• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dashuria dhe urrejtja jane e njejta gje?

clizia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 17, 2009
Postime
298
Pikët
0
Vendndodhja
ne zemren e dikujt
Kur Katuli në poezinë e tij bashkonte dashurinë dhe urrejtjen, për shumë njerëz kjo tingëllonte ëuditshëm, edhe pse ai sqaronte se ndjenjat bashkëjetonin në shpirtin e poetit të dashuruar dhe të lënduar.
Sot, falë një studimi të bërë nga një studio angleze dhe të publikuar në revistën ëPlos Oneë, është faktuar që dashuria dhe urrejtja bashkëjetojnë në trurin njerëzor, madje janë të aktivizuar nga të njëjtat zona dhe nga të njëjtët mekanizma biokimikë. Shkencëtarët, duke studiuar natyrën fizike të urrejtjes kanë parë se disa qeliza të trurit, përgjegjëse për ndjenjën më negative janë të njëjtat me ato që aktivizojnë ndjenjën romantike të dashurisë. Një rezultat befasues, që u zbulua falë një skaneri që hetoi pjesët që aktivizoheshin kur njerëzve i prezantoheshin fotografi me persona, për të cilët ata deklaroheshin hapur se i urrenin.

Duke ballafaqur të dhënat, kur të njëjtëve persona(pjesë e studimit) u tregoheshin fotografi të njerëzve më të dashur, u zbulua se urrejtja ka shumë të përbashkëta me dashurinë. ëRezultatet mund të shpjegojnë motivin për të cilin si dashuria, ashtu edhe urrejtja për kërkuesit kanë të njëjtin interes shkencor: janë irracionale dhe shoqërohet të dy me akte ëheroikeë, ose me veprime të dhunshmeë-sqaron profesor Semir Zeki, nga Universiteti i Londrës, që ka udhëhequr studimin. Vullnetarët që u bënë pjesë e studimit, kanë treguar se provojnë urrejte të thellë për një person. Pjesa më e madhe e tyre ka zgjedhur një ish të dashur, ose një rival në vendin e punës. Shkencëtarët zbuluan edhe pjesën e trurit që provokon urrejtjen, të quajtura ëputamen dhe insulaë. Pjesa e parë lidhet ngushtë me përcmimin. ëShkencërisht putamen dhe insula aktivizohen edhe nga dashuriaë- thonë kërkuesit.

Por ka edhe një diferencë thelbësor. Urrejtja, ndryshe nga cfarë mendohet ëhstë shumë herë më racionale se dashuria. Gjatë dashurisë mësohet se nuk funksionon mirë një pjesë e konsiderueshme, e asaj që shkencëratët e përmbledhim me emrinëracionalitetë. ëI dashuruari nuk arsyeton dhe është shumë më pak kritik ndaj personit që do, ndërkohë që kush urren ka nevojë për qartësi për të kuptuar se si ta ndëshkojë rivalin, duke e lënduar, ose duke u hakmarrëë- thotë profesor Zeki.


-Sipas jush, a kthehet dashuria ne urrejtje?

- A jane te ngjashme keto ndjenja, aq sa ndonjehere te ngaterrohen?

-Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?
 

patrokli

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
155
Pikët
0
Re: Dashuri dhe urrejtje, e njëjta gj

po per mendimin tim po edhe mund te ndodhi.
 

ToNi

Super Anëtar
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
95
Pikët
33
Vendndodhja
41.1533° N, 20.1683° E
Re: Dashuri dhe urrejtje, e njëjta gj

un besoj se jane shume afer me njera tjetren keto ndjenja pasi te dyja shkaktojne nje shkarkim emocional shume te madh brenda nesh, dhe eshte pare qe shume here urrejta eshte kthyer dhe ne dashuri, sikunderse ndodh shpesh here e kunderta
 

LoLiTa

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
116
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

Si Mendoni .....?
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,372
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

Te Dyja bashke...
 

Fatjoni

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
34
Pikët
0
Vendndodhja
Tirone
Përgjigje e: Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

Dashnija Lolita :)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

te duash esht shum e veshtir ndersa te urresh esht shum e leht
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

Jam mese dakord me Stealth!!!
Nuk thone kot dashurine nga urrejtja nje hap e ndan! Nuk eshte mire te urresh sepse eshte ndjenje qe zgjon ndjesi negative,por njekohesisht nuk eshte mire te dashurosh kuturu persona qe nuk meritojne as afeksionin tend e jo te pretendohet nje ndjenje unike sic eshte "DASHURIA" ..!
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Cili eshte me i fort : Dashuria apo Urrejtja?

kane thene dikur dashuria dhe urrejtja jane nje hap larg njera tjetres...
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

A do te urrrenit dike qe doni/keni dashur??
jo vetem dashuri midis cunit goces
dhe dashuri mes familjes,shoqerise apo dicka tjeter??
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

Asnjehere nuk mendoj qe mund te urresh nje person qe vertete e ke dashur! Ndonese fillimi eshte i veshtire,ndjenja negative te pushtojne asnjehere nuk eshte e mundur qe panvaresisht lendimeve e zhgenjimeve dashuria e mirefillte te kthehet ne urrejtje ...
 

CarpeDiem

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Albania, Tirana
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

Shume e veshtire per te ndodhur por kur humbet respekti per kohen lidhjen qe ka kaluar ndodh. ( Never Say Never )
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

Dashuria dhe Urrejtja jane me afer njera tjetres se sa ne mendojme. Mendoj se kush ka dashur dhe urren nuk e ka larguar plotesisht ate person nga mendja dhe zemra ..nuk do ta lere plotesisht ate person te shkoje...Cfare do qe te te kete bere nje person nese nuk e do me ska ndjenja fareas do tja dish dhe je i lire po nese ndjen o nene nene prape ti vuan..dhe fut ne shpirt ate helmin e keq..
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

po une mundem e urrej sa nuk dua me t'ia di per ate person sikur dhe te me thon qe ka vdekur .......
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

Mundem ta harroj por jo ta urrej....kur sja vlene as urretjen time nuk e meriton :D
 

Oxi

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
276
Pikët
0
Vendndodhja
usa
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

un mendoj se mund ta duash edhe ta urresh dike ne te njejten kohe
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Mund te urresh dike qe e ke dashur shume?

Jo sepse si do qe te veje puna ai/ajo ka zen nje vend ne shpirtin tend dhe mendoj qe nese vertet ke ndiere dicka per dike...dhe nje therrmije te jet ajo duhet te ruhet..e kshu qe ska vend per urrejtje :)
 
Top