• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dieta e vërtetë, çelësi ADN-ja

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113


Një nga problemet më të mëdha të botës perëndimore është padyshim obeziteti dhe mbipesha por deri tani askush nuk ka arritur të gjejë një formulë të saktë si të humbasim kilogramët e tepërt.

Por pas një kërkimi të fundit që kanë bërë shkencëtarët italianë, ata kanë dalë në përfundimin se receta për dobësimin e gjithësecilit është e ndryshme, e bazuar në “nutrigjenetikë”. Kjo do të thotë se vetëm ADN-ja jonë mund të na tregojë recetën e vërtetë për të hequr kilet e tepërta.

Studimi është bërë në Firenze, ku shkencëtarët thonë se dieta duhet të jetë në përpjestim të drejtë me strukturën gjenetike dhe atë që na imponon ajo. Prandaj, për cdo njeri me probleme mbipeshe mund të aplikohen dieta të vecanta në bazë të ADN-së së tyre.
 
Top