• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa nga fiset shqiptare !!

Kimi04

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 11, 2020
Postime
13
Pikët
3
Dija e Gashit ...
Syni i Krasniqes ...
Besa e Berishës ...
Trimëria e Kelmendit ...
Ashpërsia e Shalës ...
Mprehtësia e Thaçit ...
Etj etj etj ...

Pa dashur të krijoj " mejdan " në mes komentuesve, doja paksa një çasje proaktive nga ju të nderuar
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Une vij prej Sopiajve, jemi nje familje e vogel por teper kompakte, si duket kemi te njejtin paraardhes me Berishen. Diku para 800-900 viteve Sopiajt dhe Berishajt ndajne te njejtin paraardhes.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Lej keto fis bre burr se 2020 eshte. Neper Kosove duhet me pas edhe shume Shqiptar qe nuk i takojn as nje fis besoj, sidomos ne Dukagjin. Ket e she edhe nga fakti qe ka pas Shqiptar ne Kosove para qe jan formu shumica nga keto fiset.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Lej keto fis bre burr se 2020 eshte. Neper Kosove duhet me pas edhe shume Shqiptar qe nuk i takojn as nje fis besoj, sidomos ne Dukagjin. Ket e she edhe nga fakti qe ka pas Shqiptar ne Kosove para qe jan formu shumica nga keto fiset.
Eshte e vertete ajo qe thua. Nuk vlejne me ne kohen moderne. Por, asokohe kane qene kohna te veshtira, per te mbijetuar jane mbledhur ne vllazeri apo si i quajme ne fise.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
28,096
Pikët
113
Dija e Gashit ...
Syni i Krasniqes ...
Besa e Berishës ...
Trimëria e Kelmendit ...
Ashpërsia e Shalës ...
Mprehtësia e Thaçit ...
Etj etj etj ...

Pa dashur të krijoj " mejdan " në mes komentuesve, doja paksa një çasje proaktive nga ju të nderuar
Po ne jug nuk ka fise??

duket sikur po flet per Tropojen:p
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,505
Pikët
113
Lej keto fis bre burr se 2020 eshte. Neper Kosove duhet me pas edhe shume Shqiptar qe nuk i takojn as nje fis besoj, sidomos ne Dukagjin. Ket e she edhe nga fakti qe ka pas Shqiptar ne Kosove para qe jan formu shumica nga keto fiset.
Fiset mire eshte mu dit, ne Kosove pjesa derrmuse eshte Gash, Krasniq dhe Bytyq, tjerat jane me pak, edhe Kelmend ka.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
28,096
Pikët
113
Une e kam thene disa. Dhe tani ju plotesoni.
Tropoja eshte vetem nje pjese, dhe ketu perfshihen me shume se gjysma e Shqiptarise. Respekt Tropojes edhe Jugut padyshim ?
Nuk di ne Fakt!
Thjeshte me aq sa mar vesh une
Gashi
Krasniqe
Shale
Berishe
Bytyc
Jane te tropojes
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Eshte e vertete ajo qe thua. Nuk vlejne me ne kohen moderne. Por, asokohe kane qene kohna te veshtira, per te mbijetuar jane mbledhur ne vllazeri apo si i quajme ne fise.
E di po bej pak shaka xD

Sipas Noel Malcolm keto fiset jan formu kur kan ardh Osmanet, nga rezultati principatat Shqiptare jan rrezu apo perandoria e Dushanit. Interesant se do e kan ne histori qe kan ardh nga Kosova nga rezultati okupimi Osman.

po kan qene per mbrojtje. ka pas shqiptar qe ju kan vesh keto fise per mbrojtje qe origjinal nuk e kan prejardhjen nga keto fise.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,213
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Nuk di ne Fakt!
Thjeshte me aq sa mar vesh une
Gashi
Krasniqe
Shale
Berishe
Bytyc
Jane te tropojes
Ke të drejtë. Në Tropojë një krahinë e tërë quhe Krahina e Gashit. Këtu do të shtoj edhe dicka, për acajaket e këtij fisi...
Gashjanët¨në Kosovë kanë ardhur nga Tropoja, Së pari në Carrabreg ë Deçanit, pastaj në Kryshevc të Skënderajat dhe në Verbovc të Drenasit.
Familja ime/Gashi është në Tërstenik, me këtë ardhje: babagjyshi im ka lindur në Kryshevc, por meqë mbeti jetim erdhi te dajat në Tërstenik, Të gjithë të tjerët kemi lindur në Tërsteink. Fëmijët e mi në Drenas, ndërsa nipat dhe mbesa e mia në Danimarkë...
Pra ky rrugëtim nis nga Tropoja e deri në Danimarkë.

* për temën: po të ishte hapur si historik i fiseve edhe mund të hapej si temë, por me ato që ke përshkruar e që kryesisht ndjellin ngatërresa ... nuk ia vlen. Një fjalë thotë: Nuk ka fis, pa një pis! që i bie: cdo fis ka njerëz të mirë e të ligj!
Është viti 2020 dhe roli i fiseve në këtë kohë është i papërfillshëm!
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
E di po bej pak shaka xD

Sipas Noel Malcolm keto fiset jan formu kur kan ardh Osmanet, nga rezultati principatat Shqiptare jan rrezu apo perandoria e Dushanit. Interesant se do e kan ne histori qe kan ardh nga Kosova nga rezultati okupimi Osman.

po kan qene per mbrojtje. ka pas shqiptar qe ju kan vesh keto fise per mbrojtje qe origjinal nuk e kan prejardhjen nga keto fise.
Po eshte e vertete, dita dites me shume jemi tu kuptu se cka ka ndodh ne fakt. Pandemia e Justinianit ka qene ne fakt kataklizme shume e madhe. Gjate kesaj periudhe mendoj qe Shqiptart kane fillu te jetojne me shume neper male, ka pas tkurrje te popullates.

The plague pandemic in 541–543 and successive outbreaks of the disease till the latter half of the 8th century caused a deep demographic crisis in the Eastern Roman Empire. The most important effects of the plague were a shortage of manpower and a growing importance of marginal barbarian populations, which had suffered less or not at all from the disease. Demographic, political and economic consequences of the pandemic likely caused or at least facilitated Slavic expansion in the Balkans between the 6th and 8th century. The Slavs began to raid intensively and then settle the European provinces of the Roman Empire soon after the first outbreak of the plague and available textual evidence suggests that this region was depopulated by the disease and neglected by the government. During the 7th century, the Empire’s administration and economy collapsed due to the effects of the plague and the existing system of land taxation and central provisioning of professional armies must have been replaced by regional organization of territorial troops recruited from free peasant farmers. In the new circumstances, the Slavs, who had in the meantime re-populated the Balkans, constituted an abundant source of manpower for a restored Empire.

 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
E di po bej pak shaka xD

Sipas Noel Malcolm keto fiset jan formu kur kan ardh Osmanet, nga rezultati principatat Shqiptare jan rrezu apo perandoria e Dushanit. Interesant se do e kan ne histori qe kan ardh nga Kosova nga rezultati okupimi Osman.

po kan qene per mbrojtje. ka pas shqiptar qe ju kan vesh keto fise per mbrojtje qe origjinal nuk e kan prejardhjen nga keto fise.
Na ke hequr mëndjen me këtë Malcolm. E kë bërë sikur është Papa i Romës dhe librat e tij sikur janë Bibla apo ungjinj.
Shqiptarët në Kosovë dhe më gjerë në ish-Jugosllavi janë vendas. Patjetër që lëvizje brenda këtyre territoreve shqiptare të fiseve të ndryshme Shqiptare ka pasur. E gjithë historia e njerëzimit është thjesht lëvizje të çrregullta apo të organizuara të popullsive. Por Shqiptarët janë atje më parë se serbët dhe kanë qenë gjithë kohës. "Gjyshi" Malcolm deshi dhe ja dha tokat Shqiptare serbisë dhe patjetër këtë e justifikoi me "artikuj shkencorë" pa fund. Tani ja do puna dhe ndërron pllakën.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Po eshte e vertete, dita dites me shume jemi tu kuptu se cka ka ndodh ne fakt. Pandemia e Justinianit ka qene ne fakt kataklizme shume e madhe. Gjate kesaj periudhe mendoj qe Shqiptart kane fillu te jetojne me shume neper male, ka pas tkurrje te popullates.
This might explain why back then Albanians and even the Vlachs were shown mainly to be a smaller population and that Albanians have grown from a small population. Especially a much smaller population compared to the Slavs. The Slavs such as the Bulgarians and Serbs that invaded these lands and held large empires were far more numerous than the natives. Albanians mainly survived in the mountains of Albania where some Albanian noble families arose and various Albanian principalities were formed but that were much smaller compared to the Slav. Also a smaller population of Albanians survived in the Kosovo region and seem to of eventually expanded into a considerable number, by the 1600's at least most of Western Kosova was Albanian. No evidence suggest these people had even come from Northern Albania. Large groups of Malsors came into Kosova later from the 18th century and on wards.

I think it is a similar case for Macedonia. Smaller pockets of Albanians were living in it's Western parts. We were a much smaller population than the invaders.

It's interesting because Noel Malcolm in his book argues the Vlachs originated in the Kosovo region in close proximity to Albanians and a population of Vlachs were still living there up until the Ottoman conquest until they moved out as shown by the defter of Brankovic.
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Po nuk i ka kap ata pandemia se kane jetu me ne veri, dhe kane patur popullate fresh. Pandemia e Justinianit mendohet ti kete vrare diku prej 30 deri ne 50 miljon njerez.

The Justinian plague struck in the sixth century and is estimated to have killed between 30 and 50 million people—about half the world's population at that time—as it spread across Asia, North Africa, Arabia, and Europe.

Source
Konstantinopoli ka qene qendra e shperndarjes, kjo e ka kap edhe Ballkanin.

E shef si nje bakterje e ndryshon kahjen e historise? Sllavet zhvendosen ne Ballkan, Arabet pushtojne Lindjen e Mesme dhe Afriken e Veriut. E gjithe kjo ndodh menjeher mbas kesaj ngjarje, ngaqe eshte kriju nje vakum i madhe.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
45,988
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Kam degjuar shume ne pergjithesi per fisin “ Bajraktari “ ne Albania.

Is it an original Tribe ?
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,910
Pikët
113
Meqe ra dhafja; Berishe 4llajf ever ??

ja se çfare thote ai gjali i Berishave.

5-6 breza mbajne mbiemrin Berishe para kohes Lek Dukagjinit, qe i bie qe turku tartarosalqiqomongol ? as qe e ka ditur ne cilin drejtim i bie ballkani nderkohe Berisha ever aty ?

A e din se Osmanet kane pas urdheru mos me I dhene kush vajze asnje Berishasi per 20 vite, pastaj na ka dhene nje fis i ardhur nga Bobi i Shales, ketej mbi Shkoder. Na ka dhene edhe Merturi, sepse ishin larguar 10 breza, ndersa edhe vete Merturi eshte Berishe.

Sipas Hahnit " Pothuajse të gjithë banorët e Karadakut janë Berishë". Hahni kishte hasur 7 vëllazëri të fisit Berishë në Kosovë të cilat janë : 1- Asqur, 2- Alishiqa, 3- Doda, 4- Mertur, 5- Livosh, 6- Kuç, 7- Gec. Këto degë ndahen më pas në njësi akoma më të vogla.

Tjetra kur kane vajtur ata Berishajt te bejne xhiron ne Venedik per Valentinsday dhe te porosisnin pizza Vezuvio te ajo pizzeria prane shkalleve ? shif edhe fustanin qe ka blere dhurate ?
 

Attachments

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,167
Pikët
113
Meqe ra dhafja; Berishe 4llajf ever ??

ja se çfare thote ai gjali i Berishave.

5-6 breza mbajne mbiemrin Berishe para kohes Lek Dukagjinit, qe i bie qe turku tartarosalqiqomongol ? as qe e ka ditur ne cilin drejtim i bie ballkani nderkohe Berisha ever aty ?

A e din se Osmanet kane pas urdheru mos me I dhene kush vajze asnje Berishasi per 20 vite, pastaj na ka dhene nje fis i ardhur nga Bobi i Shales, ketej mbi Shkoder. Na ka dhene edhe Merturi, sepse ishin larguar 10 breza, ndersa edhe vete Merturi eshte Berishe.

Sipas Hahnit " Pothuajse të gjithë banorët e Karadakut janë Berishë". Hahni kishte hasur 7 vëllazëri të fisit Berishë në Kosovë të cilat janë : 1- Asqur, 2- Alishiqa, 3- Doda, 4- Mertur, 5- Livosh, 6- Kuç, 7- Gec. Këto degë ndahen më pas në njësi akoma më të vogla.

Tjetra kur kane vajtur ata Berishajt te bejne xhiron ne Venedik per Valentinsday dhe te porosisnin pizza Vezuvio te ajo pizzeria prane shkalleve ? shif edhe fustanin qe ka blere dhurate ?
Boni shtet ju hongert dreqi Leni fiset indogjene
 
Top