• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDER ?

Denimi me Vdekje...

 • Pro

  Votes: 48 66.7%
 • Kunder

  Votes: 24 33.3%

 • Numri i votuesve
  72

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,978
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Zoti na krijoj te gjitheve njesoj, kush jam un qe i marr jeten dikujt??? bej te vuaj ate qe e ka lind, dhe un jetoj dhe familja ime vjen me takon sa her dua.

Jo, jo cdo gabim duhet me e pagujt ne kte dynja, ate tjetren se di nese e shof denimin apo jo.
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

ne shume raste do doja te egzistonte denimi me vdekje..jam totalisht pro per denimin me vdekje te pedofileve e perdhunuesve. nuk ka nje justifikim te vlefshem perse keta njerez duket te jetojne. ne rastin e vrasjeve do ishte mire te shihej rrethana ne te cilen ndodh vrasja. shpesh here njerezit vrasin per vetmbrojtje..
megjithate denimi me vdekje eshte nje argument mjaft delikat dhe eshte perdeorur gjithmone per popullaritet politik.mjafton te shohim denimet ne amerike
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,242
Pikët
63
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Me habiti pak rezultati, kur shumica e duan denimin me vdekje, gje qe nuk ndryshon asgje. Denim me vdekje=Denim me burg te perjetshem.
Nuk ulet kriminaliteti duke aplikuar denimin me vdekje. Perkundrazi shtohen viktimat dhe ne kete rast nga vete shteti.
(hej..kam votuar kunder, se mos ma ndryshon nai mod..)
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Me habiti pak rezultati, kur shumica e duan denimin me vdekje, gje qe nuk ndryshon asgje. Denim me vdekje=Denim me burg te perjetshem. Nuk ulet kriminaliteti duke aplikuar denimin me vdekje. Perkundrazi shtohen viktimat dhe ne kete rast nga vete shteti.
ketu gabohesh, sipas meje ka shume ndryshim. burgim te perjetshem do te thote qe shteti ate njeri qe ka kryer nje krim , ta mbaje me buke, me rroba,e ti jape nje krevat per gjate gjithe jetes se tij dhe e gjitha kjo eshte e mundur nga taksat qe populli paguan. tani sipas teje do ishte e drejte qe dikush qe me ka vrare apo perdhunuar dike, une duhet dhe tepaguaj per ta veshur, ushqyer dhe fjetur, duke i garantuar mundesisht dhe mbrojtjen e tij???? une them qe jo, nuk eshte aspak e drejte..ah dhe mbi te gjitha eshte e mundur qe pas disa vitesh ai kriminel te dale nga burgu ''per sjellje te mire'' apo thjesht sepse burgjet jane aq plot sa eshte e nevojshme te leshojne dike, dhe dihet fare mire, qe nga burgu nuk del kurre ai qe eshte denuar per ndonje idiotesi te vogel, por dalin gjithmone kriminelet, ata qe kane para.
te denosh me vdekje nje kriminel do te thote ti heqesh mundesine te kryej nje krim tjeter ne te ardhmen , sepse veshtire eshte te besh dicka heren e pare, heren e dyte ka me shije gjithcka;te kesh ne qarkullim nje kriminel me pak, dhe nje te pafajshem gjalle.
dhe duke pare anen ekonimike, do te thote shume me pak shpenzime.

ah po dhe dicka tjeter: nje kriminel nuk mund te jete kurre nje viktime.
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,242
Pikët
63
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

ketu gabohesh, sipas meje ka shume ndryshim. burgim te perjetshem do te thote qe shteti ate njeri qe ka kryer nje krim , ta mbaje me buke, me rroba,e ti jape nje krevat per gjate gjithe jetes se tij dhe e gjitha kjo eshte e mundur nga taksat qe populli paguan. tani sipas teje do ishte e drejte qe dikush qe me ka vrare apo perdhunuar dike, une duhet dhe tepaguaj per ta veshur, ushqyer dhe fjetur, duke i garantuar mundesisht dhe mbrojtjen e tij???? une them qe jo, nuk eshte aspak e drejte..ah dhe mbi te gjitha eshte e mundur qe pas disa vitesh ai kriminel te dale nga burgu ''per sjellje te mire'' apo thjesht sepse burgjet jane aq plot sa eshte e nevojshme te leshojne dike, dhe dihet fare mire, qe nga burgu nuk del kurre ai qe eshte denuar per ndonje idiotesi te vogel, por dalin gjithmone kriminelet, ata qe kane para.
te denosh me vdekje nje kriminel do te thote ti heqesh mundesine te kryej nje krim tjeter ne te ardhmen , sepse veshtire eshte te besh dicka heren e pare, heren e dyte ka me shije gjithcka;te kesh ne qarkullim nje kriminel me pak, dhe nje te pafajshem gjalle.
dhe duke pare anen ekonimike, do te thote shume me pak shpenzime.

ah po dhe dicka tjeter: nje kriminel nuk mund te jete kurre nje viktime.
Sado i korruptuar te jete shteti, prape se prape vrasesit kane marre denime te renda, deri ne burgim te perjetshem. Veshtire eshte te dale me para sepse korrupsioni zbulohet menjehere, eshte shume flagrant ne kete rast. Per pagesat jetesore kjo kerkon zgjidhje te pergjithshme, pasi shteti paguan edhe per nje hajdut te burgosur me 10 vjet a me teper burg. Ketu ka vend per diskutim, dakord.
Por, une nuk e perjashtoj ndryshimin e njeriut. Une besoj ne permiresimin e tij, keshtu qe jo ne te gjitha rastet, cdo vrases i burgosur, lirohet nga burgu "vrases". Ketu po qe duhet te shtohet roli edukues i shtetit gjate vuajtjes se denimit per te burgosurit.

Fatkeqesia e familjes se viktimes, nuk vihet ne vend nepermjet hakmarrjes, qofte kjo edhe shteterore.
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,012
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

ne fakt persa i perket denimit me vdekje per dike qe ka vrare ,sic e kam thene dhe me lart , do e vleresoja ne baze te rrethanave, se vrasjet mund te ndodhin dhe per vetembrojte..por nje njeri qe ka perdhunuar apo nje pedofil qe ka vene dore mbi femije,pra gjithcka ketu eshte bere me vetedije e paramendim, si mund te mendoj qe nje dite mund te ndryshoje??? atyre njerezve denimin me vdekje do ja jepja pa gjygj fare.
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Jam kunder denimit me vdekje nje arsyje eshte se ndodhin dhe gabime dhe mund te ekzekutohet nje i pafajshem.
Kur denohet vrasja si mund ta denosh me vdekje nje person dhe ve ne zbatim vrasjen qe ti e ndalon!
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,242
Pikët
63
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

nje njeri qe ka perdhunuar apo nje pedofil qe ka vene dore mbi femije,pra gjithcka ketu eshte bere me vetedije e paramendim, si mund te mendoj qe nje dite mund te ndryshoje??? atyre njerezve denimin me vdekje do ja jepja pa gjygj fare.
Edhe atje ku ekziston denimi me vdekje ne keto raste ai nuk jepet, por vetem kur ka viktima. Pervec vendeve islamike qe e japin ne baze te sharias.
Ndryshimi nuk perjashtohet per askend. Po..pa gjyq...dakord por duhet te mos jete me ky sistem, bile as ai i komunizmit..
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

burgim te perjetshem do te thote qe shteti ate njeri qe ka kryer nje krim , ta mbaje me buke, me rroba,e ti jape nje krevat per gjate gjithe jetes se tij dhe e gjitha kjo eshte e mundur nga taksat qe populli paguan.
Populli paguan taksa qe ata te qendrojne ne burg dhe te vuajne atje, nese nje ndonjeri qe e ka vuajtur burgun pyete dhe do ta kuptosh se sa ka vuajtur ne burg.

por nje njeri qe ka perdhunuar apo nje pedofil qe ka vene dore mbi femije,pra gjithcka ketu eshte bere me vetedije e paramendim, si mund te mendoj qe nje dite mund te ndryshoje??? atyre njerezve denimin me vdekje do ja jepja pa gjygj fare.
Te garantoj une qe ne burg keta tipa do vuajne me shume, perdhunusit dhe pedofilet nuk i pranojne as te burgosurit po i prozvalin, i rrahin ju pashtyjne ne ushqim dhe disa gjera te tjera qe nuk me lejohet ti them per keto te siguroj qe ndodhin ne burg.
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,242
Pikët
63
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

dhe disa gjera te tjera qe nuk me lejohet ti them per keto te siguroj qe ndodhin ne burg.
Nese vazhdojne keto gjera edhe sot, burgjet kane marre fund,...nuk jane me institucione edukimi
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Ilia une nuk i shikoj burgjet si institucione edukimi pavaresisht se mund te jene te tille, nuk besoj se mund te edukohet nje serial killer, nje trafikant droge apo nje pedofil !?
Kur behet fjale per edukim do te thote qe ti ta nxjeresh perseri ne jeten jashte burgut jo ta mbash ne burgim te perjetshem se i bie per c'far ta edukosh!
Institucion edukimi une mund te quaj burgjet e te miturve.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

sigurisht pro
kunder vetem per pedofilet sepse ata trajtohen sic duhet ne burg;)
ju a marin shpirtin avash avash me te njejten menyre

njerezit me denime te tjera burgu nuk i edukon sic duhet per kundrazi ata dalin me te eger qe atje.......
jam pro burgit ne shtepi
disa ligje ne suedi per denime te vogla
keshtu do paguanim me pak taksa per te burgosurit me denime te vogla
 

Barnaba

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 26, 2010
Postime
83
Pikët
0
Vendndodhja
Tirone
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Pro ,se burgjet jane kthy ne hotele me 5 yje. Krijo dhe familje po deshe :D
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,121
Pikët
113
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Pa diskutim PO.
Sepse rrine urte te tjeret...
@Ilia Spiro
Burgu eshte shkolle edukimi,drejt
por eshte dhe shkolle qe perfeksionohesh si kriminel(shkruaj per vrases dhe pedofila).
Per keta nuk ka meshire(mendimi im)sepse te tjereve ja u ka dhene te drejten XY apo Zeta qe erdhen ne jete,dhe ai(ata)kane te drejte te ja marri(n).
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

gjitnje kam qene kunder po tash tham me nje te madhe Pro
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
5,555
Pikët
113
Vendndodhja
Krypton
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Un jam kundra denimit me vdekeje.Ndaj te njejten mendim me nje nga anetaret e forumit ton: Un jam kundra, sepse jeten e ka dhen perendia dhe ka te drejt vetem ajo ta heqe, ai qe e meriton denimin me vdekje me mir lere gjall se vuan me shum se vdekja.. ta vrasesh i ben vetem nje nder, lere ti laj ktu ëdo gje te vuaj deri sa te vdes vet..
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,121
Pikët
113
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Un jam kundra denimit me vdekeje.Ndaj te njejten mendim me nje nga anetaret e forumit ton: Un jam kundra, sepse jeten e ka dhen perendia dhe ka te drejt vetem ajo ta heqe, ai qe e meriton denimin me vdekje me mir lere gjall se vuan me shum se vdekja.. ta vrasesh i ben vetem nje nder, lere ti laj ktu ëdo gje te vuaj deri sa te vdes vet..
Me gjithe respektin qe kam,keta plehrat nuk edukohen.....sepse po ti lesh te gjalle kryejne te njejtin krim mbasi edukohen ne burg!!!!
Nuk kane keto lloj gjinish vrasje ndergjegjeje apo behen pishman,keta asgjesohen sepse pikerisht perendia ja u ka dhene jeten te tjereve.
 

Xhenet

Amoureus ❤️♥️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
4,463
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Jam pro,me mire nje kriminel se sa shkaku tij shume viktima.
E ata qe e meritojn denimin me vdekje per mua jan!

Pedofilat,kriminelet e luftes dhe psikopatet!
 

livja

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 29, 2010
Postime
51
Pikët
0
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

Prooooooo Pastaj varet nga rethana,qe mund te jet kryer krimi.plus qe duke u aprovuar denimi me vdekje,do ulet numri i vrasjeve.para se te veprojne do mendohen shum here.kush vret,abuzon me te miturit,etj e meriton kete denim............
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Denimi me Vdekje...PRO apo KUNDERë

kush ka deshire le te vije ndonje xhiro nga athina te bej ndonje pisllek
se falen 5 vjet burg ne cdo te burgosur
ky papandreu na doli shume largehaha
 
Top