• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa nga fiset shqiptare !!

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nuk ishte teksti imi, une vetem sjella këtu referancen apo linkun e postimit nga një anëtarët tjeter.
Antari me nofken ''pjerr '' me sigurojnë se ka hulumtu dhe është bazuar mbi dokumente të pasura në Vatikan.
Besoj se nuk ka asgjë të keqe kur shpaloset historia e popullit tonë dhe të perfundojne sekretet pse te mbahet meshefte në shekullin 21 ?
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Antari me profilin ''pjerro'' Ptifti nga Radio Vatikani e ka sjellur këtë artikull me titull ''kuvendi Arberit 1703'' unë nuk jam autori dhe plus kësaj, Pjerro e ka dhan edhe adresen m-ail ku mund ti drejtoheni per ankrsa jo te unë.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
@Pirati qe këtu te forumi yni është hapur kjo tem nga Pierro aty e ke adresen munesh me I shkru.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Mua nuk me pengon kjo tem, as ky shenim I Pierros nga Vatikani, nuk e kuptoj problemin e disa antarve.
Pse revoltohen ?
Me heshtje e ruajtje te sekreteve nuk hec populli shqiptar perpara.
Çfare I ontereson amerikanit se nga erdhen te part e tij. Ai don te perparoje te zhvillohet e jo te mbetet I izoluar per atë sot a shtet i fort Amerika se shikon kah e ardhmja jo kah e kaluar.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,083
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Kjo tem ban fjalë për Tosken, pse ska fise Toska e veriu po... ?
Nuk e rruj mo njeri per fise e per bajraqe në shekullin e 21 or Kreksi. Iku koha kur njerëzit jetonin në kope, grupe, tribù, fise etj etj...
Sot gjithsekush i ve çelësin derës së shpise vet dhe as ja nin mo, as për fis e as për farë! Fisi mo i modh që kemi neve knej poshtë, quhet "Leku/Parja". ? ? ?
Fisi "Leku" osht I njoftem në gjith botën, pra osht fisi modh shumë ????️
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,986
Pikët
113
@Pirati qe këtu te forumi yni është hapur kjo tem nga Pierro aty e ke adresen munesh me I shkru.
Pirra i shef gjerat me gjizllyka te didhit, hove,hove qysh i vijne nxhirat ne kontrast. Ka patur edhe shkrime qe ja ka qedhuar edhe kam thene bravo, ama ato qerat i ka çarçaf :LOL: edhe ate çarçaf i grumbulluar e bere lesh.

Qe kur te vish ne fund te shlrimit e shane veten qe ke humbur gjithe ato dakika duke e drejtuar se lexuari shkronja-çarçafin :unsure:
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nejse, une nuk e ndaj te njejtin mendim me asnjerin tek ky subjekt.

Një gjë e di se, papa Klementi, Isak Njuten, Lejbnici dhe Luigji XIV- jetuan në të njejten Epokë, interesante kjo, papa I yni Klementi, hala s'ishte pap kur knonte missale në Notre-Dam te Parisit, në të njejten kohe edhe Lejbnici sillej edhe ai aty pari...( me rrotlla..).
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Mirë, Pirati,

Na I pershkruaj se në cilen liber kemi deshmi se këto fiset e veriut kanë ekzistuar edhe në kohen e Skenderbeut ?
Asnja se gjeni sepse ska patur, pra kishte vetëm se familje te shquara, ''balshaj' ''arianiti'' ''dushmani' ''zagorja' ''kastrioti' ''dukagjini' etj.
Pra ska patur fise as tek Arbëneshet e as tek Tosket.
Logjikshme pak, sikur të kishte patur 12 fise Gegnia në kohen e Skenderbeut atëherë kto fise do të ishin shenuar në ndonjë tefter bizantin para osman, ose te ndonjë tefter sllave por ska askend shej.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,303
Pikët
113
Une mendoj qe kemi ardh edhe me nga Jugu, diku nga Shqiperia e Mesme. Berisha u nda nga trungu i Sopjanet si duket ngaqe Sopjanet kane mutacione me te vjetra se Berishajt, diku ~100 vjet.

 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,231
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Neper male vajten dhe u ngulen per tu strehuar sepse ishte me safe and easier to survive ... Dhe kjo vlen si per veriun edhe jugun .

& There is no rocket science here .
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,454
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Askush su zhduk prej osmanlive, asnjë popull.
Te kronikat franke viti 1664 permenden Shkreli, Kastrati, Gruda, Piperi e disa fise tjera qe si dihet nga emri malazeze.
 

Kaoni

Super Anëtar
Anëtar
Aug 7, 2020
Postime
223
Pikët
43
Te dashur lexues, mos e mesoni historine nga portale anonime dhe nga forume ku mund te shkruaj kushdo (nga amatoret deri te agjentet shqipfoles). Blini libra te akademikeve shqiptar. Nese ju intereson periudha e mesjetes, lexoni botimet e profesor Pellumb Xhufi.

p.s. shmangni historian/historiane qesharake si Elena Kocaqi.
 

Kaoni

Super Anëtar
Anëtar
Aug 7, 2020
Postime
223
Pikët
43
Po shoh edhe shume perpjekje ketu per te bere dallim midis Arberise dhe Epirit. Perpjekje te deshperuara per t'a vecuar nga Epirin nga Arberia/Shqiperia... Ka dokumenta pa fund qe vertetojn identitetin shqiptar te Epirit ne mesjet.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Po shoh edhe shume perpjekje ketu per te bere dallim midis Arberise dhe Epirit. Perpjekje te deshperuara per t'a vecuar nga Epirin nga Arberia/Shqiperia... Ka dokumenta pa fund qe vertetojn identitetin shqiptar te Epirit ne mesjet.
Ku i dallon këto përpjekje, këtu në forum? Nëse po na jep shembuj.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,986
Pikët
113
Mirë, Pirati,

Na I pershkruaj se në cilen liber kemi deshmi se këto fiset e veriut kanë ekzistuar edhe në kohen e Skenderbeut ?
Asnja se gjeni sepse ska patur, pra kishte vetëm se familje te shquara, ''balshaj' ''arianiti'' ''dushmani' ''zagorja' ''kastrioti' ''dukagjini' etj.
Pra ska patur fise as tek Arbëneshet e as tek Tosket.
Logjikshme pak, sikur të kishte patur 12 fise Gegnia në kohen e Skenderbeut atëherë kto fise do të ishin shenuar në ndonjë tefter bizantin para osman, ose te ndonjë tefter sllave por ska askend shej.
O une i kam gjetur ne Guuugooole, eshte sikur i bie arave ? te njera keput kollomoqa, te tjetra nje kungull, te tjetra domato-patligjona, te tjetra trangulla edhe kur del ne rruge thua: keto jane boll me i perplasur ne tavoline te tema ?
 

Attachments

Kaoni

Super Anëtar
Anëtar
Aug 7, 2020
Postime
223
Pikët
43
Ku i dallon këto përpjekje, këtu në forum? Nëse po na jep shembuj.
Postimi i antarit @kreksi ne kete teme i perdor termat Arberi dhe Epir si dy entitete te ndryshme. Ka edhe pjese ku termi Epir perdoret si sinonim per Shqiperine e Jugut, por dallimi midis Arberise dhe Epirit krijon pershtypjen se Epiri nuk ishte pjese e Arberise, dhe krijon keqkuptime qe mund te evitohen shume lehte. Kjo qasje dinake eshte perdorur edhe nga historian antishqiptar qe mbyllin syt kundrejt fakteve se Epiri ishte thjesht Arberia e Jugut.

Postimi ne fjale:Të dhenat I ke në forum të sakta.

popullata u largua me nxitim , kryesisth shtresa e pasur dhe e mesme e qyteteve dhe e fushave, për në itali, Kroaci, More, Rumani, Ukrainë (dhe Odesa); në kuadrin e 40 viteve rresht pas pushtimit të Shkodrës, u larguan rreth 300.000 njerëz, Në Italinë e Jugut u quajtën arbëreshë, kryesisht popullatë orthodokse, kurese në Venedik dhe Kroaci, ikën arbërit katolikë.
- ose një pjesë e popullatës u bashkua rreth Kishave orthodokse slave serbe dhe u quajtën -shkie, ose rreth kishave orthodokse bullgare dhe u quajtën maqedonas ose rreth kishave bizantinë në Greqi dhe u quajtën arvanitas, ose ata qe i kën në Rumani e Ukrainë u quajtën arnautë, kurse në Mal të zi arbërit orthodoksë u konvertuan në kishën serbe dhe u quajën malazezë (Mali i Zi- Maleci),
-ose një pjesë e popullatës u fsheh në male për një kohë të gjatë dhe që andej luftoi kundër osmanëve sin ë veri ashtu dhe në jug, por mw vonw zbriti gradualisht nw fusha e qytete,
- një pjesë e popullatës me kalimin e kohës u islamizua me dhunë ose me ligje e favore nga Osmanët me qëllim që të pushonin kryengritjet,
- fushat e Arbërisë dhe Epirit ( fushe Kosovë, fushë Shkodër, fushë Shqipëri e Mesme, Fushë Korcë, Fushë Shkup, fushë Janinë, Fushë Myzeqe dhe vlorë, etj) dhe qytetet të cilat u ndërtuan jashtë Kështjellave të rrafshuara nga Sulltan Mehmet Fatihu me një Urdhër të veçantë të asaj kohe, dhe u mbushën gradualisht me të ardhur bujkrobër nga Perandoria osmane persë, abhazë, çerkezë, libanezë, sirianë, si dhe romë nga egjipti, apo romë ( jevgj) të ballknait; p.sh., Shkodra u mbush me myslimanë persë, dhe më vonë me shqiptarë nga malësia të islamizuar. Pak a shumë kështu ndodhi dhe në qytetet e tjera shqiptare,
-një pjesë e popullatës mbeti deri në pavarësinë e Shqipërisë si popullatë laramane katolike apo orthodokse, ose mori fenë e bektashinjve gjërëisht në jug Shqipërinë e mesme dhe në veri, më pak.
Ky problem islamizimit të Arbërisë, Epirit dhe në përgjithësi të Ballkanit detyroi Propagandën FIDE të ri-kristianizoje këto troje. Propaganda FIDE pati sukses kryesisht në veri të Shqipërisë që atëhere quhej akoma Arbëri, si dhe në Kosovë e Maqedoni; kurse në Jug të Shqipërisë , kryesisht në Epir për shkak se Patrikana e Stambollit dërgoi Shën Kozmain i cili u përpoq të ruante dhe të gjallëronte orthodoksinë dhe kryesisht atë bizantine ( pra jo orthodoksinë sllave), nuk pati sukses.

Pra mund të thuhet se që nga shek i XV e deri në fillim të shek XVIII (pra 1703), u krijua një popullatë e re që u quajt shqiptare dhe vëndi Shqipëri, që kishte dy dallime: ishte myslimane por fliste gjuhen e lashtë të Arbërisë dhe të Epirit që u quajt gjuhë shqipe. Kjo u përhap shumë deri në 1912 , ku megjithëse njerëzit quheshin turq ose grekë, apo latinë, më në fund, në Pavarësinë e Shqipërisë u quajtën shqiptarë, myslimanët, orthodoksët, katoliket dhe bektashinjtë e këtyre trojeve.
 
Top