• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku? 2) Dikush lind i zgjuar apo behet? 3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve? 4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes? 5) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)? 6) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

1.Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
asnjeher.. kur plakemi


2.Dikush lind i zgjuar apo behet?
te gjithe lindin njelloj , te zgjuar behemi..


3.Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
te dyja bejn ate qene i themi njeri ,


4.Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
ate qe idham ne jetes.Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes
fare thjesht , me te miren gezohemi, kurse me te keqen
shajm ? ase pim ....


Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa?
ne disa raste po edhe ne disa raste jo...
edhe keshtu ai qe njehe mir veteveten kur nuk rron shum .. se ka per te vrar veten ?????
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
Per nje te zgjuar..zgjuaresia nuk mbaron asnjehere ndersa budallallekun e perdorin vetem ne dobi te tyren me zgjuaresi..

Per nje budalla..zgjuaresia ska filluar ndonjehere kshu qe ska ku te mbaroje dhe budallalliku eshte pjese normale e jetes..like infinity

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
Mendoj se lind ..dhe duhet kultivuar per mos e humbur

3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Truri Ne!

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Vdekja nuk fshin gjithcka...Veprat Kujtimet Ndryshimet qe solle ne kte bote jetojne me shume se ne ne kte toke..

5) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
Pyetje shume relative sepse cka eshte e mire per mua mund te jete e keqe per nje tjeter dhe e kunderta. Te dyja egzistojne ne mendjen e njeriut Standartet e mendjes se njeriut jane te limitura dhe aspak perfekte gje qe e ben te veshtire te gjesh kufirin mes te mires dhe te keqes. Me kollaj eshte te gjesh ngjashmerite mes te mires dhe te keqes ...

6) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
E njoh mbase me shume se cdo njeri tjeter ne kte planet ..
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
Zgjuarsia lind ne persona qe din te repsktojn veten ne rradh te par te jetojn mir me te se po qe mir me vetvete je me te gjith,zgjuarsia vdes prej her me njeriun..Budallalliku shprehet ne persona qe s'njohin as veten e kerkojn pasqyrime te tjerve per tu identifikuar te till budallalliqet jan menyr e te shprehurit impulsiv pa matje hipokriszi..

2) Dikush lind i zgjuar apo behet? Sa te rrosh do mesosh,po sqe do behesh nqs je i zgjuar ne vetvete ajo te shtyn te esplorosh dhe me shum..
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Truri esht kompiuteri njeriut çdo mendim kalon ne tru e behet materia ose shprehje,Jemi ne qe duhet te kontrollojm trurin ,pèor dhe truri gastare esht ;)
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Ishte e bukur per aq sa e jetove..

5) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)? E mira mbaron kur te ka marr e keqja,e mira ska fund per ato njerz qe din vetem te bejn mir ..e keqa fillon kur ja fut vetes mendo mir e cdo gje per mir shkon.... Ndryshimi ? e mira ska fund por harohet shpejt e keqa e mbund te miren por nuk zgjat shum..
6) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire? Raffaelle Moreli (PSICANALISTA ) thot njeriu sa te rroj asnjeher se njef vetveten,te njohesh vetveten ke fitu parajsen,cdo dit ngrihemi ndryshe dhe ne pasqyr cdo dit na duket vetja ndryshe sot jemi lisa neser pupa pasneser lulja etj me mir kshtu jeto dita dites ndryshe do ishte monotone perdit i njejti ;)
__________________
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
Zgjuarsia mbaron aty ku fillon budallalliku dhe budallalliku fillon aty ku mbaron zgjuarsia
2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
Lind i zgjuar por me kalimin e kohes hap horizontet akoma me shume
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
Ne mundohemi ndonjehere te kontrollojme trurin, sa ja arrijme eshte pune tjeter pastaj
4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
Mund te kemi vdekur dhe pse jetojme fizikisht por dhe mund te kemi vdekur fizikisht por jetojme gjithsesi, varet sa rendesi i kemi dhene jetes
5) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
E mira mbaron ne momentin qe fillon e keqja.ndryshimi eshte nje linje fare e holle qe shpesh here eshte fare e lehte per ta tejkaluar
6) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
Mendoj qe deri diku e njoh vetem. por kurre totalisht..
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku? 2) Dikush lind i zgjuar apo behet? 3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve? 4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes? 5) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)? 6) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

1. Pas ores 22.00.
2. Vdes i tille.
3. Truri me kontrollon mua, une veprimet.
4. Absurdi i saj.
5. Ne piken ndarese.
6. Sot, mendoj se po.
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

Budallakia dhe zgjuarsia janë dy veti që shkojnë krahë për krahë me njëra tjetrin, si ajo puna e rrotës historike, ku gjërat e njëjta përsëriten pas një cikli të caktuar njashtu budallakia dhe zgjuarsia e kanë rrethin e vetë, ku edhe pse janë veti të kundërta ka dy vende në atë rreth ku këto bashkekzistojnë.
Keni dëgjuar shprehjen angleze: "opposite attraction" ja këtu kemi rastin konkret ku budallakia dhe zgjuarsia formojnë qiftin perfekt, për shkak se kufiri në mes tyre është po thuajse joekzistues.

Për këtë shkak edhe thuhet se kufiri në mes gjenialitetit dhe budallallëkut është pothuajse i tejdukshëm.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
duhet te dime me pare ceshte zgjuaresia dhe budallike. askush sdi ta thoje me saktesi kete deri me sote. shpesh here zgjuaresia dhe budalliku nuk kane shume ndryshim nga njera tjetra.

2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
besoj se me teper lind. por gjate rruges edhe mund te shtoj dicka.
3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
ne jemi truri dhe truri eshte ne.

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
asgje nuk humb. thjesht trasformohet.

5) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
jane dy faqe te se njejtes monedhe. holle holle skane shume ndryshim. te e mira mund te gjesh te keqen dhe te e keqja mund te gjesh te miren.

6) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
jo. sa me shume te dish e te njohesh qofte edhe veten shikon se ka po aq shume per te njohur akoma.
 
Top