• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardania vs. Judae

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Po hap nje teme me vete qe te na sqarojne misterin e falsifikimit. Cili mori librin? Dhe...nga kush?

Gjeneza, nje nga librat e Torah thote keto dite:

Gen 95
Juda , Djali i Jakobit dhe Leas, marton Tomaren

Gen 94

Zara [lexo Zeus], djale i Judes dhe Tomares lindi ne 1738 ne Hebron, Kanan-Palestine dhe vdiq ne 1638 BC ne Ramses, Goshen ne Egjipt. Ky marton Elektren.

Gen 93
Darda Dardanus, Mbret i Dardanise, dajle i Zara dhe Elektres lindi ne Ramses, Goshen ne Egjipt. Ky marton Batea Azia Ilium. Tek. Kings 4:31 Darda krahasohet me Salomonin per urtesi. [Me sakte ky eshte eshte Salomoni].

Gen 92
Erichthoni, Mbret i Trojes, djale i Dardeas dhe Bateas, martion Astvoka ne Ilium.

Gen 91
Trosi i Arkadise, Mbret i Trojes, djale i Erikthonit dhge Astvokes marton Kalliroe.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Keta Toraxhinjte duhet te na sqarojne ne disa pika, para se te shtihen si baballare te kombeve.

Si shpjegohet qe u vodhen arken e konvenanteve Dardaneve? Ne se keta ishin Dardane, si mun te vidhin gjene e tyre? Per me teper te kishin nje Dardan te ndjeke nje femi te adoptuar ne linjen e Dardaneve?

Si mund te shpjegojme urrejtjen e ketyre ikesve ndaj 'Grekeve' dhe 'Romakeve'? Si mund te shpjegojme besnikerine e ketyre ndaj Osirit dhe Jezus, perpos si hakmarrje te races se tyre ndaj Zeusit Amon?
 
Last edited:

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,621
Pikët
113
Vendndodhja
France.
ZET, te paska ra nje barre e madhe mbi krihet tû edhe me e rân se qe i ka ra Samsonit te filistejve.
Inshalla Zeusi10 e Corona19 te ndihmojne pake....e une shume ne kete tem te vjeter te Gjenezes.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Kreksi, ndihma me e vleresuar qe mund te japesh eshte te mos hysh ne temat e mija. Nuk kam nevoje as per 'like'_t e tua.
Kjo feature qe u fut nga Facebook me kujton turmen e injoranteve ne Rome qe vendosnin fatin e gladiatoreve bazuar ne emocionet e tyre ditore. Simbol i injorances dhe mungeses se artikulimit racional.
 
Top