• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa nga cilesite e akullores ne trupin tone

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Ne Zelande te Re ka filluar studimi klinik i akullores, i cili pritet te ndihmoje ne evitimin e efekteve te pakendshme anesore te kimioterapise tek pacientet e semure nga kanceri.

E zhvilluar ne bashkepunim te kompanise se qumeshtit ‘Fonterra’ dhe universitetit te Oklendit, akullorja do te testohet ne menyre klinike, per t’u pare veprimi i saj ne luften kunder anemise dhe diarrese te shkaktuara nga kimioterapia. Akullorja e quajtur ‘ReCharge’ gjithashtu pritet te ndihmoje ne pengimin e humbjes se peshes dhe dobesimit te sistemit imun tek keta paciente.

Mjeket nga Zelanda e Re kerkojme 200 vullnetare te cilet ne dite do te hane 100 grame te kesaj akulloreje me shije dredheze. ‘ReCharge’ ka shenuar rezultate te mira ne testimet laboratorike dhe eshte verejtur se me perberjet e saj aktive, ne mase te madhe jane zvogeluar veprimet e kimioterapise ne humbjen e peshes dhe demtimin e mukozes se lukthit dhe zorreve. Rezultatet e studimeve klinike ne paciente pritet te zbardhen brenda nje viti.
 
Top