• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dashuria dhe urrejtja jane e njejta gje?

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,689
Pikët
113
Dashurine dhe urrejtjen vetem nje hap i ndan.
Edhe urrejtja eshte ndjenje si puna e dashurise,edhe pse eshte pak negative.
Ndjenja jane si urrejtja e si dashuria.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
47,418
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ndaj mendim te kundert me pergjithsimin dhe venien ne nje emerues te ketyre dy ndjenjave diametralisht te kunderta midis tyre.
Nese urrejtja si nje ndjesi negative te gatuan me energji dhe te ben te reagosh kundrejt normave baze te humanizmit dhe qytetarise, te kthen miliona vite pas kur instiktet e pa formuara mbizoteronin shkallen dhe nivelin e ulet te species njeri.....ne kahun tjeter, dashuria.... Eshte perfeksioni ndjesor qe latuar mbi ndjesite me te bukura e me hyjnore, e ben njeriun qe deshiron te jete gjithmone nen efektin e saj, me te mire, e ben melodioz, e ben poet, e ben orator dhe duke prekur kopshtet e parajses nuhat aromat me dehese qe kjo ndjesi ti vesh si petk....
Dashuria eshte mbreteresha e te gjitha ndjenjave.
 

Anemone

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
31,268
Pikët
113
Mua coli me ben memece :d se di une kete punen e oratorise et te poezise :D me mbyll gojen fare mua ahahah.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,899
Pikët
113
Nuk jane e njejta gje se une nuk urrej njeri. Urrejtja eshte paaftesia per te luftuar.
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
809
Pikët
63
Kush e ka thënë këtë nuk i ka trutë në vend!!! Pse dikush banon në të njëjtën "banesë"
nuk don të thot assesi që është i njëjtë si tjetri. Kanë dallim si toka me qiellin.
Ai që don (dashuron) bën mirë, ai që urren kurr nuk bën mirë por keq.

Thjesht, nuk definohet diçka si e njëjtë vetëm pse del nga i njëjti vend.
Gjithëçka del nga TOKA, por shiheni mirë laramininë (shumëllojshmërinë)!
 
Top