• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Deep Purple

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan


Deep Purple jan një Rock Grup Angleze të formuar ne vitin 1968 ,
Rod Evans - vokal
Ritchie Blackmore - gitare
Jon Lord - klavijature
Nick Simper - bass gitare
Ian Paice - batari


ishte ky formacioni i parë i Deep Purple i ashtuquajturi Mark I
Të cilet i nxoren tre albume deri me 1969 , ku vokalistin Rod Evansin ,e zavendeson
Ian Gillan
1968 Shades of Deep Purple
1968 The Book of Taliesyn
1969 Deep Purple / April
1969 Concerto For Group And Orchestra ( me Ian Gillan )
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Re: Deep Purple

Oh busave.!!!!!!!
Kaloresit e tryezes te rrumbullaket te rock-ut.
ke pas plotsisht te drejt ku me pate than : se per ne Shqiptaret Deep Purple ishin shkronja A e alfabetit te Rock-ut ...:)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Përgjigje e: Re: Deep Purple

ke pas plotsisht te drejt ku me pate than : se per ne Shqiptaret Deep Purple ishin shkronja A e alfabetit te Rock-ut ...:)
Njé shoku im Busave thoshte:Ne Tiran,dy gjera nuk duhet te thuash qe nuk i njoh,qéndrén o sheshin e Dee-pat...

Edhe e thoshte,se nuk i pelqenin...ne krahasim me grupet e tjera...
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Deep Purple

Deep People:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=9f7LwuVF8Oo"]YouTube - Deep Purple - Smoke On The Water w/ lyrics
normal,atehere ne te kaluaren...epo.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Deep Purple


me 1970 Deep Purple jan me dy antare te ri ne grup..Ian Gillan edhe Roger Glover ne bass gitare , ne kete vit lajmrohet nje stil i ri ne Rock muzikë stili Hard Rock edhe Heavy Metall , Deep Purrple ishin pioner te keti lloji muzikor .. edhe ata filluan te tingllojm Heavy ... ky ishte formacioni ashtuquajtun Mark II1970 Deep Purple in Rock
1971 Fireball
1972 Machine Head
1973 Who Do We Think We Are
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Deep Purple

per mi prezentue Led Zeppelin asht shum ma let se Deep Purple
se tek Led Zeppelin jan antaret e njejt prej formimit e deri ne fund ... kurse Deep Purple gati se ne secilin vje vit apo dy , kan pas ndryshime te antarve ... :) ; por per mikun tim Serafimin edhe te gjith adhuruesit e keti grupi do te mundohem qe ti them gjerat ma kryesore , kuptohet me ndihmen e juve


ne vitin 1975 , ne bas gitare ne vend te Roger Glover vjen Glenn Hughes ndersa vokal ne ved te Ian Gillan vjen David Coverdale , kurse ne vitin 1976 behet edhe nje ndryshim si gitarist kryesor ne vend te Ritchie Blackmore vjen Tommy Bolin...1973 - Glenn Hughes, Ritchie Blackmore, Ian Paice, Jon Lord and David Coverdale1974 Burn
1974 Stormbringer
1975 Come Taste the Band
1975 Made In Europe
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Deep Purple

per mi prezentue Led Zeppelin asht shum ma let se Deep Purple
se tek Led Zeppelin jan antaret e njejt prej formimit e deri ne fund ... kurse Deep Purple gati se ne secilin vje vit apo dy , kan pas ndryshime te antarve ... :) ; por per mikun tim Serafimin edhe te gjith adhuruesit e keti grupi do te mundohem qe ti them gjerat ma kryesore , kuptohet me ndihmen e juve
Busavata, unë si një i ''çmendur'', i grupeve në fjalë, nuk kam asnjë kundërshtim. Do shtoj dhe unë materiale të tjera në vazhdim, nuk do ta lë gjithë ngarkesën ty. Kam përkthyer disa materiale, sa ti redaktoj se e kam besdi ti hedh bruto, dua ti përpunoj njëherë dhe të hedhë esencën e historisë.

Punë të mbarë në vazhdim... :)
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,826
Pikët
113
Përgjigje e: Deep Purple

I bashkohem bashkeshkruajtesve,dhe vetem NETO.
LG
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Deep Purple

nga viti 1975 e deri ne vitin 1984 , grupi nuk egziston si Deep Purple ...
por antarët e gruipit jan shum aktiv , duke fitue eksperienca ne grupet e formuara :
Whitesnake , Rainbow edhe Ian Gillan Band ...
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Deep Purple

Busavata, unë si një i ''çmendur'', i grupeve në fjalë, nuk kam asnjë kundërshtim. Do shtoj dhe unë materiale të tjera në vazhdim, nuk do ta lë gjithë ngarkesën ty. Kam përkthyer disa materiale, sa ti redaktoj se e kam besdi ti hedh bruto, dua ti përpunoj njëherë dhe të hedhë esencën e historisë.

Punë të mbarë në vazhdim... :)

faliminderit SubZ :) ,
pershendetje SystmA
...po ku humbi Serafimi se ..:D
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Deep Purple

ne vitin 1984 riformohet grupi ne formacionin e dytë MarkII edhe del me nje album te shkelqyshem .. "Perfect Strangers"...dhe ky formacion vazhdon deri ne vitin 1989 .. ky vokal ne vend te Ian Gillan-it vjen Joe Lynn Turner , deri ne vitin 1992 . dikund ne vitin 1993 Ritchie Blackmore del nga grupi edhe e zavendeson ne fillim , Joe Satriani deri kah fundi i vitit 1994 ...pastaj vjen gitaristi Steve Morse...Deep Purple - 20041984 Perfect Strangers
1987 The House of Blue Light
1990 Slaves & Masters
1993 The Battle Rages On
1996 Purpendicular
1998 Abandon
2003 Bananas
2005 Rapture of the Deep
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Deep Purple

Busavata, mos duhen kaluar temat për grupet dhe anëtarët e grupve tek ''Klubi i fansave'', nëse jo atëherë më thuaj ta mbyll fare si nënforum. :)
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Deep Purple

Deep Purple kan ni popollaritet te madh ne rock muzik.Live-Album Made in Japan
me pelqen shum se ne ket koncert ndegjohet revolja e ni japanit se ban vetvrasje
duke e kenduar kengen Child in Time.albumet qe i pelqej te tyre jan,Deep Purple in Rock,Machine Head,Perfect Strangers,The House of Blue Light,kjo grup ka merita te mdhaja ne rock muzik.busavat e ki bah ni tem shum te mir te pershendes.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,126
Pikët
113
Përgjigje e: Deep Purple

pershedes busavaten, njohesin me te mire te gjigandeve te muzikes, te gjitha temat e tua jane great.
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Deep Purple

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Ot6Oo18F-pU&feature=fvst"]http://www.youtube.com/watch?v=Ot6Oo18F-pU&feature=fvstHIT LEGJENDAR
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Deep Purple

Busavat mir mrama do te ishte mir me pas mujt ian gilan edhe sot me bah zanin si perpara.

mirmrama Trestenik , e pleqnija i ka fajet aty :) ; sa per teknikë te zërit asht prej ma te mirve edhe sot...
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Deep Purple

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=YHgo0HEjZWU&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=YHgo0HEjZWU&feature=relatededhe ky ishte ni vokalist shum i mir
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Deep Purple

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ArOS_WsT1tw&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=ArOS_WsT1tw&feature=relatedBLAKMORE KTU LUAN MUZIK IRLANDEZE
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Deep Purple

busavat mir mrama do te ishte mir me pas mujt ian gilan edhe sot me bah zanin si perpara.

Mirmrama trestenik , e pleqnija i ka fajet aty :) ; sa per teknikë te zërit asht prej ma te mirve edhe sot...
mir e ke busavat se aj ujk i vjeter asht:
 
Top