve na mjafton forma e plote sepse dijme ta zberthejme sapo e degjojme, tingull qe formesohet ne mendim menjehere sa prek receptoret, te tjereve pastaj duhet ta zberthejne ndryshe , i fusin i filozofi te gjat
Ik mbushu se me ty s'merresh , ta lodh koken, pallavra thot, po ti te fik deren nga mengjesi ne dark me budalluqe dhe s'po themi gje , aman se mos na zemerohesh pffffffff
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Po kush te detyron te me lexosh? Lexo gjetiu.
Tetragamon thote. Jo po Dihedral nga studimi i bores qe mbulonte fushat e Salomonit.
Jaho[vah] po ta shikosh holle, e ka Yahun ne fund dhe Jovin ne Krye. Pra Jupiteri Yah.
Tregoiji tjeter kujt pallavra.

1623350137286.png

PS. Nuk me zemeron niveli yt. Me zbavit.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
17,758
Pikët
113
Si s'te kam lexuar te flasesh me pare per hebrejt e? ........ e cuditshme 🤔 , me ke zbavitur , do me mungosh 😁😅

Mandi leja ta lexoj icik pastaj fshije 😛
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,449
Pikët
113
Si s'te kam lexuar te flasesh me pare per hebrejt e? ........ e cuditshme 🤔 , me ke zbavitur , do me mungosh 😁😅

Mandi leja ta lexoj icik pastaj fshije 😛
Shqiptimi i nje emri mund te kete fuqi magjike dhe......
keshtu te con ne abuzim te marredhenies me zotin :p
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Skribet nuk jane shkrime, por 'shkrimtare'. Keta 'mbanin defteret', 'ruanin' pasurine e te zotit qe luftonte.
E kam sqaruar ne nje teme tjeter.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
skribe vjen nga latinishtja..keta ishin si zografet, dhe se bashku ishin historjanet e shpures se popujve latine, te shkaterruar sdihet se nga kush, por ka gjasa qe nga rracat vikinge. me vone pas shkaterrimit te kultures, qyteteve latine keta rrinin bashke dhe formuan qytetet e tyre. por nuk eshte se jane ndonje rrace vertete.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Falemderit, por une e kam perdorur skribe ne menyren time per te percuar dicka krejt tjeter. Skribing, sic thote Ciarli eshte zanat dhe jo race, por jo ne formen qe e perdor une.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Tashi ideja dhe zberthimi i kesaj frazeologjie, nuk vjen nga une.
Por ne dallim, une mendoj se A-Le-Luja do te thote se 'Ka lind Luani'.
Djali i Sol.

Tani se Hebrente quajne Yah, Horusin me 'nje sy' ose I-sy-s (Jesus), kete le ta vertetojne te tjeret. Syrin e humbi ne lufte me xhaxhain. Thoti i vendosi nje sy artifical me veti kompjuterike.

Dini gje pse Nefertiti ka nje sy?
Se e kane rrezit me diellin e BMVve.

View attachment 93654
(Ky debat behet ne disa nga librat e Dantes, qofte Monarkia qofte Purgatori).

Dy Luminaret (ndriçuesit e mëdhenj) janë dielli dhe hëna, përshkrimi i të cilave jepet ne Zan. 16. Papalistet adoptuan ndriçuesin e madh, diellin, si simbol për Papacine, dhe ndriçuesin më të vogël, hënën, si simbol të Perandorisë. Nga kjo ata argumentuan se pushteti i Perandorit rrjedh nga Papa në të njëjtën mënyrë si hëna e merr driten nga dielli.
Disa qytete reflekronin ndricimin e qytetit kryesor. E pastaj kultura kineze i shumefishoi pa asnje kriter.
 

E**A**

V.I.P
Banned
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
7,831
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Them se duhet te jesh profesor i te dyja gjuheve qe te nxjerresh perfundime!Per kte Krispin,do mendoje qe ne rastin me te mire sesht i duhuri per perfundime nqs se njeh shqipen!Per te mos thon rastin e keq pastaj!
Mundet (Kushedi nga mbiu ky i flamosur) Këputi edhe ti ndonjë © ke shkrimet e tua. Bëj garë me këta të tjerët.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
"Në kohën kur Dardani vdiq folloi te mbreteroje ne Dardani, djali i tij Erikoni. Asokohe, mbreteronte mbi Spartanët, mbreti Antueco, një njeri i lirë dhe qe ishte vendas i Dardanise, dhe nga fqinjet qe ishte demtuar me pak nga Dardanët. Duke e menduar kete si moment te pershtatshem per te kerkuar demshperblim, ai u shpall lufte Dardaneve. Pas shume gjemave dhe rrethimit te qytetit, ai dhe pasuesit e tij e marrin qytetin e plackisin sa qe nuk mbeti gje ne banesa.
Mbreti Erikon shpëtoi nga deti me një djalë te vte qe quhej Hylio. Pas largimite te tyre qyteti u shkaterrua. Mirepo Erikoni u kthye me djalin e tij dhe e rimori qytetin dhe ne kohe beri paqe me fqinjet. Jo shume kohe me pas ai vdiq dhe mbretëria iu la Hylio, birit te tij. Hylio ishte nje kalores i shkelqyer dhe njeri shumë i arsyeshëm." ©
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Helena do te thote Luaneshe.
Helen do te thote Luan.

Le ta gjejne helenet se si kane dale Luane nga hici.
Kam ca kohe qe e bluaj kete te dhene pa arritur ta vendos ne vendin qe i takon.

Pa hyre ne detaje, Helena eshte emer me shume versione. Aq versione sa pretendohet te jene edhe gjuhe antike.

  • Njohuria me e vjeter na vjen nga Epidamni. Epidamni kishte kult te Helenes. Helena, e pranuar nga greket si Melita ishte vajza e Epidamit e cila martohet ne kepin e Lagjit me Neptunin dhe lind Dyrrahun, te njohur si Ilir. [Ilyrianka= Gjarper na thote kroati i Zares]
  • Helena adhurohej ne vende te tjera te Shqiperise dhe kishte si kult numrin 100. Jo me shume se 100 shtepi mund te ndertoheshin ne nje katund/qyteze.
  • Helena ishte emri i nenes se Aleksandrit, te cilin greket e njohin si Olympia. Dhe ne te gjithe e dime se ajo rrinte me 'gjarperinj' perreth.
  • Helena e Trojes njihej si Luciferra. Dhe Luciferr eshte gjarperi i madh.

Helena- po cfare do te thote Helena ne cilendo gjuhe?

'anguilla mensarum Helena' [ngjala e tryezes Helena]. shpjegon Vozius ne fjalorin e tij. Helena shkruhet si emer i pervecem me germe te madhe.

Sipas Cabejt, Enkelej vjen nga 'njale' nga ku 'anguila' dhe Enkela. Neptuni gjarperi i madh, eshte babai i hyllinit/ilirit [Enheleu nga ku helenet?]. Nena e Aleksandrit, gjarperesha, mbretereseshe e thesproteve beotiane.

Luciferra. Njelloj si Harmonia edhe Helena trashegoi dhurata qe sollen neme mbi familjen dhe popullin e saj. epiDamnation. Po pse?

©Zet
 
Last edited:
Top