• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa nga fiset shqiptare !!

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,208
Pikët
113
Jane duke i ndrequr listat edhe do te aplikojne te fiset e veriut 🤣 se thone qe i kane sjellur me anije aty dhe i ka zbarkuar njeri, duke ju thene pritni icik dhe ja kishte mbathur. Nga trauma hala nuk dine te tregojne kush i sodhi? 😂
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,815
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Jane duke i ndrequr listat edhe do te aplikojne te fiset e veriut 🤣 se thone qe i kane sjellur me anije aty dhe i ka zbarkuar njeri, duke ju thene pritni icik dhe ja kishte mbathur. Nga trauma hala nuk dine te tregojne kush i sodhi? 😂
Mos ú tùt se Vatikani i ka në regjistra të tana familjet.
Mirepo Pirat, mos u gzo aqë shpejtë se as veriu sa flori.
Per tu hakmarrur ndaj Tokave të Skenderbeut, osmanlit sollen plote grupe etnike prej Persis/Irani, Iraki, Siria, Libani, Egjypti, Tunizia e ndoshta edhe Maroku... Krejt perfundojne me ''olli'' makolli, devolli, gjikolli sheholli agolli... Etj.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,208
Pikët
113
Mos ú tùt se Vatikani i ka në regjistra të tana familjet.
Mirepo Pirat, mos u gzo aqë shpejtë se as veriu sa flori.
Per tu hakmarrur ndaj Tokave të Skenderbeut, osmanlit sollen plote grupe etnike prej Persis/Irani, Iraki, Siria, Libani, Egjypti, Tunizia e ndoshta edhe Maroku... Krejt perfundojne me ''olli'' makolli, devolli, gjikolli sheholli agolli... Etj.
Te neve me qashtu gola nuk ka dhe garant nuk ka mundur te jete as Iran, as marocco e as egjiptian. Ngaqe ne gjealogjine e trungut te arres 🤣 nuk ka asnje hasan, hysen e as qashtu emra ertukul te mbaruar 😂 qe figuron.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
8,049
Pikët
113
Pirati, nuk mendoj qe Osmanet kane dhene urdher qe mos ti ipen vajza Berishve, ngaqe Berisht jane futur ne lufte me Mahmut Pashe Begollin e Pejes, nje Shqiptar shume i fuqishem ne Perandorine Osmane, ndoshta personi me i fuqishem ne Ballkan ne shekullin XVII. Ndoshta ky i fundit ka dhene ate urdher.

Begolli futet ne lufte me Berishen, ngaqe Berisha ishin familja me e madhe dhe e fuqishme Shqiptare, ishin katolik dhe shume te aferm me Venecin, Begolli jau djeg shtepit dhe kishat Berishve, i skllavizon grat dhe femijet e tyre dhe i shet ne Anadoll.

Mem Doda i Berishve dhe nje djal nga Shllaku i Shkodres e vrasin Begollin si shenje hakmarrje.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,208
Pikët
113
Pirati, nuk mendoj qe Osmanet kane dhene urdher qe mos ti ipen vajza Berishve, ngaqe Berisht jane futur ne lufte me Mahmut Pashe Begollin e Pejes, nje Shqiptar shume i fuqishem ne Perandorine Osmane, ndoshta personi me i fuqishem ne Ballkan ne shekullin XVII. Ndoshta ky i fundit ka dhene ate urdher.

Begolli futet ne lufte me Berishen, ngaqe Berisha ishin familja me e madhe dhe e fuqishme Shqiptare, ishin katolik dhe shume te aferm me Venecin, Begolli jau djeg shtepit dhe kishat Berishve, i skllavizon grat dhe femijet e tyre dhe i shet ne Anadoll.

Mem Doda i Berishve dhe nje djal nga Shllaku i Shkodres e vrasin Begollin si shenje hakmarrje.
Qello, qello se çfare thote.
 

Attachments

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,815
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Te tana dokumentet si dhe rrezfimet gojore perputhen deri dikun, nuk zbresin ma poshtë se 1645-ta, kurse ''shkreli'' piperi e fise tjera permenden te missionaret frank.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,815
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Pra, duhet ta pranojmi se prej dates 1608 deri me 1703 paska patur shperndarje dhe ardhje të arbanasve të kohes së Skenderbeut... Pas tij gjithqka po dyshohet...
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,815
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Edhe ky po thotë të njejten gjë, ardhje (u sollen migrant nga tana anet, po shkoj çrrkezet dhe hashkalit, ndoshta oset e ingusht..
Si e nga u shkrin këta ?
Harrova të sjellë deshmi gojore se Kelmendi ska lidhje me ''klementin'' por me një Mikelin I ardhur nga Milano.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,208
Pikët
113
Edhe ky po thotë të njejten gjë, ardhje (u sollen migrant nga tana anet, po shkoj çrrkezet dhe hashkalit, ndoshta oset e ingusht..
Si e nga u shkrin këta ?
Harrova të sjellë deshmi gojore se Kelmendi ska lidhje me ''klementin'' por me një Mikelin I ardhur nga Milano.
Ore zoteri e kupton ti apo jo shqipen :unsure: 😂 se perseri do thoni na bejne raçistin per dialektin.

Nuk ka Shqiptar-Gege qe te mos i perkase nje Fisi te caktuar,pervec koloneve osmane, egjiptiane, rome,cerkeze dhe ashkali qe jane vendosur dhunshem ne disa nga vendbanimet tona kryesore dhe normalisht qe ato do te qendrojne gjithmone si nje"mish i huaj"ne trupin tone te shendetshem Iliro-Arbnor...

Ja edhe perkthimin sipas fjalorthit nga dialekti kosovare- ne ura vajgurore dialekt``fumato``
Tek fillimi i fjalise e thote qe ne dhafin e pare shume qarte dhe preçiz, qe nuk ka Gege, qe nuk i perket nje fisi... dhe e ceke: perveç koloneve osmane, egjiptiane, rome, çerkez e ashkali, qe persri ne perkthim i bie qe keta ardhacaket nuk bejne pjese te fiset.... pse a kujtove qe natyralizim me i bere edhe me e pajis me pashaporte te fisit, sikur ate magjypo-gabelin Sabri Fejzulloviqe :LOL: qe e uronte Meten .... o kadhe usta kadhe !
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,815
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Po, e lecova dhe e kuptova ndoshta jo sikur ti, aty kur thoshte se, ''keta te ardhur/ muhagjir u shkrijten në këto fiset e mëdha arbenore. DO thotë se një I ardhur ''çerkez'' ai sdo mund të mbijetoje më teper se 150 vite, 6 gjenerata, kështu që në qytete skemi se si te kerkojmi origjin të ndonjë fisi arbenor, se, edhe shegerti, servitori I beut merrte statusin dhe shpeshehere mbiemrin e të zotit te tij, behej vendas pa perzimje gjakut !
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,653
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
KY fis vjen nga Turqia? Sepse nuk te kuptova qarte ? Dhe a mund te sjellesh ndonje informacion apo burim ne k’te rast ?
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,464
Pikët
113
Ore zoteri e kupton ti apo jo shqipen :unsure: 😂 se perseri do thoni na bejne raçistin per dialektin.

Nuk ka Shqiptar-Gege qe te mos i perkase nje Fisi te caktuar,pervec koloneve osmane, egjiptiane, rome,cerkeze dhe ashkali qe jane vendosur dhunshem ne disa nga vendbanimet tona kryesore dhe normalisht qe ato do te qendrojne gjithmone si nje"mish i huaj"ne trupin tone te shendetshem Iliro-Arbnor...

Ja edhe perkthimin sipas fjalorthit nga dialekti kosovare- ne ura vajgurore dialekt``fumato``
Tek fillimi i fjalise e thote qe ne dhafin e pare shume qarte dhe preçiz, qe nuk ka Gege, qe nuk i perket nje fisi... dhe e ceke: perveç koloneve osmane, egjiptiane, rome, çerkez e ashkali, qe persri ne perkthim i bie qe keta ardhacaket nuk bejne pjese te fiset.... pse a kujtove qe natyralizim me i bere edhe me e pajis me pashaporte te fisit, sikur ate magjypo-gabelin Sabri Fejzulloviqe :LOL: qe e uronte Meten .... o kadhe usta kadhe !
Shqiptarët që u shpërngulën përpara Kongresit të Berlinit nga Kosova Lindore, Nish, Tren Pirot, etj, cilët fiseve ju përkasin?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,880
Pikët
113
Ore zoteri e kupton ti apo jo shqipen :unsure: 😂 se perseri do thoni na bejne raçistin per dialektin.

Nuk ka Shqiptar-Gege qe te mos i perkase nje Fisi te caktuar,pervec koloneve osmane, egjiptiane, rome,cerkeze dhe ashkali qe jane vendosur dhunshem ne disa nga vendbanimet tona kryesore dhe normalisht qe ato do te qendrojne gjithmone si nje"mish i huaj"ne trupin tone te shendetshem Iliro-Arbnor...

pse a kujtove qe natyralizim me i bere edhe me e pajis me pashaporte te fisit, sikur ate magjypo-gabelin Sabri Fejzulloviqe :LOL: qe e uronte Meten .... o kadhe usta kadhe !
Miredita.....

Hmmmmmmmmmmmm....ne mos gabohem kete MAGYPIN e Kosoves Sabric,e kam ofenduar per....JEVG.
PASKAM PASUR SHUME te DREJTE.....ta kqyrim iher cfar ka PRIcaSHUR: i dashur President Meta..................................Një jetë të tërë vogëlsia ime ishte në shërbim të Shqipërisë , Kosovës, asaj Shqipërisë gjeografike të cilës ju i ....................... shërbyet me guxim dhe ndere i dashur President .

Ka kene me pdk-ne mos apet gabohem ky...dupeZIU.


FAZITI....po erdhi me pushime ne Shqiperi TAKSA kryes=10.000 euro.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,464
Pikët
113
Miredita.....

Hmmmmmmmmmmmm....ne mos gabohem kete MAGYPIN e Kosoves Sabric,e kam ofenduar per....JEVG.
PASKAM PASUR SHUME te DREJTE.....ta kqyrim iher cfar ka PRIcaSHUR: i dashur President Meta..................................Një jetë të tërë vogëlsia ime ishte në shërbim të Shqipërisë , Kosovës, asaj Shqipërisë gjeografike të cilës ju i shërbyet me guxim dhe ndere i dashur President .

Ka kene me pdk-ne mos apet gabohem ky...dupeZIU.


FAZITI....po erdhi me pushime ne Shqiperi TAKSA kryes=10.000 euro.
Nuk e kam të qartë përse e sulmoni kaq shumë Sabri Fejzullahun?
 
Top