• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dialekte!

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,952
Pikët
113
Vërtet pirato? 🙄
si forme krahasuese kur theksohet diçka jashte normales, e qe perdoret edhe ne kuptimin: me u shashtrisen, se nuk ta jap, nuk mund e kryen nje pune etj.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,273
Pikët
113
si forme krahasuese kur theksohet diçka jashte normales, e qe perdoret edhe ne kuptimin: me u shashtrisen, se nuk ta jap, nuk mund e kryen nje pune etj.
Se mos ka një kuptim tjeter.
Psh
Ti me shashtrisen (çmende) mua 🙄
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,952
Pikët
113
Se mos ka një kuptim tjeter.
Psh
Ti me shashtrisen (çmende) mua 🙄
Edhe ne ate kuptim mund te perdoret, ndersa
ajo çmendja, perdoret edhe si; tranohem (çmendem) nga gezimi nga frika.
 

Jorina

V.I.P
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,159
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
se di hic ku te nejsi a pi ka struga e teposht a knej nga pjesa orqushit :D
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,724
Pikët
113
Aha ... qeka shastis...
Hutoj me i llaf... se mos nuk është dialekt por turqizmë
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,254
Pikët
113
"Shashtrisna"

A është vertet shqip?
Edhe Shkodrant e perdorin, eshte fjale Gege me siguri.

KËNGË SHKODRANE - HIJE T’BAJNË MORI QERPIK’T

Oh hije t’bajnë mori qerpik’t-e
Asaman o mori mollë!
I: Oh na i shashtrise gjithë ashik’t-e
Qi s’na u le o derman-e. :I
Oh, synin zi me gojë s’më flet
Asaman, o mori mollë!
Oh shpirtin tem ta laç në dorë
Fol e qesh o me gojë.
Oh gjithë nata me ty më shkoi
Me ty bashkë tuj bisedu’
Oh, sa herë n’andërr t’shof
Për ty rri tuj mendu
 
Top