• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Diamanti që vlen 20 milionë euro

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Një diamant i rrallë rozë, 78 karatësh, do të ketë ankandin në Gjenevë më 16 nëntor, ka njoftuar Shtëpia e Ankandeve Britanike. Diamanti më ngjyrë dhe pastërti të jashtëzakonshme është certifikuar si “dashuroj pinkun intensiv” nga instituti amerikan (Gia) dhe vlera e tij është të paktën 20 milionë euro.

Guri i tipit Iia (kategori që përfaqëson më pak se 2 % të diamanteve në treg), është blerë 60 vjet më parë nga bizhuteristi amerikan Harry Wiston dhe prej atëherë ka mbetur në një koleksion privat pa u shitur asnjëherë.

Diamanti do të ekspozohet prej 6 tetorit në Sotheby’s në Hong Kong dhe do të shëtisë në disa kryeqytete të botës përpara se të arrijë në ankand në Gjenevë.
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,195
Pikët
113
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

I want this , ndonje qe ka deshir te ma blej haha
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

po nisem per ne gjeneve :p hahahahahha wal po deshe hajde :D
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,195
Pikët
113
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

Sea si thu e vjedhim me mir , se sdoli nje qe tna e blej , un sdu me thy cekun per kaq pak hahahahaaha
 

Marina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 27, 2010
Postime
676
Pikët
0
Vendndodhja
N'prishtin
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

Sikur te ma kishin ber dhurat kte sdo ishte keq :p
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Diamanti më i madh i verdhë në botë shitet për 14.5 milionë sfr

Diamanti më i madh i verdhë në botë shitet për 14.5 milionë sfr

Nga Redaktor/K.S {15/05/2014}diamantBëhet fjalë për shumën më të lartë që është dhënë ndonjëherë për një gur të kësaj ngjyre. Diamanti i verdhë i quajtur “Graff Vivid Yellow” ka saktësisht 100.09 karat. Diamanti kishte dalë në ankand, që ishte organizuar nga shtëpia e ankandeve “Sotheby” në Gjenevë. “Graff Vivid Yellow” është një nga diamantet më të mëdha të verdhë në botë. Megjithatë, shitja kishte ndodhur vetëm në përpjekjen e dytë, sepse herën e parë ishin ofruar vetëm 12.6 milionë franga, që ishte nën çmimin e vlerësuar raporton Albinfo. Një tjetër xhevahir i ankandit nuk ka gjetur blerës. Diamanti “De la Victoire”, që ishte zbuluar në vitin 1945 në një minierë në Afrikën e Jugut, ka 31,34 karat. Sido që të jetë, thuhet të jenë mbledhur më shumë se 120 milionë franga zvicerane në një mbrëmje ankandi. Një total prej 525 objekteve u shitën në ankandin e Gjenevës “Sotheby”. Të mërkurën konkurrenti tjetër “Christie”, po ashtu në Gjenevë, kishte sjellë diamantin “Blue” me 13.22 karat, që mund të shitet deri 25 milionë dollarë. Të dy shtëpitë e ankandeve organizojnë çdo vit në muajin maj dhe në nëntor ankandet më të mëdha në
 

E**A**

V.I.P
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
7,528
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

Kuriozitet vertete. Por nuk e kuptoj si mund te heqesh dore nga nje sasi e tille parash dhe (zgjedhje te tjera si mund t'i shpenzosh) ne kembim te ketij diamanti apo te tjerave gjera me vlere kaq te larte :)
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,124
Pikët
113
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

S'mund te tejkaloj 19 million !
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Diamanti që vlen 20 milionë euro

Kuriozitet vertete. Por nuk e kuptoj si mund te heqesh dore nga nje sasi e tille parash dhe (zgjedhje te tjera si mund t'i shpenzosh) ne kembim te ketij diamanti apo te tjerave gjera me vlere kaq te larte :)
Me blerjen e këtij diamanti arrihen dy qëllime:

1. gëzon ndonjë fisnike dhe
2. investon të hollat që nuk di se çka të bëjë me to.
 
Top